Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/Jan19_MidWac_1_set2.shtml

Mid Wach Dual Meets

Shrewsbury, MA, January 19, 2013

[Team Scores ]

Complete Event Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/22/2013 09:14 AM
                 Mid Wach Dual Meets at Shrewsbury - 1/19/2013                 
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Charlie Montalbano        SR Narragansett          38-10.75  
  2 Elijah Bosselait          JR Narragansett          34-05.25  
  3 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley          33-05.00  
  4 Trent Watson              Fr Ayer Shirley          32-04.50  
  5 John Hubert               sr Bromfield             30-01.50  
  6 Alex Howard               FR Narragansett          30-00.25  
  7 Beck Peterson             fr Bromfield             29-02.75  
  8 Steven Kelley             SR Gardner               28-10.00  
  9 Tom Francis               JR Gardner               28-06.00  
 10 Noah Wheeler              SO Narragansett          28-03.00  
 11 Ryan Byrne                fr Bromfield             26-09.00  
 12 Andrew Leblanc             8 Narragansett          22-10.00  
 13 Kyle Hill-Smith           FR Narragansett          22-04.75  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jonah Kattau                 Gardner                5-08.00  
  2 Malcom Mathis             Sr Ayer Shirley           5-06.00  
  3 Glenn Steranka            sr Bromfield             J5-06.00  
  4 Jake Valladares           jr Bromfield              5-02.00  
  5 Bryant Welch              FR Narragansett           4-10.00  
  5 Ethan St. Peter           SR Ayer Shirley           4-10.00  
  5 Steven Kelley             SR Gardner                4-10.00  
  6 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley          J4-10.00  
 -- Ethan Sprague             fr Bromfield                   NH  
 -- Scott Page                SO Narragansett                NH  
 -- Jake Marcoulier           SO Narragansett                NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 so Bromfield              10:54.1  
  2 James Jewitt              Sr Ayer Shirley           11:17.2  
  3 Mark Tonelli              Sr Ayer Shirley           11:38.7  
  4 Ian Clavir                SR Narragansett           11:41.4  
  5 Justice Graves            FR Narragansett           12:11.2  
  6 Will Sullebarger          sr Bromfield              12:24.6  
  7 Matt Polimou              so Bromfield              12:30.3  
  8 Jagger Roffee             FR Gardner                12:57.9  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Glenn Steranka            sr Bromfield                  8.9  
  2 Jake Valladares           jr Bromfield                 J8.9  
  3 Scott Page                SO Narragansett               9.9  
  4 Alex Howard               FR Narragansett              10.3  
  5 Ethan Sprague             fr Bromfield                 10.8  
  6 Ethan St. Peter           SR Ayer Shirley              11.8  
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Malcom Mathis             Sr Ayer Shirley               6.9   1 
  2 Roniel Foster             sr Bromfield                  7.0   1 
  3 Andrew Henrie             JR Narragansett               7.1   2 
  4 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley               7.4   1 
  5 Eddie Zhong               so Bromfield                 J7.4   1 
  6 Cole Duguay               FR Narragansett               7.5   2 
  7 Steven Kelley             SR Gardner                    7.6   2 
  8 Sam Beebe                 SR Bromfield                  7.8   1 
  9 Andrew Leblanc             8 Narragansett               8.0   2 
  9 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley               8.0   1 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trevor Raux               SO Gardner                 5:00.3  
  2 Joe Capps                 SO Narragansett            5:08.8  
  3 Jacob McDonald            Sr Ayer Shirley            5:31.9  
  4 Jared Gall                sr Bromfield               5:40.7  
  5 Spencer Roffee            JR Gardner                 5:44.0  
  6 Rudy Graves               Fr Ayer Shirley            5:53.8  
  7 Will Day                   8 Bromfield               5:56.5  
  8 Michael Capps              8 Narragansett            5:58.6  
  9 Paul Chapman               8 Bromfield               6:08.9  
 10 Edward Ernst               7 Ayer Shirley            6:09.8  
 11 Bailey Vaillancourt        8 Narragansett            6:10.1  
 12 Ryell DeRuijter            7 Bromfield               6:22.1  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patrick Griffin           sr Bromfield               1:32.0   1 
  2 James Jewitt              Sr Ayer Shirley            1:35.5   1 
  3 Brandon Harty             SR Gardner                 1:39.2   2 
  4 Ben Roop                  jr Bromfield               1:40.7   1 
  5 Elmer Melendez            SR Gardner                 1:44.9   2 
  6 Jake Marcoulier           SO Narragansett            1:45.6   2 
  6 Sam Swindells             jr Bromfield               1:45.6   3 
  8 Mark Tonelli              Sr Ayer Shirley            1:48.6   1 
  9 Kyle Route                fr Bromfield               1:53.8   3 
 10 William Ernst              7 Ayer Shirley            1:54.1   3 
 11 Justice Graves            FR Narragansett            2:00.8   2 
 12 Todd Stark-Gokey          FR Narragansett            2:04.4   3 
 13 Evan Couture              FR Narragansett            2:05.0   3 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dan Colony                sr Bromfield                 40.6   1 
  2 Andrew Henrie             JR Narragansett              40.9   4 
  3 Brendan Beale             sr Bromfield                 41.7   1 
  4 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley              42.8   1 
  5 Spemcer L'Heureux         JR Gardner                   44.4   4 
  6 Jeff Adelson              sr Bromfield                 44.5   2 
  7 Bryant Welch              FR Narragansett              45.4   5 
  8 Donghyun Kim              JR Gardner                   47.1   4 
  9 Alex Howard               FR Narragansett              48.4   5 
 10 Kyle Hill-Smith           FR Narragansett              50.2   5 
 11 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley              51.9   2 
 12 Ryan Robinson             so Bromfield                 52.2   3 
 13 Matt Silva                 7 Ayer Shirley              57.2   2 
 14 Michael Ryan               8 Narragansett              57.9   6 
 15 Frank Parrillo             8 Narragansett              59.0   5 
 16 Matt Canning               7 Bromfield                 59.7   3 
 17 Caleb Roache               7 Narragansett            1:02.1   6 
 18 Max Vanderwerf             7 Bromfield               1:05.8   3 
 19 Orion Stockdale            7 Narragansett            1:08.6   6 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 so Bromfield               3:03.6  
  2 Joe Capps                 SO Narragansett            3:05.5  
  3 Ian Clavir                SR Narragansett            3:14.5  
  4 Jacob McDonald            Sr Ayer Shirley            3:16.7  
  5 Jared Gall                sr Bromfield               3:26.4  
  6 Jagger Roffee             FR Gardner                 3:35.6  
  7 Will Sullebarger          sr Bromfield               3:35.7  
  8 Bailey Vaillancourt        8 Narragansett            3:38.2  
  9 Edward Ernst               7 Ayer Shirley            3:45.4  
 10 Michael Capps              8 Narragansett            3:47.9  
 11 William Ernst              7 Ayer Shirley            3:50.2  
 12 Ian Rowatt                fr Bromfield               3:55.6  
 13 Ryell DeRuijter            7 Bromfield               3:57.1  
 14 Mischa DeRuijter           7 Bromfield               3:57.6  
 15 Matt Silva                 7 Ayer Shirley            4:14.3  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            4:22.8  
  2 Narragansett                                         4:38.6  
 
