Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ga/Jan1_7thANN_set1.shtml

7th ANNUAL NEW YEARS AT NOON

ATHENS, GA, January 1, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES


 2013 - 7th ANNUAL NEW YEARS AT NOON 5K        
 Overall Finish List        
 January 01, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                     
 Place Name                 City                    Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     John Isaac Smith     Bishop  GA              298    18      1 OVERALL   17:15.6    5:34/M     
 2     Chris Dietrich       Eatonton  GA            549    35      1 M 35-39   17:27.0    5:38/M     
 3     John Van Steenbergh  Flowery Branch  GA      666    46      1 MASTERS   18:09.0    5:51/M     
 4     Zack Carlton         Watkinsville  GA        523    17      2 M 15-19   18:38.7    6:01/M     
 5     David Bennett        Covington  GA           696    49      2 M 45-49   19:31.1    6:18/M     
 6     Lane Pemberton       Winterville  GA         272    16      3 M 15-19   19:49.3    6:24/M     
 7     Darien Young         Freemont  CA            676    17      4 M 15-19   20:00.7    6:27/M     
 8     Paul Quick           Athens  GA              280    44      1 M 40-44   20:23.7    6:35/M     
 9     Steve Power          Winder  GA              632    43      2 M 40-44   20:32.6    6:37/M     
 10    Mike Byrne           Athens  GA              411    31      1 M 30-34   20:34.3    6:38/M     
 11    Lauren Freeman       Cleveland  GA           557    30      2 M 30-34   20:35.6    6:38/M     
 12    Nick Morin           Bishop  GA              407    15      5 M 15-19   20:44.7    6:41/M     
 13    Buddy Davis          Gray  GA                300    50      1 M 50-54   21:05.4    6:48/M     
 14    Casey Mull           Athens  GA              612    28      1 M 25-29   21:12.2    6:50/M     
 15    Tommy Dorminy        Mcdonough  GA           553    14      1 M 11-14   21:21.9    6:53/M     
 16    Shannon Quinn        Pittsburgh  PA          282    27      2 M 25-29   21:26.5    6:55/M     
 17    Luis Vicente         Athens  GA              416    14      2 M 11-14   21:31.4    6:56/M     
 18    Todd McCain          Winder  GA              693    44      3 M 40-44   21:35.4    6:58/M     
 19    Alan Hart            Athens  GA              410    41      4 M 40-44   21:37.6    6:58/M     
 20    Will Pursell         Statham  GA             695    15      6 M 15-19   21:38.0    6:59/M     
 21    Amber Hodor          Macon  GA               281    26      1 OVERALL   21:38.5    6:59/M     
 22    Donovan Dagner       Crozet  VA              543    42      5 M 40-44   22:15.8    7:11/M     
 23    John Lupica          Commerce  GA            599    13      3 M 11-14   22:32.8    7:16/M     
 24    Eric Patrick         Winder  GA              625    53      2 M 50-54   22:34.3    7:17/M     
 25    Ed Hall              Monticello  GA          699    46      3 M 45-49   22:36.6    7:17/M     
 26    Loraine Hillard      Flowery Branch  GA      270    53      1 MASTERS   22:40.1    7:19/M     
 27    Alina Jablonski      Monticello  GA          572    12      1 F 11-14   22:41.3    7:19/M     
 28    Jerry Franzone       Monticello  GA          556    41      6 M 40-44   22:43.4    7:20/M     
 29    Mark Townsend        Watkinsville  GA        664    50      3 M 50-54   22:51.7    7:22/M     
 30    Lauren Butler        Saint Simons Island  GA 277    43      7 M 40-44   23:12.3    7:29/M     
 31    Roger Keel           Valley  AL              580    59      1 M 55-59   23:18.3    7:31/M     
 32    Cathryn Horwitz      Pittsburgh  PA          284    25      2 F 25-29   23:19.7    7:31/M     
 33    Rick Hayes           Dahlonega  GA           688    54      4 M 50-54   23:28.0    7:34/M     
 34    Steve Canova         Macon  GA               522    53      5 M 50-54   23:30.4    7:35/M     
 35    Rhonda Trainor       Lawrenceville  GA       690    48      1 F 45-49   23:58.3    7:44/M     
 36    Greg Morin           Bishop  GA              409    43      8 M 40-44   23:59.7    7:44/M     
 37    Heather Waters       Bishop  GA              673    34      1 F 30-34   24:01.1    7:45/M     
