Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/Sep22_9thAnn_1_set1.shtml

9th Annual Bike, Boat & Run - D.W. Field Triathlon

Brockton, MA, September 22, 2013

2013 Results



                        Bike, Boat & Run - D.W. Field Triathlon
                        14 Mile Bike - 2 Mile Boat - 4 Mile Run
                    Sunday September 22, 2013 9:00AM  Brockton, MA    
           Timing & Finish Line Management by D.W. Field Triathlon Committee
                   dwftriathlon@gmail.com     www.dwftriathlon.org

Overall Results
	  	  	  	 
Plc     Team Name                Team #     Finish      Division Name
1       **James Kovacs           179        1:25:35     Ironman 30+
2       Bill Starz               149        1:28:17     Ironman 40+
3       ***430 Main              125        1:31:11     All Male Team
4       The Swamp Cats           170        1:35:33     Coed Team
5       Tazmanian Devils         159        1:36:38     All Male Team
6       Pleasantville            142        1:37:12     All Female Team
7       Ted Coyle                181        1:37:26     Ironman 50+
8       Travis Cycle             180        1:40:58     All Male Team
9       LMRC                     162        1:41:41     Coed Team
10      Adam Prata               140        1:43:48     Ironman 40+
11      Team Polski              174        1:45:53     Coed Team
12      Southpaws                177        1:46:51     Coed Team
13      Leo's Trio               126        1:49:13     Family Team
14      Kevin Boss               182        1:49:41     Ironman 50+
15      David Beauchesne         115        1:53:18     Ironman 40+
16      *Priscilla Trojano       151        1:54:00     Ironwoman <30
17      M & M                    147        1:54:39     Family Team
18      Donald Martin            175        1:55:06     Ironman 50+
19      Wroblewski Team          183        1:55:09     Coed Team
20      Nicholas Hamlet          104        1:55:13     Ironman <30
21      Sean Wilson              122        1:55:50     Ironman 40+
22      Steve Opalenik           124        1:56:10     Ironman 30+
23      Brian Joss               105        1:56:13     Ironman 50+
24      Tri Swamp Wamps	         132        1:56:58     Coed Team
25      Meredith Fruzzetti       173        1:57:36     Ironwoman 30+
26      Los Balseros             130        1:57:48     All Male Team
27      Sarah Schoonover         129        1:58:19     Ironwoman 30+
28      Telio Leal               138        1:58:54     Ironman 30+
29      Richie's Raiders         114        1:59:10     Coed Team
30      Team SRP                 146        1:59:30     Coed Team
31      Sophie Kazanis           139        2:00:03     Ironwoman 40+
32      Alex Callejas            160        2:00:53     Ironman 40+
33      Gregory Romac            164        2:01:33     Ironman 50+
34      Run David Run            145        2:01:36     All Male Team
35      Thomas Bonia             155        2:02:34     Ironman <30
36      Tri not to die           144        2:03:04     Coed Team
37      Anthony Maxwell	         128        2:03:27     Ironman 40+
38      Renard Cato              143        2:03:44     Ironman 30+
39      Steve Trojano            157        2:03:52     Ironman 40+
40      Timothy Greene Jr.       153        2:04:09     Ironman <30
41      Leigh Bigger             136        2:04:52     Ironwoman 40+
42      Brown Chiropractic       165        2:04:52     Coed Team
43      I.F.B.'s                 166        2:04:57     Corporate
44      Three Amigos Dos         176        2:08:15     Coed Team
45      Barbara Lora             150        2:08:16     Ironwoman 30+
46      Scott Higgins III        156        2:08:28     Ironman <30
47      SIE Solutions            167        2:09:42     Ironman 50+
48      Stephanie Jung           172        2:09:57     Ironwoman 30+
49      Timothy Greene Sr.       154        2:10:09     Ironman 50+
50      John Fernandes           161        2:10:31     Ironman 50+
51      Tina Sarcia              119        2:10:58     Ironwoman 30+
52      Denise Goldsmith         171        2:11:46     Ironwoman 50+
53      Three Amigos             127        2:11:54     Coed Team
54      Donald Gazerro           178        2:12:19     Ironman 40+
55      Donna Shea               113        2:13:28     Ironwoman 40+
56      Angel Feliciano          116        2:17:05     Ironman 50+
57      Tim Luttrell             135        2:19:12     Ironman 50+
58      Rossi Famiglia           158        2:21:39     All Female Team
59      No Nuts Just Guts        148        2:21:41     All Female Team
60      Sarah Flynn              112        2:22:09     Ironwoman <30
61      Lance Hayes              101        2:22:12     Ironman 40+
62      Cheryl Washwell          123        2:25:42     Ironwoman 50+
63      Robert O'Connor          168        2:28:36     Ironman 60+
64      Vickie Warner            163        2:37:08     Ironwoman 60+
65      Larry Howard             141        2:37:22     Ironman 40+
				
