Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/May18_SouthS_set2.shtml

South Shore Principals Championship

Norwell, MA, May 18, 2013

[Boys Events & Scores ]

Girls Events & Scores

 
                          South Shore Principals Meet                          
                       Norwell High School  - 5/18/2013                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pina, India               10 Carver                   13.23q  1 
  2 Hatcher, Kaila            10 Newton North             13.24q  2 
  3 Allen, Reana              09 Brockton                 13.32q  3 
  4 Freitas, Katie            11 Pembroke                 13.34q  4 
  5 Haughton, Ashley          09 Ursuline Aca             13.35q  3 
  6 Leddin, Kendell           10 Pembroke                 13.46q  5 
  7 Fitzgerald, Breagh        09 Pembroke                 13.47q  5 
  8 McInnis, Alex             11 Braintree                13.64q  4 
  9 Clarke, Danika            09 Brockton                 13.67   5 
 10 Batista, Adrianna         10 Newton North             13.69   2 
 11 Rivera, Sade              11 Brockton                 13.72   3 
 12 Cross, Caroline           10 Braintree                13.85   2 
 13 Kelly, Grace              10 Pembroke                 13.87   3 
 14 Ribeiro, Janina           10 Braintree                13.90   3 
 15 Sybertz, Melissa          10 East Bridgew             13.99   2 
 16 Murry, Jenna              10 Braintree                14.01   1 
 17 Grey, Samoya              09 Mashpee                  14.01   5 
 18 Cavanaugh, Katherine      10 Ursuline Aca             14.08   3 
 19 McLaughlin, Erin          10 Weymouth                 14.10   4 
 20 Walsh, Alison             10 Hopkinton                14.28   1 
 21 Held, Alexa               10 Ursuline Aca             14.33   4 
 22 Horrigan, Lily            10 Braintree                14.35   4 
 23 Cannone, Kelli            10 Pembroke                 14.42   2 
 24 Pocella, Marianna         11 Abington                 14.66   5 
 25 King, Shannon             10 East Bridgew             14.73   1 
 26 Robbins, Emily            11 Cohasset                 14.83   4 
 27 Russell, Hannah           12 Abington                 14.84   5 
 28 Rinne, Jayne              10 Norwell                  15.44   3 
 29 Thompson, Kayla           10 Norwell                  15.70   1 
 30 Casey, Rachel             12 Abington                 15.73   2 
 31 Gildea, Kathleen          10 Norwell                  16.11   1 
 32 Skinner, Jacki            10 Norwell                  16.17   2 
 
Girls 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Allen, Reana              09 Brockton                 13.20   10   
  2 Hatcher, Kaila            10 Newton North             13.20    8   
  3 Freitas, Katie            11 Pembroke                 13.24    6   
  4 Pina, India               10 Carver                   13.42    4   
  5 Haughton, Ashley          09 Ursuline Aca             13.46    2   
  6 Leddin, Kendell           10 Pembroke                 13.51    1   
  7 Fitzgerald, Breagh        09 Pembroke                 13.55  
  8 McInnis, Alex             11 Braintree                13.65  
Preliminaries
  9 Clarke, Danika            09 Brockton                        
 10 Batista, Adrianna         10 Newton North                    
 11 Rivera, Sade              11 Brockton                        
 12 Cross, Caroline           10 Braintree                       
 13 Kelly, Grace              10 Pembroke                        
 14 Ribeiro, Janina           10 Braintree                       
 15 Sybertz, Melissa          10 East Bridgew                    
 16 Murry, Jenna              10 Braintree                       
 17 Grey, Samoya              09 Mashpee                         
 18 Cavanaugh, Katherine      10 Ursuline Aca                    
 19 McLaughlin, Erin          10 Weymouth                        
 20 Walsh, Alison             10 Hopkinton                       
 21 Held, Alexa               10 Ursuline Aca                    
 22 Horrigan, Lily            10 Braintree                       
 23 Cannone, Kelli            10 Pembroke                        
 24 Pocella, Marianna         11 Abington                        
 25 King, Shannon             10 East Bridgew                    
 26 Robbins, Emily            11 Cohasset                        
 27 Russell, Hannah           12 Abington                        
 28 Rinne, Jayne              10 Norwell                         
 29 Thompson, Kayla           10 Norwell                         
 30 Casey, Rachel             12 Abington                        
 31 Gildea, Kathleen          10 Norwell                         
 32 Skinner, Jacki            10 Norwell                         
 
Girls 200 Meter Dash Varsity
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Ryan, Phoebe              10 Scituate                 26.82q  5 
  2 Andrews, Jayci            10 Plymouth Sou             27.05q  3 
  3 Yuen, Brooke              10 Braintree                27.39q  5 
  4 Leung, Caroline           10 Pembroke                 27.54q  1 
  5 Phieffer, Katie           12 Bridgewater-             27.68q  2 
  6 Joseph, Elizabeth         10 Ursuline Aca             27.75q  5 
  7 McDevitt, Adriana         10 Braintree                27.86q  2 
  8 Cacciatore, Sophia        12 East Bridgew             27.91q  1  27.907
  9 Larkin, Maeve             12 Newton North             27.91   3  27.910
 10 Lane, Amanda              12 Abington                 28.10   4 
 11 Stots, Carissa            09 Newton North             28.15   4 
 12 Ferreira, Sarah           12 New Bedford              28.15   4 
 13 Brady, Kathryn            09 Ursuline Aca             28.65   3 
 14 Bean, Molly               09 Weymouth                 28.86   2 
 15 Hambly, Alexa             12 Middleboro               29.28   5 
 16 Juffras, Madeline         10 Hopkinton                29.29   4 
 17 Thorpe, Krystal            8 Burncoat                 29.29   2 
 18 Manning, Charlotte        09 Weymouth                 29.43   4 
 19 Barron, Madison           12 Bridgewater-             29.73   1 
 20 Killeen, Abby             11 Weymouth                 29.80   1 
 21 Broderick, Kate           11 Cohasset                 29.94   2 
 22 Held, Alexa               10 Ursuline Aca             29.99   1 
 23 Doody, Maddy              10 Scituate                 30.12   5 
 24 King, Shannon             10 East Bridgew             30.62   3 
 25 Nacimento, Damani         11 New Bedford              31.10   3 
 26 Bell, Abby                10 Weymouth                 31.19   5 
 27 Wolfe, Lindsey            10 East Bridgew             31.70   1 
 28 Rinne, Jayne              10 Norwell                  31.80   5 
 29 Pendleton, Sarina         12 East Bridgew             32.22   2 
 30 Thompson, Kayla           10 Norwell                  32.32   3 
 31 Gildea, Kathleen          10 Norwell                  33.35   4 
 32 Skinner, Jacki            10 Norwell                  33.90   1 
 33 Joseph, Katie             10 Norwell                  34.70   2 
 34 Lavin, Megan              09 Burncoat                 34.97   3 
 
