Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Sep28_RuntoL_set1.shtml

Run to Live 5k

Sarasota, FL, September 28, 2013

[Age Group ]

Overall Results

Michelle Brault, Race Director. Timing by FastFinishes.net

Run to Live 5k 5k Run
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By FastFinishes.net
Place Name City Bib No Age Age Group Place Chip Time Gun Time Total Pace
1 Michael Lamb 116 24     1 Top Fin 16:46.7 16:48.2 5:25/M
2 Mickey Hooke Bradenton  FL 42 52     1 Top Fin 17:29.3 17:30.8 5:39/M
3 Kyle Donovan 117 27     1 M 25-29 18:19.3 18:21.4 5:55/M
4 Felipe Rojas Srq  FL 79 15     1 M 13-15 20:41.6 20:41.6 6:40/M
5 Russell Benkaim Osprey  FL 7 13     2 M 13-15 21:21.7 21:23.9 6:54/M
6 Jackie Dorociak Srq  FL 31 23     1 Top Fin 21:23.0 21:25.3 6:55/M
7 Gilberto Placencia Srq  FL 70 38     1 M 35-39 22:13.2 22:15.2 7:11/M
8 Holly Johnson Srq  FL 45 52     1 Top Fin 22:30.9 22:33.0 7:16/M
9 Marion Conklin Venice  FL 24 51     1 Top Fin 23:52.3 23:54.8 7:43/M
10 Aidan Farrell Srq  FL 35 63     1 Top Fin 24:09.1 24:11.7 7:48/M
11 Robert Ashodian 118 35     2 M 35-39 24:19.4 24:22.9 7:52/M
12 Tom Treend Nakomis  FL 141 63     1 Top Fin 24:47.6 24:51.8 8:01/M
13 Dave Ochsendorf Srq  FL 64 40     1 M 40-44 24:43.0 25:09.0 8:07/M
14 Jenn Sayban Srq  FL 85 45     1 F 45-49 25:13.4 25:18.1 8:10/M
15 Silky Sullivan 113 69     1 M 65-69 25:20.6 25:23.9 8:11/M
16 Elisha Demassa Srq  FL 30 38     1 F 35-39 25:59.4 26:02.4 8:24/M
17 Susan Buege Srq  FL 13 50     1 F 50-54 26:39.9 26:48.0 8:39/M
18 Dan Buchler Srq  FL 12 61     1 M 60-64 26:50.2 26:53.0 8:40/M
19 Angela Santoro Srq  FL 84 45     2 F 45-49 26:46.4 26:53.7 8:40/M
20 Liz Pope Srq  FL 71 33     1 F 30-34 26:56.6 26:59.5 8:42/M
21 Kathy Medred Bradenton  FL 58 50     2 F 50-54 27:03.0 27:08.1 8:45/M
22 Bill Medred Bradenton  FL 59 52     1 M 50-54 27:09.6 27:09.6 8:45/M
23 Dawn Stiles Bradenton Bch  FL 94 57     1 F 55-59 27:11.7 27:17.1 8:48/M
24 Kreg Collister Srq  FL 22 48     1 M 45-49 27:08.2 27:18.6 8:48/M
25 Beth Waskom Srq  FL 102 48     3 F 45-49 27:15.7 27:23.8 8:50/M
26 Lance Albertson Bonita Spring  FL 2 43     2 M 40-44 27:26.0 27:30.2 8:52/M
27 Paula Martin Srq  FL 54 49     4 F 45-49 27:27.0 27:33.9 8:53/M
28 Kristy Ochsendorf Srq  FL 65 34     2 F 30-34 27:16.6 27:42.7 8:56/M
29 Mitzi Roca Srq  FL 77 49     5 F 45-49 27:38.8 27:42.8 8:56/M
30 Stacy Lenz Srq  FL 50 36     2 F 35-39 27:45.2 27:48.8 8:58/M
31 Beth Saalmann Bradenton  FL 83 45     6 F 45-49 27:51.7 27:59.4 9:02/M
32 Michael Mansfield Srq  FL 51 59     1 M 55-59 28:02.7 28:08.1 9:05/M
33 Tone Vanatt 112 54     3 F 50-54 28:13.3 28:24.7 9:10/M
