Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/nh/Aug10_Monadn_set3.shtml

Monadnock Challenge Sprint Triathlon

Peterborough, NH, August 10, 2013

[Individual | Teams ]

Awards

                                                                                                                         Page 1
                                             Monadnock Challenge Sprint Triathlon
                                                          8/10/2013
                                                       Peterborough, NH
for correction requests, please email bill@yankeetiming.com
 
                                                          AWARD LIST

Number of records: 50 

                       OVERALL MALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Lars Sauvola         37 RINDGE             NH    2  9:55  1:04    2 42:16  1:04    1   21:02 01:15:18         
    2 Daniel Levesque      37 WILTON             NH    4 10:39  1:18    1 40:03  1:08    3   23:25 01:16:32         
    3 Glen Dipalma         46 DUBLIN             NH    3 10:14  0:47    8 47:54  1:11    6   25:11 01:25:15         

                       OVERALL FEMALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Carrie Levesque      36 WILTON             NH    5 12:42  1:50    1 49:59  1:35    5   29:11 01:35:15         
    2 Nicola Fraley        36 PETERBOROUGH       NH    4 11:40  2:07    4 52:53  1:17    3   28:25 01:36:20         
    3 Jenny Smith          31 FRANCESTOWN        NH   17 14:55  2:26    3 51:40  1:40    4   28:47 01:39:26         


                          FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Maxine Dunn          17 PETERBOROUGH       NH    2 12:57  2:38    2 71:00  1:26    1   30:57 01:58:56         

                          MALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Anthony Prochilo     19 ANTRIM             NH    1 12:38  2:05    1 54:41  2:00    1   25:35 01:36:57         

                          FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jocelyn Wiese        24 KEENE              NH    1 12:44  1:46    2 55:01  1:24    3   32:41 01:43:34         

                          MALE AGE GROUP:  20 - 24
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Tory Rysnik          20 WILTON             NH    1 12:49  2:07    1 49:13  1:02    1   24:46 01:29:56         

                          FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jessica O'Hare       25 CONCORD            NH    2 14:22  2:44    1 60:43  1:45    1   31:41 01:51:12         

                          MALE AGE GROUP:  25 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Reuben Lyons         26 PETERBOROUGH       NH    2 12:33  2:06    1 45:20  1:31    3   27:02 01:28:30         

                          FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Erin Kelly           30 JAFFREY            NH    2 18:26  2:10    1 58:37  1:07    1   26:25 01:46:43         

                          MALE AGE GROUP:  30 - 34
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Josh Krook           31 NEW IPSWICH        NH    1 13:48  1:45    1 45:35  1:11    1   26:54 01:29:10         


                          FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jennie Sawtell       39                          2 13:15  2:17    1 56:44  1:40    2   31:19 01:45:13         

                          MALE AGE GROUP:  35 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Andrew Cummings      39 DURHAM             NC    2 12:42  1:58    1 48:43  1:28    1   25:18 01:30:08         

                          FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Kyra Kriegel-Sarro   44 BEDFORD            NH    1 11:36  2:12    1 55:13  1:17    1   32:40 01:42:57         

                          MALE AGE GROUP:  40 - 44
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Michael Kraskouskas  42 MARLBOROUGH        NH    1  9:28  1:37    1 46:13  1:56    2   28:48 01:27:59         

                          FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Ursula Johannesson   48 PETERBOROUGH       NH    2 14:07  1:57    1 58:19  3:13    1   34:00 01:51:34         

                          MALE AGE GROUP:  45 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Tom Frost            46 RINDGE             NH    2 15:32  3:10    1 51:11  1:34    1   26:40 01:38:06         

                          FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Beth Beaudin         51 PETERBOROUGH       NH    2 20:02  2:32    1 59:20  1:26    1   29:46 01:53:04         

                          MALE AGE GROUP:  50 - 54
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 John Ladue           51 DUBLIN             NH    2 11:46  1:30    1 45:45  1:09    1   28:13 01:28:20         


                          FEMALE AGE GROUP:  55 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Barbara Amos         73 HOLLIS             NH    1 22:02  8:42    1 96:38  4:04    1   51:31 03:02:55         

                          MALE AGE GROUP:  55 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Don Slovenkai        56 NEW IPSWICH        NH    1 11:38  1:40    1 50:41  1:48    1   27:26 01:33:11         
TEAM CATEGORY AWARD

                          Teams
                     =================================

Place Team                         PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall   Penalty
===== ==========================   == =====  ====   == =====  ====  ===  ===== ========  ========
    1 TEAM POREBA                  2 11:50  0:50    1 45:55  1:04    2   24:29 01:24:06 
    2 TEAM HILL                    3 13:39  0:56    2 47:50  1:10    1   20:39 01:24:11 
    3 TEAM HANSEN                  4 15:40  0:58    3 51:34  1:01    3   26:19 01:35:30