Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ma/Feb16_Bradfo_set6.shtml

Bradford Valentine Races

Bradford, MA, February 16, 2013

[5 Mile Complete Results | 6K Complete Results | 5 Mile Award Winners | 6K Award Winners | Teams Award Winners ]

Teams Complete Results

                               TEAM RESULTS


                       MALE/FEMALE OPEN TEAM RESULTS

   1.  SISU PROJECT                             
            23:11   28:06 =   51:17
         Caitlyn Clark F 6K, Matthew Germain M 5MILES
   2.  RHEAUME/HILL                             
            24:34   31:33 =   56:07
         Kacey Hill F 6K, John Rheaume M 5MILES
   3.  CONCATENATION                            
            26:25   32:34 =   58:59
         Elizabeth Sullivan F 6K, Jake Ruttinger M 5MILES
   4.  BRADBURY/HENNIGAR                        
            24:46   34:21 =   59:07
         Kelly Bradbury F 6K, Don Hennigar M 5MILES
   5.  REMORSE & EXPIATION                      
            29:17   30:03 =   59:20
         Peggy Kelley F 6K, E J Hrynowski M 5MILES
   6.  SEXY SPAZZES                             
            30:46   33:31 = 1:04:17
         Scott Zeller M 5MILES, Sameera Anwar F 6K
   7.  BP GULF VICE                             
            29:30   39:25 = 1:08:55
         Kathy Baril F 6K, William Peters M 5MILES
   8.  GYM RAT                                  
            29:33   42:27 = 1:12:00
         Sherri Marshall F 6K, John Baggetta M 5MILES
   9.  CUPID CAUGHT US                          
            33:22   44:08 = 1:17:30
         Matt Loiselle M 6K, Rae Allen F 5MILES
  10.  SYD AND AJ                               
            31:32   46:27 = 1:17:59
         Andrew Lindstrom M 6K, Sydney Bailey F 5MILES
  11.  RACING HEARTS                            
            36:02   42:20 = 1:18:22
         Leslie Allen F 6K, Brian Lui M 5MILES
  12.  MENOVICH/DUFFEY                          
            39:40   39:55 = 1:19:35
         Michael Menovich M 5MILES, Judy Duffey F 6K
  13.  TEAM CUDDLE                              
            38:36   42:38 = 1:21:14
         Robin Kanter F 6K, Chuck McAllister M 5MILES
  14.  DIL FIL                                  
            37:24   45:38 = 1:23:02
         Brianna Eller F 6K, Ed Nordengren M 5MILES
  15.  NOVEMBER 12TH                            
            37:19   46:26 = 1:23:45
         Lisa Hodge F 6K, Dave Tyler M 5MILES
  16.  MILA31                                   
            48:00   48:03 = 1:36:03
         Laurie Jarek F 6K, Michael Andreottola M 5MILES


