Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ga/Feb17_15thAN_set1.shtml

15th ANNUAL FROG HOP 5K

ATHENS, GA, February 17, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES


 2013 - 15th ANNUAL FROG HOP 5K        
 Overall Finish List        
 February 17, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                   
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Joseph Brubaker         Athens  GA         1035   32      1 OVERALL   17:02.8    5:30/M     
 2     Alex Martinez           Statham  GA        1259   18      1 M 15-19   17:55.4    5:47/M     
 3     John Van Steenbergh     Flowery Branch  GA 1201   46      1 MASTERS   17:57.6    5:47/M     
 4     Jerry White             Bogart  GA         1213   42      1 M 40-44   18:11.2    5:52/M     
 5     Dalton Shaw             Rutledge  GA       1244   14      1 M 11-14   19:13.7    6:12/M     
 6     Albert Mercurio         Athens  GA         1134   25      1 M 25-29   19:34.2    6:19/M     
 7     Griffin Phillips        Hartwell  GA       1157   11      2 M 11-14   20:37.0    6:39/M     
 8     Joshua Sampson          Athens  GA         1171   40      2 M 40-44   20:41.9    6:40/M     
 9     Lauren Freeman          Cleveland  GA      1064   31      2 M 30-34   20:58.6    6:46/M     
 10    Will Pursell            Statham  GA        1164   15      2 M 15-19   21:17.8    6:52/M     
 11    Laura Phillips          Hartwell  GA       1158   37      1 OVERALL   21:19.8    6:53/M     
 12    Shawn Carter            Eastanollee  GA    1230   27      2 M 25-29   22:04.1    7:07/M     
 13    Scott Secrest           Athens  GA         1176   35      1 M 35-39   22:07.4    7:08/M     
 14    Nick Greenway           Athens  GA         1252   23      1 M 20-24   22:32.7    7:16/M     
 15    Walker Thomas           Toccoa  GA         1231   15      3 M 15-19   22:38.6    7:18/M     
 16    Mark Dion               Cumming  GA        1245   43      3 M 40-44   22:44.3    7:20/M     
 17    Sheila Haynes           Sugar Hill  GA     1077   40      1 MASTERS   22:53.7    7:23/M     
 18    Kristin Whitlock        Nicholson  GA      1214   15      1 F 15-19   23:37.7    7:37/M     
 19    Jake Martinez           Statham  GA        1125   12      3 M 11-14   23:39.0    7:38/M     
 20    Belinda Moon            Watkinsville  GA   1140   47      1 F 45-49   23:50.2    7:41/M     
 21    Carl Fuller                                21     43      4 M 40-44   24:01.5    7:45/M     
 22    Josh Hinson             Bishop  GA         1079   25      3 M 25-29   24:12.6    7:48/M     
 23    Jeremy James            Bogart  GA         1251   33      3 M 30-34   24:14.2    7:49/M     
 24    Jake Jackson            Athens  GA         1095   26      4 M 25-29   24:14.8    7:49/M     
 25    Steve Hartley           Eastanollee  GA    1248   52      1 M 50-54   24:19.8    7:51/M     
 26    Keith Ware              Bishop  GA         1207   49      2 M 45-49   24:22.9    7:52/M     
 27    Alex Hobbs              Athens  GA         1080   14      4 M 11-14   24:32.7    7:55/M     
 28    Randy Ballew            Watkinsville  GA   1017   59      1 M 55-59   24:35.5    7:56/M     
 29    Clayton Zeches          Toccoa  GA         1229   14      5 M 11-14   24:39.1    7:57/M     
 30    Jeff Pursell            Statham  GA        1163   41      5 M 40-44   24:43.0    7:58/M     
 31    Sarah Chastain          Arnoldsville  GA   1043   16      2 F 15-19   24:53.2    8:02/M     
 32    Ryan Young              Jefferson  GA      1222   35      2 M 35-39   24:54.8    8:02/M     
 33    Haley Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 1258   11      1 F 11-14   24:58.2    8:03/M     
 34    Melinda Black           Clarkesville  GA   1026   47      2 F 45-49   25:00.3    8:04/M     
 35    Mel Garber              Watkinsville  GA   1224   63      1 M 60-64   25:06.5    8:06/M     
 36    Sj Ralston              Athens  GA         1232   21      1 F 20-24   25:11.2    8:07/M     
