Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/May5_LovinL_1_set2.shtml

Lovin' Life 5K

Mashpee, MA, May 5, 2013

[Overall Results ]

Awards

  ***************************** AWARDS LIST *****************************
                          LOVIN' LIFE 5K RUN/WALK
            Mashpee, MA    Sunday, May 5, 2013 at 9:00 a.m.
                 Timing and Scoring by Falmouth Track Club
 
                        FIRST MALE FINISHER OVERALL
    1     1 Scott Steinback            47 Mashpee         MA 21:45.4 
                       FIRST FEMALE FINISHER OVERALL
    1     4 Briana Lackenby            35 Hyannis         MA 25:52.7 

                  AGE GROUP AWARDS: MALE:  1 - 18  YOUTH
    1    24 JJ MARSH                    9 STRATAHAN       NH 31:08.4 
    2    33 Evan Saarmann               6 Mashpee         MA 34:12.5 

                 AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  1 - 18  YOUTH
    1    11 MAGGIE MARSH               12 STRATAHAN       NH 27:30.5 
    2    38 Nora Cronin                 8 Forestdale      MA 34:43.9 

                  AGE GROUP AWARDS: MALE:  19 - 29  OPEN
    1     5 Darrell W McTague          24 N. Falmouth     MA 26:35.6 
    2    69 Gregory Wilbur             29 E. Falmouth     MA 51:40.3 
    3    76 Daniel M Snyder            29 Mashpee         MA 53:37.2 

                 AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  19 - 29  OPEN
    1    18 Natasha Jonas              25 Mashpee         MA 29:12.8 
    2    26 Sarah R Karol              26 Northampton     MA 31:38.7 
    3    32 Anna Poplansky             24 Hyannis         MA 33:50.8 

               AGE GROUP AWARDS: MALE:  30 - 39  SUBMASTERS
    1     2 Matthew Dawson             35 Osterville      MA 22:17.3 
    2     3 Andrew Gelman              37 Portland        ME 25:39.9 
    3    21 James Poplasky             30 HYANNIS         MA 29:19.1 

              AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  30 - 39  SUBMASTERS
    1     4 Briana Lackenby            35 Hyannis         MA 25:52.7 
    2     7 Keely Braud                35 Holboken        NJ 26:38.9 
    3    12 Alexis Miller              31 Hoboken         NJ 27:30.8 

                 AGE GROUP AWARDS: MALE:  40 - 49  MASTERS
    1     1 Scott Steinback            47 Mashpee         MA 21:45.4 
    2    16 Dan Sullivan               46                 MA 28:37.8 
    3    23 JAMIE MARSH                46 STRATAHAM       NH 29:54.9 

                AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  40 - 49  MASTERS
    1     6 Mayra Wellington           44 Mashpee         MA 26:37.4 
    2     8 DONNA MARSH                45 STRATAHAN       NH 26:52.2 
    3    15 Peggy Bernard              47 Barnstable      MA 28:37.5 

                 AGE GROUP AWARDS: MALE:  50 - 59  SENIORS
    1   112 William Foley              56 N. Andover      MA 59:42.1 

                AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  50 - 59  SENIORS
    1     9 Sonja Bieg                 52 Mashpee         MA 27:00.4 
    2    17 Sarah A Daley              53 Mashpee         MA 29:11.8 
    3    25 Denise Acquaviva           51 E.Falmouth      MA 31:28.7 


                AGE GROUP AWARDS: MALE:  60 - 69  VETERANS
    1    10 Alan Gettis                68 Norwood         NJ 27:17.6 
    2    43 Steve Rothenberg           60 Framingham      MA 37:28.0 
    3    54 Dan Corrigan               66 Harwich         MA 44:24.8 

               AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  60 - 69  VETERANS
    1    37 Phyllis S Foley            60 Swampscott      MA 34:43.6 
    2    44 Gail McSwiggan             65 Mattapoisett    MA 39:37.2 
    3    52 Jo Ann Simons              60 Swampscott      MA 44:18.2 

             AGE GROUP AWARDS: MALE:  70 - 99  GRAND-VETERANS
    1    34 John Saarmann              70 Stanhope        NJ 34:13.5 
    2    35 Jim Hines                  79 Marstons Mills  MA 34:23.2 
    3    62 William McKelvey           70 Hingham         MA 47:08.4 

            AGE GROUP AWARDS: FEMALE:  70 - 99  GRAND-VETERANS
    1    71 Pauline A Antil            72 Hyannis         MA 52:52.9 
    2   129 Marion Tomasello           70 Westminster     MA 64:28.3 
    3   143 Jody Bellows               72 Greenwich       CT 68:11.0 

                        FIRST MALE SPECIAL OLYMPIAN
    1    77 TOM WOLNASKE               39 MASHPEE         MA 53:43.3 

                       FIRST FEMALE SPECIAL OLYMPIAN
    1   111 Nicole Foley               19 N. Andover      MA 59:39.2