Girls 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ryan, Phoebe              10 Scituate                 26.43   10   
  2 Andrews, Jayci            10 Plymouth Sou             26.57    8   
  3 Cacciatore, Sophia        12 East Bridgew             27.07    6   
  4 Leung, Caroline           10 Pembroke                 27.18    4   
  5 Phieffer, Katie           12 Bridgewater-             27.24    2   
  6 Yuen, Brooke              10 Braintree                27.33    1   
  7 McDevitt, Adriana         10 Braintree                27.52  
  8 Joseph, Elizabeth         10 Ursuline Aca             27.82  
Preliminaries
  9 Larkin, Maeve             12 Newton North                    
 10 Lane, Amanda              12 Abington                        
 11 Stots, Carissa            09 Newton North                    
 12 Ferreira, Sarah           12 New Bedford                     
 13 Brady, Kathryn            09 Ursuline Aca                    
 14 Bean, Molly               09 Weymouth                        
 15 Hambly, Alexa             12 Middleboro                      
 16 Juffras, Madeline         10 Hopkinton                       
 17 Thorpe, Krystal            8 Burncoat                        
 18 Manning, Charlotte        09 Weymouth                        
 19 Barron, Madison           12 Bridgewater-                    
 20 Killeen, Abby             11 Weymouth                        
 21 Broderick, Kate           11 Cohasset                        
 22 Held, Alexa               10 Ursuline Aca                    
 23 Doody, Maddy              10 Scituate                        
 24 King, Shannon             10 East Bridgew                    
 25 Nacimento, Damani         11 New Bedford                     
 26 Bell, Abby                10 Weymouth                        
 27 Wolfe, Lindsey            10 East Bridgew                    
 28 Rinne, Jayne              10 Norwell                         
 29 Pendleton, Sarina         12 East Bridgew                    
 30 Thompson, Kayla           10 Norwell                         
 31 Gildea, Kathleen          10 Norwell                         
 32 Skinner, Jacki            10 Norwell                         
 33 Joseph, Katie             10 Norwell                         
 34 Lavin, Megan              09 Burncoat                        
 
Girls 400 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Piccolo, Amy              10 Ursuline Aca             58.09   4  10   
  2 Page, Molly               10 Bridgewater-           1:02.09   4   8   
  3 Mello, Brooke             11 Pembroke               1:02.72   4   6   
  4 Sheedy, Francesca         11 West Bridgew           1:02.90   3   4   
  5 Reilly, Isabella          10 Newton North           1:02.91   4   2   
  6 Morais, Brigite           12 New Bedford            1:03.26   3   1   
  7 Perez, Alexa              10 Cohasset               1:03.39   4 
  8 Merian, Maral             11 Brockton               1:03.47   4 
  9 Mahoney, Lindsay          10 Braintree              1:03.58   4 
 10 Weary, Kyanna             12 Brockton               1:03.99   4 
 11 McConaughey, Molly        11 Scituate               1:04.15   3 
 12 Dasher, Raybryana         11 New Bedford            1:04.23   3 
 13 Stevens, Emilee           12 Weymouth               1:04.59   3 
 14 Vieira, Laura             10 New Bedford            1:05.22   2 
 15 Goodwin, Kira             10 Weymouth               1:05.52   3 
 16 Lebarron, Tess            10 Weymouth               1:05.82   3 
 17 McCarthy, Rosie           10 Walpole                1:05.98   2 
 18 O'Leary, Pamela           10 Hopkinton              1:06.42   3 
 19 Balsamo, Marissa          11 Braintree              1:06.57   2 
 20 Cardoso, Kyanna           10 Brockton               1:06.73   2 
 21 Bucknell, Ellie           11 New Bedford            1:08.50   1 
 22 Whalen, Carly             10 Ursuline Aca           1:09.98   2 
 23 Motlin, Eliza             10 Norwell                1:11.52   1 
 24 Eaves, Maddie             12 Norwell                1:13.47   1 
 
