Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/Jan30_Midlan_set1.shtml

Midland Wachusett Division C League Meet

Fitchburg, MA, January 30, 2013

[Event Results & Team Scores Girls ]

Event Results & Team Scores Boys

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/30/2013 10:40 PM
             Midland  Wachusett Division C League Meet - 1/30/2013             
                                     2013                                      
                         Fitchburg HS - Fitchburg, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Nick Gutheil              12 Ayer                  47-10.25  
  2 Charles Montalbano        12 Narragansett          41-09.00  
  3 Elijah Bosselait          11 Narragansett          40-06.00  
  4 Trevor Brown              11 Oakmont               37-07.50  
  5 Ben Arcangeli             10 Oakmont               36-04.75  
  6 John Hubert               12 Bromfield Sc          35-09.50  
  7 Max Cooley                11 Lunenburg             35-00.25  
  8 Max Corbett               10 Lunenburg             34-06.00  
  9 Camden Brown              11 Oakmont               33-06.25  
 10 Robert Pesce              10 Murdock               32-10.50  
 11 Evan Drake                10 Murdock               32-07.75  
 12 Andrew St. Germain        12 Ayer                  31-09.75  
 13 Andy MacGregor            11 Littleton             31-09.00  
 14 Noah Wheeler              10 Narragansett          31-03.00  
 15 Nathanial Bowman          11 Littleton             31-02.50  
 16 Bobby Leon                09 Lunenburg             30-01.00  
 17 Thomas Francis            12 Gardner               29-03.00  
 18 Cam Zaborowski            11 Littleton             25-02.00  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Malcom Mathis             12 Ayer                   5-08.00  
  2 Jonah Kattau              11 Gardner                5-06.00  
  3 Andy MacGregor            11 Littleton              5-04.00  
  4 Steven Kelly              12 Gardner               J5-04.00  
  4 Andrew Pelkey             10 Murdock               J5-04.00  
  6 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc          J5-04.00  
  7 Ethan St. Peter           12 Ayer                   5-02.00  
  7 Jake Valladares           11 Bromfield Sc           5-02.00  
  9 Hunter Gray               09 Littleton             J5-02.00  
 10 Kyle Blouin               12 Murdock               J5-02.00  
 11 Camden Brown              11 Oakmont                4-10.00  
 11 Dylan Mei                 10 Oakmont                4-10.00  
 11 Tyler Nims                12 Oakmont                4-10.00  
 -- Joshua Balboni            09 Littleton                   NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 10 Bromfield Sc          10:52.50  
  2 Troy Taylor               10 Littleton             10:56.40  
  3 Jay Jewitt                12 Ayer                  11:04.68  
  4 Jordan Manuel              8 Murdock               11:17.47  
  5 Brandon Miller            11 Oakmont               11:39.71  
  6 Steven Hoffman             8 Lunenburg             11:43.55  
  7 Ian Clavir                12 Narragansett          11:55.70  
  8 Max Robichaud              8 Murdock               12:18.30  
  9 Justice Graves            09 Narragansett          12:20.47  
 10 Brian Magurn              12 Littleton             12:35.32  
 11 Andrew Burns               7 Murdock               14:40.98  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jake DeGrace              10 Lunenburg                 8.72q  1 
  2 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc              8.81q  3 
  3 Hunter Gray               09 Littleton                 9.10q  4 
  4 Tyler Nims                12 Oakmont                   9.13q  2 
  5 Jake Valladares           11 Bromfield Sc              9.15q  4 
  6 Andrew Keir               11 Lunenburg                 9.43q  2 
  7 Brandon Williams          12 Gardner                   9.57   3 
  8 Austin Hawkins            11 Oakmont                   9.94   3 
  9 Jason Trainer             09 Littleton                 9.99   1 
 10 Alex Howard               09 Narragansett             10.00   4 
 11 Trevor Allen              12 Murdock                  10.01   1 
 12 Scott Page                10 Narragansett             10.01   2 
 13 Ethan Sprague             09 Bromfield Sc             10.39   4 
 14 Ryan Morse                09 Littleton                10.52   1 
 15 Nick Misner               09 Ayer                     10.54   2 
