Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Sep7_Faster_set1.shtml

Faster to FitNiche

Lakeland, FL, September 7, 2013

[Age Groups ]

Overall

Courtesy of Spitler Race


           Faster with Fitniche 5k                           
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
   1   16:56  5:28    1 OPEN     1 M   304 Justin Perkins              Lakeland,FL                                                   
   2   17:12  5:33    1 30-34    2 M   152 Jesse Cookson               Lakeland,FL                                                   
   3   17:47  5:44    2 30-34    3 M   320 Cole Bataille               Winter Haven,FL                                               
   4   18:30  5:58    1 15-19    4 M   159 Pedro Cuervo                Lakeland,FL                                                   
   5   18:45  6:03    1 MASTR    5 M   124 Jose Almarez                Plant City,FL                                                 
   6   18:57  6:07    1 40-44    6 M   232 Ben Osborn                  Brookfield,WI                                                 
   7   19:38  6:20    1 50-54    7 M   158 Rod Crowley                 Lakeland,FL                                                   
   8   19:42  6:21    1 25-29    8 M   285 Jeffrey Wells               Valrico,FL                                                    
   9   19:46  6:23    1 45-49    9 M   190 Sebastian Hernandez         Lakeland,FL                                                   
  10   20:02  6:28    1 35-39   10 M   314 Angel Sanchez               Winter Haven,FL                                               
  11   20:07  6:29    2 45-49   11 M   316 Elton Kostecka              Valrico,FL                                                    
  12   20:11  6:31    2 40-44   12 M   297 Jason Zellers               Winter Haven,FL                                               
  13   20:17  6:33    1 55-59   13 M   266 Ken Steckert                Auburndale,FL                                                 
  14   20:23  6:35    3 45-49   14 M   308 Michael Alehandro           Lakeland,FL                                                   
  15   20:40  6:40    1 65-69   15 M   289 Albert Wieringa             St. Petersburg,FL                                             
  16   20:51  6:44    2 35-39   16 M   323 Philip Brown                Lakeland,FL                                                   
  17   21:08  6:49    2 55-59   17 M   135 Mark Brocco                 Auburndale,FL                                                 
  18   21:16  6:52    2 15-19   18 M   281 Joseph Voight               Lakeland,FL                                                   
  19   21:19  6:53    3 35-39   19 M   309 Raymond Bryant              Lakeland,FL                                                   
  20   21:32  6:57    3 55-59   20 M   317 Barry Acor                  Lakeland,FL                                                   
  21   21:45  7:01    3 30-34   21 M   213 Oscar Loya                  Auburndale,FL                                                 
  22   21:51  7:03    1 OPEN     1 F   224 Talley Miller               Lakeland,FL                                                   
  23   22:17  7:11    4 45-49   22 M   131 Brian Bernard               Lakeland,FL                                                   
  24   22:22  7:13    1 25-29    2 F   312 Isabel Carlsson             Lakeland,FL                                                   
  25   22:24  7:14    1 09-14    3 F   313 Lexy McElligott             Lakeland,FL                                                   
  26   22:26  7:14    1 MASTR    4 F   192 Kirsten Hite                Polk City,FL                                                  
  27   22:26  7:14    2 09-14    5 F   277 Sophie Valenti              Small,FL                                                      
  28   22:27  7:15    4 55-59   23 M   197 Doug Johnson                Lakeland,FL                                                   
  29   22:27  7:15    1 09-14   24 M   191 Pedro Hernandez             Lakeland,FL                                                   
  30   22:35  7:17    2 25-29   25 M   207 Jeff Lehmker                Lakeland,FL                                                   
  31   22:41  7:19    1 60-64   26 M   275 Harold Titman               Auburndale,FL                                                 
  32   22:46  7:21    1 30-34    6 F   295 Joanna Zammito              Winter Haven,FL                                               
  33   22:48  7:21    1 60-64    7 F   172 Rhonda Fosser               Lakeland,FL                                                   
  34   22:51  7:22    1 20-24    8 F   132 Madeline Blizzard           Lakeland,FL                                                   
  35   22:58  7:25    5 45-49   27 M   273 Rene Tirado                 Lakeland,FL                                                   
  36   23:02  7:26    1 35-39    9 F   322 Mary Marcia Brown           Lakeland,FL                                                   
  37   23:08  7:28    1 45-49   10 F   242 Vicki Powell                Lakeland,FL                                                   
  38   23:18  7:31    1 15-19   11 F   203 Anna Koretchko              Lakeland,FL                                                   