Girls 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bellerose, Meghan         12 Newton North           2:17.03   10   
  2 Grela, Meghan             12 Ursuline Aca           2:19.66    8   
  3 Koch, Elizabeth           11 Newton North           2:21.33    6   
  4 Greeley, Maeve            11 Newton North           2:21.43    4   
  5 Griffin, Danielle         11 Norwell                2:23.89    2   
  6 Monks, Mary-Paule         10 Hopkinton              2:27.32    1   
  7 Cabral, Courtney          10 Durfee                 2:27.34  
  8 Aarden, Shelby            10 Hopkinton              2:29.25  
  9 Cardwell-Smith, Sarah     10 Brookline              2:29.31  
 10 McLaughlin, Colleen       10 Weymouth               2:29.68  
 11 Byrne, Delia              10 Braintree              2:30.20  
 12 Hazzard, Lauren           10 Hopkinton              2:30.57  
 13 Cipriano, Emily           12 Norwell                2:33.05  
 14 LaPlante, Charlotte       11 Brookline              2:33.34  
 15 Hayman, Madeline          09 Burncoat               2:33.45  
 16 Schiantarelli, Julia      12 Newton North           2:34.76  
 17 Branch, Tara              10 Hopkinton              2:34.91  
 18 Mills, Allyson            11 West Bridgew           2:35.40  
 19 Thornton, Jackie          09 Scituate               2:35.42  
 20 Penney, Kara              10 Rockland               2:35.64  
 21 MaCdonald, Nicole         09 Norwell                2:36.85  
 22 Cutter, Cheryl            10 East Bridgew           2:38.33  
 23 Hutch, Meghan             12 Coyle & Cass           2:38.68  
 24 Baker, Jenna              11 Scituate               2:39.92  
 25 Carey, Marguerite         12 Middleboro             2:40.21  
 26 Carney, Alycia            11 Weymouth               2:40.82  
 27 Dunn, McKenna             10 Scituate               2:42.85  
 28 Grasz, Lexa               11 Norwell                2:44.65  
 29 Collins, Moira            10 Pembroke               2:45.95  
 30 Bellefeuille, Melissa     12 New Bedford            2:47.35  
 31 McKenzie, Hannah          09 Hopkinton              2:47.82  
 32 Brown, Tascian            12 Brockton               2:48.41  
 33 Huynh, Catherine          10 Burncoat               2:50.48  
 34 Andrade, Celina           11 Brockton               2:50.65  
 35 Roussel, Ellen            11 Ursuline Aca           2:52.64  
 36 Marzuq, Zena              10 Pembroke               2:54.67  
 37 Mariano, Juliane          12 Norwell                2:58.16  
 38 Cronin, Kim               10 Ursuline Aca           3:00.26  
 39 MaGuire, Katie            11 Norwell                3:06.02  
 40 Wolfson, Hannah           12 Norwell                3:09.38  
 
Girls 1 Mile Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heffernan, Evie           11 Newton North           5:26.31   10   
  2 Baryluk, Lindsay          11 Ursuline Aca           5:33.59    8   
  3 Desrochers, Molly         10 Bridgewater-           5:35.76    6   
  4 Spitaels, Kaylee          12 Newton North           5:40.72    4   
  5 Cutter, Alicia            11 East Bridgew           5:43.89    2   
  6 Orechia, Sheila           11 Ursuline Aca           5:44.51    1   
  7 Allen, Charlotte          10 West Bridgew           5:45.72  
  8 Rudie, Liz                11 Newton North           5:49.37  
  9 Gibbons, Katie            09 Cohasset               5:50.84  
 10 Consigli, Brianna         11 Ursuline Aca           5:51.13  
 11 Canuto, Celina            11 Brockton               5:51.64  
 12 Xie, Catherine            10 Newton North           5:52.34  
 13 Rozen, Ariana             09 Carver                 5:58.07  
 14 Lyle, Vanessa             12 Norwell                6:00.17  
 15 Gammons, Nell             11 West Bridgew           6:05.38  
 16 Curtin, Mackenzi          10 East Bridgew           6:05.43  
 17 Kelleher, Jamie           11 Scituate               6:06.00  
 18 Butler, Molly             10 Weymouth               6:08.86  
 19 Walter, Tess              12 Scituate               6:13.99  
 20 Studley, Casey            12 Norwell                6:28.15  
 21 Lynch, Maggie             12 Middleboro             6:29.32  
 22 Beneski, Renee            12 Bridgewater-           6:38.25  
 
Girls 2 Mile Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grela, Erin               09 Ursuline Aca          11:47.28   10   
  2 Jampel, Sonya             10 Newton North          12:02.51    8   
  3 DeBenidictus, Julia       10 Pembroke              12:09.44    6   
  4 Bent, Sarah               12 Ursuline Aca          12:15.55    4   
  5 Harten, Erin              10 Ursuline Aca          12:18.72    2   
  6 O'Hanlon, Laura           12 Dedham                12:24.69    1   
  7 Wheeler, Meaghan          09 Westwood              12:31.75  
  8 Porter, Alicia            10 Bridgewater-          12:31.78  
  9 Fitzgerald, Lauren        10 Burncoat              12:33.76  
 10 Stevens, Emilee           12 Weymouth              12:34.30  
 11 Humphreys, Lauren         11 Norwell               12:39.11  
 12 Cole, Mary                11 Middleboro            12:41.79  
 13 Carney, Alycia            11 Weymouth              12:43.43  
 14 Flaherty, Michaela        11 Norwell               12:43.53  
 15 Grasz, Lexa               11 Norwell               12:47.78  
 16 Pelley, Sam               10 Weymouth              12:54.32  
 17 Porter, Kayla             10 Bridgewater-          13:09.17  
 18 Lyle, Vanessa             12 Norwell               13:18.43  
 19 Hayes, Margaret           12 Norwell               13:37.92  
 20 Walsh, Amanda             12 Sacred Heart          14:28.19  
 