 16 Bryant Welch              09 Narragansett             10.64   3 
 17 Rudy Graves               09 Ayer                     11.40   1 
 18 Andrew Gardner            09 Lunenburg                11.67   2 
 19 Sean Sutton               09 Murdock                  11.90   4 
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jake DeGrace              10 Lunenburg                 8.38  
  2 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc              8.69  
  3 Tyler Nims                12 Oakmont                   8.73  
  4 Jake Valladares           11 Bromfield Sc              9.00  
  5 Hunter Gray               09 Littleton                 9.11  
  6 Andrew Keir               11 Lunenburg                 9.62  
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett              6.90q  1 
  2 Brian Johnson             11 Oakmont                   6.96q  2 
  3 Malcom Mathis             12 Ayer                      7.18q  2 
  4 Roniel Foster             12 Bromfield Sc              7.21q  3 
  5 Camden Brown              11 Oakmont                   7.22q  3 
  6 Trevor Brown              11 Oakmont                   7.31q  1 
  7 Robert Cooney             09 Littleton                 7.41   2 
  8 Hayden Gray               09 Littleton                 7.43   1 
  9 Andrew Pelkey             10 Murdock                   7.50   1 
 10 Ethan Proctor             12 Lunenburg                 7.53   3 
 11 Cam Zaborowski            11 Littleton                 7.57   2 
 12 Sam Beebe                 12 Bromfield Sc              7.57   3 
 13 Matt O'Brien              12 Gardner                   7.63   3 
 14 Jonathan Hudson           11 Lunenburg                 7.72   1 
 15 Cole Duguay               09 Narragansett              7.74   3 
 16 Ben Tocci                 11 Lunenburg                 7.76   2 
 17 Andrew St. Germain        12 Ayer                      8.07   2 
 18 Joshua Ramsey              7 Murdock                   9.36   1 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett              6.88  
  2 Brian Johnson             11 Oakmont                   6.95  
  3 Malcom Mathis             12 Ayer                      7.14  
  4 Roniel Foster             12 Bromfield Sc              7.20  
  5 Camden Brown              11 Oakmont                   7.32  
  6 Trevor Brown              11 Oakmont                   7.38  
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Daniel Fournier           11 Murdock                5:00.24  
  2 Joe Capps                 10 Narragansett           5:02.42  
  3 Mark Tonelli              12 Ayer                   5:17.39  
  4 Dan Denette               12 Murdock                5:17.85  
  5 Joey Stea                 11 Littleton              5:20.33  
  6 Matt Polimou              10 Bromfield Sc           5:23.97  
  7 Chris Hill                10 Oakmont                5:35.06  
  8 Tristan Kaldenberg        09 Littleton              5:39.18  
  9 Steve Ingman               7 Murdock                5:46.62  
 10 Spencer Roffee            11 Gardner                5:47.29  
 11 Robbie Brand               8 Lunenburg              5:49.92  
 12 Jared Gall                12 Bromfield Sc           5:52.17  
 13 Rudy Graves               09 Ayer                   5:54.71  
 14 Edward Ernst               7 Ayer                   6:14.40  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patrick Griffin           12 Bromfield Sc           1:29.85   1 
  2 Trevor Raux               10 Gardner                1:31.29   1 
  3 Bobby Gardner             11 Lunenburg              1:33.36   1 
  4 Ben Roop                  11 Bromfield Sc           1:37.67   1 
  5 Andy MacGregor            11 Littleton              1:38.07   2 
  6 Elmer Melendez            12 Gardner                1:39.77   2 
  7 Antoine Trudel            12 Lunenburg              1:39.88   2 
  8 Devin Connery             11 Lunenburg              1:40.36   2 
  9 Phil Shedd                12 Oakmont                1:43.41   3 
 10 Justin Harris             11 Murdock                1:43.63   3 
 11 Brandon Miller            11 Oakmont                1:44.15   4 
 12 Jake Marcoullier          10 Narragansett           1:44.62   3 
 13 Sam Cooney                11 Littleton              1:47.95   4 
 14 Cole Armstrong             8 Littleton              1:48.46   4 
 15 Shane Cynewski            12 Ayer                   1:48.61   3 
 16 William Ernst              7 Ayer                   1:53.13   4 
 17 Giovanni Delduca          10 Oakmont                1:57.19   5 