  39   23:21  7:32    2 60-64   28 M   183 Kenneth Greenwell           Winter Haven,FL                                               
  40   23:24  7:33    3 25-29   29 M   269 Josh Subich                 Mulberry,FL                                                   
  41   23:31  7:35    2 50-54   30 M   279 Tom Vice                    Bartow,FL                                                     
  42   23:34  7:36    6 45-49   31 M   319 Brian Jones                 Lakeland,FL                                                   
  43   23:38  7:37    2 35-39   12 F   261 Amanda Speakman             Lakeland,FL                                                   
  44   23:44  7:39    2 09-14   32 M   306 Spencer Gangiver            Lakeland,FL                                                   
  45   23:50  7:41    3 50-54   33 M   321 Staso Gavric                Lakeland,FL                                                   
  46   23:54  7:43    3 60-64   34 M   181 Lyle Garver                 Winter Haven,FL                                               
  47   23:55  7:43    2 30-34   13 F   122 Renee Alford                Winter Haven,FL                                               
  48   23:57  7:44    3 40-44   35 M   221 H.L. McConnell              Lakeland,FL                                                   
  49   23:58  7:44    4 40-44   36 M   145 Reggie Chapman              Lakeland,FL                                                   
  50   24:03  7:45    3 35-39   14 F   262 Wendy Spencer               Lakeland,FL                                                   
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Faster with Fitniche 5k                           
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
  51   24:10  7:48    7 45-49   37 M   301 James Montz                 Winter Haven,FL                                               
  52   24:18  7:50    3 09-14   15 F   227 Emma Moses                  Lakeland,FL                                                   
  53   24:25  7:53    4 50-54   38 M   142 Harvey Carver               Auburndale,FL                                                 
  54   24:27  7:53    3 30-34   16 F   199 Sommer Jones                Lakeland,FL                                                   
  55   24:28  7:54    3 15-19   39 M   254 Zachary Sincage             Orlando,FL                                                    
  56   24:30  7:54    4 35-39   17 F   276 Becky Troutman              Winter Haven,FL                                               
  57   24:35  7:56    5 50-54   40 M   161 Tom Dearodoff               Lakeland,FL                                                   
  58   24:42  7:58    4 60-64   41 M   136 Michael Brown               Lake Alfred,FL                                                
  59   24:57  8:03    6 50-54   42 M   160 Grant Cuthill               Lakeland,FL                                                   
  60   24:58  8:03    2 15-19   18 F   278 Shea Vassar                 Lakeland,FL                                                   
  61   25:00  8:04    3 09-14   43 M   170 Ashton Fitzsimmons          Lakeland,FL                                                   
  62   25:04  8:05    1 40-44   19 F   188 Pamela Harrington           Lakeland,FL                                                   
  63   25:07  8:06    5 35-39   20 F   126 Laurie Bailey               Lakeland,FL                                                   
  64   25:11  8:07    5 40-44   44 M   205 Robby Lazenby               Lakeland,FL                                                   
  65   25:32  8:14    3 15-19   21 F   284 Hayley Wells                Lakeland,FL                                                   
  66   25:43  8:18    2 40-44   22 F   264 Rebecca Stacey              Lakeland,FL                                                   
  67   25:48  8:19    1 20-24   45 M   226 Jesse Monreal               Eagle Lake,FL                                                 
  68   25:52  8:21    2 65-69   46 M   268 Will Strouse                Lakeland,FL                                                   
  69   25:57  8:22    4 25-29   47 M   285 Jeffrey Wells               Valrico,FL                                                    
  70   26:02  8:24    1 50-54   23 F   134 Debi Brightwell             Lakeland,FL                                                   
  71   26:07  8:25    2 50-54   24 F   230 Adriana Mottola             Winter Haven,FL                                               
  72   26:12  8:27    5 55-59   48 M   163 Mike DeNeve                 Bartow,FL                                                     
  73   26:24  8:31    6 55-59   49 M   252 John Shearer                Auburndale,FL                                                 
  74   26:38  8:35    4 30-34   25 F   239 Yosmila Pinerez             Dundee,FL                                                     
  75   26:52  8:40    4 30-34   50 M   141 Adam Carpenter              Winter Haven,FL                                               
  76   26:56  8:41    2 45-49   26 F   222 Stacey McCoy                Auburndale,FL                                                 
  77   26:59  8:42    2 25-29   27 F   256 Jessica Slaydon             Lakeland,FL                                                   