34 Natalia Cava Srq  FL 17 42     1 F 40-44 28:27.9 29:54.9 9:39/M
35 Susan Redgrave Osprey  FL 74 45     7 F 45-49 30:02.8 30:06.8 9:43/M
36 Danny Jason Myakka City  FL 44 30     1 M 30-34 30:06.1 30:08.0 9:43/M
37 Brook Chapman Srq  FL 18 32     3 F 30-34 30:08.4 30:08.4 9:43/M
38 Julie Henry Srq  FL 39 38     3 F 35-39 29:57.2 30:10.4 9:44/M
39 Kerri Davis Englewood  FL 28 46     8 F 45-49 30:12.5 30:19.5 9:47/M
40 Maureen Hogan 119 27     1 F 25-29 30:16.8 30:24.5 9:48/M
41 Kris Rummings Srq  FL 80 33     4 F 30-34 30:27.1 30:30.7 9:50/M
42 Steve Roesser Bradenton  FL 78 24     1 M 20-24 30:16.8 30:33.2 9:51/M
43 Jayme Westrom Srq  FL 147 35     4 F 35-39 30:25.8 30:42.9 9:54/M
44 Megan Krouse Srq  FL 107 39     5 F 35-39 30:45.4 30:45.4 9:55/M
45 David Edelsten Cheltenham  UK 34 69     2 M 65-69 30:45.1 30:53.6 9:58/M
46 Shawn Bliss Srq  FL 10 52     4 F 50-54 30:49.9 30:56.5 9:59/M
47 Pat Miller 114 44     3 M 40-44 30:57.1 30:57.1 9:59/M
48 Kristen Anderson Srq  FL 3 54     5 F 50-54 30:57.9 31:11.8 10:04/M
49 Valerie Ealey Srq  FL 33 52     6 F 50-54 31:08.7 31:15.6 10:05/M
50 Mike Krouse Srq  FL 106 43     4 M 40-44 31:09.0 31:25.9 10:08/M
51 Don Powers Myakka City  FL 72 43     5 M 40-44 31:28.7 31:30.0 10:10/M
52 Chris Simons Srq  FL 92 44     6 M 40-44 31:30.9 31:35.5 10:11/M
53 Lynn Scott Srq  FL 89 64     1 Top Fin 31:34.4 31:44.8 10:14/M
54 Stephen Wascom Srq  FL 100 16     1 M 16-19 31:41.4 31:56.1 10:18/M
55 Adam Angstadt Bradenton  FL 4 28     2 M 25-29 31:39.8 31:56.5 10:18/M
56 Uyen Nguyen Orlando  FL 62 31     5 F 30-34 31:51.5 32:09.8 10:22/M
57 Sue Nurczyk Srq  FL 63 59     2 F 55-59 32:08.9 32:19.4 10:25/M
58 Suzanne Gates Bradenton  FL 36 46     9 F 45-49 32:14.9 32:19.6 10:25/M
59 Lisa Redl Srq  FL 75 46    10 F 45-49 32:34.0 32:38.5 10:32/M
60 Cassidy Covell Bradenton  FL 26 29     3 M 25-29 32:21.2 32:38.9 10:32/M
61 Eric Casane Srq  FL 16 37     3 M 35-39 33:14.8 33:17.7 10:44/M
62 Kimmy Collister Srq  FL 21 48    11 F 45-49 33:09.3 33:22.0 10:46/M
63 Tammy Kovar Lakewood Ran.  FL 49 51     7 F 50-54 33:32.8 33:39.8 10:51/M
64 Shirl McMayon Lakewood Ran.  FL 56 55     3 F 55-59 33:32.3 33:40.0 10:52/M
65 Gregory Harris Srq  FL 37 46     2 M 45-49 33:26.1 33:40.4 10:52/M
66 Kristine Rutherford Bradenton  FL 81 46    12 F 45-49 33:42.6 33:49.0 10:55/M
67 Yvonne Berecz Bradenton  FL 8 54     8 F 50-54 33:41.7 33:53.7 10:56/M
68 Sandra Host Srq  FL 43 52     9 F 50-54 34:41.3 34:47.9 11:13/M
69 Dave Pierce Venice  FL 68 70     1 Top Fin 35:10.2 35:20.1 11:24/M
70 Melissa Barber Srq  FL 142 35     4 M 35-39 35:35.7 35:35.7 11:29/M
71 Amy Stortz Srq  FL 95 37     6 F 35-39 35:41.7 35:41.7 11:31/M