                         HUSBAND/WIFE TEAM RESULTS

   1.  MAHONEY                                  
            22:52   27:06 =   49:58
         Heather Mahoney F 6K, Christopher Mahoney M 5MILES
   2.  MIMI'S MASTERS                           
            22:16   32:30 =   54:46
         Jimmy Fallon M 6K, Mimi Fallon F 5MILES
   3.  STIRRAT'S                                
            27:16   29:12 =   56:28
         Susan Stirrat F 6K, Reno Stirrat M 5MILES
   4.  LAFLAMME                                 
            27:12   34:36 = 1:01:48
         Andrea Laflamme F 6K, Jordan Laflamme M 5MILES
   5.  CHARTY PARTY                             
            26:41   35:24 = 1:02:05
         Kerri Chartier F 6K, David Baumritter M 5MILES
   6.  HETHERINGTONS                            
            28:47   33:57 = 1:02:44
         Jason Hetherington M 6K, Jayne Hetherington F 5MILES
   7.  10 YEARS OF HEAVEN                       
            29:03   35:54 = 1:04:57
         Lisa Robichaud F 6K, Michael Robichaud M 5MILES
   8.  THOMAS                                   
            31:10   36:49 = 1:07:59
         Christine Thomas F 6K, Matthew Thomas M 5MILES
   9.  GANDG                                    
            34:32   35:36 = 1:10:08
         Gloria Cullen F 6K, Gregory Cullen M 5MILES
  10.  SMITH                                    
            29:27   41:40 = 1:11:07
         Robert Smith M 6K, Joanne Smith F 5MILES
  11.  HOUDE                                    
            35:02   36:06 = 1:11:08
         Christine Houde F 5MILES, Peter Houde M 6K
  12.  OLMEC                                    
            33:16   38:45 = 1:12:01
         Beth Botelho F 6K, Jason Botelho M 5MILES
  13.  BEAUTY AND THE BALDY                     
            30:51   41:16 = 1:12:07
         Linda Bates F 6K, Mark Bates M 5MILES
  14.  IDITAROD DOGS                            
            30:36   42:25 = 1:13:01
         Janice Bellew F 6K, David Bellew M 5MILES
  15.  THE HALLS                                
            33:47   39:44 = 1:13:31
         Stephen Hall M 6K, Shana Hall F 5MILES
  16.  TEAM COYLE                               
            36:48   37:00 = 1:13:48
         Brenda Coyle F 6K, Sean Coyle M 5MILES
  17.  STACK                                    
            35:26   41:52 = 1:17:18
         Andrew Stack M 5MILES, Angela Stack F 6K
  18.  HOT FLASH                                
            34:17   45:49 = 1:20:06
         Ellie Davis F 6K, Mike Davis M 5MILES
  19.  COMEAU                                   
            39:09   41:13 = 1:20:22
         Carol Comeau F 6K, Paul Comeau M 5MILES
  20.  MANNING                                  
            35:50   45:31 = 1:21:21
         William Manning M 6K, Jean Manning F 5MILES
  21.  CLARK                                    
            37:23   45:05 = 1:22:28
         Kathy Clark F 6K, Rich Clark M 5MILES
  22.  LUVIE'S TEAM                             
            34:09   50:33 = 1:24:42
         Phil Cullen M 6K, Sue Cullen F 5MILES
  23.  YANKOWSKAS                               
            44:10   49:53 = 1:34:03
         Paul Yankowskas M 6K, Alison Yankowskas F 5MILES
  24.  SURETTE SATURDAY                         
            45:23   49:30 = 1:34:53
         Tamara Surette F 6K, Brian Surette M 5MILES
  25.  GEEK SQUAD                               
            45:09   59:42 = 1:44:51
         Robert Havasy M 6K, Martina Arndt F 5MILES
  26.  NEWOB'S                                  
            43:31 1:01:39 = 1:45:10
         Donna Bowen F 6K, Mark Bowen M 5MILES


                       FATHER/DAUGHTER TEAM RESULTS

   1.  TEAM FADDIS                              
            32:11   36:30 = 1:08:41
         Claire Faddis F 6K, Chris Faddis M 5MILES
   2.  GRIFFITH                                 
            33:12   41:36 = 1:14:48
         Katie Griffith F 6K, Tom Griffith M 5MILES
   3.  TEAM SUMMIT                              
            38:11   39:46 = 1:17:57
         Taylor Summit F 6K, Ron Summit M 5MILES
   4.  TEAM WELLINGTON                          
            41:42   44:58 = 1:26:40
         Parker Wellington M 6K, Laura Wellington F 5MILES
   5.  LYL                                      
            49:06   52:45 = 1:41:51
         John Berry M 5MILES, Kate Berry F 6K


                          MOTHER/SON TEAM RESULTS

   1.  AYLWARD                                  
            31:57   34:48 = 1:06:45
         Stephanie Aylward F 6K, Dana Aylward M 5MILES
   2.  BIRON                                    
            30:28   52:07 = 1:22:35
         Charles Biron M 6K, Elizabeth Biron F 5MILES