* Overall Female Winner
** Overall Male Winner
*** Overall Team Winner

Division Winners

Plc     Team Name                Team #      Finish      Division Name
1       Nicholas Hamlet          104         1:55:13     Ironman <30
2       Thomas Bonia             155         2:02:34     Ironman <30
3       Timothy Greene Jr.       153         2:04:09     Ironman <30
4       Scott Higgins III        156         2:08:28     Ironman <30
1       **James Kovacs           179         1:25:35     Ironman 30+
2       Steve Opalenik           124         1:56:10     Ironman 30+
3       Telio Leal               138         1:58:54     Ironman 30+
4       Renard Cato              143         2:03:44     Ironman 30+
1       Bill Starz               149         1:28:17     Ironman 40+
2       Adam Prata               140         1:43:48     Ironman 40+
3       David Beauchesne         115         1:53:18     Ironman 40+
4       Sean Wilson              122         1:55:50     Ironman 40+
5       Alex Callejas            160         2:00:53     Ironman 40+
6       Anthony Maxwell	         128         2:03:27     Ironman 40+
7       Steve Trojano            157         2:03:52     Ironman 40+
8       Donald Gazerro           178         2:12:19     Ironman 40+
9       Lance Hayes              101         2:22:12     Ironman 40+
10      Larry Howard             141         2:37:22     Ironman 40+
1       Ted Coyle                181         1:37:26     Ironman 50+
2       Kevin Boss               182         1:49:41     Ironman 50+
3       Donald Martin            175         1:55:06     Ironman 50+
4       Brian Joss               105         1:56:13     Ironman 50+
5       Gregory Romac            164         2:01:33     Ironman 50+
6       SIE Solutions            167         2:09:42     Ironman 50+
7       Timothy Greene Sr.       154         2:10:09     Ironman 50+
8       John Fernandes           161         2:10:31     Ironman 50+
9       Angel Feliciano          116         2:17:05     Ironman 50+
10      Tim Luttrell             135         2:19:12     Ironman 50+
1       Robert O'Connor          168         2:28:36     Ironman 60+
1       *Priscilla Trojano       151         1:54:00     Ironwoman <30
2       Sarah Flynn              112         2:22:09     Ironwoman <30
1       Meredith Fruzzetti       173         1:57:36     Ironwoman 30+
2       Sarah Schoonover         129         1:58:19     Ironwoman 30+
3       Barbara Lora             150         2:08:16     Ironwoman 30+
4       Stephanie Jung           172         2:09:57     Ironwoman 30+
5       Tina Sarcia              119         2:10:58     Ironwoman 30+
1       Sophie Kazanis           139         2:00:03     Ironwoman 40+
2       Leigh Bigger             136         2:04:52     Ironwoman 40+
3       Donna Shea               113         2:13:28     Ironwoman 40+
1       Denise Goldsmith         171         2:11:46     Ironwoman 50+
2       Cheryl Washwell          123         2:25:42     Ironwoman 50+
1       Vickie Warner            163         2:37:08     Ironwoman 60+
1       I.F.B.'s                 166         2:04:57     Corporate
1       ***430 Main              125         1:31:11     All Male Team
2       Tazmanian Devils         159         1:36:38     All Male Team
3       Travis Cycle             180         1:40:58     All Male Team
4       Los Balseros             130         1:57:48     All Male Team
5       Run David Run            145         2:01:36     All Male Team
1       Pleasantville            142         1:37:12     All Female Team
2       Rossi Famiglia           158         2:21:39     All Female Team
3       No Nuts Just Guts        148         2:21:41     All Female Team
1       The Swamp Cats           170         1:35:33     Coed Team
2       LMRC                     162         1:41:41     Coed Team
3       Team Polski              174         1:45:53     Coed Team
4       Southpaws                177         1:46:51     Coed Team
5       Wroblewski Team          183         1:55:09     Coed Team
6       Tri Swamp Wamps          132         1:56:58     Coed Team
7       Richie's Raiders         114         1:59:10     Coed Team
8       Team SRP                 146         1:59:30     Coed Team
9       Tri not to die           144         2:03:04     Coed Team
10      Brown Chiropractic       165         2:04:52     Coed Team
11      Three Amigos Dos         176         2:08:15     Coed Team
12      Three Amigos             127         2:11:54     Coed Team
1       Leo's Trio               126         1:49:13     Family Team
2       M & M                    147         1:54:39     Family Team

