Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Oct19_Heathe_set1.shtml

Heather's Hope

Lakeland , FL, October 19, 2013

[5k Results by Gender | 5k Age Group Results ]

5k Overall Results

Heather's Hope Heather's Hope

Heather's Hope

Heather's Hope

Overall Finish List

October 19, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Rod Crowley                       Lakeland  FL           29    50   M       1 Top Fin             19:10.3      6:11/M
      2    Angel Sanchez                                           200    36   M       1 35-39               20:40.3      6:40/M
      3    Tristan Rydzik                    Lakeland  FL          135    17   M       1 15-19               21:32.0      6:57/M
      4    Barry Acor                                              193    57   M       1 Top Fin             21:43.8      7:00/M
      5    Adam Novak                        Lakeland  FL          115    42   M       1 40-44               22:20.7      7:12/M
      6    Harold Titman                     Auburndale  FL        148    64   M       1 60-64               22:38.0      7:18/M
      7    Travis Edwards                    Winter Haven  FL      177    13   M       1  0-14               23:26.2      7:34/M
      8    Tim Williams                      Winter Haven  FL      186    54   M       1 50-54               23:26.5      7:34/M
      9    Kendrick Sims                     Haines City  FL       139    31   M       1 30-34               23:53.2      7:42/M
     10    Jamie Bennett                     Mulberry  FL           11    33   M       2 30-34               23:53.5      7:42/M
     11    Shea Vassar                       Lakeland  FL          156    19   F       1 Top Fin             23:59.8      7:44/M
     12    J.p. Reynolds                                           209    47   M       1 45-49               24:16.8      7:50/M
     13    Damian Nieradka                   Lakeland  FL          114    20   M       1 20-24               24:45.0      7:59/M
     14    George Kerst                      Lakeland  FL           77    48   M       2 45-49               24:45.3      7:59/M
     15    Daniella Guerrero                 Lakeland  FL           57     9   F       1  0-14               25:13.2      8:08/M
     16    Michael Stephenson                Lakeland  FL          145    33   M       3 30-34               25:27.2      8:13/M
     17    Michael Brown                     Lake Alfred  FL        18    62   M       2 60-64               25:59.0      8:23/M
     18    Kevin Simmons                     Winter Haven  FL      198    35   M       2 35-39               26:03.5      8:24/M
     19    Angela Vern                       Lakeland  FL          158    36   F       1 35-39               26:11.9      8:27/M
     20    Laura Reuss                       Lakeland  FL          188    44   F       1 Top Fin             26:15.0      8:28/M
     21    Melissa Patterson                 Wesley Chapel  FL     121    28   F       1 25-29               26:28.4      8:32/M
     22    Lisa Hoyt                                               199    44   F       1 40-44               26:37.4      8:35/M
     23    Brandy Novak                      Lakeland  FL          116    33   F       1 30-34               26:52.8      8:40/M
     24    Stepahnie Adams                   Lakeland  FL          171    37   F       2 35-39               27:27.9      8:51/M
     25    Jimmy Tucci                                             194    14   M       2  0-14               27:41.8      8:56/M
     26    Brian Boswell                                           195    43   M       2 40-44               27:44.6      8:57/M
     27    Danielle Johnson                  Lakeland  FL           75    22   F       1 20-24               27:47.6      8:58/M
     28    Mackenzie Aranda                  Lakeland  FL          172    13   F       2  0-14               28:22.2      9:09/M
     29    Veronica MacEdo                   Bartow  FL             92    24   F       2 20-24               28:46.8      9:17/M
     30    Christina Beke                    Lakeland  FL            9    37   F       3 35-39               29:11.5      9:25/M
     31    Amy Radano                        Lakeland  FL          124    38   F       4 35-39               29:12.6      9:25/M
     32    Cory Mathis                       Lakeland  FL           95    25   M       1 25-29               30:01.4      9:41/M
     33    Kristin Nelson                                          206    34   F       2 30-34               30:11.5      9:44/M
     34    Huck Harris                       Lakeland  FL           61    60   M       3 60-64               30:15.5      9:45/M
     35    Frank Castiglione                 Lakeland  FL          157    36   M       3 35-39               30:26.3      9:49/M
     36    Matthew Gilmore                   Lakeland  FL           54    42   M       3 40-44               31:13.0     10:04/M
     37    Daniel Munzner                    Lakeland  FL          112    40   M       4 40-44               31:14.8     10:05/M
     38    Beth Davis                        Plant City  FL         31    42   F       2 40-44               31:16.2     10:05/M
     39    Mohandeo Ramnauth                                       126    25   M       2 25-29               31:26.6     10:08/M
     40    Randal Vosburg                    Lakeland  FL          159    34   M       4 30-34               31:27.7     10:09/M
