Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ga/Feb9_3rdANN_set1.shtml

3rd ANNUAL FAITH FUN RUNS 5K and 10.3K

Watkinsville, GA, February 9, 2013

[5K Age Group Results | 10.3K Overall Results | 10.3K Age Group Results ]

5K Overall Results

For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 2013 -  Faith Run for Fun 5K & 10.3K        
 Overall Finish List        
 February 09, 2013        
 Results By Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                
 Place Name                 City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     John Van Steenbergh  Flowery Branch  GA 770    46      1 Overall   17:55.1    5:47/M     
 2     Eric John            Covington  GA      816    41      1 Masters   18:15.3    5:53/M     
 3     Jerry White          Bogart  GA         813    42      2 M 40-44   18:41.6    6:02/M     
 4     Harris Smith         Carlton  GA        826    16      1 M 15-19   20:08.0    6:30/M     
 5     Van McCorkle         Bogart  GA         746    44      3 M 40-44   20:48.4    6:43/M     
 6     Luke Smith           Bogart  GA         829    42      4 M 40-44   20:58.1    6:46/M     
 7     Lauren Freeman       Cleveland  GA      724    31      1 M 30-34   21:27.7    6:55/M     
 8     Casey Mull           Athens  GA         750    28      1 M 25-29   22:49.1    7:22/M     
 9     Nelson Pavao         Watkinsville  GA   753    46      2 M 45-49   22:54.8    7:23/M     
 10    David Eckles         Athens  GA         721    37      1 M 35-39   23:29.9    7:35/M     
 11    Steven Brooks        Watkinsville  GA   802    34      2 M 30-34   23:31.6    7:35/M     
 12    Rick Hayes           Dahlonega  GA      806    54      1 M 50-54   23:36.8    7:37/M     
 13    Roger Keel           Valley  AL         734    59      1 M 55-59   23:39.7    7:38/M     
 14    Steve Hartley        Eastanollee  GA    728    52      2 M 50-54   23:44.1    7:39/M     
 15    Rhonda Trainor       Lawrenceville  GA  812    48      1 Overall   24:08.3    7:47/M     
 16    Caitlin Conn         Lawrenceville  GA  708    23      1 F 20-24   24:35.1    7:56/M     
 17    Keith Ware           Bishop  GA         774    49      3 M 45-49   24:46.4    7:59/M     
 18    Bo Ryles             Bogart  GA         807    56      2 M 55-59   24:48.3    8:00/M     
 19    Colin Ware           Bishop  GA         773    9       1 M  0-10   25:01.9    8:04/M     
 20    Faye Black           Athens  GA         704    30      1 F 30-34   25:04.7    8:05/M     
 21    Cheryl Vail          Lawrenceville  GA  768    67      1 Masters   25:10.1    8:07/M     
 22    Roy O'Conner         Ellenwood  GA      804    64      1 M 60-64   25:24.4    8:12/M     
 23    Melissa Barth        Loganville  GA     703    33      2 F 30-34   26:12.6    8:27/M     
 24    Bill Chamblee        Anderson  SC       781    65      1 M 65-69   27:10.6    8:46/M     
 25    Melanie Grubbs       Watkinsville  GA   727    29      1 F 25-29   27:21.7    8:49/M     
 26    Carter Smith         Bogart  GA         835    11      1 M 11-14   27:43.5    8:56/M     
 27    Clay Hinson          Bogart  GA         731    36      2 M 35-39   28:05.9    9:04/M     
 28    Logan Krueger        Dacula  GA         742    10      2 M  0-10   28:08.6    9:05/M     
 29    Justin Krueger       Dacula  GA         741    35      3 M 35-39   28:09.4    9:05/M     
 30    Davon L Bailey       Vienna  GA         702    36      1 F 35-39   28:16.7    9:07/M     
 31    Kris Delay           Statham  GA        837    32      3 M 30-34   28:23.8    9:09/M     
 32    Gerry Fahey          Watkinsville  GA   722    69      2 M 65-69   28:36.5    9:14/M     
 33    Shawn Williams       Bogart  GA         811    41      1 F 40-44   28:47.1    9:17/M     
 34    Jordan Peck          Watkinsville  GA   754    31      4 M 30-34   28:47.6    9:17/M     
 35    Corie Dimitroff      Watkinsville  GA   719    29      2 F 25-29   28:47.9    9:17/M     
 36    Carmen Pavao         Watkinsville  GA   751    13      2 M 11-14   29:14.6    9:26/M     
 37    Alda Kristinsdottir  Bishop  GA         800    19      1 F 15-19   29:23.1    9:29/M     
 38    Natalie Dixon        Winder  GA         838    19      2 F 15-19   29:35.3    9:33/M     
 39    Roger Roy            Dahlonega  GA      805    63      2 M 60-64   29:36.7    9:33/M     
 40    Carey Metts          Colbert  GA        747    47      4 M 45-49   29:43.4    9:35/M     
 41    Loren Metts          Colbert  GA        748    41      2 F 40-44   29:46.2    9:36/M     
 42    Kim Smith            Bogart  GA         820    40      3 F 40-44   29:48.1    9:37/M     