 37    Kati Mize               Greensboro  GA     1139   30      1 F 30-34   25:16.7    8:09/M     
 38    Niki Spear              Athens  GA         1192   34      2 F 30-34   25:25.7    8:12/M     
 39    Allison Thurston        Athens  GA         1262   16      3 F 15-19   25:26.6    8:12/M     
 40    Rhys May                Athens  GA         1132   23      2 F 20-24   25:37.9    8:16/M     
 41    Mark Kelley             Oakwood  GA        1100   51      2 M 50-54   25:41.4    8:17/M     
 42    Griffen Stephens        Maysville  GA      1195   10      1 M  0-10   25:46.5    8:19/M     
 43    Colin Ware              Bishop  GA         1206   9       2 M  0-10   25:50.8    8:20/M     
 44    Kelli Selman            Cumming  GA        1177   47      3 F 45-49   25:52.2    8:21/M     
 45    Laura Smith             Hull  GA           1187   28      1 F 25-29   25:53.6    8:21/M     
 46    Tiffany Duvall          Madison  GA        1057   31      3 F 30-34   25:59.0    8:23/M     
 47    Sabrina Young           Athens  GA         1233   42      2 F 40-44   26:10.9    8:26/M     
 48    Garry Tucker            Watkinsville  GA   1253   58      2 M 55-59   26:24.9    8:31/M     
 49    Michael Selman          Cumming  GA        1178   57      3 M 55-59   26:34.0    8:34/M     
 50    Arlena Wartell          Athens  GA         1209   39      2 F 35-39   26:38.2    8:35/M     
 51    Alden Rogers            Athens  GA         1166   22      3 F 20-24   26:40.0    8:36/M     
 52    Ashley Frederick        Danielsville  GA   1063   27      2 F 25-29   26:41.8    8:36/M     
 53    Joe Liberatore          Commerce  GA       1114   61      2 M 60-64   26:44.3    8:37/M     
 54    Nancy Kelley            Oakwood  GA        1101   56      1 F 55-59   26:47.7    8:38/M     
 55    Don Cole                Monroe  GA         1044   58      4 M 55-59   26:53.7    8:40/M     
 56    Heather Jones           Senoia  GA         1240   18      4 F 15-19   26:58.2    8:42/M     
 57    Sharon Williams         Winder  GA         1217   50      1 F 50-54   27:00.0    8:43/M     
 58    Dakota Phillips         Hartwell  GA       1156   7       1 F  0-10   27:10.4    8:46/M     
 59    Michael Phillips        Hartwell  GA       1159   36      3 M 35-39   27:11.1    8:46/M     
 60    Mark Hoffman            Jefferson  GA      1084   41      6 M 40-44   27:19.7    8:49/M     
 61    Jacob Liu                                  1116   27      5 M 25-29   27:21.0    8:49/M     
 62    Bill Chamblee           Anderson  SC       1039   65      1 M 65-69   27:44.1    8:57/M     
 63    Laura Bribaler                             1031   27      3 F 25-29   27:46.2    8:57/M     
 64    Donna Line              Bishop  GA         1115   46      4 F 45-49   27:47.7    8:58/M     
 65    Ash White               Athens  GA         1212   28      6 M 25-29   27:48.7    8:58/M     
 66    Steve Stephens          Maysville  GA      1196   42      7 M 40-44   27:52.8    8:59/M     
 67    Leslie Boby-Sabatinelli Watkinsville  GA   1027   35      3 F 35-39   28:02.3    9:03/M     
 68    Channette Romero        Athens  GA         1167   38      4 F 35-39   28:09.3    9:05/M     
 69    Angela Bewley           Statham  GA        1250   34      4 F 30-34   28:23.7    9:09/M     
 70    Brandy Wood             Greensboro  GA     1218   35      5 F 35-39   28:26.9    9:10/M     
 71    William Tweedell        Hull  GA           1254   68      2 M 65-69   28:30.2    9:12/M     
 72    Gerry Fahey             Monroe  GA         1223   69      3 M 65-69   28:40.2    9:15/M     
 73    Logan Krueger           Dacula  GA         1111   10      3 M  0-10   29:00.1    9:21/M     
 74    Justin Krueger          Dacula  GA         1110   35      4 M 35-39   29:01.3    9:22/M     
 75    Beverly Miller          Carnesville  GA    1135   29      4 F 25-29   29:08.2    9:24/M     
 76    Tina Hunt               Elberton  GA       1092   51      2 F 50-54   29:19.9    9:27/M     