 38    Jared Hammond        Bonaire  GA             691    32      3 M 30-34   24:09.7    7:47/M     
 39    Thomas Salmon        Watkinsville  GA        641    42      9 M 40-44   24:14.4    7:49/M     
 40    David Graham         Gainesville  GA         299    44     10 M 40-44   24:26.3    7:53/M     
 41    Edward Cottongim     Buckhead  GA            413    33      4 M 30-34   24:31.3    7:55/M     
 42    Mari Jablonski       Monticello  GA          575    10      1 F  0-10   24:34.9    7:55/M     
 43    Brian Lavender       Suwanee  GA             269    58      2 M 55-59   24:37.9    7:56/M     
 44    Steve Hartley        Eastanollee  GA         567    52      6 M 50-54   24:39.6    7:57/M     
 45    Cheryl Vail          Lawrenceville  GA       665    67      1 F 65-69   24:40.1    7:57/M     
 46    Braden Miller        Leesburg  GA            606    39      2 M 35-39   24:44.3    7:59/M     
 47    Daphne Joslyn        Athens  GA              578    30      2 F 30-34   25:09.4    8:07/M     
 48    Al Ludwick           Loganville  GA          596    62      1 M 60-64   25:12.3    8:08/M     
 49    Karen Jablonski      Monticello  GA          574    43      1 F 40-44   25:18.8    8:10/M     
 50    Charles Jackson      Tucker  GA              576    9       1 M  0-10   25:22.2    8:11/M     
 51    David Williams       Lawrenceville  GA       680    54      7 M 50-54   25:23.0    8:11/M     
 52    Susie Dorminy        Mcdonough  GA           552    11      2 F 11-14   25:24.2    8:12/M     
 53    Brian Grizzle        Clayton  GA             274    40     11 M 40-44   25:26.3    8:12/M     
 54    William Davis        Athens  GA              547    63      2 M 60-64   25:37.1    8:16/M     
 55    Juan Vicente         Athens  GA              414    45      4 M 45-49   25:40.3    8:17/M     
 56    Glenn Cook           Decatur  GA             533    57      3 M 55-59   25:45.7    8:18/M     
 57    Al Clarke            Athens  GA              418    55      4 M 55-59   25:48.9    8:19/M     
 58    Sarah Cook           Athens  GA              534    41      2 F 40-44   26:03.2    8:24/M     
 59    Mara Nance           Augusta  GA             616    54      2 F 50-54   26:05.6    8:25/M     
 60    Ramsay Miller        Leesburg  GA            608    13      3 F 11-14   26:07.7    8:25/M     
 61    Sharon Williams      Winder  GA              682    50      3 F 50-54   26:09.1    8:26/M     
 62    David Capell         Covington  GA           268    66      1 M 65-69   26:09.6    8:26/M     
 63    Melissa Barth        Loganville  GA          510    33      3 F 30-34   26:10.6    8:26/M     
 64    Allison Howard       Athens  GA              286    31      4 F 30-34   26:20.3    8:30/M     
 65    Meredith Cameron     Winder  GA              520    53      4 F 50-54   26:25.7    8:31/M     
 66    Susan Webster        Covington  GA           698    58      1 F 55-59   26:26.1    8:32/M     
 67    Joe Waters           Covington  GA           271    71      1 M 70-74   26:28.3    8:32/M     
 68    Jeff Pursell         Statham  GA             694    41     12 M 40-44   26:35.4    8:35/M     
 69    Randall Martin       Monroe  GA              601    54      8 M 50-54   26:36.5    8:35/M     
 70    Robyn Register       Milledgeville  GA       635    45      2 F 45-49   26:38.6    8:35/M     
 71    Bill Chamblee        Anderson  SC            528    65      2 M 65-69   26:56.0    8:41/M     
 72    James Pannell        Hoschton  GA            623    25      3 M 25-29   27:00.8    8:43/M     
 73    Patti Patterson      Conyers  GA             697    57      2 F 55-59   27:16.0    8:48/M     
 74    John Dorminy         Mcdonough  GA           551    43     13 M 40-44   27:24.5    8:50/M     
 75    Stephen Shain        Comer  GA               643    46      5 M 45-49   27:28.0    8:52/M     
 76    Megan Hunt           Union Point  GA         287    13      4 F 11-14   27:29.8    8:52/M     
 77    Katelyn Childress    Athens  GA              529    20      1 F 20-24   27:37.6    8:55/M     
 78    Scott Murphy         Athens  GA              613    52      9 M 50-54   27:39.6    8:55/M     
 79    Daniel Walraven      Calhoun  GA             670    10      2 M  0-10   27:48.0    8:58/M     
