Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ga/Mar9_2013MA_set1.shtml

2013 MARCH FOR MEALS 5K

ATHENS, GA, March 9, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES


 2013 - 3rd Annual ACCA March For Meals 5K        
 Overall Finish List        
 March 09, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                      
 Place Name                  City                    Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Jerry White           Bogart  GA              174    42      1 OVERALL   18:48.6    6:04/M     
 2     George Larsen         Athens  GA              78     31      1 M 30-34   19:12.0    6:12/M     
 3     Justin Ingels         Athens  GA              62     30      2 M 30-34   19:42.9    6:21/M     
 4     Dalton Shaw           Rutledge  GA            182    14      1 M 11-14   19:59.3    6:27/M     
 5     Matthew Beeson        Athens  GA              263    24      1 M 20-24   20:23.5    6:35/M     
 6     Colby Widner          Athens  GA              150    24      2 M 20-24   20:33.9    6:38/M     
 7     Travis Plage          Marietta  GA            255    24      3 M 20-24   21:09.8    6:49/M     
 8     Lauren Freeman        Cleveland  GA           43     31      3 M 30-34   21:26.2    6:55/M     
 9     Casey Mull            Athens  GA              183    29      1 M 25-29   21:50.1    7:03/M     
 10    Justin Fedich         Woodstock  GA           179    19      1 M 15-19   22:08.4    7:08/M     
 11    Jared Hammond         Bonaire  GA             51     32      4 M 30-34   22:27.9    7:15/M     
 12    David Eckles          Athens  GA              193    37      1 M 35-39   22:40.8    7:19/M     
 13    James Camp            Winder  GA              19     43      1 MASTERS   22:57.8    7:24/M     
 14    Joseph Deloach        Eatonton  GA            38     29      2 M 25-29   23:02.2    7:26/M     
 15    Jeff Hood             Watkinsville  GA        268    48      1 M 45-49   23:19.3    7:31/M     
 16    Rob Carlyle           Winder  GA              21     38      2 M 35-39   23:30.0    7:35/M     
 17    Samuel Wilson         Athens  GA              156    29      3 M 25-29   23:33.2    7:36/M     
 18    Rick Hayes            Dahlonega  GA           171    54      1 M 50-54   23:45.3    7:40/M     
 19    Bo Ryles              Bogart  GA              181    57      1 M 55-59   23:49.0    7:41/M     
 20    Chris Cunningham      Athens  GA              273    38      3 M 35-39   23:50.8    7:41/M     
 21    Jeremy Seipel         Athens  GA              265    26      4 M 25-29   23:55.4    7:43/M     
 22    Lauren Butler         Saint Simons Island  GA 254    43      3 M 40-44   24:02.2    7:45/M     
 23    Paige Cole            Athens  GA              175    35      1 OVERALL   24:08.9    7:47/M     
 24    Belinda Moon          Watkinsville  GA        104    47      1 MASTERS   24:11.3    7:48/M     
 25    Brian Martin          Madison  GA             90     38      4 M 35-39   24:21.8    7:51/M     
 26    Stephen Tippins       Atlanta  GA             141    29      1 M 25-29   24:24.5    7:52/M     
 27    Kay Harrison          Lawrenceville  GA       186    60      1 F 60-64   24:48.6    8:00/M     
 28    T J Solomon           Roswell  GA             191    32      5 M 30-34   24:53.0    8:02/M     
 29    Jared Marsden         Athens  GA              87     36      5 M 35-39   24:57.2    8:03/M     
 30    Shem Lee              Eatonton  GA            80     25      5 M 25-29   25:05.3    8:05/M     
 31    Michael Mannino       Athens  GA              84     25      6 M 25-29   25:06.1    8:06/M     
 32    Julie Thompson                                170    45      2 F 45-49   25:07.0    8:06/M     
 33    Katie Lenover         Athens  GA              82     27      1 F 25-29   25:15.1    8:09/M     
 34    Mel Garber            Watkinsville  GA        173    63      1 M 60-64   25:49.5    8:20/M     
 35    Roger Keel            Valley  AL              69     59      2 M 55-59   26:10.3    8:26/M     
 36    Jessica Cooper        Athens  GA              32     26      2 F 25-29   26:14.1    8:28/M     
 37    Caleb Joiner          Athens  GA              67     31      6 M 30-34   26:18.3    8:29/M     
 38    Jeremy Niday          Lawrenceville  GA       111    40      4 M 40-44   26:57.7    8:42/M     
 39    Luke Moore            Watkinsville  GA        106    38      6 M 35-39   27:08.6    8:45/M     