  78   27:02  8:43    5 25-29   51 M   257 D. Jake Slaydon             Lakeland,FL                                                   
  79   27:14  8:47    3 40-44   28 F   204 Vicky Lazenby               Lakeland,FL                                                   
  80   27:15  8:47    6 25-29   52 M   169 Wayne Fernandez Jr          Plant City,FL                                                 
  81   27:27  8:51    6 40-44   53 M   315 John Mogus                  Bartow,FL                                                     
  82   27:33  8:53    3 65-69   54 M   208 Ken Lehmker                 Lakeland,FL                                                   
  83   27:36  8:54    2 20-24   55 M   253 Adam Shipanock              Lakeland,FL                                                   
  84   27:46  8:57    5 30-34   29 F   247 Kristin Salimbene           Lakeland,FL                                                   
  85   27:51  8:59    8 45-49   56 M   182 Mike Green                  Lakeland,FL                                                   
  86   28:01  9:02    3 25-29   30 F   123 Emily Allen                 Lakeland,FL                                                   
  87   28:04  9:03    7 40-44   57 M   302 Matthew Dunbar              Winter Haven,FL                                               
  88   28:20  9:08    3 50-54   31 F   296 Cheryl Zarnstorff           Lakeland,FL                                                   
  89   28:36  9:14    3 45-49   32 F   294 Jami Yost                   Bartow,FL                                                     
  90   28:36  9:14    1 55-59   33 F   120 Jolene Ahlschwede           Lakeland,FL                                                   
  91   28:42  9:15    2 60-64   34 F   187 Gail Hardy                  Lakeland,FL                                                   
  92   28:44  9:16    7 55-59   58 M   300 Bob Walmsley                Lakeland,FR                                                   
  93   28:47  9:17    9 45-49   59 M   200 Chuck Jorgenson             Lakeland,FL                                                   
  94   28:58  9:21    4 50-54   35 F   140 Carol Carlson               Lakeland,FL                                                   
  95   29:06  9:23    4 40-44   36 F   267 Christy Steinmetz           Lakeland,FL                                                   
  96   29:10  9:25    5 50-54   37 F   143 Cathy Carver                Auburndale,FL                                                 
  97   29:23  9:29    7 50-54   60 M   244 Donald Rice                 Lakeland,FL                                                   
  98   29:36  9:33    4 15-19   61 M   179 Jonathon Fussell            Polk City,FL                                                  
  99   29:40  9:34    1 65-69   38 F   249 Peggy Semans                Lakeland,FL                                                   
 100   29:45  9:36    8 40-44   62 M   202 Allen Kent                  Lakeland,FL                                                   
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Faster with Fitniche 5k                           
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 101   29:52  9:38    2 55-59   39 F   265 Julie Stadjuhar             Lakeland,FL                                                   
 102   29:53  9:38    5 40-44   40 F   220 Nikki McConnell             Lakeland,FL                                                   
 103   29:54  9:39    4 25-29   41 F   195 Krista Hulzebos             Lakeland,FL                                                   
 104   29:57  9:40    6 35-39   42 F   146 Katherine Chinault          Bartow,FL                                                     
 105   30:02  9:41    5 30-34   63 M   234 Orlando Panduro             Plant City,FL                                                 
 106   30:07  9:43    6 40-44   43 F   201 Jennifer Jorgenson          Lakeland,FL                                                   
 107   30:08  9:43    5 25-29   44 F   147 Cassie Christensen          Mulberry,FL                                                   
 108   30:19  9:47    7 35-39   45 F   137 Jenna Cameron               Lakeland,FL                                                   
 109   30:32  9:51    5 60-64   64 M   310 John Nolen                  Lakeland,FL                                                   
 110   30:44  9:55    7 40-44   46 F   130 Jennifer Benthal            Lakeland,FL                                                   
 111   30:44  9:55    9 40-44   65 M   129 Randy Benthal               Lakeland,FL                                                   
 112   31:20 10:06    4 65-69   66 M   149 Phil Clemente               Lakeland,FL                                                   
 113   31:24 10:08    4 09-14   47 F   189 Stephanie Hernandez         Lakeland,FL                                                   
 114   31:28 10:09    1 75-98   67 M   305 Fritz Elmhorst              Lakeland,FL                                                   
 115   31:33 10:11   10 40-44   68 M   125 Gene Anderson               Lakeland,FL                                                   
 116   31:49 10:16    1 01-8    48 F   156 Morgan Craft                Winter Haven,FL                                              