SPLIT RESULTS

Overall Bike Split (14 Miles)

Plc     Team Name                Team #       Bike Time      Division Name
1       **James Kovacs           179          37:04          Ironman 30+
2       ***430 Main              125          37:49          All Male Team
3       Fabio Fachin             120          38:13          Ironman 30+
4       The Swamp Cats           170          38:19          Coed Team
5       Bill Starz               149          39:32          Ironman 40+
6       Travis Cycle             180          40:55          All Male Team
7       Team Polski              174          41:15          Coed Team
8       David Beauchesne         115          41:59          Ironman 40+
9       Tazmanian Devils         159          42:38          All Male Team
10      Ted Coyle                181          42:40          Ironman 50+
11      Donald Martin            175          42:41          Ironman 50+
12      Adam Prata               140          42:42          Ironman 40+
13      LMRC                     162          44:07          Coed Team
14      Wroblewski Team          183          44:09          Coed Team
15      Pleasantville            142          44:11          All Female Team
16      Gregory Romac            164          45:00          Ironman 50+
17      Kevin Boss               182          45:23          Ironman 50+
18      Sarah Schoonover         129          45:50          Ironwoman 30+
19      Meredith Fruzzetti       173          45:55          Ironwoman 30+
20      Nicholas Hamlet          104          45:56          Ironman <30
21      Southpaws                177          46:07          Coed Team
22      Telio Leal               138          46:21          Ironman 30+
23      Sean Wilson              122          46:25          Ironman 40+
24      Brian Joss               105          46:26          Ironman 50+
25      Steve Opalenik           124          46:27          Ironman 30+
26      *Priscilla Trojano       151          46:37          Ironwoman <30
27      SIE Solutions            167          46:50          Ironman 50+
28      Brown Chiropractic       165          46:53          Coed Team
29      Alex Callejas            160          47:04          Ironman 40+
30      Steve Trojano            157          47:05          Ironman 40+
31      Leo's Trio               126          47:09          Family Team
32      Denise Goldsmith         171          47:36          Ironwoman 50+
33      Sophie Kazanis           139          47:43          Ironwoman 40+
34      Leigh Bigger             136          47:52          Ironwoman 40+
35      John Fernandes           161          47:53          Ironman 50+
36      Stephanie Jung           172          47:58          Ironwoman 30+
37      Timothy Greene Jr.       153          48:10          Ironman <30
38      Timothy Greene Sr.       154          48:42          Ironman 50+
39      Run David Run            145          48:53          All Male Team
40      Los Balseros             130          48:58          All Male Team
41      Three Amigos Dos         176          50:10          Coed Team
42      Donald Gazerro           178          51:32          Ironman 40+
43      M & M                    147          51:37          Family Team
44      Richie's Raiders         114          51:42          Coed Team
45      Cheryl Washwell          123          52:41          Ironwoman 50+
46      Tri not to die           144          52:48          Coed Team
47      Anthony Maxwell          128          53:12          Ironman 40+
48      Thomas Bonia             155          54:04          Ironman <30
49      Three Amigos             127          54:13          Coed Team
50      Donna Shea               113          54:33          Ironwoman 40+
51      Renard Cato              143          55:05          Ironman 30+
52      Team SRP                 146          55:05          Coed Team
53      Scott Higgins III        156          55:08          Ironman <30
54      I.F.B.'s                 166          55:15          Corporate
55      Lance Hayes              101          56:00          Ironman 40+
56      Tri Swamp Wamps          132          56:06          Coed Team
57      Tim Luttrell             135          57:02          Ironman 50+
58      Sarah Flynn              112          58:11          Ironwoman <30
59      Tina Sarcia              119          58:15          Ironwoman 30+
60      Angel Feliciano          116          58:47          Ironman 50+
61      Rossi Famiglia           158          59:21          All Female Team
62      Vickie Warner            163          1:03:40        Ironwoman 60+
63      Robert O'Connor          168          1:03:41        Ironman 60+
64      Larry Howard             141          1:05:34        Ironman 40+
65      Barbara Lora             150          1:05:38        Ironwoman 30+
66      No Nuts Just Guts        148          1:17:08        All Female Team