 40    Kellie Jackson        Flowery Branch  GA      64     31      1 F 30-34   27:19.3    8:49/M     
 41    Chris Denney                                  278    33      7 M 30-34   27:22.3    8:50/M     
 42    Bob Crosby            Watkinsville  GA        187    64      2 M 60-64   27:24.5    8:50/M     
 43    Lauren Capie          Athens  GA              192    36      2 F 35-39   27:28.3    8:52/M     
 44    Greg Lindsey          Athens  GA              198    41      5 M 40-44   27:36.1    8:54/M     
 45    Alan Pope             Athens  GA              118    27      7 M 25-29   27:39.1    8:55/M     
 46    Scott Dills           Danielsville  GA        40     28      8 M 25-29   27:41.9    8:56/M     
 47    Mike McGuire          Athens  GA              100    44      6 M 40-44   27:47.5    8:58/M     
 48    Suzanne O Regan       Athens  GA              113    28      3 F 25-29   27:52.6    8:59/M     
 49    Steven Durocher       Athens  GA              262    44      7 M 40-44   28:03.5    9:03/M     
 50    Hannah Kim            Athens  GA              71     23      1 F 20-24   28:04.8    9:03/M     
 51    Samantha Bayes        Athens  GA              9      24      2 F 20-24   28:07.4    9:04/M     
 52    Kim Marsden           Athens  GA              88     34      2 F 30-34   28:24.0    9:10/M     
 53    Bill Chamblee         Anderson  SC            26     65      1 M 65-69   28:27.9    9:11/M     
 54    Kayla Black           Elberton  GA            12     27      4 F 25-29   28:34.6    9:13/M     
 55    Sarah Wishnietsky     Norcross  GA            157    28      5 F 25-29   28:38.2    9:14/M     
 56    Erin Podvin                                   188    36      3 F 35-39   28:41.0    9:15/M     
 57    Daniel Thompson       Athens  GA              169    45      2 M 45-49   28:45.2    9:16/M     
 58    Ginny Ingels          Athens  GA              274    30      3 F 30-34   28:45.7    9:16/M     
 59    Tina Hunt             Elberton  GA            61     51      1 F 50-54   28:54.1    9:19/M     
 60    Holli Gailey          Elberton  GA            44     32      4 F 30-34   29:10.1    9:25/M     
 61    Brooke Holloman       Athens  GA              55     31      5 F 30-34   29:37.6    9:33/M     
 62    Rachel Wilbur-Carlyle Winder  GA              152    31      6 F 30-34   29:49.4    9:37/M     
 63    Donald McCoy          Sharpsburg  GA          98     36      7 M 35-39   29:52.2    9:38/M     
 64    Julie Marks           Covington  GA           86     41      1 F 40-44   30:01.9    9:41/M     
 65    Erica Cerscie                                 196    46      3 F 45-49   30:10.2    9:44/M     
 66    Krisztina Flanagan    Monroe  GA              258    35      4 F 35-39   30:11.6    9:44/M     
 67    Linwood Smith         Winder  GA              134    63      3 M 60-64   30:20.7    9:47/M     
 68    Rachelle Arnold       Athens  GA              256    26      6 F 25-29   30:24.7    9:48/M     
 69    Eric Benford          Madison  GA             11     43      8 M 40-44   30:35.3    9:52/M     
 70    Norine Moore          Watkinsville  GA        107    10      1 F  0-10   30:39.2    9:53/M     
 71    Molli Freeman-Lynde   Athens  GA              190    26      7 F 25-29   30:39.9    9:53/M     
 72    Sophia Kim            Athens  GA              72     21      3 F 20-24   30:54.1    9:58/M     
 73    Julie Moore           Watkinsville  GA        105    37      5 F 35-39   30:59.1    10:00/M    
 74    Erin Hall             Suwanee  GA             49     27      8 F 25-29   31:01.0    10:00/M    
 75    Lisa Park             Sandy Springs  GA       114    21      4 F 20-24   31:08.1    10:03/M    
 76    Kayla Gragg           Homer  GA               47     28      9 F 25-29   31:11.6    10:04/M    
 77    Stephanie Kosloske    Athens  GA              75     36      6 F 35-39   31:14.2    10:05/M    
 78    Kurt Kosloske         Athens  GA              264    33      8 M 30-34   31:16.9    10:05/M    
 79    John Gregg            Watkinsville  GA        48     66      2 M 65-69   31:19.8    10:06/M    
 80    Cedric Huff           Madison  GA             59     32      9 M 30-34   31:42.7    10:14/M    
 81    Gina Middlebrooks     Athens  GA              101    35      7 F 35-39   32:17.2    10:25/M    
 82    Melissa Miller        Athens  GA              280    25     10 F 25-29   32:21.2    10:26/M    
 83    Alison Gillespie      Covington  GA           45     31      7 F 30-34   32:58.9    10:38/M    