 117   31:49 10:16    8 40-44   49 F   155 Kristina Craft              Winter Haven,FL                                               
 118   31:56 10:18    6 25-29   50 F   185 Lisa Guarini                Lakeland,FL                                                   
 119   32:08 10:22    9 40-44   51 F   225 Rizwan Mir                  Lakeland,FL                                                   
 120   32:12 10:23   10 40-44   52 F   173 Tisha Foster                Auburndale,FL                                                 
 121   32:13 10:24    6 30-34   53 F   270 Sarah Thornton              Lake Alfred,FL                                                
 122   32:15 10:24   11 40-44   69 M   282 Erik Watts                  Lakeland,FL                                                   
 123   32:24 10:27    4 09-14   70 M   127 Bo Bailey                   Lakeland,FL                                                   
 124   32:31 10:29    5 65-69   71 M   250 Rob Semans                  Lakeland,FL                                                   
 125   32:33 10:30    3 20-24   72 M   212 Zach Lloyd                  Lithia,FL                                                     
 126   33:18 10:45   10 45-49   73 M   231 Jeff Musser                 Lakeland,FL                                                   
 127   33:22 10:46    4 45-49   54 F   196 Mary Beth Jackson           Winter Haven,FL                                               
 128   33:30 10:48    2 20-24   55 F   286 Clarissa Wells              Valrico,FL                                                    
 129   33:36 10:50    7 25-29   74 M   285 Jeffrey Wells               Valrico,FL                                                    
 130   33:42 10:52    6 30-34   75 M   210 Jamie Lisbon                Lakeland,FL                                                   
 131   33:50 10:55    8 55-59   76 M   186 Steven Hanken               Lakeland,FL                                                   
 132   33:52 10:55    3 55-59   56 F   164 Susan DeNeve                Bartow,FL                                                     
 133   33:54 10:56    8 50-54   77 M   193 Tim Hoch                    Lakeland,FL                                                   
 134   33:54 10:56    4 55-59   57 F   148 Connie Christensen          Lakeland,FL                                                   
 135   33:54 10:56   11 40-44   58 F   194 Kim Hoch                    Lakeland,FL                                                   
 136   34:10 11:01   12 40-44   78 M   229 Robert Moses                Lakeland,FL                                                   
 137   34:28 11:07    8 35-39   59 F   237 Christine Patrick           Winter Haven,FL                                               
 138   34:33 11:09    4 35-39   79 M   236 Austin Parker               Lakeland,FL                                                   
 139   35:30 11:27   13 40-44   80 M   218 Jeff Mayo                   Lithia,FL                                                     
 140   35:47 11:33    7 30-34   81 M   318 Kurtis Braun                Lakeland,FL                                                   
 141   35:51 11:34    6 50-54   60 F   246 Luanne Sadowsky             Lakeland,FL                                                   
 142   36:00 11:37    7 50-54   61 F   241 Penny Pollard               Winter Haven,FL                                               
 143   36:46 11:52    5 45-49   62 F   293 Mary Woolf                  Winter Haven,FL                                               
 144   37:15 12:01    6 45-49   63 F   217 Tonya Mayo                  Lithia,FL                                                     
 145   38:05 12:17   12 40-44   64 F   283 Dawn Watts                  Lakeland,FL                                                   
 146   38:43 12:29    3 20-24   65 F   259 Courtney Smith              Dover,FL                                                      
 147   38:43 12:29    7 25-29   66 F   251 Megan Sewell                Plant City,FL                                                 
 148   38:46 12:30    3 60-64   67 F   280 Ruth Vickers                Lakeland,FL                                                   
 149   39:09 12:38    5 35-39   82 M   311 Peter Silva                 Lakeland,FL                                                   
 150   39:10 12:38    5 55-59   68 F   151 Laura Colter                Lakeland,FL                                                   
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Faster with Fitniche 5k                           
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 151   39:18 12:41    8 50-54   69 F   134 Debi Brightwell             Lakeland,FL                                                   
 152   39:25 12:43    6 55-59   70 F   288 Terry Wibert                Winter Haven,FL                                               
 153   40:52 13:11    9 35-39   71 F   240 Artie Pobjecky              Winter Haven,FL                                               
 154   42:56 13:51    7 55-59   72 F   307 Candy Dixon                 Mulberry,FL                                                   
 155   42:56 13:51    7 45-49   73 F   233 Michelle Painter            Mulberry,FL                                                   
 156   43:08 13:55   10 35-39   74 F   206 Allison Lee                 Winter Haven,FL