 77    Scarlett Watson         Greensboro  GA     1211   33      5 F 30-34   29:41.0    9:35/M     
 78    Lukas Ashton            Watkinsville  GA   1006   9       4 M  0-10   29:55.5    9:39/M     
 79    John Gregg              Watkinsville  GA   1227   66      4 M 65-69   30:03.4    9:42/M     
 80    Jerry Cunningham        Clarkesville  GA   1048   56      5 M 55-59   30:06.2    9:43/M     
 81    Carole Johnson          Winterville  GA    1261   58      2 F 55-59   30:14.8    9:45/M     
 82    Stephen Shain           Comer  GA          1179   46      3 M 45-49   30:17.3    9:46/M     
 83    Edward Morgan           Watkinsville  GA   1249   60      3 M 60-64   30:19.4    9:47/M     
 84    Anna Mae Holeman        Bogart  GA         1257   8       2 F  0-10   30:20.8    9:47/M     
 85    Lincoln Spear           Athens  GA         1191   9       5 M  0-10   30:21.4    9:47/M     
 86    Trixie Whitlock         Nicholson  GA      1215   42      3 F 40-44   30:24.8    9:48/M     
 87    Rebecca Patterson       Athens  GA         1153   24      4 F 20-24   30:29.7    9:50/M     
 88    Julie Holeman           Bogart  GA         1256   34      6 F 30-34   30:31.2    9:51/M     
 89    Brian Hunt              Elberton  GA       1091   54      3 M 50-54   30:36.0    9:52/M     
 90    Dan Shoaf               Anderson  SC       1180   68      5 M 65-69   30:42.8    9:54/M     
 91    Laura Smith             Athens  GA         1263   36      6 F 35-39   30:57.3    9:59/M     
 92    Gary Brown              Conyers  GA        1264   70      1 M 70-74   30:58.3    9:59/M     
 93    Candace Wooten          Eatonton  GA       1221   42      4 F 40-44   31:29.2    10:09/M    
 94    Denise Brown            Watkinsville  GA   1033   41      5 F 40-44   31:33.6    10:11/M    
 95    Jane Kinberg            Sugar Hill  GA     1102   41      6 F 40-44   31:42.3    10:14/M    
 96    Louanne Wiant           Clayton  GA        1216   51      3 F 50-54   31:44.1    10:14/M    
 97    John Mincemoyer         Winterville  GA    1138   42      8 M 40-44   31:49.1    10:16/M    
 98    Stephanie Basinger                         1021   11      2 F 11-14   32:02.8    10:20/M    
 99    Kellee Green            Comer  GA          1071   46      5 F 45-49   32:07.3    10:22/M    
 100   Pete Walton             Watkinsville  GA   1204   48      4 M 45-49   32:14.7    10:24/M    
 101   Amy Dobbs               Danielsville  GA   1050   38      7 F 35-39   32:16.1    10:25/M    
 102   Lisa Bayer              Athens  GA         1022   47      6 F 45-49   32:29.7    10:29/M    
 103   Carmen O'Quinn          Comer  GA          1243   31      7 F 30-34   32:36.8    10:31/M    
 104   Charles Hopper          Athens  GA         1088   37      5 M 35-39   32:38.0    10:32/M    
 105   Zoe Smith               Bishop  GA         1189   29      5 F 25-29   32:39.9    10:32/M    
 106   Jody Smith              Bishop  GA         1186   34      4 M 30-34   32:40.6    10:32/M    
 107   Carmen Ward             Covington  GA      1255   34      8 F 30-34   32:43.7    10:33/M    
 108   Ansley Ayers            Nicholson  GA      1008   7       3 F  0-10   32:47.7    10:35/M    
 109   Luke Bolden             Watkinsville  GA   1028   32      5 M 30-34   32:56.8    10:37/M    
 110   David Ayers             Nicholson  GA      1009   49      5 M 45-49   32:58.0    10:38/M    
 111   Marilyn Hilley          Danielsville  GA   1078   47      7 F 45-49   33:02.2    10:39/M    
 112   Kathy Givens            Douglasville  GA   1067   64      1 F 60-64   33:06.4    10:41/M    
 113   Paul Duncan             Bogart  GA         1056   50      6 M 50-54   33:07.9    10:41/M    
 114   Ken Knight              Jefferson  GA      1105   38      6 M 35-39   33:14.5    10:43/M    
 115   Grey Mathews            Athens  GA         1130   44      9 M 40-44   33:19.8    10:45/M    
