Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Sep29_Hammer_set4.shtml

Hammer Head Triathon

Camp Blanding, FL, September 29, 2013

[Overall Sprint with splits | Sprint Age Groups | Overall Olympic with splits | Aqua Bikes ]

Olympic Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   2:09:51.0   629  Karel Sumbal                         Jacksonville, FL                                                 



Overall Female Winners

 1   2:35:16.9   578  Tracey Kuhn                          Jacksonville, FL                                                 




Master Male Winners

 1   2:19:50.5   613  Jerome Rothschild                    Savannah, GA                                                     



Master Female Winners

 1   2:42:41.5   524  Lucy Buckner                         Jacksonville, FL                                                 

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 65-69
 1   3:28:06.8   572  Edwin Jackson                        Neptune Beach, FL                                                

                    Age Group 60-64
 1   2:40:41.7   646  Steven Williams                      St Johns, FL                                                     

 2   2:54:38.8   602  Bob Opkins                           St. Johns, FL                                                    

                    Age Group 55-59
 1   2:31:54.9   580  Kevin Lancer                         Gainesville, FL                                                  

 2   3:09:22.0   510  Cliff Arn                            Jacksonville, FL                                                 

 3   3:28:08.5   588  Miller McCormick                     Jacksonville, FL                                                 

 4   3:30:03.7   621  Mitchell Secino                      Ocala, FL                                                        

                    Age Group 50-54
 1   2:27:54.7   534  Mark Corley                          St Johns, FL                                                     

 2   2:33:47.1   577  Terence Koritz                       Jacksonville, FL                                                 

 3   2:38:06.5   579  Steven Lachnicht                     Gainesville, FL                                                  

 4   2:43:12.8   542  Tim Dohaney                          Ponte Vedra, FL                                                  

 5   2:53:45.8   628  Dan Stevens                          Saint Augustine, FL                                              

 6   2:56:42.2   520  Georges Boyazis                      Saint Augustine, FL                                              

 7   2:59:12.2   656  Mike Shields                         Ponte Veda, FL                                                   

 8   2:59:33.3   615  Kevin Ruff                           Jacksonville, FL                                                 

 9   3:10:17.1   523  Gary Broxson                         St Simons Island, FL                                             

10   3:23:32.4   622  Art Shaffer                          Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 45-49
 1   2:20:55.1   653  Juuan Estreella Ii                   St Augustine, FL                                                 

 2   2:27:12.4   575  Mike Kaufman                         Ocala, FL                                                        

 3   2:29:21.9   527  Joseph Chaput                        Jacksonville, FL                                                 

 4   2:30:30.0   626  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                                                

 5   2:34:51.6   612  Christian Robitaille                 Saint Johns, FL                                                  

 6   2:35:02.6   650  Steve Sharpe                         St Augustine, FL                                                 

 7   2:45:08.5   609  David Remisiewicz                    Ponte Vedra, FL                                                  

 8   3:01:23.9   632  Narciso Tauler                       Jacksonville, FL                                                 

 9   3:05:04.4   546  Jay Fant                             Jacksonville, FL                                                 

10   3:11:17.6   623  Lokesh Sharma                        Jacksonville, FL                                                 

11   3:25:52.8   511  Russ Ausley                          St. Johns, FL                                                    

                    Age Group 40-44
 1   2:21:04.6   525  James Cacduzo                        Jacksonville, FL                                                 

 2   2:21:30.6   530  Rob Coltman                          Ponte Vedra Beach, FL                                            

 3   2:24:13.2   595  Bryan Mickler                        Jacksonville, FL                                                 

 4   2:26:24.9   597  Jay Millson                          Orange Park, FL                                                  

 5   2:32:03.5   654  Christopher Mulhern                  Orange Park, FL                                                  

 6   2:34:43.7   603  Robert Oyenarte                      Newberry, FL                                                     

 7   2:35:50.4   605  Richard Purcell                      Williston, FL                                                    

 8   2:39:06.6   647  John Womack                          Jacksonville, FL                                                 

 9   2:39:50.9   551  Gene Geiger                          New Smyrna Beach, FL                                             

10   2:45:18.9   540  Tom Deison                           Tallahassee, FL                                                  

11   2:49:53.8   617  William Schmidt                      Ponte Vedra, FL                                                  

12   2:51:22.0   648  Roger Snyder                         Ponte Vedra Beach, FL                                            

13   2:53:30.6   614  Ian Rothstein                        Orange Park, FL                                                  

14   3:05:26.1   604  Craig Pichanick                      St Johns, FL                                                     

15   3:05:38.2   547  David Fauth                          Brunswick, GA                                                    

16   3:05:49.9   625  Chad Shultz                          Jacksonville, FL                                                 

17   3:29:17.6   545  Arik Entin                           Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 35-39
 1   2:30:21.2   587  Rey Martinez                         Ocala, FL                                                        

