Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/Jun23_Runfor_set2.shtml

Run for Boston 5k and 15k Races

Pittston, MA, June 23, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

Run for Boston 5k and 15k Races
Age Group Results
June 23, 2013
Results By FastFinishes.net
15k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Deedra Porfirio Pittston  PA 36 3 1:03:39.2 6:50/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Borniface Omurwa 29 1 1:02:17.3 6:41/M
Male  0 and under
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Stephen Housenic 0 2 1:02:39.9 6:43/M
2 David Cohen Wilkes Barre  PA 00 69 1:38:31.2 10:34/M
3 Unknown Partic. 274 73 1:44:59.7 11:16/M
DQ Unknown Partic. 235 DQ - 2:40/M
DQ Unknown Partic. 252 DQ - 3:33/M
Female  1 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Molly Rupert Shickshinny  PA 18 18 1:15:24.8 8:05/M
2 Shelby Foster 19 27 1:18:47.5 8:27/M
Male  1 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jonathan Morgan Berwick  PA 11 9 1:11:19.1 7:39/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Josey Rupert Shickshinny  PA 20 4 1:06:19.8 7:07/M
2 Anna Rocco Scranton  PA 24 28 1:19:38.5 8:33/M
3 Heather McAndrew Pittston  PA 26 39 1:26:47.9 9:19/M
4 Miranda Costa Drums  PA 29 46 1:28:16.4 9:28/M
5 Courtney McNulty Scranton  PA 25 55 1:31:10.2 9:47/M
6 Rita Simpson Mountain Top  PA 28 57 1:31:27.0 9:49/M
7 Megan Hine Shavertown  PA 22 58 1:31:29.3 9:49/M
8 Ashlee Ward Wilkes Barre  PA 21 74 1:45:28.3 11:19/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Bob Yonick Camphill  PA 22 7 1:08:47.2 7:23/M
2 Dave Houssock Plymouth  PA 28 13 1:13:19.2 7:52/M
3 Brian Gibbons Dallas  PA 26 45 1:27:41.3 9:24/M
DQ Borniface Omurwa 29 DQ - 4:40/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Erin Griffin Kingston  PA 37 8 1:09:11.2 7:25/M
2 Patricia Buzinkai Kingston  PA 38 12 1:13:18.8 7:52/M
3 Melissa Berry 32 19 1:15:50.3 8:08/M
4 Amy Cartwright 36 20 1:15:57.3 8:09/M
5 Melissa Berry 32 23 1:16:44.3 8:14/M
6 Kelly Westgate 35 25 1:17:20.8 8:18/M
7 Rachael Laboranti Scott Township  PA 33 35 1:21:35.7 8:45/M
8 Marlene Schofield 39 40 1:26:59.5 9:20/M
9 Amy McNulty Scranton  PA 36 51 1:29:55.2 9:39/M
10 Jill Snowdon Dallas  PA 36 60 1:32:21.6 9:55/M
11 Gretchen Mijajlovic Berwick  PA 34 62 1:33:42.6 10:03/M
12 Nicole Marek Plains  PA 36 64 1:36:35.0 10:22/M
13 Jeanne Ball Binghamton  NY 36 76 1:48:57.1 11:41/M
DQ Kathleen Bilbow Mountain Top  PA 37 DQ - 9:07/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 David Homa Wilkes Barre  PA 36 16 1:14:50.9 8:02/M
2 Igor Mijajlovic Berwick  PA 35 32 1:20:58.4 8:41/M
3 Joe Werner Wilkes-Barre  PA 34 37 1:25:24.8 9:10/M
4 Brandon Carlin Mountain Top  PA 38 61 1:32:50.7 9:58/M
5 Ryan Eshelman Scranton  PA 37 71 1:39:58.2 10:44/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Sandra Jesse Dallas  PA 40 22 1:16:29.5 8:12/M
2 Rose Yanko Wilkes Barre  PA 46 33 1:21:22.4 8:44/M
3 Deana Manzoni Dallas  PA 45 50 1:29:39.0 9:37/M