Girls 100 Meter Hurdles Varsity
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Isidor, Melissa           12 New Bedford              15.41q  1 
  2 Montiero, Patricia        12 Brockton                 15.78q  2 
  3 Odiah, Barbara            10 Bridgewater-             16.63q  4 
  4 Hurwitz, Melissa          10 Newton North             16.63q  3 
  5 Lydon, Margaret           11 East Bridgew             16.74q  6 
  6 Barros, Jessica           12 New Bedford              16.77q  5 
  7 Mccarron, Brittany        11 Carver                   16.97q  5 
  8 Epplett, Abby             11 Whitinsville             17.10q  4 
  9 Lehmann, Sonja            11 Newton North             17.43   6 
 10 Belisle, Nicole           10 Hopkinton                17.49   2 
 11 Wandell, Emma             10 Pembroke                 17.71   4 
 12 Downing, Kerianne         12 Dedham                   17.79   3 
 13 Monks, Evelyn             09 Hopkinton                17.84   3 
 14 Ryan, Grace               11 Ursuline Aca             17.88   5 
 15 Puopolo, Lia              11 Pembroke                 18.03   1 
 16 Mackillop, Sydney         09 Bridgewater-             18.05   3 
 17 Choqri, Wissal            10 Weymouth                 18.16   5 
 18 Wagner, Kelli             11 Plymouth Sou             18.22   6 
 19 Debenedictis, Sarah       10 Norwell                  18.24   1 
 20 Martin, Allison           11 Dedham                   18.47   2 
 21 Feeney, Maeve             11 Dedham                   18.51   3 
 22 Boyd, Azariah             11 Brockton                 18.59   6 
 23 Clark, Alaina             12 Coyle & Cass             18.70   1 
 24 Rogers, Katie             10 Plymouth Sou             18.98   1 
 25 Perryclear, Lily          10 Plymouth Sou             19.01   5 
 26 Palmer, Ashley            10 Plymouth Sou             19.03   6 
 27 Demetriades, Alece        12 Scituate                 19.10   4 
 28 Ryan, Sammi               11 Plymouth Sou             19.10   4 
 29 Bagnell-Petin, Hayden     09 Middleboro               19.21   6 
 30 Goodwin, Kira             10 Weymouth                 19.52   4 
 31 Walsh, Alison             10 Hopkinton                19.57   6 
 32 Yeo, Emily                09 West Bridgew             20.05   1 
 33 Price, Brenda             09 Mashpee                  20.08   1 
 34 Loder, Molly              11 Ursuline Aca             20.35   2 
 35 Gormley, Claire            8 Ursuline Aca             20.45   3 
 36 Brooks, Jenna             10 Scituate                 20.63   3 
 37 Hargrove, Emma            11 Scituate                 20.80   2 
 38 Bedard, Emma               8 West Bridgew             20.82   2 
 39 Briand, Dayva             10 New Bedford              21.30   5 
 40 Owens, Olivia             11 New Bedford              21.50   4 
 41 Atkinson, Emily           12 Abington                 22.48   2 
 42 Duarte, Alyssa            09 New Bedford              25.91   5 
 
Girls 100 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Montiero, Patricia        12 Brockton                 15.00   10   
  2 Epplett, Abby             11 Whitinsville             16.45    8   
  3 Barros, Jessica           12 New Bedford              16.49    6   
  4 Odiah, Barbara            10 Bridgewater-             16.50    4   
  5 Lydon, Margaret           11 East Bridgew             16.67    2   
  6 Hurwitz, Melissa          10 Newton North             17.09    1   
  7 Mccarron, Brittany        11 Carver                   17.74  
Preliminaries
  1 Isidor, Melissa           12 New Bedford                     
  9 Lehmann, Sonja            11 Newton North                    
 10 Belisle, Nicole           10 Hopkinton                       
 11 Wandell, Emma             10 Pembroke                        
 12 Downing, Kerianne         12 Dedham                          
 13 Monks, Evelyn             09 Hopkinton                       
 14 Ryan, Grace               11 Ursuline Aca                    
 15 Puopolo, Lia              11 Pembroke                        
 16 Mackillop, Sydney         09 Bridgewater-                    
 17 Choqri, Wissal            10 Weymouth                        
 18 Wagner, Kelli             11 Plymouth Sou                    
 19 Debenedictis, Sarah       10 Norwell                         
 20 Martin, Allison           11 Dedham                          
 21 Feeney, Maeve             11 Dedham                          
 22 Boyd, Azariah             11 Brockton                        
 23 Clark, Alaina             12 Coyle & Cass                    
 24 Rogers, Katie             10 Plymouth Sou                    
 25 Perryclear, Lily          10 Plymouth Sou                    
 26 Palmer, Ashley            10 Plymouth Sou                    
 27 Demetriades, Alece        12 Scituate                        
 28 Ryan, Sammi               11 Plymouth Sou                    
 29 Bagnell-Petin, Hayden     09 Middleboro                      
 30 Goodwin, Kira             10 Weymouth                        
 31 Walsh, Alison             10 Hopkinton                       
 32 Yeo, Emily                09 West Bridgew                    
 33 Price, Brenda             09 Mashpee                         
 34 Loder, Molly              11 Ursuline Aca                    
 35 Gormley, Claire            8 Ursuline Aca                    
 36 Brooks, Jenna             10 Scituate                        
 37 Hargrove, Emma            11 Scituate                        
 38 Bedard, Emma               8 West Bridgew                    
 39 Briand, Dayva             10 New Bedford                     
 40 Owens, Olivia             11 New Bedford                     
 41 Atkinson, Emily           12 Abington                        
 42 Duarte, Alyssa            09 New Bedford                     
 
Girls 400 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Epplett, Abby             11 Whitinsville           1:05.04   4  10   
  2 Piccolo, Amy              10 Ursuline Aca           1:05.23   4   8   
  3 Barnett, Sarah            12 Bridgewater-           1:06.97   4   6   
  4 Messina, Aly              12 Plymouth Sou           1:07.16   4   4   
  5 Lehmann, Sonja            11 Newton North           1:08.90   4   2   
  6 Sessler, Holly            11 Plymouth Sou           1:09.57   3   1   
  7 Kelley, Camille           10 Ursuline Aca           1:10.19   4 
  8 Herlihy, Bridget          10 Braintree              1:11.31   4 
  9 Lynch, Tori               09 Walpole                1:11.80   3 
 10 Atkinson, Molly           10 Abington               1:13.52   3 
 11 Perides, Alexia           09 Newton North           1:13.65   3 
 12 Schneider, Jackie         09 Weymouth               1:13.69   3 
 13 Ryan, Hannah              09 Dedham                 1:13.94   3 
 14 Lu, Jessica               12 Brookline              1:14.69   4 
 15 Magnussen, Abby           11 Abington               1:15.12   2 
 16 Kincaid, Emma             11 West Bridgew           1:15.13   3 
 17 McQuaid, Amy              11 Scituate               1:15.42   2 
 18 Foley, Katelyn            11 Sacred Heart           1:15.46   3 
 19 McCormack, Kate           11 Scituate               1:17.31   2 
 20 Rowe, Sydney              09 Brockton               1:18.23   2 
 21 Cashman, Emma             10 West Bridgew           1:18.67   2 
 22 Ellis, Hannah             10 Scituate               1:19.23   1 
 23 Briand, Dayva             10 New Bedford            1:19.57   1 
 24 Kelly, Jo                 11 Scituate               1:21.95   1 
 -- Lammers, Dominique        09 Brockton                    DQ   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Varsity
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bridgewater-Raynham  'A'                              51.54   3  10   
  2 Newton North  'A'                                     51.57   3   8   
  3 Brockton  'A'                                         51.69   3   6   
  4 Pembroke  'A'                                         51.98   3   4   
  5 Ursuline Academy  'A'                                 52.87   3   2   
  6 East Bridgewater  'A'                                 53.22   2   1   
  7 New Bedford  'A'                                      53.45   2 
  8 Mashpee  'A'                                          53.55   3 
  9 Braintree  'A'                                        54.06   3 
 10 Abington  'A'                                         54.72   2 
 11 West Bridgewater  'A'                                 55.41   2 
 12 Plymouth South  'A'                                   55.89   1 
 13 Cohasset  'A'                                         56.10   2 
 14 Durfee  'A'                                           56.84   1 
 15 Norwell  'A'                                          57.00   2 
 16 Sacred Heart  'A'                                     57.52   1 
 -- Scituate  'A'                                            DQ   3  Zone 1 Violation
 