 80    Andy Hollingsworth   Athens  GA              419    37      3 M 35-39   27:54.1    9:00/M     
 81    Troy Garland         Milledgeville  GA       559    41     14 M 40-44   28:04.7    9:03/M     
 82    Haley Van Steenbergh Flowery Branch  GA      420    11      5 F 11-14   28:06.8    9:04/M     
 83    Victoria Patrick     Winder  GA              626    50      5 F 50-54   28:15.3    9:07/M     
 84    Deborah Williams     Lawrenceville  GA       681    60      1 F 60-64   28:17.6    9:07/M     
 85    Carey Roberts        Lawrenceville  GA       636    41     15 M 40-44   28:24.2    9:10/M     
 86    Paul McCoy           Eatonton  GA            602    30      5 M 30-34   28:36.7    9:14/M     
 87    Kasey Hall           Monticello  GA          267    37      1 F 35-39   28:40.2    9:15/M     
 88    Brittney Butler      Athens  GA              276    15      1 F 15-19   28:42.8    9:15/M     
 89    Sherri Price         Athens  GA              634    46      3 F 45-49   28:47.0    9:17/M     
 90    Keith Lester         Athens  GA              589    54     10 M 50-54   28:47.6    9:17/M     
 91    Peyton Bowden        NEWBORN  GA             514    12      4 M 11-14   28:58.7    9:21/M     
 92    Stephanie Miceli     Nicholson  GA           605    38      2 F 35-39   29:02.9    9:22/M     
 93    Gary Watson          Commerce  GA            674    54     11 M 50-54   29:07.5    9:24/M     
 94    Michael Wetzstein    Athens  GA              677    61      3 M 60-64   29:09.3    9:24/M     
 95    Chasity Roth         Monroe  GA              639    31      5 F 30-34   29:10.7    9:25/M     
 96    David Oblinger       Alpharetta  GA          618    62      4 M 60-64   29:21.1    9:28/M     
 97    Charles Jablonski    Monticello  GA          573    47      6 M 45-49   29:28.9    9:30/M     
 98    Paul Palmatier                               622    61      5 M 60-64   29:49.0    9:37/M     
 99    R. Doyle Gillespie   Arvada  CO              561    55      5 M 55-59   29:51.9    9:38/M     
 100   Heath Walraven       Calhoun  GA             671    37      4 M 35-39   29:59.1    9:40/M     
 101   Tina Hunt            Elberton  GA            571    51      6 F 50-54   30:05.4    9:42/M     
 102   Jim Latimer          Gainesville  GA         586    71      2 M 70-74   30:06.0    9:43/M     
 103   John Gregg           Watkinsville  GA        692    65      3 M 65-69   30:06.5    9:43/M     
 104   Jocelyn Davis        Athens  GA              546    33      6 F 30-34   30:16.7    9:46/M     
 105   Gerry Fahey          Monroe  GA              555    69      4 M 65-69   30:25.3    9:49/M     
 106   Lisa Lotus           Hogansville  GA         689    24      2 F 20-24   30:28.1    9:50/M     
 107   Carolyn Litke        Hoschton  GA            591    42      3 F 40-44   30:35.3    9:52/M     
 108   Doug Litke           Hoschton  GA            592    42     16 M 40-44   30:42.5    9:54/M     
 109   Greg Roth            Monroe  GA              640    31      6 M 30-34   30:49.4    9:56/M     
 110   Amy Swingle          Watkinsville  GA        657    37      3 F 35-39   30:58.5    9:59/M     
 111   Ryan Swingle         Watkinsville  GA        658    40     17 M 40-44   30:58.9    9:59/M     
 112   Wendy Thompson       Dandridge  TN           663    46      4 F 45-49   31:00.3    10:00/M    
 113   Shelby Yamin         Palisades  NY           686    22      3 F 20-24   31:12.0    10:04/M    
 114   Pamela Wilder        Athens  GA              679    45      5 F 45-49   31:28.6    10:09/M    
 115   Chris Hammonds       Nicholson  GA           566    41     18 M 40-44   31:30.3    10:10/M    
 116   Melinda Black        Clarkesville  GA        511    47      6 F 45-49   31:39.2    10:13/M    
 117   C Lowe               Hoschton  GA            279    58      6 M 55-59   31:43.3    10:14/M    
 118   Logan Krueger        Dacula  GA              583    10      3 M  0-10   31:47.8    10:15/M    
 119   Justin Krueger       Dacula  GA              582    35      5 M 35-39   31:48.1    10:15/M    
 120   Paul Lupica          Commerce  GA            600    41     19 M 40-44   31:50.9    10:16/M    
 121   Dan Shoaf            Anderson  SC            644    67      5 M 65-69   31:53.6    10:17/M    
