Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Minnesota Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Jump to It 10K

White Bear Lake, MN, May 13, 2000

[Overall Results ]

Age Group Results

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 20 - 29
    1    1      Ben Merchant, 20                            37:25    6:02
    5    2      Bill Klatt, 28                              38:29    6:12
   10    3      Mike Christopherson, 23                     40:33    6:32
   13    4      Randy Hanson, 28                            43:30    7:01
   18    5      Bryan Sanders, 29                           45:41    7:22
   24    6      Jason Rietz, 29                             46:52    7:34
   25    7      David Effertz, 29                           46:54    7:34

Men 30 - 39
   16    1      Miles Jefferis, 33                          44:42    7:13
   20    2      Jon Paradis, 33                             45:58    7:25
   21    3      Alex Kiresuk, 34                            46:15    7:28
   28    4      Erik Hawes, 30                              48:01    7:45
   32    5      Alan Van Dellen, 34                         49:44    8:01
   35    6      Kevin Bradford, 36                          50:50    8:12
   37    7      Richard Bauman, 33                          50:56    8:13
   38    8      Neil Goiffon, 38                            51:01    8:14
   39    9      Donald Dornfeild, 30                        51:53    8:22
   43   10      Thomas Schwolert, 37                        58:51    9:30

Men 40 - 49
    2    1      Adam Godziek, 42                            37:34    6:04
    3    2      Tom Speak, 41                               38:15    6:10
    4    3      Scott Otteson, 41                           38:19    6:11
    6    4      Kevin Smith, 46                             38:38    6:14
    7    5      Mark Flanary, 40                            38:47    6:15
    9    6      Guy Lennartson, 45                          40:06    6:28
   12    7      Scott Ledman, 42                            43:05    6:57
   15    8      Michael Zdzchwer, 43                        44:16    7:08
   22    9      Randy Riggleman, 48                         46:44    7:32
   27   10      Doug Meslow, 40                             47:58    7:44
   33   11      Manny Habib, 42                             49:53    8:03
   34   12      Bob York, 47                                50:08    8:05
   36   13      Dan Scott, 48                               50:54    8:13
   40   14      Matt Mehring, 41                            52:24    8:27
   41   15      Darrell Hatson, 49                          52:35    8:29
   42   16      Rick NcGillivray, 42                        58:38    9:27

Men 50 - 59
    8    1      Keith Palmer, 53                            39:23    6:21
   11    2      Micheal Gaetz, 52                           41:21    6:40
   14    3      Ron Dockery, 50                             44:13    7:08
   19    4      Gerry Strathman, 58                         45:57    7:25
   23    5      Ladd Ream, 53                               46:47    7:33
   29    6      David Kubiatowicz, 58                       48:06    7:45
   30    7      Fred Frankena, 52                           48:46    7:52
   31    8      Howard Juni, 51                             48:48    7:52
   44    9      Dennis Sullivan, 55                         59:34    9:36
   45   10      Gerry Strstham, 58                          59:41    9:38

Men 60 - 69
   17    1      Larry Junkermeier, 61                       45:12    7:17
   46    2      Tom Brackley, 62                          1:00:03    9:41


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 20 - 29
    1    1      Shelly Storelee, 26                         42:48    6:54
    5    2      Becky Eskeli, 29                            49:01    7:54
    6    3      Lisa Schroeder, 23                          49:10    7:56
    7    4      Kelly Gavigan, 27                           51:10    8:15
    8    5      Ellen Farseth, 26                           51:54    8:22
    9    6      Terri Werner, 24                            52:02    8:24
   11    7      Melissa Blandin, 24                         56:11    9:04
   15    8      Shelly Storelee, 26                         58:50    9:29
   16    9      Tera Moore, 26                              59:14    9:33

Women 30 - 39
   10    1      Jodi Connelly, 31                           52:42    8:30
   12    2      Parice Halbert, 31                          56:12    9:04

Women 40 - 49
    2    1      Sarah Kennedy, 44                           45:03    7:16
    4    2      Lori Hayne, 41                              48:39    7:51
   13    3      Betty Saari, 40                             57:17    9:14

Women 50 - 59
    3    1      Nancy Florence, 50                          48:12    7:46
   14    2      Sandie Walhof, 58                           57:28    9:16
   17    3      Daphne Brackley, 58                       1:00:15    9:43
   18    4      Micky Paine, 50                           1:07:40   10:55



race directors shop for premium running gear my profile