     41    Jane Germany                      Lakeland  FL           53    40   F       3 40-44               31:28.4     10:09/M
     42    Paul Clark                        Lakeland  FL           24    38   M       4 35-39               31:32.8     10:10/M
     43    Linda Acocelli                    Lakeland  FL            2    54   F       1 50-54               31:40.9     10:13/M
     44    Michelle King                     Lakeland  FL           82    40   F       4 40-44               31:46.6     10:15/M
     45    Nicholas Santamaria               Lakeland  FL          136    29   M       3 25-29               31:57.1     10:18/M
     46    Rebecca Bailey                    Lakeland  FL            6    40   F       5 40-44               31:58.9     10:19/M
     47    Fred Wehle                        Lakeland  FL          164    52   M       2 50-54               32:14.5     10:24/M
     48    Judy Harris                       Lakeland  FL           52    44   F       6 40-44               32:18.1     10:25/M
     49    Ivy Cardwell                      Lakeland  FL           21    44   F       7 40-44               32:24.1     10:27/M
     50    Cheryl Boyd                       Lakeland  FL           15    46   F       1 45-49               32:35.8     10:31/M
     51    Samantha Knight                   Lakeland  FL           86    30   F       3 30-34               32:41.9     10:33/M
     52    John Hopkins                      Lakeland  FL           69    44   M       5 40-44               32:48.3     10:35/M
     53    Sharon Ruth                       Lakeland  FL          134    58   F       1 55-59               33:14.1     10:43/M
     54    Norm Crittenden                                         189    81   M       1 75-99               33:25.6     10:47/M
     55    Katherine Sherouse                Kathleen  FL          137    16   F       1 15-19               33:26.9     10:47/M
     56    Franklin Smith                                          192    16   M       2 15-19               33:27.8     10:47/M
     57    Jodi Kusley                                             204    43   F       8 40-44               33:38.9     10:51/M
     58    Kimberly Munzner                  Kathleen  FL          113    38   F       5 35-39               33:48.0     10:54/M
     59    Jim Lamar                         Valrico  FL            88    55   M       1 55-59               34:34.6     11:09/M
     60    Ana Rojas                         Lakeland  FL          132    11   F       3  0-14               34:39.4     11:11/M
     61    Ralph Wilson                      Lakeland  FL          166    42   M       6 40-44               34:44.6     11:12/M
     62    Christina Wilcox                  Wesley Chapel  FL     165    41   F       9 40-44               34:58.6     11:17/M
     63    Vicki Childers                    Lakeland  FL           22    63   F       1 60-64               35:18.3     11:23/M
     64    Steven Hanken                     Lakeland  FL           60    59   M       2 55-59               35:48.6     11:33/M
     65    Lauren Bearden                                          187    35   F       6 35-39               36:15.2     11:42/M
     66    Sherry Bramlett                   Blue Ridge  GA         16    41   F      10 40-44               36:16.0     11:42/M
     67    Erica Arenth                                            205    34   F       4 30-34               36:24.8     11:45/M
     68    Olivia Kerst                      Lakeland  FL           78    12   F       4  0-14               36:31.0     11:47/M
     69    Gabriela Olivera                  Lakeland  FL          117    12   F       5  0-14               36:31.2     11:47/M
     70    Jessica Mathis                    Lakeland  FL           96    25   F       2 25-29               36:31.5     11:47/M
     71    Magdaline Olivera                 Lakeland  FL          118    38   F       7 35-39               36:34.5     11:48/M
     72    Marla Brown                                             210    30   F       5 30-34               36:44.4     11:51/M
     73    Lisa Lott                         Lakeland  FL           91    51   F       2 50-54               36:45.9     11:51/M
     74    Leslie Medcalf                    Auburndale  FL        100    30   F       6 30-34               36:56.1     11:55/M
     75    Elizabeth Myers                   Winter Haven  FL      181    11   F       6  0-14               37:06.4     11:58/M
     76    Jacquelyn Cole                    Lakeland  FL           26    29   F       3 25-29               37:07.0     11:58/M
     77    David Holdener                    Winter Haven  FL       67    51   M       3 50-54               37:07.2     11:58/M
     78    Sarah Case                                              190    42   F      11 40-44               37:09.4     11:59/M
     79    Madison Edwards                   Winter Haven  FL      176     6   F       7  0-14               37:37.0     12:08/M
     80    Jeanette Williams                 Winter Haven  FL      185    53   F       3 50-54               37:37.2     12:08/M
     81    Sharon Steffy                     Lakeland  FL          144    56   F       2 55-59               37:38.7     12:08/M
     82    Debra Edwards                     Winter Haven  FL      175    44   F      12 40-44               37:39.2     12:09/M
     83    Kimberly Downs                    Lakeland  FL           45    41   F      13 40-44               37:39.8     12:09/M