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Newton North  'A'                                   4:06.55   2  10   
  2 Plymouth South  'A'                                 4:12.18   2   8   
  3 Brockton  'A'                                       4:19.86   2   6   
  4 Braintree  'A'                                      4:19.96   2   4   
  5 New Bedford  'A'                                    4:20.71   2   2   
  6 Ursuline Academy  'A'                               4:23.69   2   1   
  7 Carver  'A'                                         4:24.44   2 
  8 Coyle & Cassidy  'A'                                4:34.45   1 
  9 West Bridgewater  'A'                               4:40.79   1 
 10 Sacred Heart  'A'                                   5:04.86   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Newton North  'A'                                  10:25.25   10   
  2 Ursuline Academy  'A'                              10:35.51    8   
  3 Abington  'A'                                      10:47.69    6   
  4 West Bridgewater  'A'                              10:58.21    4   
  5 Sacred Heart  'A'                                  10:59.83    2   
  6 Brockton  'A'                                      11:17.44    1   
 
Girls High Jump Varsity
=======================================================================
 Opening Height 4'4"
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greene, Annie             09 Newton North           5-02.00   10   
  2 Odiah, Barbara            10 Bridgewater-          J5-02.00    8   
  3 Connors, Bali             10 Newton North           5-00.00    6   
  4 Ortiz, Amanda             10 Newton North           4-10.00    3   
  4 Cochrane, Meghan          11 Ursuline Aca           4-10.00    3   
  6 Whitney, Kim              11 Scituate              J4-10.00    1   
  7 Barros, Jessica           12 New Bedford           J4-10.00  
  7 Worral, Jessica           10 Ursuline Aca          J4-10.00  
  9 Sessler, Holly            11 Plymouth Sou           4-08.00  
  9 Lane, Amanda              12 Abington               4-08.00  
  9 Clark, Alaina             12 Coyle & Cass           4-08.00  
  9 Yeo, Emily                09 West Bridgew           4-08.00  
  9 Downing, Kerianne         12 Dedham                 4-08.00  
 14 Giard, Julia              10 Burncoat               4-06.00  
 14 Lynch, Aylish             11 Scituate               4-06.00  
 14 Gomez, Olivia             10 Newton North           4-06.00  
 17 George, Brianna           11 Coyle & Cass           4-04.00  
 17 Waters, Maria             09 Cohasset               4-04.00  
 17 Hiltz, Jess               09 Newton North           4-04.00  
 -- Held, Alexa               10 Ursuline Aca                NH  
 -- Atkinson, Emily           12 Abington                    NH  
 -- Cacciatore, Sophia        12 East Bridgew                NH  
 -- Barnett, Sarah            12 Bridgewater-                NH  
 -- McMahan, Kayla            11 Mashpee                     NH  
 
Girls Long Jump Varsity
=======================================================================
 Top 8 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isidor, Melissa           12 New Bedford           16-05.00   10   
  2 Griffin, Danielle         11 Norwell               16-03.50    8   
  3 Haughton, Ashley          09 Ursuline Aca          15-09.00    6   
  4 Montiero, Patricia        12 Brockton              15-08.25    4   
  5 Larkin, Maeve             12 Newton North          15-04.25    2   
  6 Hurwitz, Melissa          10 Newton North          15-02.25    1   
  7 Brown, Elena              09 Brookline             15-02.00  
  8 Piccolo, Amy              10 Ursuline Aca          14-10.50  
  9 Whitney, Kim              11 Scituate              14-08.25  
 10 Andrews, Jayci            10 Plymouth Sou          14-07.00  
 11 Batista, Adrianna         10 Newton North          14-06.50  
 12 Joseph, Elizabeth         10 Ursuline Aca          14-04.50  
 13 McLaughlin, Erin          10 Weymouth              14-02.00  
 14 Clarke, Danika            09 Brockton              14-01.50  
 15 Bagnell-Petin, Hayden     09 Middleboro            14-01.25  
 16 Rivera, Sade              11 Brockton              14-01.00  
 16 Chan, Lisa                10 New Bedford           14-01.00  
 18 Martin, Allison           11 Dedham                13-11.00  
 19 Richardson, Megan         12 East Bridgew          13-08.00  
 20 Gorodentsev, Anya         10 Brookline             13-07.50  
 21 Albert, Tanaisha          09 Weymouth              13-07.25  
 22 Lutwack, Amara            10 Newton North          13-06.25  
 23 McDevitt, Adriana         10 Braintree             13-05.75  
 24 Capodanno, Ava            09 Scituate              13-04.50  
 25 Walgreen, Sarah           09 Middleboro            13-02.50  
 26 France, Gabrielle         11 East Bridgew          13-00.50  
 