 84    Kathy Givens          Douglasville  GA        46     64      2 F 60-64   33:20.2    10:45/M    
 85    Jim Latimer           Gainesville  GA         79     71      1 M 70-74   33:24.2    10:46/M    
 86    Trisha Leigh Mayles   Colbert  GA             95     26     11 F 25-29   33:39.1    10:51/M    
 87    Erin Adkins           Winterville  GA         1      30      8 F 30-34   33:40.4    10:52/M    
 88    Meredith Hawks        Nicholson  GA           257    34      9 F 30-34   33:53.4    10:56/M    
 89    Mark Dobish           Athens  GA              266    28      9 M 25-29   34:05.2    11:00/M    
 90    Jon North             Watkinsville  GA        112    28     10 M 25-29   34:11.9    11:02/M    
 91    Lauren Yates          Athens  GA              161    30     10 F 30-34   34:34.0    11:09/M    
 92    Eugene Schulte        Snellville  GA          129    63      4 M 60-64   34:56.1    11:16/M    
 93    Ron Landen            Columbus  GA            76     68      3 M 65-69   35:26.6    11:26/M    
 94    Theresa Napoli        Athens  GA              108    27     12 F 25-29   35:52.5    11:34/M    
 95    Cheryl Cook           Clayton  GA             172    55      1 F 55-59   36:05.8    11:38/M    
 96    Savannah Barnes       Conyers  GA             7      18      1 F 15-19   36:11.3    11:40/M    
 97    Frances Chapman       Comer  GA               27     51      2 F 50-54   36:19.7    11:43/M    
 98    Alicia Townsend       Hull  GA                142    22      5 F 20-24   37:13.9    12:00/M    
 99    Vicky Werner          Snellville  GA          149    60      3 F 60-64   37:14.5    12:01/M    
 100   Sarah Upton           Hull  GA                145    26     13 F 25-29   37:17.0    12:02/M    
 101   Melissa Sherling      Loganville  GA          132    36      8 F 35-39   37:19.8    12:02/M    
 102   Miriam Wade           Athens  GA              147    24      6 F 20-24   37:22.6    12:03/M    
 103   Penny Akins           Winterville  GA         2      49      4 F 45-49   37:56.1    12:14/M    
 104   Nancy Thornton        Philomath  GA           140    28     14 F 25-29   38:05.6    12:17/M    
 105   Crystal Compton       Comer  GA               31     30     11 F 30-34   38:37.3    12:27/M    
 106   Kimberly Pulliam      Athens  GA              122    37      9 F 35-39   38:44.1    12:30/M    
 107   Eden Wilson           Athens  GA              155    33     12 F 30-34   38:44.7    12:30/M    
 108   Doug Ashley           Gainesville  GA         3      55      3 M 55-59   39:13.9    12:39/M    
 109   Christie Chambers     Colbert  GA             25     30     13 F 30-34   39:24.7    12:43/M    
 110   Brittany Larsen       Athens  GA              77     30     14 F 30-34   39:25.3    12:43/M    
 111   Meg McConnell         Atlanta  GA             97     27     15 F 25-29   40:15.7    12:59/M    
 112   Mary Lou Kau          Athens  GA              194    70      1 F 70-74   40:43.0    13:08/M    
 113   Kalyne Stoltz         Watkinsville  GA        137    37     10 F 35-39   40:57.5    13:13/M    
 114   Shelley Thomas        Cumming  GA             139    30     15 F 30-34   41:00.0    13:14/M    
 115   Gennie Dearing        Gainesville  GA         37     29     16 F 25-29   41:02.3    13:14/M    
 116   Kathryn Shepard       Athens  GA              130    32     16 F 30-34   41:03.8    13:15/M    
 117   Linda Zeeman          Atlanta  GA             162    68      1 F 65-69   41:10.0    13:17/M    
 118   Hallie Cheek          Hull  GA                28     34     17 F 30-34   41:11.7    13:17/M    
 119   Ellie Bradshaw        Danielsville  GA        267    30     18 F 30-34   41:22.7    13:21/M    
 120   Rick Catanise         Athens  GA              24     38      8 M 35-39   41:46.2    13:28/M    
 121   Lindsey Milhas        Athens  GA              102    27     17 F 25-29   41:46.7    13:28/M    
 122   Ethelyn Simpson       Athens  GA              279    55      2 F 55-59   42:15.6    13:38/M    
 123   Jane Mathews          Athens  GA              92     65      2 F 65-69   42:25.6    13:41/M    
 124   Melissa May           Hull  GA                166    24      7 F 20-24   43:07.4    13:55/M    
 125   Mary Johnson          Watkinsville  GA        66     40      2 F 40-44   43:34.7    14:03/M    
 126   Bucky Woods           Clarkesville  GA        158    58      4 M 55-59   45:02.6    14:32/M    
