Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Oct27_GreatC_set2.shtml

Great Cooter Triathlon

Inverness, FL, October 27, 2013

[Overall with splits ]

Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   0:52:06.0   500  Blake Lowery                         Gainesville, FL                                                  



Overall Female Winners

 1   1:05:45.1   536  Erin Talbot                          New Orleans, LA                                                  




Master Male Winners

 1   0:54:14.9   501  Tom Lowery                           Gainesville, FL                                                  



Master Female Winners

 1   1:07:09.3   468  Regan Davenport                      Bowling Green, FL                                                

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#

                    Age Group 65-69
 1   1:14:43.3   517  James ODonnell                       Homosassa, FL                                                    

 2   1:17:15.9   485  Paul Hofmann                         The Villages, FL                                                 

 3   1:18:15.8   452  Steve Behrens                        Windermere, FL                                                   

 4   1:44:38.7   523  Larry Pike                           OCKLAWAHA, FL                                                    

 5    DQ  DQ  DQ 510  Frank McCann                         The Villages, FL                             Swim                

                    Age Group 60-64
 1   1:11:09.6   453  David Black                          Gainesville, FL                                                  

 2   1:18:38.1   477  Edward V England                     Ocala, FL                                                        

 3   1:19:13.8   440  Michael Chance                       Gainesville, FL                                                  

 4   1:20:21.6   543  Larry Veatch                         Newberry, FL                                                     

                    Age Group 55-59
 1   1:03:13.7   456  Robert Brockett                      Lecanto, FL                                                      

 2   1:03:32.0   445  Chris Altimari                       Tampa, FL                                                        

 3   1:10:28.7   479  Michael French                       Orange Park, FL                                                  

 4   1:16:39.7   471  Charles Dickens                      Summerfield, FL                                                  

 5   1:17:32.8   493  Russell Kirk                         Ocala, FL                                                        

 6   1:18:17.9   513  Scott Mosiman                        Jensen Beach, FL                                                 

 7   1:43:52.2   478  Dave Fredericks                      Tamp, FL                                                         

                    Age Group 50-54
 1   0:59:11.0   496  Craig Layman                         St. Augustine, FL                                                

 2   1:11:20.2   530  Mark Russo                           Oakland, FL                                                      

 3   1:17:21.5   467  Douglas Clinger                      Auburndale, FL                                                   

                    Age Group 45-49
 1   1:00:05.8   534  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                                                

 2   1:03:42.6   502  Jim Lucas                            Orlando, FL                                                      

 3   1:14:15.1   466  Barry Clinger                        Titusville, FL                                                   

 4   1:25:07.4   505  Sergio Luzunaris                     Inverness, FL                                                    

                    Age Group 40-44
 1   0:58:55.6   487  John Hovius                          Groveland, FL                                                    

 2   1:00:22.5   446  Michael Andriano                     Cape Coral, FL                                                   

 3   1:08:08.9   457  Sean Brown                           Wauchula, FL                                                     

 4   1:25:36.2   538  Cole Thomas                          Inverness, FL                                                    

 5   1:53:44.9   509  Brian Maricle                        Orlando, FL                                                      

                    Age Group 35-39
 1   1:02:22.1   526  Scott Renick                         Oxford, FL                                                       

 2   1:03:13.1   472  Dennis Dipasquale                    Palm Coast, FL                                                   

 3   1:07:15.2   463  Eric Castaldo                        Gainesville, FL                                                  

 4   1:09:37.8   454  Jay Blankenfeld                      Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 30-34
 1   1:01:23.2   516  Benjamin O'Connor                    Odessa, FL                                                       

 2   1:10:07.6   528  Sigfredo Rodriguez                   Wesley Chapel, FL                                                

                    Age Group 25-29
 1   1:24:23.5   535  Mike Stawitzky                       Cocoa, FL                                                        

                    Age Group 20-24
 1   0:52:27.6   527  Jeremy Richardson                    PALM HARBOR, FL                                                  

 2   1:02:29.7   439  Brian Hartlage                       Naples, FL                                                       

 3   1:06:20.7   444  CALEB ALTE                           Fort Myers, FL                                                   

                    Age Group 15-19
None

                    Age Group  1-14
 1   0:59:33.1   488  Lachlan Hovius                       Groveland, FL                                                    