Girls Triple Jump Varsity
=======================================================================
 Top 8 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Griffin, Danielle         11 Norwell               34-08.50   10   
  2 Plummer, Rashida          12 Mashpee               34-05.00    8   
  3 Isidor, Melissa           12 New Bedford           34-02.00    6   
  4 Hurwitz, Melissa          10 Newton North          33-09.00    4   
  5 Coley, Dominique          11 Brockton              33-00.00    2   
  6 Cross, Caroline           10 Braintree             32-11.50    1   
  7 Lydon, Margaret           11 East Bridgew          32-11.25  
  8 Herlihy, Bridget          10 Braintree             32-08.50  
  9 Alston, Kayla             10 Brockton              32-01.50  
 10 Kelley, Camille           10 Ursuline Aca          31-08.50  
 11 Messina, Aly              12 Plymouth Sou          31-07.75  
 12 Belisle, Nicole           10 Hopkinton             31-05.25  
 13 Gillens, Alyah            12 Abington              31-03.25  
 14 Lutwack, Amara            10 Newton North          31-00.00  
 14 Hickey, Lauren            10 Pembroke              31-00.00  
 16 Waters, Maria             09 Cohasset              30-11.50  
 17 Ryan, Hannah              09 Dedham                30-02.50  
 17 Cipriano, Emily           12 Norwell               30-02.50  
 19 Sherrick, Samantha        10 Bridgewater-          29-11.25  
 20 Batista, Adrianna         10 Newton North          29-07.25  
 21 Cochrane, Meghan          11 Ursuline Aca          29-06.00  
 22 Worral, Jessica           10 Ursuline Aca          29-04.75  
 23 Martin, Samantha          12 Bridgewater-          29-02.50  
 24 Foley, Katelyn            11 Sacred Heart          29-02.00  
 25 Brady, Kathryn            09 Ursuline Aca          28-10.50  
 26 France, Gabrielle         11 East Bridgew          28-10.25  
 27 Debenedictis, Sarah       10 Norwell               28-09.25  
 28 George, Brianna           11 Coyle & Cass          28-09.00  
 29 Southerland, Amy          11 Carver                28-07.50  
 29 Rogers, Katie             10 Plymouth Sou          28-07.50  
 31 Owens, Olivia             11 New Bedford           28-00.75  
 32 Curtin, Mackenzi          10 East Bridgew          27-08.50  
 33 Harrington, Grace         10 Scituate              27-07.25  
 34 Juffras, Madeline         10 Hopkinton             26-11.50  
 35 Lynch, Aylish             11 Scituate              26-06.00  
 36 Pires, Tashiana           09 New Bedford           25-11.75  
 37 McLoud, Megan             10 Scituate              25-07.50  
 -- McLaren, Kincaid          09 Brockton                  FOUL  
 -- Cavanaugh, Katherine      10 Ursuline Aca              FOUL  
 
Girls Shot Put Varsity
=======================================================================
 Top 8 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Michaela           11 Newton North          41-01.50   10   
  2 Braz, Maddie              12 Plymouth Sou          37-01.00    8   
  3 Richards, Meghan          10 Pembroke              36-10.00    6   
  4 Gratzer, Jessica          11 Pembroke              36-03.50    4   
  5 Coley, Dominique          11 Brockton              36-02.50    2   
  6 Jean-Louis, Unity         10 Dedham                32-05.00    1    320200
  7 Hunter, Jayla             09 Brockton             J32-05.00   310000
  8 egan, t                      Middleboro            31-05.25  
  9 Quinn, Emily              11 West Bridgew          31-01.25  
 10 Santilli, Gabriella       11 East Bridgew          31-00.00  
 11 Martinez, Caris           12 Brockton              29-03.50  
 12 Sumner, Kristian          12 Newton North          29-01.00  
 13 Ivil, Sabrina             11 Weymouth              28-09.00  
 14 Dasher, Raybryana         11 New Bedford           28-08.75  
 15 Hill, Kelsey              10 Cohasset              28-04.75  
 16 Grey, Samoya              09 Mashpee               28-02.50  
 17 Roberts, Taylor           12 Dedham                28-02.00  
 18 Zabala, Danielle          12 Weymouth              27-07.75  
 19 Tutino, Victoria          10 Coyle & Cass          26-08.25  
 20 Ryan, Grace               11 Ursuline Aca          26-06.25  
 21 Keeley, Tricia            11 Weymouth              26-04.75  
 22 Graham, Kristin           12 Weymouth              25-06.00  
 23 Micciantuono, Emily       11 Bridgewater-          25-02.75  
 24 Ferguson, Molly           10 Abington              25-02.25  
 25 Richardson, Megan         12 East Bridgew          23-09.50  
 26 Cipriano, Elaina          11 Norwell               22-09.75  
 
Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================
 Top 8 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Braz, Maddie              12 Plymouth Sou            125-06   10   
  2 Smith, Michaela           11 Newton North            116-00    8   
  3 Masalsky, Ellen           12 Dedham                   97-10    6   
  4 Senatore, Emily           10 Norwell                  94-04    4   
  5 Holbrook, Julie           11 Pembroke                 92-08    2   
  6 Ferguson, Molly           10 Abington                 92-01    1   
  7 Jean-Louis, Unity         10 Dedham                   89-04  
  8 James, Meghan             11 Scituate                 85-03  
  9 Frew, Victoria            11 East Bridgew             83-05  
 10 Graham, Kristin           12 Weymouth                 82-10  
 11 Richards, Meghan          10 Pembroke                 82-06  
 12 Raso, Madi                11 Newton North             81-07  
 13 Zabala, Danielle          12 Weymouth                 81-00  
 14 Quinn, Emily              11 West Bridgew             80-10  
 15 Walcek, Monica            09 Carver                   79-09  
 16 Stout, Cassandra          12 Plymouth Sou             77-04  
 16 Scheufele, Rebecca        09 Carver                   77-04  
 18 Brennan, Caitlyn          12 Dedham                   75-08  
 19 Hill, Kelsey              10 Cohasset                 74-11  
 20 Cullen, Danyele           12 Brockton                 71-03  
 21 Shute, Alex               09 Ursuline Aca             70-01  
 22 Yates, Faithe             09 Brockton                 69-11  
 23 Lynch, Julia              09 Ursuline Aca             69-06  
 24 Garfield, Hannah          10 Ursuline Aca             67-03  
 25 Santilli, Gabriella       11 East Bridgew             66-01  
 26 Allen, Maggie              7 West Bridgew             63-10  
 27 Vhay, Elizabeth           10 Ursuline Aca             60-05  
 28 Marhamo, Danya            11 Braintree                56-09  
 29 Sullivan, Aimee           09 Bridgewater-             55-07  
 