 122   Richard Harrison     Commerce  GA            412    61      6 M 60-64   32:07.6    10:22/M    
 123   Mary Kathryn Tatum   Cornelia  GA            660    29      3 F 25-29   32:12.0    10:23/M    
 124   Brian Hunt           Elberton  GA            570    54     12 M 50-54   32:13.8    10:24/M    
 125   Kellee Green         Comer  GA               565    46      7 F 45-49   32:16.6    10:25/M    
 126   Jerry Cunningham     Clarkesville  GA        540    56      7 M 55-59   32:18.9    10:25/M    
 127   Ali McCorkle         Comer  GA               417    38      4 F 35-39   32:26.7    10:28/M    
 128   Denise Brown         Watkinsville  GA        519    41      4 F 40-44   32:30.0    10:29/M    
 129   Colleen Quinn        Athens  GA              285    21      4 F 20-24   32:31.9    10:29/M    
 130   Fred Quinn           Athens  GA              283    54     13 M 50-54   32:33.9    10:30/M    
 131   Josh Kemerling       Bethlehem  GA           581    33      7 M 30-34   32:49.0    10:35/M    
 132   John Mincemoyer      Winterville  GA         610    42     20 M 40-44   33:03.9    10:40/M    
 133   Alida Clay           Jefferson  GA           530    44      5 F 40-44   33:04.8    10:40/M    
 134   Lucas Kerby          Lakemont  GA            275    15      7 M 15-19   33:07.9    10:41/M    
 135   Randy Ballew         Watkinsville  GA        508    59      8 M 55-59   33:10.4    10:42/M    
 136   Kelsie Ballew        Watkinsville  GA        507    11      6 F 11-14   33:12.9    10:43/M    
 137   Temple Carr          Cornelia  GA            526    11      5 M 11-14   33:19.9    10:45/M    
 138   Illegible Noname     Athens  GA              899    10      4 M  0-10   33:24.0    10:46/M    
 139   Regina Talley        Dillard  GA             659    46      8 F 45-49   33:45.5    10:53/M    
 140   Regina Warriner      Rabun Gap  GA           672    37      5 F 35-39   33:46.0    10:54/M    
 141   George Southgate     Calhoun  GA             650    66      6 M 65-69   34:05.1    11:00/M    
 142   Erin Brinson         Athens  GA              518    26      4 F 25-29   34:10.0    11:01/M    
 143   Ron Landen           Columbus  GA            584    68      7 M 65-69   34:18.9    11:04/M    
 144   Darlene Nuss         Warner Robins  GA       700    46      9 F 45-49   34:27.9    11:07/M    
 145   Kathy Givens         Douglasville  GA        564    64      2 F 60-64   34:35.7    11:09/M    
 146   Anne Dagner          Crozet  VA              542    45     10 F 45-49   34:48.4    11:14/M    
 147   Laura Vicente        Athens  GA              415    15      2 F 15-19   34:52.6    11:15/M    
 148   Richard Stovall      Madison  GA             654    48      7 M 45-49   35:05.9    11:19/M    
 149   Beth Woods           Athens  GA              683    31      7 F 30-34   35:07.7    11:20/M    
 150   Susan Parker         Jefferson  GA           624    37      6 F 35-39   35:33.0    11:28/M    
 151   Zach Morin           Bishop  GA              408    11      6 M 11-14   35:47.5    11:33/M    
 152   Sherry Lineberger    Jefferson  GA           590    53      7 F 50-54   35:53.4    11:35/M    
 153   Joy Morin            Bishop  GA              406    43      6 F 40-44   36:03.0    11:38/M    
 154   Greg Perry           Lawrenceville  GA       627    37      7 F 35-39   36:17.5    11:42/M    
 155   Cindy Canova         Macon  GA               521    53      8 F 50-54   36:20.5    11:43/M    
 156   Lynnette Bowden      Watkinsville  GA        513    44      7 F 40-44   36:20.9    11:43/M    
 157   Laura Erlewine       Lakemont  GA            273    41      8 F 40-44   36:38.6    11:49/M    
 158   Bill Costantino      Jefferson  GA           537    69      8 M 65-69   36:47.6    11:52/M    
 159   Kayla Ballew         Watkinsville  GA        506    21      5 F 20-24   36:58.6    11:55/M    
 160   Kimberly Cooper      Colbert  GA             535    17      3 F 15-19   36:59.8    11:56/M    
 161   Charlsie London                              594    10      2 F  0-10   37:00.3    11:56/M    
 162   Stacy Shuler         Winder  GA              645    43      9 F 40-44   37:10.6    11:59/M    