 2   1:09:11.3   476  Zackary Durastanti                   Bowling Green, FL                                                

 3   1:16:16.8   522  ZACK PARSONS                         SPRING HILL, FL                                                  

 4   1:30:54.8   486  Joel Hovius                          Groveland, FL                                                    

Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 65-69
 1   1:29:05.7   443  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                                                  

                    Age Group 60-64
 1   2:04:09.6   460  Ann Busseni                          Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 55-59
 1   1:34:57.1   447  Donna Antarr                         Sanford, FL                                                      

 2   1:46:58.7   544  Debbie Wennerstrom                   Clermont, FL                                                     

                    Age Group 50-54
 1   1:18:10.9   484  Lisa Hager                           Ocala, FL                                                        

 2   1:21:51.6   545  Cindy Williams                       Hudson, FL                                                       

 3   1:47:00.8   475  Kimberly Durand                      Lorton, VA                                                       

                    Age Group 45-49
 1   1:15:35.1   532  Susan Schedel                        Hernando, FL                                                     

 2   1:17:17.9   547  Laura Wingate                        Crystal River, FL                                                

                    Age Group 40-44
 1   1:26:10.7   531  Sarah Satterfield                    Ocala, FL                                                        

                    Age Group 35-39
 1   1:10:54.2   450  Olivia Bagley                        Orlando, FL                                                      

 2   1:28:44.6   464  Miki Jo Castaldo                     Gainesville, FL                                                  

 3   1:45:45.9   497  Stephanie LoBalbo                    New Port Richey, FL                                              

                    Age Group 30-34
 1   1:20:12.7   459  Jennifer Bryant                      Zolfo Springs, FL                                                

 2   1:20:23.6   455  Staci Braswell                       Gainesville, FL                                                  

 3   1:27:56.3   511  Perla Medina                         Tampa, FL                                                        

 4   1:39:55.0   508  Kayla Manning                        Orlando, FL                                                      

                    Age Group 25-29
 1   1:08:00.3   480  Mar Gardner                          Spring Hill, FL                                                  

 2   1:16:27.8   492  Beth Kirchner                        Cocoa, FL                                                        

 3   1:28:05.7   541  Caitlyn Trout                        Orlando, FL                                                      

                    Age Group 20-24
 1   1:14:36.4   520  Kathleen Palmer                      Orlando, FL                                                      

 2   2:02:39.9   489  Nor Jobarah                          Orlando, FL                                                      

 

Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   1:37:04.0   533  Bradley Scott                        Lyons, GA                                                        

 2   1:47:21.5   506  Tina Maddox                          Lyons, GA                                                        

                    Group Clyde 
 1   1:09:14.8   529  C. Scott Rollins                     Ocala, FL                                                        

                    Group FTire 
 1   1:50:29.7   462  Kimberly Carroll                     Inverness, FL                                                    

 2   1:51:06.0   539  Kenn Thornton                        Hernando, FL                                                     

                    Group FTire 
 1   1:00:04.8   548  Brian Ramsay                         Flagler Beach, FL                                                

                    Group Novice
 1   1:22:06.3   474  Michelle Dougherty                   Indialantic, FL                                                  

 2   1:45:30.7   449  Gracie Arenas                        Lake Mary, FL                                                    

 3   2:00:40.5   495  Elisabeth Kyle                       Lorton, VA                                                       

                    Group Novice
 1   1:00:35.9   469  Benjamin Davison                     Inverness, FL                                                    

 2   1:18:57.8   490  Elijah Killingsworth                 Newberry, FL                                                     

 3   1:22:17.0   507  Josh Manning                         Orlando, FL                                                      

 4   1:22:29.2   470  Joe Davison                          Inverness, FL                                                    

 5   1:24:54.2   483  Mayol Gutierrez                      Hernando, FL                                                     

 6   1:30:23.1   491  Kurt Killingsworth                   Newberry, FL                                                     

 7   1:38:12.7   518  David Oppenheimer                    Fairfax, VA                                                      

                    Group Relay 
 1   1:00:26.9   437  Team Calvary Trio                    Inverness, FL                                                    

 2   1:05:55.9   438  Team Parady                          The Villages, FL                                                 

                    Group M/P/L 
 1   0:59:22.2   473  Justin Dougherty                     Pensacola, FL