Girls Javelin Throw Varsity
=======================================================================
 Top 8 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gratzer, Jessica          11 Pembroke                128-06   10   
  2 Bucknell, Ellie           11 New Bedford             113-08    8   
  3 Harris, Melissa           12 Scituate                111-09    6   
  4 Atkinson, Emily           12 Abington                110-01    4   
  5 Williams, Aubrey          12 New Bedford             108-08    2   
  6 Atkinson, Molly           10 Abington                108-07    1   
  7 Stout, Cassandra          12 Plymouth Sou            105-11  
  8 Masalsky, Ellen           12 Dedham                  105-01  
  9 Jacks, Maddie             10 Newton North             98-08  
 10 Roberts, Taylor           12 Dedham                   95-00  
 11 Novio, Brianna            12 Rockland                 94-00  
 12 Kane, Rachel              10 Braintree                93-02  
 13 Heger, Jessy              10 East Bridgew             92-09  
 14 Stearns, Nicolle          12 Bridgewater-             90-07  
 15 Roda, Leslie              10 New Bedford              90-06  
 16 Laughrea, Cassie          12 Newton North             90-04  
 17 Degrace, Alexandria       12 Bridgewater-             88-07  
 18 Senatore, Emily           10 Norwell                  85-09  
 19 Martinez, Caris           12 Brockton                 85-08  
 20 MacNeil, Kristen          10 Ursuline Aca             83-08  
 21 Campbell, Caitlin         10 Walpole                  81-00  
 22 Czarniak, Katy            09 East Bridgew             80-08  
 23 Novio, Jenna              10 Rockland                 80-02  
 24 Brennan, Caitlyn          12 Dedham                   79-11  
 25 Glavin, Aine              09 Ursuline Aca             79-03  
 26 Perryclear, Lily          10 Plymouth Sou             79-00  
 27 Robbins, Emily            11 Cohasset                 78-08  
 28 Lewis, Kendall            10 Ursuline Aca             77-09  
 29 Rogerson, Kate            09 Weymouth                 75-07  
 30 Bell, Abby                10 Weymouth                 75-05  
 31 Lauzon, Rachel            11 Carver                   73-02  
 32 Crowley, Kendra           10 East Bridgew             72-11  
 33 Reid, Kim                 10 Abington                 71-10  
 34 Lundberg, Maddie          10 Newton North             71-06  
 35 Garfinkle, Crystal        09 Bridgewater-             70-08  
 36 Lowder, Kristen           12 Bridgewater-             70-07  
 37 Gormley, Claire            8 Ursuline Aca             64-05  
 38 Murphy, Katie             10 Ursuline Aca             62-00  
 39 Wagner, Maddie            12 Sacred Heart             61-06  
 40 Frew, Victoria            11 East Bridgew             60-00  
 41 Loder, Molly              11 Ursuline Aca             55-02  
 42 Sybertz, Melissa          10 East Bridgew              0.50  
 
Girls 100 Meter Dash Freshman
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Almeida, Amanda           09 Brockton                 13.67q  3 
  2 Monks, Evelyn             09 Hopkinton                13.96q  1 
  3 Perides, Alexia           09 Newton North             13.99q  3 
  4 Mills, Bridgit             8 West Bridgew             14.05q  3 
  5 Walgreen, Sarah           09 Middleboro               14.08q  2 
  6 Manning, Charlotte        09 Weymouth                 14.09q  5 
  7 Rubino, Angela            09 Newton North             14.17q  5 
  8 Espady, Mirabelle         09 Newton North             14.17q  4 
  9 Albert, Tanaisha          09 Weymouth                 14.22   4 
 10 Tracy, Josie               8 Sacred Heart             14.22   2 
 11 Bean, Molly               09 Weymouth                 14.30   4 
 12 McInnis, Ali              09 Norwell                  14.41   1 
 13 Sarantopolous, Olivia      8 West Bridgew             14.46   2 
 14 Grannum, Leah             09 Durfee                   14.47   1 
 15 Maguire, Anna             09 Scituate                 14.48   2 
 16 Capodanno, Ava            09 Scituate                 14.53   1 
 17 Ivaldi, Nicole            09 Bridgewater-             14.58   1 
 18 Silvieri, Olivia           7 Sacred Heart             14.60   3 
 19 Boucher, Abbie             7 West Bridgew             14.68   2 
 20 O'Toole, Torie            09 Scituate                 14.70   3 
 21 Greene, Jackie            09 Norwell                  14.71   5 
 22 Sullivan, Aimee           09 Bridgewater-             14.73   4 
 23 Czarniak, Katy            09 East Bridgew             14.76   2 
 24 Mazzapica, Olivia         09 Newton North             14.87   5 
 25 Moriarity, Joy             8 Sacred Heart             14.90   5 
 26 Fratus, Julia              8 Sacred Heart             15.05   1 
 27 Pires, Tashiana           09 New Bedford              15.05   5 
 28 Dos Ries, Ania            09 Brockton                 15.07   5 
 29 Clifford, Marina          09 East Bridgew             15.12   1 
 30 Ferrini, Mikayla          09 Bridgewater-             15.20   3 
 31 Duarte, Alyssa            09 New Bedford              15.25   3 
 32 Ferreira, Katrina         09 Durfee                   15.34   4 
 33 Struski, Rachel            7 Sacred Heart             15.54   4 
 34 Desmond, Kaylee           09 Bridgewater-             16.06   5 
 35 Pyne, Kira                09 Sacred Heart             16.07   4 
 36 Rouse, Stephanie           8 Sacred Heart             16.14   3 
 37 Fisher, Abigail           09 Bridgewater-             16.25   4 
 38 MacDonald, Aidan           7 Sacred Heart             16.78   2 
 39 Gendreau, Abby            09 Abington                 19.69   2 
 