 43    Sarah Wishnietsky    Norcross  GA       776    28      3 F 25-29   29:48.3    9:37/M     
 44    Jerry Cunningham     Clarkesville  GA   715    56      3 M 55-59   29:59.3    9:40/M     
 45    Jeanie Hinson        Bogart  GA         732    40      4 F 40-44   30:07.9    9:43/M     
 46    David Oblinger       Alpharetta  GA     818    62      3 M 60-64   30:41.5    9:54/M     
 47    Renee Pierce         Monroe  GA         755    23      2 F 20-24   30:59.5    10:00/M    
 48    Alex Suarez          Watkinsville  GA   827    16      2 M 15-19   31:15.3    10:05/M    
 49    Amanda Knight        Madison  GA        739    23      3 F 20-24   31:26.7    10:08/M    
 50    John Mincemoyer      Winterville  GA    749    42      5 M 40-44   31:39.5    10:13/M    
 51    Catlin Cornwell                         711    25      4 F 25-29   31:50.4    10:16/M    
 52    Ron Landen           Columbus  GA       743    68      3 M 65-69   32:16.0    10:25/M    
 53    Elliana Splichal     Bishop  GA         799    13      1 F 11-14   32:24.1    10:27/M    
 54    Pierce Splichal      Bishop  GA         798    15      3 M 15-19   32:25.2    10:27/M    
 55    Barry Cook           Commerce  GA       819    57      4 M 55-59   32:39.1    10:32/M    
 56    Jim Latimer          Gainesville  GA    744    71      1 M 70-74   32:41.6    10:33/M    
 57    Harold Cunningham    Lawrenceville  GA  714    63      4 M 60-64   32:43.6    10:33/M    
 58    Charish Buffa        Watkinsville  GA   831    22      4 F 20-24   33:02.2    10:39/M    
 59    Angie Bouchard       Athens  GA         821    48      2 F 45-49   33:27.5    10:47/M    
 60    Steve Bolden         Bogart  GA         830    56      5 M 55-59   33:36.2    10:50/M    
 61    Wayne Vail           Lawrenceville  GA  769    69      4 M 65-69   33:38.0    10:51/M    
 62    Susan Van Steenbergh Flowery Branch  GA 822    44      5 F 40-44   33:39.2    10:51/M    
 63    Cheryl Cook          Clayton  GA        709    55      1 F 55-59   33:58.9    10:57/M    
 64    Hannah Schwartz      Bogart  GA         760    32      3 F 30-34   34:09.1    11:01/M    
 65    Jason Cook           Commerce  GA       823    30      5 M 30-34   35:25.4    11:25/M    
 66    Kathy Givens         Douglasville  GA   726    64      1 F 60-64   35:59.9    11:36/M    
 67    Juliane Bowker       Bogart  GA         705    37      2 F 35-39   36:20.4    11:43/M    
 68    Amy Ruiz             Lawrenceville  GA  758    24      5 F 20-24   36:29.5    11:46/M    
 69    Jonathan Schwartz    Bogart  GA         761    34      6 M 30-34   36:30.2    11:46/M    
 70    Justin Turney        Athens  GA         767    33      7 M 30-34   36:32.2    11:47/M    
 71    Allison Shelton      Athens  GA         762    26      5 F 25-29   36:48.6    11:52/M    
 72    Laura Kennon         Newborn  GA        735    41      6 F 40-44   36:59.8    11:56/M    
 73    Faith Jennings       Bishop  GA         815    43      7 F 40-44   37:03.5    11:57/M    
 74    Stephanie Daniels    Milan  TN          718    43      8 F 40-44   37:59.8    12:15/M    
 75    Barbara Puckett      Jefferson  GA      757    63      2 F 60-64   38:04.5    12:17/M    
 76    Chris Scammon        Rex  GA            759    66      5 M 65-69   38:31.4    12:25/M    
 77    Anna Grave Vier      Athens  GA         771    25      6 F 25-29   38:41.7    12:29/M    
 78    Ashton Smith         Bogart  GA         825    13      2 F 11-14   39:17.8    12:40/M    
 79    Cindy Ware           Bishop  GA         772    38      3 F 35-39   40:39.0    13:07/M    
 80    Doug Ashley          Gainesville  GA    701    55      6 M 55-59   41:16.0    13:19/M    
 81    Brenda Steadham      Bogart  GA         764    31      4 F 30-34   41:50.2    13:30/M    
 82    Christie Cook        Bogart  GA         710    43      9 F 40-44   41:51.2    13:30/M    
 83    Sarah Weiman         Athens  GA         842    27      7 F 25-29   43:14.9    13:57/M    
 84    Janice Duncan        Auburn  GA         817    61      3 F 60-64   43:20.5    13:59/M    
 85    Ernest Smallman      Atlanta  GA        763    68      6 M 65-69   43:20.8    13:59/M    
 86    Linda Zeeman         Atlanta  GA        780    68      2 F 65-69   44:51.4    14:28/M    
 87    Daryle Worley        Toccoa  GA         779    81      1 M 75-99   44:57.2    14:30/M    
 88    Bucky Woods          Clarkesville  GA   777    58      7 M 55-59   53:59.1    17:25/M    
 89    Juliann Woods        Clarkesville  GA   778    53      1 F 50-54   54:00.3    17:25/M