72 Erin Clay Myakka City  FL 20 26     2 F 25-29 36:01.8 36:03.9 11:38/M
73 Becky Pasquini Srq  FL 66 29     3 F 25-29 36:08.7 36:17.3 11:42/M
74 Mariale Ryff Srq  FL 82 42     2 F 40-44 36:12.2 36:20.6 11:43/M
75 Stephen Hill Srq  FL 40 49     3 M 45-49 36:30.3 36:37.6 11:49/M
76 David Marshall Srq  FL 53 15     3 M 13-15 36:39.9 36:52.9 11:54/M
77 Michelle Combs Srq  FL 23 46    13 F 45-49 36:48.9 36:54.8 11:54/M
78 Tina Williams Srq  FL 104 53    10 F 50-54 37:04.9 37:11.1 12:00/M
79 Paula Casane Srq  FL 15 43     3 F 40-44 37:35.7 37:39.7 12:09/M
80 Michael Ryff Srq  FL 143 41     7 M 40-44 37:35.4 37:43.4 12:10/M
81 Ernie Dow Srq  FL 32 36     5 M 35-39 37:54.9 38:04.4 12:17/M
82 Ashley Turpin Srq  FL 98 31     6 F 30-34 38:01.1 38:10.4 12:19/M
83 Amy Barrett Srq  FL 6 10     1 F 10-12 38:21.8 38:34.9 12:26/M
84 Rita Murray Osprey  FL 110 67     1 F 65-69 38:24.4 38:39.6 12:28/M
85 Karen Francoski 120 55     4 F 55-59 38:32.3 38:41.1 12:29/M
86 Suzanne Schulz Srq  FL 87 34     7 F 30-34 38:33.4 38:48.1 12:31/M
87 Arthur Schulz Srq  FL 86 0     1 M  0- 0 38:33.0 38:48.4 12:31/M
88 Beth Branson Venice  FL 11 72     1 Top Fin 38:46.1 38:57.9 12:34/M
89 Charles Murray Osprey  FL 111 68     3 M 65-69 39:18.7 39:34.6 12:46/M
90 Alexis Buege Srq  FL 14 15     1 F 13-15 39:40.5 39:53.8 12:52/M
91 Gina Medred Bradenton  FL 60 52    11 F 50-54 39:46.4 39:56.6 12:53/M
92 Rebecca Barnett Bradenton  FL 5 40     4 F 40-44 39:48.0 39:57.4 12:53/M
93 Bill Welch 115 76     1 M 75-79 40:09.2 40:14.9 12:59/M
94 Ellie Wascom Srq  FL 101 15     2 F 13-15 40:22.4 40:36.0 13:06/M
95 Timothy Scott Srq  FL 88 73     1 M 70-74 41:48.9 41:59.8 13:33/M
96 Ethan Biter Srq  FL 9 34     2 M 30-34 41:57.3 42:03.5 13:34/M
97 Molly Klauber Srq  FL 46 28     4 F 25-29 41:57.7 42:04.0 13:34/M
98 Kristen Ridley Srq  FL 76 43     5 F 40-44 42:17.3 42:17.3 13:38/M
99 Pamela Squire Bradenton  FL 93 41     6 F 40-44 42:47.4 42:47.4 13:48/M
100 Susan McGregor Srq  FL 55 71     1 F 70-74 43:48.4 44:05.0 14:13/M
101 Carol Probst Srq  FL 73 49    14 F 45-49 44:23.2 44:35.3 14:23/M
102 Faye Luft Srq  FL 144 65     2 F 65-69 45:02.4 45:10.7 14:34/M
103 Catalina Hill Srq  FL 41 48    15 F 45-49 44:58.4 45:17.1 14:36/M
104 Angela Marshall Srq  FL 52 38     7 F 35-39 48:56.1 49:08.9 15:51/M
105 Michelle Messier Englewood  FL 61 34     8 F 30-34 50:26.9 50:26.9 16:16/M
106 Terra Tominelli Englewood  FL 97 40     7 F 40-44 50:27.2 50:27.2 16:16/M
107 Sandra Pinto Venice  FL 69 66     3 F 65-69 51:35.4 51:35.4 16:38/M
108 Jim Walsh Srq  FL 103 67     4 M 65-69 52:30.6 52:44.9 17:01/M
109 Lisa Shay Bradenton  FL 90 50    12 F 50-54 54:58.4 55:42.4 17:58/M