Girls 100 Meter Dash Freshman
================================================================
 Top 8 times to Finals
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Almeida, Amanda           09 Brockton                 13.33  
  2 Mills, Bridgit             8 West Bridgew             13.66  
  3 Perides, Alexia           09 Newton North             13.74  
  4 Manning, Charlotte        09 Weymouth                 13.78  
  5 Walgreen, Sarah           09 Middleboro               13.86  
  6 Monks, Evelyn             09 Hopkinton                13.87  
  7 Espady, Mirabelle         09 Newton North             13.88  
  8 Rubino, Angela            09 Newton North             13.94  
Preliminaries
  9 Albert, Tanaisha          09 Weymouth                        
 10 Tracy, Josie               8 Sacred Heart                    
 11 Bean, Molly               09 Weymouth                        
 12 McInnis, Ali              09 Norwell                         
 13 Sarantopolous, Olivia      8 West Bridgew                    
 14 Grannum, Leah             09 Durfee                          
 15 Maguire, Anna             09 Scituate                        
 16 Capodanno, Ava            09 Scituate                        
 17 Ivaldi, Nicole            09 Bridgewater-                    
 18 Silvieri, Olivia           7 Sacred Heart                    
 19 Boucher, Abbie             7 West Bridgew                    
 20 O'Toole, Torie            09 Scituate                        
 21 Greene, Jackie            09 Norwell                         
 22 Sullivan, Aimee           09 Bridgewater-                    
 23 Czarniak, Katy            09 East Bridgew                    
 24 Mazzapica, Olivia         09 Newton North                    
 25 Moriarity, Joy             8 Sacred Heart                    
 26 Fratus, Julia              8 Sacred Heart                    
 27 Pires, Tashiana           09 New Bedford                     
 28 Dos Ries, Ania            09 Brockton                        
 29 Clifford, Marina          09 East Bridgew                    
 30 Ferrini, Mikayla          09 Bridgewater-                    
 31 Duarte, Alyssa            09 New Bedford                     
 32 Ferreira, Katrina         09 Durfee                          
 33 Struski, Rachel            7 Sacred Heart                    
 34 Desmond, Kaylee           09 Bridgewater-                    
 35 Pyne, Kira                09 Sacred Heart                    
 36 Rouse, Stephanie           8 Sacred Heart                    
 37 Fisher, Abigail           09 Bridgewater-                    
 38 MacDonald, Aidan           7 Sacred Heart                    
 39 Gendreau, Abby            09 Abington                        
 
Girls 400 Meter Dash Freshman
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Sullivan, Emma            09 Weymouth               1:04.03  
  2 Allen, Maggie              7 West Bridgew           1:08.16  
  3 Manning, Victoria         09 Sacred Heart           1:08.54  
  4 O'Shaughnessy, Mary Kate  09 Middleboro             1:09.10  
  5 DiBella, Carina           09 Norwell                1:11.14  
  6 Carberry, Erin             8 Sacred Heart           1:14.68  
  7 Hokanson, Elizabeth        8 Sacred Heart           1:17.29  
  8 Barbati, Jenna            09 Bridgewater-           1:19.01  
 
Girls 1 Mile Run Freshman
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Metzger, Leah             09 Newton North           5:43.47  
  2 LeBlanc, Bridget           8 Sacred Heart           5:49.33  
  3 Lancaster, Tess           09 Walpole                5:49.58  
  4 Spitaels, Victoria        09 Newton North           5:50.26  
  5 Corthell, Kaia            09 Ursuline Aca           5:56.53  
  6 Rodway, Caitlin            8 Sacred Heart           5:57.23  
  7 Mulinge, Patricia         09 Brockton               5:58.29  
  8 Ryan, Delia               09 Ursuline Aca           6:02.38  
  9 Epplett, Angie            09 Whitinsville           6:02.42  
 10 White, Melinda             8 Sacred Heart           6:03.49  
 11 Williams, Sarah           09 Newton North           6:04.99  
 12 Rumble, Hannah            09 Weymouth               6:05.61  
 13 McCue, Brigid             09 Weymouth               6:13.31  
 14 O'Brien, Kaleigh          09 Weymouth               6:15.66  
 15 Averill, Julia            09 Walpole                6:15.66  
 16 Recupero, Carolyn         09 Ursuline Aca           6:17.48  
 17 Lambert, Mary             09 Norwell                6:25.13  
 18 Owen, Olivia              09 Weymouth               6:26.30  
 19 Ferrara, Katherine        09 Ursuline Aca           6:26.45  
 20 Zhen, May                 09 New Bedford            6:28.46  
 21 Gormley, Claire            8 Ursuline Aca           6:30.38  
 22 Marchetti, Ellen          09 Norwell                6:39.68  
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Newton North               127        2) Ursuline Academy           73   
    3) Pembroke                    49        4) Bridgewater-Raynham        44   
    5) Brockton                    41        6) Plymouth South             39   
    7) New Bedford                 35        8) Norwell                    24   
    9) Whitinsville Christian      18       10) Scituate                   17   
   11) Abington                    12       12) East Bridgewater           11   
   13) Dedham                       8       13) Mashpee                     8   
   13) West Bridgewater             8       16) Braintree                   6   
   17) Carver                       4       18) Sacred Heart                2   
   19) Hopkinton                    1