     84    Jonathan Dunbar                   Lake Wales  FL        174    16   M       3 15-19               38:46.3     12:30/M
     85    Helen Watson                                            184    44   F      15 40-44               38:47.9     12:31/M
     86    Heather Debellis                  Lakeland  FL           35    42   F      14 40-44               38:47.9     12:31/M
     87    Ronda Austin                      Tampa  FL               3    42   F      16 40-44               39:03.5     12:36/M
     88    Junior Guillen                    Lakeland  FL           79    46   M       3 45-49               39:17.5     12:40/M
     89    Matthew Mouncey                   Lakeland  FL          108    43   M       7 40-44               39:22.5     12:42/M
     90    Coleman Mouncey                   Lakeland  FL          107    10   M       3  0-14               39:23.0     12:42/M
     91    Allen Ayris                       Lakeland  FL            4    71   M       1 70-74               39:57.7     12:53/M
     92    Joy Poteet                        Lakeland  FL          122    62   F       2 60-64               40:03.3     12:55/M
     93    Ashley Beckwith                                           8    30   F       7 30-34               40:05.6     12:56/M
     94    Joyce Powell                      Lakeland  FL          123    56   F       3 55-59               40:09.6     12:57/M
     95    Dianne Dvorak                     Lakeland  FL           48    54   F       4 50-54               40:14.1     12:59/M
     96    Aimee Waters                      Lakeland  FL          160    30   F       8 30-34               40:44.0     13:08/M
     97    Barb Kindall                      Auburndale  FL         80    44   F      17 40-44               41:29.4     13:23/M
     98    Tom Kindall                       Auburndale  FL         81    52   M       4 50-54               41:31.0     13:24/M
     99    Rayna Turner                      Lakeland  FL          155    34   F       9 30-34               41:59.1     13:33/M
    100    Vera Todd                                               150    65   F       1 65-99               42:09.8     13:36/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Steven Riddle                     Orlando  FL           130    54   M       5 50-54               43:05.5     13:54/M
    102    Donna Baxley                      Mulberry  FL            7    62   F       3 60-64               43:51.1     14:09/M
    103    Allyson Russell                   Lakeland  FL          133    27   F       4 25-29               44:17.4     14:17/M
    104    Martin Stoller                    Lakeland  FL          146    28   M       4 25-29               44:17.8     14:17/M
    105    Jennifer McMillen                 Auburndale  FL         98    30   F      10 30-34               44:26.3     14:20/M
    106    Jenifer Rippy                     Lakeland  FL          131    33   F      11 30-34               46:08.9     14:53/M
    107    Julie Simmons                     Winter Haven  FL      138    52   F       5 50-54               46:17.1     14:56/M
    108    Melissa Dohme                     Clearwater  FL         41    21   F       3 20-24               46:20.9     14:57/M
    109    Joann Dohme                       Clearwater  FL         40    56   F       4 55-59               46:21.5     14:57/M
    110    Sarah Paredes                     Lakeland  FL          119    27   F       5 25-29               46:58.4     15:09/M
    111    Madeline Sotomayor                Lakeland  FL          141    16   F       2 15-19               47:08.0     15:12/M
    112    Kim Sotomayor                     Lakeland  FL          140    45   F       2 45-49               47:08.4     15:12/M
    113    Whitney Hicks                     Lakeland  FL           66    17   F       3 15-19               47:40.0     15:23/M
    114    Debbie Moore                      Bradenton  FL         104    44   F      18 40-44               47:41.3     15:23/M
    115    Jay Kirkland                                             83    29   M       5 25-29               47:42.0     15:23/M
    116    H. James Hargrett                                       202    49   M       4 45-49               47:48.5     15:25/M
    117    Ryan Hicks                        Lakeland  FL           65    41   M       8 40-44               47:49.7     15:25/M
    118    Wendy Martinez                    Lakeland  FL           94    30   F      12 30-34               48:03.0     15:30/M
    119    Melinda Diaz                      Lakeland  FL           39    33   F      13 30-34               48:04.0     15:30/M
    120    Brenda Parker                                           203    50   F       6 50-54               48:12.5     15:33/M
    121    Ralph Lair                        Zephyrhills  FL        87    49   M       5 45-49               48:45.8     15:44/M
    122    Toney Wilson                                            167    49   F       3 45-49               49:17.7     15:54/M
    123    Robert Todd                                             149    61   M       4 60-64               49:43.4     16:02/M
    124    Anna Wehle                        Lakeland  FL          163    52   F       7 50-54               49:45.9     16:03/M
    125    Alanna Wehle                      Lakeland  FL          162    16   F       4 15-19               49:46.2     16:03/M