 18 Matt Silva                 7 Ayer                   2:08.85   5 
 19 John Murphy                8 Murdock                2:09.82   5 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett             39.29   1 
  2 Tyler Nims                12 Oakmont                  39.50   1 
  3 Dan Colony                12 Bromfield Sc             40.60   1 
  4 Kyle Blouin               12 Murdock                  40.75   2 
  5 Jake DeGrace              10 Lunenburg                40.98   2 
  6 Joshua Balboni            09 Littleton                41.64   3 
  7 Ben Arcangeli             10 Oakmont                  41.92   2 
  8 Ryan Ouellette            11 Oakmont                  42.15   3 
  9 Brendan Beale             12 Bromfield Sc             43.02   3 
 10 Jordan Elysee             09 Ayer                     43.11   5 
 11 Steven Kelly              12 Gardner                  43.59   4 
 12 Owen Chace                11 Murdock                  44.04   5 
 13 Spencer L'Heureux         11 Gardner                  44.10   4 
 14 Zach Piche                11 Littleton                44.36   4 
 15 Matt Vacca                09 Littleton                44.71   5 
 16 Andrew Menard             10 Lunenburg                45.18   5 
 17 Dunghyun Kim              11 Gardner                  46.17   6 
 18 Shawn McGrath             11 Lunenburg                46.37   6 
 19 James Martin              09 Murdock                  52.06   6 
 20 Matt Silva                 7 Ayer                     56.16   6 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 David Albertini           12 Lunenburg              2:49.27  
  2 Daniel Fournier           11 Murdock                2:51.95  
  3 Price Day                 10 Bromfield Sc           2:53.51  
  4 Joe Capps                 10 Narragansett           2:56.36  
  5 Andrew Keir               11 Lunenburg              3:02.26  
  6 Jacob McDonald            12 Ayer                   3:02.69  
  7 Troy Taylor               10 Littleton              3:03.53  
  8 Will Sullebarger          12 Bromfield Sc           3:15.74  
  9 Joey Stea                 11 Littleton              3:16.79  
 10 Ian Harrington            12 Bromfield Sc           3:18.35  
 11 Dylan Mei                 10 Oakmont                3:23.90  
 12 Brian Magurn              12 Littleton              3:24.30  
 13 Ethan Matthews             7 Ayer                   3:34.99  
 14 Edward Ernst               7 Ayer                   3:38.60  
 15 David Blouin               6 Murdock                3:49.16  
 16 James Huff                 8 Murdock                4:22.59  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield School                                    4:05.72   1 
  2 Lunenburg                                           4:09.04   1 
  3 Littleton                                           4:21.04   2 
  4 Oakmont                                             4:21.84   2 
  5 Ayer                                                4:24.04   1 
  6 Narragansett                                        4:36.37   2 
  7 Murdock                                             5:16.55   2 
 
Event 22  Boys 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield School                                    1:45.68   1 
  2 Oakmont                                             1:46.00   1 
  3 Littleton                                           1:48.56   1 
  4 Murdock                                             1:52.61   2 
  5 Gardner                                             1:54.29   2 
  6 Lunenburg                                           1:55.53   2 
 -- Ayer                                                     DQ   2  Cut in too early-Bre
 
Event 24  Boys 4x880 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Murdock                                             9:38.86  
  2 Gardner                                             9:43.32  
  3 Bromfield School                                    9:52.68  
  4 Narragansett                                       10:45.00  
  5 Littleton                                          10:53.77  
  6 Lunenburg                                          11:11.23  
 
                    Men - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Bromfield School            81        2) Narragansett               51   
    3) Murdock                     47        4) Oakmont                    45   
    5) Lunenburg                   42        6) Ayer                       41   
    7) Littleton                   35        8) Gardner                    30