4 Donna May 46 59 1:32:07.9 9:53/M
5 Michele Prudente Bear Creek Township  PA 42 66 1:37:29.1 10:28/M
6 Hope Katehko 40 67 1:37:32.1 10:28/M
7 Carmella Dipippa Bloomsburg  PA 42 77 1:49:54.1 11:48/M
8 Kelly Gibbons Dallas  PA 46 79 2:11:04.0 14:04/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Randy Lyback Dupont  PA 44 5 1:06:30.9 7:08/M
2 Daniel Rosa 43 6 1:08:22.4 7:20/M
3 Ed Grivensky Plains  PA 47 10 1:12:11.1 7:45/M
4 Gary Bonfante Bear Creek Township  PA 48 14 1:13:25.1 7:53/M
5 Robert Switzer 48 21 1:16:20.6 8:11/M
6 Donald Hart Berwick  PA 49 24 1:16:52.5 8:15/M
7 Dean Mulherin Archbald  PA 47 26 1:18:19.8 8:24/M
8 Steve Litohkofski Sweet Valley  PA 46 29 1:20:06.6 8:36/M
9 Michael Bochnovich Archbald  PA 42 38 1:26:14.8 9:15/M
10 Joseph Mangah 40 52 1:30:34.3 9:43/M
11 James Albert Pittston  PA 42 63 1:35:00.6 10:12/M
12 Alan Klapat Wilkes Barre  PA 44 65 1:36:36.5 10:22/M
13 Tom Duffy 42 70 1:39:44.2 10:42/M
14 Christopher Buzinkai Kingston  PA 46 78 1:54:17.0 12:16/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Richelle Fessler Bloomsburg  PA 50 34 1:21:25.1 8:44/M
2 Jennifer Marrese Dunmore  PA 59 43 1:27:37.4 9:24/M
3 Joyce Foster 58 47 1:28:33.3 9:30/M
4 Patty Phillips Hanover Township  PA 58 68 1:37:40.6 10:29/M
5 Nancy Lee Harmon Berwick  PA 54 75 1:46:31.2 11:26/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Chris Krall Kingston Twp  PA 53 11 1:12:33.3 7:47/M
2 John Sabota 57 17 1:14:50.9 8:02/M
3 Joe Stanitis Plymouth  PA 57 31 1:20:43.2 8:40/M
4 Ed Zulkoski Mountain Top  PA 56 36 1:23:39.8 8:59/M
5 Jack Lee Mountain Top  PA 51 41 1:27:24.5 9:23/M
6 David Stantis 50 42 1:27:25.4 9:23/M
7 Dave Pavlock Bear Creek Twp.  PA 59 49 1:28:51.6 9:32/M
8 Jason Isley 52 56 1:31:23.0 9:48/M
9 Chip Taylor Scranton  PA 53 72 1:40:44.7 10:48/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Bev Tomasak Edwardsville  PA 60 54 1:30:52.3 9:45/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tony Cermiwano 76 15 1:14:42.5 8:01/M
2 Maxim Furek Mocanaqua  PA 66 30 1:20:25.2 8:38/M
3 Patrick McMahon 63 44 1:27:39.1 9:24/M
4 Charles Laven 64 48 1:28:50.5 9:32/M
5 Roger Kocher Kingston  PA 66 53 1:30:39.3 9:44/M
5k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Whitley Lukas Courtdale  PA 25 4 20:40.1 6:40/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Forest Hawkins 18 1 18:58.8 6:07/M
Male  0 and under
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Todd Kalinosky 0 33 29:28.4 9:30/M
Female  1 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jackie Kalinosky 11 41 30:39.1 9:53/M
Male  1 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Nico Vasquez West Pittston  PA 15 2 20:09.4 6:30/M
2 Ryan Marvin West Wyoming  PA 14 3 20:09.6 6:30/M
3 Nico Palermo Drums  PA 17 5 20:44.1 6:41/M
4 Andrew Kerrigan Forty Fort  PA 15 15 23:38.1 7:37/M
5 Chuck Montagna 4 25 26:55.6 8:41/M