Event 11  Boys 4x220 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gardner                                              1:53.0  
  2 Bromfield                                            1:55.7  
  3 Narragansett                                         2:08.2  
 
Event 12  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gaelin Farrell            JR Narragansett          35-03.25  
  2 Cameo Dorais              SR Gardner               30-03.75  
  3 Megan Leblanc             SR Narragansett          27-06.75  
  4 Amanda Stewart            SR Narragansett          25-11.25  
  5 Brianna Harte             SO Bromfield             24-06.00  
  6 Alyssa Johnson            SR Bromfield             23-11.75  
  7 Sarah Wrigley             JR Narragansett          22-09.50  
  8 Aly Comeau                JR Gardner               21-00.00  
  9 Emma Clavir               FR Narragansett          19-11.00  
 10 Bethany Ross              FR Bromfield             19-00.50  
 11 Savanah Drowne            FR Narragansett          18-11.75  
 12 Amber Dobson               8 Ayer Shirley          17-02.00  
 13 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley          16-05.50  
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Krista Webb               SR Narragansett           4-08.00  
  2 Vishwa Rasania            SR Bromfield              4-06.00  
  3 Kylie Chartier            JR Narragansett          J4-06.00  
  3 Aly Comeau                JR Gardner               J4-06.00  
  3 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley          J4-06.00  
  6 Danielle Leblanc          SR Narragansett           4-00.00  
  7 Alyssa Johnson            SR Bromfield             J4-00.00  
  8 Meaghan Hanley            Fr Ayer Shirley           3-08.00  
 