 116   Eleanor Mathews         Athens  GA         1129   9       4 F  0-10   33:20.6    10:45/M    
 117   Doug Mathews            Athens  GA         1128   68      6 M 65-69   33:21.9    10:45/M    
 118   Hailey Seahorn          Maysville  GA      1173   9       5 F  0-10   33:23.9    10:46/M    
 119   Jalen Carter            Athens  GA         1260   12      6 M 11-14   33:25.0    10:47/M    
 120   Regina Warriner         Clayton  GA        1208   37      8 F 35-39   33:25.7    10:47/M    
 121   Harmony Seahorn         Maysville  GA      1174   36      9 F 35-39   33:30.5    10:48/M    
 122   Brianna Basinger                           1019   15      5 F 15-19   33:35.1    10:50/M    
 123   Mackenzie Morten        Winterville  GA    1142   14      3 F 11-14   33:35.8    10:50/M    
 124   Deirdre Kane            Athens  GA         1098   45      8 F 45-49   33:37.3    10:51/M    
 125   Steve Bolden            Bogart  GA         1029   56      6 M 55-59   33:38.0    10:51/M    
 126   Richard Harrison        Commerce  GA       1072   62      4 M 60-64   33:39.5    10:51/M    
 127   S'Donna Lawrence        Athens  GA         1112   38     10 F 35-39   33:41.8    10:52/M    
 128   Regina Talley           Dillard  GA        1197   46      9 F 45-49   34:09.9    11:01/M    
 129   Anna Raley              Kathleen  GA       1165   28      6 F 25-29   34:13.9    11:02/M    
 130   Matti Birge             Athens  GA         1025   33      9 F 30-34   34:20.6    11:05/M    
 131   Shan Parker             Athens  GA         1150   42      7 F 40-44   34:37.4    11:10/M    
 132   Hudson O'Donnell        Athens  GA         1146   8       7 M  0-10   35:24.0    11:25/M    
 133   Cassandra Sims          Athens  GA         1181   47     10 F 45-49   35:26.8    11:26/M    
 134   Rachel Ashton           Watkinsville  GA   1007   43      8 F 40-44   35:41.2    11:31/M    
 135   Glenn Spear             Athens  GA         1190   39      7 M 35-39   35:42.9    11:31/M    
 136   Loretta Ayers           Nicholson  GA      1010   42      9 F 40-44   35:44.2    11:32/M    
 137   Tiffani Hassan          Statham  GA        1076   39     11 F 35-39   35:48.8    11:33/M    
 138   Doug Malcom             Bogart  GA         1117   60      5 M 60-64   36:15.0    11:42/M    
 139   Jen Berry               Athens  GA         1024   41     10 F 40-44   36:18.8    11:43/M    
 140   Sharon Holbrooks        Winterville  GA    1085   30     10 F 30-34   36:20.8    11:43/M    
 141   Melessa Alley           Lakemont  GA       1003   39     12 F 35-39   36:29.4    11:46/M    
 142   Wilson Page             Athens  GA         1149   70      2 M 70-74   37:32.4    12:06/M    
 143   Julie Bradford          Monee  IL          1030   33     11 F 30-34   37:35.4    12:07/M    
 144   Babara Puckett          Jefferson  GA      1162   63      2 F 60-64   37:41.3    12:09/M    
 145   Rhonda Balkcom          Jefferson  GA      1013   35     13 F 35-39   37:50.0    12:12/M    
 146   Shelby Balkcom                             1014   9       6 F  0-10   37:51.6    12:13/M    
 147   Penny Akins             Winterville  GA    1001   49     11 F 45-49   37:53.0    12:13/M    
 148   Robyn England           Crawford  GA       1061   40     11 F 40-44   37:57.5    12:15/M    
 149   Jewell Murray           Tiger  GA          1144   57      3 F 55-59   38:34.9    12:26/M    
 150   Evette Dunbar           Winterville  GA    1051   35     14 F 35-39   38:36.5    12:27/M    
 151   Chris Scammon           Rex  GA            1172   66      7 M 65-69   38:45.3    12:30/M    
 152   Kelsie Ballew           Watkinsville  GA   1016   11      4 F 11-14   38:47.0    12:31/M    
 153   Kimberly Carter         Colbert  GA        1235   42     12 F 40-44   39:09.2    12:38/M    
 154   Samantha Chandler       Athens  GA         1040   23      5 F 20-24   39:11.5    12:38/M    
 155   Kayla Ballew            Watkinsville  GA   1015   21      6 F 20-24   39:26.1    12:43/M    