 2   2:31:57.4   541  Daniel Dinsmore                      Jacksonville, FL                                                 

 3   2:37:46.8   649  Matt Tierney                         St Augustine, FL                                                 

 4   2:44:24.7   568  Shane Holt                           Newberry, FL                                                     

 5   2:50:20.5   570  Brian Hunt                           Gainesville, FL                                                  

 6   2:52:41.6   512  Ken Banks                            Orange Park, FL                                                  

 7   2:55:35.5   526  Wesley Carter                        Jacksonville, FL                                                 

 8   2:58:47.2   584  Benjamin Lok                         Gainesville, FL                                                  

 9   3:08:49.5   528  Calvin Choi                          Gainsville, FL                                                   

10   3:14:23.9   537  Jacob Daughtry                       Jacksonville, FL                                                 

11   3:14:51.6   554  Patrick Gendreau                     St Augustine, FL                                                 

                    Age Group 30-34
 1   2:13:24.4   567  Leo Hobi                             Jacksonville, FL                                                 

 2   2:33:40.6   548  Kevin Flaherty                       Jacksonville, FL                                                 

 3   2:45:23.6   630  Brian Szallay                        Jacksonville, FL                                                 

 4   2:55:13.6   634  Jake Thompson                        Newberry, FL                                                     

 5   3:01:28.3   518  Timothy Boswell                      Jacksonville, FL                                                 

 6   3:06:58.4   633  Ed Taylor                            Jacksonville, FL                                                 

 7   3:07:49.3   516  John Blitchington                    Ponte Vedra, FL                                                  

                    Age Group 25-29
 1   2:13:18.1   581  Eric Lashway                         St Johns, FL                                                     

 2   2:20:38.1   513  Kurt Barnhill                        Port Orange, FL                                                  

 3   2:21:59.7   560  Nick Gregory                         Jacksonville Beach, FL                                           

 4   2:34:20.4   606  Michael Raiman                       Jacksonville, FL                                                 

 5   2:34:50.5   593  Josh Menke                           San Francisco, CA                                                

 6   2:38:08.6   585  Chris Marhefka                       Gainesville, FL                                                  

 7   2:42:40.1   600  Mark Murphy                          Saint Augustine, FL                                              

                    Age Group 20-24
 1   2:46:26.7   591  Michael McWilliams                   Gainesville, FL                                                  

 2   2:49:59.5   508  Jack Alderson                        Ponte Vedra, FL                                                  

 3   3:20:27.4   559  Alexander Greene                     Gainesville, FL                                                  

 4   3:21:15.7   563  Andrew Harris                        Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 15-19
 1   3:05:44.7   596  Jonathan Milkovich                   Bradenton, FL                                                    

 
Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 55-59
 1   2:55:55.3   553  Caroline Geiken                      St. Simons Island, GA                                            

 2   3:00:57.0   571  Carol Jackson                        Neptune Beach, FL                                                

 3   3:18:29.9   582  Chantal Lefevre                      Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 50-54
 1   3:04:44.1   592  Carolyn Snyder Menke                 Jacksonville, FL                                                 

 2   3:07:04.2   519  Erna Boyazis                         St Augustine, FL                                                 

 3   3:16:22.9   562  Lisa Hager                           Ocala, FL                                                        

                    Age Group 45-49
 1   2:42:51.3   549  Sandra Foskey                        Jacksonville, FL                                                 

 2   2:48:58.9   538  Heather Davenport                    St. Augustine, FL                                                

 3   2:53:06.6   583  Renee Liggero                        Atlantic Beach, FL                                               

 4   2:53:15.3   514  Margaret Barton                      Jacksonville, FL                                                 

 5   3:08:20.8   558  Gloria Graham                        Jacksonville, FL                                                 

 6   3:23:15.6   627  Shayla Spinner                       Jacksonville, FL                                                 

 7   3:24:53.7   515  Melanie Blair                        Jacksonville, FL                                                 

 8   3:26:56.0   544  Joyce Englander                      Jacksonville, FL                                                 

 9   3:34:33.1   640  Eugena Wall                          Cutler Bay, FL                                                   

                    Age Group 40-44
 1   2:44:02.0   657  Sharon Byun                          Gainesville, FL                                                  