6 Nicholas Willia Holl 18 39 30:14.2 9:45/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Holly Scacchitti Dunmore  PA 26 21 24:50.9 8:01/M
2 Eryn Milius Plymouth  PA 28 24 26:49.9 8:39/M
3 Jordan Britt Plains  PA 21 37 30:07.2 9:43/M
4 Jackie Rice 21 40 30:23.1 9:48/M
5 Brooke Severcool Swoyersville  PA 26 45 31:58.7 10:19/M
6 Lindsey Harger 20 54 37:20.2 12:03/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jonathon Milius Plymouth  PA 28 14 23:18.7 7:31/M
2 Brant Adomiat 28 26 27:00.6 8:43/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Victoria Blazick Trucksville  PA 31 11 22:49.2 7:22/M
2 Cindy Wasley Mountain Top  PA 36 12 23:14.2 7:30/M
3 Heidi Pollack Mountain Top  PA 38 19 24:28.2 7:54/M
4 Jessica Rallo 30 20 24:35.9 7:56/M
5 Maria Godfrey 33 23 26:01.9 8:24/M
6 Sophia Rush 37 28 27:27.6 8:51/M
7 Laurene Carlin Mountain Top  PA 35 30 27:50.2 8:59/M
8 Lavren Pollman 30 31 28:50.4 9:18/M
9 Lynn Eckrote 33 43 31:22.9 10:07/M
10 Shanna Weir 32 44 31:23.9 10:07/M
11 Larissa Schwass 33 46 32:19.7 10:25/M
12 Melissa Narcavage Bloomsburg  PA 31 47 33:13.5 10:43/M
13 Marianne Montagna Pittston  PA 33 48 33:18.2 10:45/M
14 Liza Behrens Mountain Top  PA 35 49 33:54.2 10:56/M
15 Jamie Kivler 36 56 39:56.2 12:53/M
16 Dawn Wanyo 37 57 40:25.1 13:02/M
17 Megan Borsuk Wilkes Barre  PA 32 59 45:06.1 14:33/M
18 Nicolette Demarco-Burton 31 60 49:20.5 15:55/M
19 Catherine Sachs Hazle Township  PA 32 62 49:48.7 16:04/M
20 Mary Langdon Wilkes Barre  PA 39 63 1:00:46.2 19:36/M
21 Rachel Boellmann Mountain Top  PA 35 64 1:14:32.3 24:03/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Patrick Burke Bozeman  MT 35 8 21:53.0 7:04/M
2 Michael Stefanik 32 9 22:03.1 7:07/M
3 Joseph Duda 31 10 22:21.1 7:13/M
4 Kevin Moran Harveys Lake  PA 36 17 23:45.6 7:40/M
5 Jason Schwog 35 53 37:16.2 12:01/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Manda Mowery Berwick  PA 42 22 25:47.7 8:19/M
2 Leila Tucker Mountain Top  PA 45 34 29:31.4 9:31/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jim Prokopovich Freeland  PA 42 7 21:43.1 7:00/M
2 David Ross Dallas  PA 49 27 27:05.6 8:44/M
3 Dave Evans Kingston  PA 43 29 27:49.0 8:58/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Cali Kelli 52 32 29:22.4 9:28/M
2 Carol Repshas 55 35 29:42.2 9:35/M
3 Jayne Britt Plains  PA 53 38 30:07.5 9:43/M
4 Barb Rupert Shickshinny  PA 56 42 30:59.1 10:00/M
5 Kim Gasper 51 51 35:27.2 11:26/M
6 Joanne Rock Wilkes Barre  PA 55 52 36:43.0 11:51/M
7 Cathy Matalonis Pittston  PA 50 58 41:50.5 13:30/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mike Palermo 52 6 21:43.1 7:00/M
2 Jeff Baran Bear Creek Twp  PA 53 13 23:17.7 7:31/M
3 Steve Gasper 51 16 23:39.7 7:38/M
4 Dave Repshas Forty Fort  PA 52 36 29:43.2 9:35/M
5 Jim Moran Fairfield  CT 56 61 49:38.7 16:01/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Cathie McHale 69 50 34:53.7 11:15/M
2 Zita Anstett 63 55 39:11.5 12:38/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Ron Rawls Mountain Top  PA 64 18 24:02.6 7:45/M