 163   Vicky Werner         Snellville  GA          675    60      3 F 60-64   37:19.9    12:02/M    
 164   Billy Lashley        Douglasville  GA        585    56      9 M 55-59   37:29.1    12:05/M    
 165   Wilson Page          Athens  GA              621    70      3 M 70-74   37:35.7    12:07/M    
 166   Cyndy Page           Athens  GA              421    42     10 F 40-44   38:00.2    12:15/M    
 167   Jeannie Rodriguez    Winder  GA              637    53      9 F 50-54   38:12.4    12:19/M    
 168   Steve Strickland     Augusta  GA             655    60      7 M 60-64   38:20.0    12:22/M    
 169   Dana Rogers          Loganville  GA          638    39      8 F 35-39   39:20.1    12:41/M    
 170   Devie Archebelle     Milledgeville  GA       503    43     11 F 40-44   39:24.1    12:43/M    
 171   Mary Lou Kau         Athens  GA              579    70      1 F 70-74   39:37.6    12:47/M    
 172   Becky Dorminy        Mcdonough  GA           550    9       3 F  0-10   40:03.8    12:55/M    
 173   Danny Dorminy        Mcdonough  GA           422    17      8 M 15-19   40:04.1    12:55/M    
 174   Stephen Sinks        Atlanta  GA             646    63      8 M 60-64   40:04.6    12:55/M    
 175   Luella Ledford       Jasper  GA              587    64      4 F 60-64   40:07.3    12:56/M    
 176   Don Holliday         Athens  GA              568    63      9 M 60-64   40:16.9    12:59/M    
 177   Carrie London                                593    39      9 F 35-39   40:19.5    13:00/M    
 178   James Baldwin        Macon  GA               505    67      9 M 65-69   40:23.7    13:02/M    
 179   Chris Scammon        Rex  GA                 642    66     10 M 65-69   40:40.1    13:07/M    
 180   Doug Ashley          Gainesville  GA         504    54     14 M 50-54   40:57.7    13:13/M    
 181   Linda Zeeman         Atlanta  GA             687    68      2 F 65-69   41:06.3    13:15/M    
 182   Nancy Carr           30531  GA               524    43     12 F 40-44   41:07.8    13:16/M    
 183   Michael London       Gainesville  GA         595    39      6 M 35-39   41:09.7    13:16/M    
 184   Jewell Murray        Tiger  GA               614    57      3 F 55-59   41:23.4    13:21/M    
 185   Ray Carr             Cornelia  GA            525    9       5 M  0-10   42:12.8    13:37/M    
 186   Tina Johnson         Clayton  GA             577    40     13 F 40-44   42:47.7    13:48/M    
 187   Brittany Carter      Loganville  GA          527    26      5 F 25-29   43:19.0    13:58/M    
 188   Katie Perry          Lawrenceville  GA       628    36     10 F 35-39   43:19.5    13:58/M    
 189   Bucky Woods          Clarkesville  GA        684    57     10 M 55-59   43:30.6    14:02/M    
 190   Colleen Stephens     Franklin  GA            651    60      5 F 60-64   43:52.3    14:09/M    
 191   Sherri Ballew        Watkinsville  GA        509    49     11 F 45-49   43:54.4    14:10/M    
 192   Sierra Bowden        NEWBORN  GA             515    12      7 F 11-14   44:11.9    14:15/M    
 193   Brenda Gail Wall     Leesburg  GA            667    60      6 F 60-64   47:24.0    15:17/M    
 194   J. Randall Slape     Monroe  GA              647    45      8 M 45-49   48:17.3    15:35/M    
 195   Kimberly Slape       Monroe  GA              648    40     14 F 40-44   48:17.8    15:35/M    
 196   Adam Olson           Colbert  GA             619    34      8 M 30-34   48:31.7    15:39/M    
 197   Angie Olson          Colbert  GA             620    33      8 F 30-34   48:35.1    15:40/M    
 198   Donna Marie Wall     Winder  GA              668    40     15 F 40-44   48:36.9    15:41/M    
 199   Katie Stewart        Athens  GA              652    55      4 F 55-59   49:26.1    15:57/M    
 200   Carrie Dietrich      Eatonton  GA            548    35     11 F 35-39   51:30.4    16:37/M    
 201   Kendall Stewart      Athens  GA              653    26      6 F 25-29   52:26.6    16:55/M    
 202   Lauren Brickle       Athens  GA              517    25      7 F 25-29   52:28.7    16:55/M    
 203   Sara Cooper          Colbert  GA             536    51     10 F 50-54   53:12.9    17:10/M    
 204   Don McClellan        Smyrna  GA              278    81      1 M 75-99   54:10.3    17:28/M