 2   2:49:33.2   539  Allison Deison                       Tallahassee, FL                                                  

 3   2:52:07.5   599  Kara Montgomery                      Jacksonville, FL                                                 

 4   2:59:58.1   638  Alixa Villalobos                     Windermere, FL                                                   

 5   3:01:06.4   619  Susan Seagraves                      Jacksonville, FL                                                 

 6   3:05:44.9   566  Allison Hoag                         Ponte Vedra Beach, FL                                            

 7   3:07:17.8   552  Tara Geiger                          New Smyrna Beach, FL                                             

 8   3:24:29.5   618  Margaret Schutte                     Gainesville, GA                                                  

 9   4:04:43.0   576  Joy Kelleher                         Gainesville, GA                                                  

10    DQ  DQ  DQ 532  Vivian Cooley                        Tallahassee, FL                              DQ                  

                    Age Group 35-39
 1   2:36:58.3   535  Kelly Cory                           Edgewater, FL                                                    

 2   2:49:59.8   561  Noel Guidry                          Jacksonville, FL                                                 

 3   2:53:20.0   644  Amy Weeden                           Gainesville, FL                                                  

 4   3:00:08.4   611  Michelle Reynolds                    Edgewater, FL                                                    

 5   3:02:12.1   651  Tabitha Wilkey                       Jacksonville, FL                                                 

 6   3:05:55.7   616  April Schmidt                        Ponte Vedra, FL                                                  

 7   3:06:59.3   652  Carolyn Peeples                      Yulee, FL                                                        

 8   3:08:47.6   556  Pippin Gilbert                       Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 30-34
 1   2:48:03.3   550  Andrea Gardner                       Gainesville, FL                                                  

 2   2:55:50.8   522  Robin Brigman                        Jacksonville, FL                                                 

 3   3:19:19.5   645  Tia Wigham                           Macclenny, FL                                                    

 4   3:31:20.6   589  Tifini McGill                        Fernandina Beach, FL                                             

                    Age Group 25-29
 1   2:40:14.2   543  Lydia Easterling                     Jacksonville, FL                                                 

 2   3:03:30.6   517  Sarah Boswell                        Jacksonville, FL                                                 

 3   3:11:29.4   601  Erica Nagy                           Jacksonville, FL                                                 

 4   3:21:07.9   565  Amber Hoadley                        Jacksonville, FL                                                 

 5   3:31:53.2   636  Carolyn Tucker                       Saint Johns, FL                                                  

                    Age Group 20-24
 1   2:56:13.4   624  Allison Shemenski                    Gainesville, FL                                                  

 
Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Group Clyde 
 1   2:57:32.0   531  Brian Conway                         St Johns, FL                                                     

 2   3:52:33.5   533  Mason Cooper                         Jacksonville, FL                                                 
    
                    Group Relay 
 1   2:28:20.8   504  Team UNF Tri-Swoop                   Atlantic Beach, FL                                               

 2   2:52:23.5   501  Tream Dark Shadows                   Gainesville, FL                                                  

 3   3:11:36.6   502  Team Geerheads                       Orange Park, FL                                                  

 4   3:19:42.6   503  Team Daur                            St. Augustine, NEW                                               

                    Group M/P/L 
 1   2:52:32.2   507  Maria Aguayo                         Jacksonville, FL                                                 

 2   3:22:31.7   555  Ashley George                        Green Cove Springs, FL                                           

                    Group M/P/L 
 1   2:35:06.5   564  Andrew Hesterman                     Green Cove Springs, FL                                           

 2   2:37:08.6   557  Aubrey Goff                          Lake City, FL                                                    

 3   2:47:43.3   631  Anthony Tatasciore                   Jacksonville, FL                                                 

 4   2:54:55.1   641  Thomas Wall                          Cutler Bay, FL                                                   

 5   2:57:49.9   521  Joshua Boyts                         Jacksonville, FL                                                 

 6   3:06:57.7   655  Michael Roache                       Lake City, FL                                                    

 7   3:09:36.5   637  Forrest Vaughn                       Gainesville, FL                                                  

 8   3:10:47.4   607  Robert Rasmussen                     Jacksonville, FL                                                 

 9   3:17:06.2   529  Rich Coffey                          Orange Park, FL                                                  

10   3:51:12.6   509  Michael Alvarez                      Tallahassee, FL