 127   Kim Baugh             Pendergrass  GA         8      33     19 F 30-34   45:15.4    14:36/M    
 128   Alexis Yates          Athens  GA              160    16      2 F 15-19   45:16.2    14:36/M    
 129   Myla Pulliam          Athens  GA              275    9       2 F  0-10   45:42.4    14:45/M    
 130   Kaylee Baggett        Pendergrass  GA         5      17      3 F 15-19   45:44.3    14:45/M    
 131   Jennifer Burton       Pendergrass  GA         18     39     11 F 35-39   46:02.1    14:51/M    
 132   Jenna Mauldin         Athens  GA              93     31     20 F 30-34   46:02.7    14:51/M    
 133   Amelia Austin         Alpharetta  GA          4      33     21 F 30-34   46:14.8    14:55/M    
 134   Linda Bryan           Philomath  GA           15     60      4 F 60-64   46:22.2    14:57/M    
 135   Daryle Worley         Toccoa  GA              159    81      1 M 75-99   46:24.2    14:58/M    
 136   Sherry Clouser        Arnoldsville  GA        30     42      3 F 40-44   46:52.2    15:07/M    
 137   Armani Huff           Madison  GA             58     7       2 M  0-10   47:12.7    15:14/M    
 138   Mary Carol Boserup    Athens  GA              269    72      2 F 70-74   48:42.4    15:43/M    
 139   Kaley Verner          Watkinsville  GA        168    7       3 F  0-10   48:56.1    15:47/M    
 140   Janice Braswell       Covington  GA           14     43      4 F 40-44   49:38.3    16:01/M    
 141   Sirredia Huff         Madison  GA             60     36     12 F 35-39   49:42.4    16:02/M    
 142   Leslie Peek           Statham  GA             116    43      5 F 40-44   49:46.4    16:03/M    
 143   Jessica Bankston      Auburn  GA              6      32     22 F 30-34   50:23.8    16:15/M    
 144   Jessi Presley         Rome  GA                121    28     18 F 25-29   50:24.3    16:15/M    
 145   Tecie Verner          Commerce  GA            146    32     23 F 30-34   50:37.9    16:20/M    
 146   Carolyn Clancey       Athens  GA              29     65      3 F 65-69   51:00.6    16:27/M    
 147   Jim Robertson         Athens  GA              180    81      2 M 75-99   51:21.8    16:34/M    
 148   Martha Jw Kidd        Royston  GA             70     62      5 F 60-64   51:47.7    16:42/M    
 149   Buck Daniel           Colbert  GA             35     29     11 M 25-29   52:01.2    16:47/M    
 150   Jenna Daniel          Colbert  GA             36     26     19 F 25-29   52:01.7    16:47/M    
 151   Tonya Cooper          Athens  GA              33     36     13 F 35-39   53:08.7    17:08/M    
 152   Ora Hamilton          Athens  GA              50     37     14 F 35-39   53:11.2    17:09/M    
 153   Helen Epps            Watkinsville  GA        164    63      6 F 60-64   54:41.8    17:38/M    
 154   Frances E Marshall    Athens  GA              89     47      5 F 45-49   55:48.1    18:00/M    
 155   Rhonda Lattimore      Athens  GA              300    35     15 F 35-39   55:48.9    18:00/M    
 156   Sharron Tucker        Watkinsville  GA        143    42      6 F 40-44   56:03.1    18:05/M    
 157   Caren Snook           Athens  GA              167    70      3 F 70-74   56:34.7    18:15/M    
 158   Charles McDowell      Atlanta  GA             276    62      5 M 60-64   57:55.1    18:41/M    
 159   Toni McDowell         Atlanta  GA             277    56      3 F 55-59   57:55.6    18:41/M    
 160   Kathy Richardson      Hull  GA                125    61      7 F 60-64   59:07.6    19:04/M    
 161   Jennifer Singleton    Covington  GA           133    35     16 F 35-39   59:17.7    19:07/M    
 162   Lindsey Underwood     Athens  GA              144    31     24 F 30-34   59:18.1    19:08/M    
 163   Amy Miller            Madison  GA             103    35     17 F 35-39   59:18.5    19:08/M    
 164   Shannon Sims                                  259    32     25 F 30-34   1:02:46.7  20:15/M    
 165   Myia Camp             Winder  GA              176    11      1 F 11-14   1:02:48.4  20:15/M    
 166   Cheryl Bement         Athens  GA              10     65      4 F 65-69   1:03:07.6  20:22/M    
 167   Tosha Sims                                    270    40      7 F 40-44   1:03:59.0  20:38/M    
 168   Merrill Lago          Winterville  GA         178    78      1 F 75-99   1:07:30.9  21:46/M    
 169   Edna Garst            Athens  GA              189    80      2 F 75-99   1:07:31.5  21:47/M    
 170   Michelle Sims                                 261    53      3 F 50-54   1:08:10.7  21:59/M