 156   Francoise Fussell       Walhalla  SC       1065   65      1 F 65-69   39:37.2    12:47/M    
 157   Angie White             Bogart  GA         1228   40     13 F 40-44   39:37.7    12:47/M    
 158   Deborah Liberatore      Commerce  GA       1113   60      3 F 60-64   39:48.8    12:50/M    
 159   Cindy Ware              Bishop  GA         1205   38     15 F 35-39   40:05.6    12:56/M    
 160   Sherri Ballew           Watkinsville  GA   1018   59      7 M 55-59   40:36.0    13:06/M    
 161   Meghan Hudson           Athens  GA         1090   30     12 F 30-34   40:57.7    13:13/M    
 162   Jane Mathews            Athens  GA         1131   65      2 F 65-69   41:26.7    13:22/M    
 163   Manita Dean             Athens  GA         1049   75      1 F 75-99   42:09.1    13:36/M    
 164   Leanne Charles          Monroe  GA         1042   37     16 F 35-39   42:13.1    13:37/M    
 165   Keely Malcom            Bogart  GA         1118   12      5 F 11-14   42:19.2    13:39/M    
 166   Sonya Malcom            Bogart  GA         1119   45     12 F 45-49   42:19.8    13:39/M    
 167   Karly Balkcom                              1012   7       7 F  0-10   42:30.6    13:43/M    
 168   Allen Balkcom                              1011   34      6 M 30-34   42:31.5    13:43/M    
 169   Camille Duncan          Bogart  GA         1052   10      8 F  0-10   42:53.4    13:50/M    
 170   Carrie Duncan           Bogart  GA         1053   47      9 F 45-49   42:53.9    13:50/M    
 171   Mary Lou Kau            Athens  GA         1099   70      1 F 70-74   43:47.3    14:07/M    
 172   Devie Archebelle                           172    43     14 F 40-44   43:53.7    14:09/M    
 173   Misty Basinger                             1020   37     17 F 35-39   44:06.3    14:14/M    
 174   Doug Ashley             Gainesville  GA    1005   55      8 M 55-59   45:03.8    14:32/M    
 175   Joe Gordon              Danielsville  GA   1068   13      7 M 11-14   45:18.6    14:37/M    
 176   Mckinley Gordon         Danielsville  GA   1069   19      6 F 15-19   45:23.4    14:38/M    
 177   Melissa Walton          Watkinsville  GA   1203   42     15 F 40-44   45:28.6    14:40/M    
 178   Paula Thomason          Danielsville  GA   1198   40     16 F 40-44   45:38.7    14:43/M    
 179   Jeanne Martin           Bogart  GA         1123   35     18 F 35-39   46:14.1    14:55/M    
 180   Toni Edwards            Bishop  GA         1058   38     19 F 35-39   46:20.3    14:57/M    
 181   Kathy Ivie              Monroe  GA         1094   46     13 F 45-49   46:25.3    14:58/M    
 182   Robin Patterson         Lula  GA           1154   38     20 F 35-39   46:56.6    15:08/M    
 183   Kayla Peters            Cornelia  GA       1155   29      7 F 25-29   46:58.7    15:09/M    
 184   Tracy Tyler             Wiley  GA          1199   48     14 F 45-49   47:24.9    15:17/M    
 185   Jenny Rutledge          Carlton  GA        1169   41     17 F 40-44   47:31.3    15:20/M    
 186   Jarrett Rutledge        Carlton  GA        1168   10      8 M  0-10   47:33.5    15:20/M    
 187   Rebecca Croxton         Athens  GA         1047   40     18 F 40-44   47:41.6    15:23/M    
 188   Katie Moore             Athens  GA         1141   29      8 F 25-29   47:42.5    15:23/M    
 189   Diane Smith             Athens  GA         1185   53      4 F 50-54   49:05.8    15:50/M    
 190   Janice Duncan           Auburn  GA         1055   61      4 F 60-64   49:28.6    15:57/M    
 191   Anne Patrick            Smyrna  GA         1152   76      2 F 75-99   49:30.8    15:58/M    
 192   Katie Green             Athens  GA         1070   19      7 F 15-19   56:48.8    18:19/M    
 193   Mary Jo Newell          Athens  GA         1145   50      5 F 50-54   56:51.1    18:20/M    
 194   Jaye Masters            Clayton  GA        1126   58      4 F 55-59   58:10.4    18:46/M    
 195   Peter Smith             Athens  GA         1188   64      6 M 60-64   59:08.5    19:05/M