    126    Rena Davis                        Lakeland  FL           33    57   F       5 55-59               49:50.7     16:05/M
    127    Lester Davis                      Lakeland  FL           32    51   M       6 50-54               49:51.4     16:05/M
    128    Vicki Jackson                     Zephyrhills  FL        74    43   F      19 40-44               49:56.9     16:06/M
    129    Deb Sprouse                       Plant City  FL        142    40   F      20 40-44               49:57.1     16:07/M
    130    Marco Reinoso                                           129    45   M       6 45-49               50:03.8     16:09/M
    131    Beverly Rehbein                   Lakeland  FL          128    63   F       4 60-64               50:37.9     16:20/M
    132    Merissa Green                     Dundee  FL             55    36   F       8 35-39               50:55.5     16:25/M
    133    Nathan Mouncey                    Lakeland  FL          109     8   M       4  0-14               51:06.6     16:29/M
    134    Tracy Mouncey                     Lakeland  FL          110    46   F       4 45-49               51:07.4     16:29/M
    135    Dianna Martin                     Auburndale  FL         93    42   F      21 40-44               51:28.1     16:36/M
    136    Mailinn Dorman                    Lakeland  FL           42    47   F       5 45-49               51:31.3     16:37/M
    137    Dean Kirkland McMillian                                  84     0   F       8  0-14               51:39.9     16:40/M
    138    Carrie Hughes                     Lakeland  FL          179    28   F       6 25-29               51:53.2     16:44/M
    139    Michael Hrdlicka                  Lakeland  FL          178    26   M       6 25-29               51:53.4     16:44/M
    140    Dina Miller                       Lakeland  FL          102    48   F       6 45-49               52:06.1     16:48/M
    141    Bill Knieriem                                            85    52   M       7 50-54               52:48.7     17:02/M
    142    Kelsey Valle                      Auburndale  FL        183    12   F       9  0-14               52:57.4     17:05/M
    143    Amy Valle                         Auburndale  FL        182    38   F       9 35-39               53:00.0     17:06/M
    144    Lindsey Cobb                      Plant City  FL         25    30   F      14 30-34               53:15.4     17:11/M
    145    Eva Mershon                                             101    64   F       5 60-64               53:35.0     17:17/M
    146    Leroy W. Hayes Jr.                                      207    78   M       2 75-99               54:23.0     17:33/M
    147    Joanne Landry                                           208    46   F       7 45-49               54:23.1     17:33/M
    148    Sherri Swartz                     Lakeland  FL          147    37   F      10 35-39               56:08.1     18:06/M
    149    Connie Hutchinson                                        72    65   F       2 65-99               57:37.3     18:35/M
    150    Mary Tucker                                             191    69   F       3 65-99               57:44.2     18:37/M
    151    Diane Druker                      Lakeland  FL           46    69   F       4 65-99               58:05.0     18:44/M
    152    Deb McCabe                        Lakeland  FL           97    46   F       8 45-49               58:05.2     18:44/M
    153    Shelley Tracy                                           197    42   F      22 40-44               58:59.9     19:02/M
    154    Ruth John                                               196    65   F       5 65-99               59:03.4     19:03/M
    155    Amanda Birge                                             12    25   F       7 25-29               59:32.8     19:12/M
    156    Tina Moore                                              105     0   F      10  0-14             1:00:14.1     19:26/M
    157    Jacquelyn Bobb                                           13    48   F       9 45-49             1:01:03.4     19:42/M
    158    Meagan Franklin                                          50    28   F       8 25-29             1:01:03.5     19:42/M
    159    Eva Hall                                                201    47   F      10 45-49             1:02:02.0     20:01/M
    160    Becky Grode                                              56    43   F      23 40-44             1:02:03.0     20:01/M
    161    Becky Halbesma                    Gray  GA               58    32   F      15 30-34             1:02:18.1     20:06/M
    162    Jason Halbesma                    Gray  GA               59    34   M       5 30-34             1:02:18.4     20:06/M
    163    Ken Debellis                      Lakeland  FL           36    43   M       9 40-44             1:02:58.4     20:19/M
    164    Sam Debellis                      Lakeland  FL           37    18   M       4 15-19             1:02:59.0     20:19/M
    165    Marissa McMullen                  Lakeland  FL           99    20   F       4 20-24             1:03:00.4     20:19/M
    166    Jerry Druker                      Lakeland  FL           47    68   M       1 65-69             1:03:01.3     20:20/M
    167    Trudi Minotti                     Lakeland  FL          103    69   F       6 65-99             1:03:07.0     20:22/M
    168    Emma Hopkins                      Lakeland  FL           68    13   F      11  0-14             1:03:38.6     20:32/M