Overall Boat Split (2 Miles)

Plc     Team Name                Team #        Boat Time      Division Name
1       Bill Starz               149           22:19          Ironman 40+
2       James Kovacs             179           23:45          Ironman 30+
3       Barbara Lora             150           24:13          Ironwoman 30+
4       Pleasantville            142           24:16          All Female Team
5       Team Polski              174           24:28          Coed Team
6       Kevin Boss               182           24:58          Ironman 50+
7       The Swamp Cats           170           25:24          Coed Team
8       Tazmanian Devils         159           26:10          All Male Team
9       430 Main                 125           26:17          All Male Team
10      M & M                    147           28:16          Family Team
11      No Nuts Just Guts        148           28:20          All Female Team
12      Ted Coyle                181           28:25          Ironman 50+
13      Adam Prata               140           29:01          Ironman 40+
14      Southpaws                177           29:05          Coed Team
15      Tri Swamp Wamps          132           29:46          Coed Team
16      Tri not to die           144           29:46          Coed Team
17      Travis Cycle             180           30:05          All Male Team
18      Run David Run            145           30:12          All Male Team
19      Team SRP                 146           30:13          Coed Team
20      Leo's Trio               126           30:34          Family Team
21      SIE Solutions            167           31:30          Ironman 50+
22      Wroblewski Team          183           31:54          Coed Team
23      Steve Trojano            157           32:11          Ironman 40+
24      LMRC                     162           32:31          Coed Team
25      Sophie Kazanis           139           32:33          Ironwoman 40+
26      Anthony Maxwell          128           32:53          Ironman 40+
27      Brian Joss               105           32:55          Ironman 50+
28      David Beauchesne         115           33:23          Ironman 40+
29      Richie's Raiders         114           33:24          Coed Team
30      Rossi Famiglia           158           34:22          All Female Team
31      I.F.B.'s                 166           35:11          Corporate
32      Donald Gazerro           178           35:24          Ironman 40+
33      John Fernandes           161           35:27          Ironman 50+
34      Three Amigos Dos         176           35:38          Coed Team
35      Steve Opalenik           124           35:39          Ironman 30+
36      Alex Callejas            160           35:48          Ironman 40+
37      Priscilla Trojano        151           35:54          Ironwoman <30
38      Thomas Bonia             155           35:57          Ironman <30
39      Scott Higgins III        156           35:59          Ironman <30
40      Gregory Romac            164           36:11          Ironman 50+
41      Renard Cato              143           36:15          Ironman 30+
42      Donald Martin            175           36:22          Ironman 50+
43      Telio Leal               138           36:25          Ironman 30+
44      Donna Shea               113           36:38          Ironwoman 40+
45      Three Amigos             127           36:43          Coed Team
46      Los Balseros             130           36:59          All Male Team
47      Timothy Greene Sr.       154           37:13          Ironman 50+
48      Tina Sarcia              119           37:13          Ironwoman 30+
49      Nicholas Hamlet          104           37:28          Ironman <30
50      Timothy Greene Jr.       153           37:46          Ironman <30
51      Sean Wilson              122           38:11          Ironman 40+
52      Sarah Schoonover         129           38:27          Ironwoman 30+
53      Meredith Fruzzetti       173           38:30          Ironwoman 30+
54      Stephanie Jung           172           39:12          Ironwoman 30+
55      Leigh Bigger             136           39:13          Ironwoman 40+
56      Vickie Warner            163           39:25          Ironwoman 60+
57      Tim Luttrell             135           39:43          Ironman 50+
58      Denise Goldsmith         171           39:58          Ironwoman 50+
59      Sarah Flynn              112           40:04          Ironwoman <30
60      Angel Feliciano          116           41:37          Ironman 50+
61      Cheryl Washwell          123           42:05          Ironwoman 50+
62      Lance Hayes              101           42:13          Ironman 40+
63      Brown Chiropractic       165           43:23          Coed Team
64      Robert O'Connor          168           45:21          Ironman 60+
65      Larry Howard             141           45:53          Ironman 40+