Event 14  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anna Capps                JR Narragansett           12:46.3  
  2 Krista Webb               SR Narragansett           12:46.4  
  3 Kate Rowatt               SR Bromfield              13:22.2  
  4 Kylie Lafreniere           7 Narragansett           14:28.6  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aly Comeau                JR Gardner                    9.4  
  2 Moriah Arnold             SR Bromfield                  9.5  
  3 Brynnan Fredericks        FR Narragansett              10.8  
  4 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley              11.3  
  5 Teagan Fredericks         FR Narragansett              12.6  
 
Event 16  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Emma Hall                 SR Bromfield                  8.3   1 
  2 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley               8.5   1 
  3 Jaleesa Guadalupe          8 Narragansett               8.7   2 
  4 Shannon Sullivan          SR Narragansett              J8.7   2 
  5 Anya Begue                MS Bromfield                  8.8   1 
  6 Grace Turnbull            FR Bromfield                  9.0   1 
  7 Amber Dobson               8 Ayer Shirley               9.2   1 
  8 Amber Thompson            SR Ayer Shirley               9.3   2 
  8 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley               9.3   1 
 10 Jordan Livingston         SR Narragansett               9.7   2 
 
Event 17  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Renee Capps               JR Narragansett            5:51.0  
  2 Felicia Banda             SO Gardner                 5:52.9  
  3 Kylie Chartier            JR Narragansett            6:10.3  
  4 Sophie Beckman            MS Bromfield               6:18.2  
  5 Abby O'Sullivan            8 Narragansett            6:28.3  
  6 Emma Clavir               FR Narragansett            7:39.6  
  7 Abigayle Celata            7 Narragansett            8:01.8  
 
Event 18  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Krista Webb               SR Narragansett            1:45.9   2 
  2 Alyssa Johnson            SR Bromfield               2:00.0   1 
  3 Kaitlin Wells             SO Gardner                 2:01.7   1 
  4 Brianna Harte             SO Bromfield               2:05.3   1 
  5 Bethany Ross              FR Bromfield               2:06.3   1 
  6 Jessica Pleskowicz        SO Gardner                 2:14.6   2 
  7 Brianna Dowse             JR Narragansett            2:22.9   2 
  8 Noelle Sands              FR Gardner                 2:25.9   2 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Heather Flokos            SO Bromfield                 48.3   4 
  2 Sophia Collins            SO Bromfield                 50.4   4 
  3 Vishwa Rasania            SR Bromfield                 50.9   3 
  3 Aly Comeau                JR Gardner                   50.9   1 
  5 Kaitlin Wells             SO Gardner                   56.5   2 
  6 Maddie Hill               MS Bromfield                 56.9   4 
  7 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley              57.5   3 
  8 Amber Thompson            SR Ayer Shirley              58.4   3 
  9 Joanna Ehnstrom            8 Narragansett            1:00.5   2 
 10 Danielle Leblanc          SR Narragansett            1:00.6   1 
 11 Heather Wrigley           FR Narragansett            1:02.8   1 
 12 Sarah Wrigley             JR Narragansett            1:07.4   2 
 13 Stephanie Girouard        JR Narragansett            1:08.0   2 
 
Event 20  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kylie Chartier            JR Narragansett            3:24.2  
  2 Alexia Lipman             JR Bromfield               3:24.9  
  3 Felicia Banda             SO Gardner                 3:36.3  
  4 Abby O'Sullivan            8 Narragansett            3:49.9  
  5 Brenna Harrington         SO Bromfield               4:03.1  
  6 Bhavani Hodgkins          SR Bromfield               4:09.4  
  7 Meaghan Hanley            Fr Ayer Shirley            4:20.8  
  8 Emma Clavir               FR Narragansett            4:34.9  
  9 Jessica Pleskowicz        SO Gardner                 4:36.9  
 10 Abigayle Celata            7 Narragansett            4:47.6  
 11 Noelle Sands              FR Gardner                 4:54.8  
 
Event 21  Girls 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            5:14.9  
  2 Narragansett                                         5:19.8  
  3 Bromfield  'B'                                      x5:25.5  
  4 Narragansett  'B'                                   x5:27.8  
  5 Narragansett  'C'                                   x5:29.1  
 
Event 22  Girls 4x220 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            2:04.1  
  2 Bromfield  'B'                                      x2:10.1