Overall Run Splits (4 Miles)

Plc     Team Name                Team #       Run Time      Division Name
1       **James Kovacs           179          24:46         Ironman 30+
2       LMRC                     162          25:03         Coed Team
3       Ted Coyle                181          26:21         Ironman 50+
4       Bill Starz               149          26:26         Ironman 40+
5       ***430 Main              125          27:05         All Male Team
6       Tazmanian Devils         159          27:50         All Male Team
7       Pleasantville            142          28:45         All Female Team
8       Travis Cycle             180          29:58         All Male Team
9       Tri Swamp Wamps          132          31:06         Coed Team
10      Sean Wilson              122          31:14         Ironman 40+
11      *Priscilla Trojano       151          31:29         Ironwoman <30
12      Leo's Trio               126          31:30         Family Team
13      Southpaws                177          31:39         Coed Team
14      Nicholas Hamlet          104          31:49         Ironman <30
15      The Swamp Cats           170          31:50         Coed Team
16      Los Balseros             130          31:51         All Male Team
17      Adam Prata               140          32:05         Ironman 40+
18      Renard Cato              143          32:24         Ironman 30+
19      Thomas Bonia             155          32:33         Ironman <30
20      Meredith Fruzzetti       173          33:11         Ironwoman 30+
21      Sarah Schoonover         129          34:02         Ironwoman 30+
22      Richie's Raiders         114          34:04         Coed Team
23      Steve Opalenik           124          34:04         Ironman 30+
24      Team SRP                 146          34:12         Coed Team
25      I.F.B.'s                 166          34:31         Corporate
26      Brown Chiropractic       165          34:36         Coed Team
27      M & M                    147          34:46         Family Team
28      Tina Sarcia              119          35:30         Ironwoman 30+
29      Donald Martin            175          36:03         Ironman 50+
30      Telio Leal               138          36:08         Ironman 30+
31      No Nuts Just Guts        148          36:13         All Female Team
32      Angel Feliciano          116          36:41         Ironman 50+
33      Brian Joss               105          36:52         Ironman 50+
34      Scott Higgins III        156          37:21         Ironman <30
35      Anthony Maxwell          128          37:22         Ironman 40+
36      Leigh Bigger             136          37:47         Ironwoman 40+
37      David Beauchesne         115          37:56         Ironman 40+
38      Alex Callejas            160          38:01         Ironman 40+
39      Timothy Greene Jr.       153          38:13         Ironman <30
40      Barbara Lora             150          38:25         Ironwoman 30+
41      Wroblewski Team          183          39:06         Coed Team
42      Kevin Boss               182          39:20         Ironman 50+
43      Robert O'Connor          168          39:34         Ironman 60+
44      Sophie Kazanis           139          39:47         Ironwoman 40+
45      Team Polski              174          40:10         Coed Team
46      Gregory Romac            164          40:22         Ironman 50+
47      Tri not to die           144          40:30         Coed Team
48      Three Amigos             127          40:58         Coed Team
49      Donna Shea               113          42:17         Ironwoman 40+
50      Tim Luttrell             135          42:27         Ironman 50+
51      Three Amigos Dos         176          42:27         Coed Team
52      Run David Run            145          42:31         All Male Team
53      Stephanie Jung           172          42:47         Ironwoman 30+
54      Sarah Flynn              112          43:54         Ironwoman <30
55      Lance Hayes              101          43:59         Ironman 40+
56      Denise Goldsmith         171          44:12         Ironwoman 50+
57      Timothy Greene Sr.       154          44:14         Ironman 50+
58      Steve Trojano            157          44:36         Ironman 40+
59      Donald Gazerro           178          45:23         Ironman 40+
60      Larry Howard             141          45:55         Ironman 40+
61      John Fernandes           161          47:11         Ironman 50+
62      Rossi Famiglia           158          47:56         All Female Team
63      Cheryl Washwell          123          50:56         Ironwoman 50+
64      SIE Solutions            167          51:22         Ironman 50+
65      Vickie Warner            163          54:03         Ironwoman 60+