Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Oct13_Atlant_set6.shtml

Atlantic Coast Long and Ameliaman Tri

Fernnandina Beach, FL, October 13, 2013

[Atlantic Coast Long Tri with splits | Atlantic Coast Long Tri Age Groups | Olympic with splits | Olympic Age Groups | Sprint with splits ]

sprint Age Groups

Overall Male Winners

Group        Overall   Sex
Place  Time    Place Place   Bib#
 1   1:12:04.8     1     1   252  Seth Hooper                          Kingsland, GA                                                    



Overall Female Winners

 1   1:23:17.6    16     1   292  Tammy Hassenpflug                    Hoboken, GA                                                      




Master Male Winners

 1   1:15:18.4     2     2   153  Jim Escobar                          St. Augustine, FL                                                



Master Female Winners

 1   1:28:54.0    29     5   200  Cheryl Monroe                        Waycross, GA                                                     

Male Age Group Winners

Group       Overall   Sex
Place  Time   Place Place   Bib#

                    Age Group 75-79
 1   1:36:48.4    59    47   221  Bill Ryals                           Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 60-64
 1   1:30:08.2    33    26   157  Bernard Feigenbaum                   New York, NY                                                     

 2   1:32:10.0    41    33   210  David Perkey                         Dunedin, FL                                                      

 3   1:43:49.0    89    64   143  Gary Deters                          Westminster, CO                                                  

 4   1:46:12.5    98    67   198  Joseph Mignogna                      Melbourne, FL                                                    

                    Age Group 55-59
 1   1:18:17.1     7     7   206  Jim Oloughlin                        Jacksonville, FL                                                 

 2   1:32:57.5    43    35   250  Mike Zelinskas                       Dayton, OH                                                       

 3   1:35:20.1    54    44   232  Tim Simpson                          Green Cove Springs, FL                                           

 4   1:52:57.0   119    73   162  Michael Ginn                         Fernindina Beach, FL                                             

                    Age Group 50-54
 1   1:35:21.6    55    45   501  Ariosto Rosado                       Altamonte, FL                                                    
 
 2   1:37:32.8    63    50   172  Stephen Herczeg                      Midland, GA                                                      

 3   1:39:02.6    70    53   160  Charles Gaziano                      Alpharetta, GA                                                   

                    Age Group 45-49
 1   1:18:53.3     8     8   190  James Leblanc                        Fernandina Beach, FL                                             

 2   1:19:43.8    10    10   169  Mike Hebden                          Kohler, WI                                                       

 3   1:24:12.8    17    16   168  Corey Green                          Jacksonville, FL                                                 

 4   1:34:03.3    47    38   224  Dan Samatulski                       Orlando, FL                                                      

 5   1:40:11.8    75    55   115  Russ Ausley                          St. Johns, FL                                                    

 6   2:12:47.6   142    80   139  Scott Corlett                        San Diego, CA                                                    

                    Age Group 40-44
 1   1:22:19.5    15    15   131  John Cameron                         Richmond Hill, GA                                                

 2   1:26:42.4    25    22   213  Craig Pichanick                      St Johns, FL                                                     

 3   1:27:13.9    27    23   294  Scott Sennes                         Jacksonville, FL                                                 

 4   1:31:13.1    37    30   121  Russell Bates                        Waycross, GA                                                     

 5   1:31:17.5    38    31   147  Patrick Dussinger                    Jacksonville, FL                                                 

 6   1:37:44.2    64    51   223  Matthew Salvator                     Gulf Breeze, FL                                                  

 7   1:40:00.7    74    54   192  Kurt Lynn                            Inverness, FL                                                    

 8   1:48:16.5   101    69   123  Wesley Bean                          Jacksonville, FL                                                 

 9   1:54:23.6   121    74   128  Kevin Burke                          Fleming Island, FL                           5.10f               

                    Age Group 35-39
 1   1:19:34.3     9     9   211  Shane Perkey                         Tampa, FL                                                        

 2   1:24:21.2    18    17   257  Brian Hunt                           Gainesville, FL                                                  

 3   1:26:10.6    24    21   209  Jack Parker                          Fleming Island, FL                                               

 4   1:30:07.8    32    25   219  Benjamin Redman                      Fernandina Beach, FL                         5.10a               

 5   1:31:03.0    36    29   174  Marcus Higgins                       Jacksonville, FL                                                 

 6   1:34:41.7    50    40   242  Adam Vorhis                          Gainesville, FL                                                  

 7   1:37:05.6    61    49   120  Richard Barron                       Jacksonville, FL                                                 

 8   1:38:25.0    66    52   141  Bryan Da Frota                       Gainesville, FL                                                  

 9   1:41:02.1    80    59   203  Daniel Obradovich                    Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 30-34
 1   1:20:48.0    12    12   165  Adam Graham                          Greenville, NC                                                   

 2   1:21:38.2    13    13   204  James Old                            Jacksonville, FL                                                 

 3   1:25:16.1    21    18   146  Jack Dunn                            Neptune Beach, FL                                                

 4   1:29:15.6    31    24   116  Justin Baker                         Moultrie, GA                                                     

 5   1:33:13.0    44    36   152  Nick Erneston                        Smyrna, GA                                                       

 6   1:41:10.4    81    60   119  Matt Barber                          Royal Palm Beach, FL                         5.10e 5.10g         

 7   1:47:30.3   100    68   196  Dan McNab                            Fernandina Beach, FL                                             

 8   1:56:18.0   127    76   114  Higor Arruda                         Tampa, FL                                                        

                    Age Group 25-29
 1   1:16:03.1     3     3   216  Michael Raiman                       Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 20-24
 1   1:16:24.1     4     4   293  Joshua Starnes                       Gainesville, FL                                                  

 

                    Age Group  1-14
 1   1:30:10.7    35    28   151  Noah Emerson                         Jacksonville, FL                                                 

Female Age Group Winners

Group        Overall   Sex
Place  Time    Place Place   Bib#
  

                    Age Group 65-69
 1   1:49:53.2   108    35   107  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                                                  

                    Age Group 60-64
 1   2:09:59.0   138    58   130  Ann Busseni                          Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 55-59
 1   1:40:20.5    77    20   118  Jan Bankieris                        Fernandina Beach, FL                                             

 2   1:50:35.7   112    39   135  Charlotte Chenoweth                  Jacksonville, FL                                                 

 3   2:03:06.1   132    52   244  Wendy Weiss                          Dunedin, FL                                                      

 4   2:03:18.5   133    53   182  Karen Kempler                        St. Augustine, FL                                                

 5   2:07:30.0   135    55   144  Jeanette Deters                      Westminster, CO                                                  

                    Age Group 50-54
 1   1:29:09.4    30     6   171  Julie Heimbach                       Orlando, FL                                                      

 2   1:34:37.2    49     9   238  Amy Tillotson                        Roswell, GA                                                      

 3   1:38:47.1    67    14   201  Martina Mueller                      North Charleston, SC                                             

 4   1:41:56.7    83    21   181  Korinne Kelly- Manders               West Hartford, CT                                                

 5   1:44:10.8    91    25   170  Liz Heffner                          Saint Augustine, FL                                              

 6   1:48:44.7   102    30   134  Joan Carroll                         Bridgeport, CT                                                   

                    Age Group 45-49
 1   1:36:19.8    57    10   177  Vickie Humphrey                      Inverness, FL                                                    

 2   1:36:22.8    58    11   189  Susan Lane                           Dunwoody, GA                                                     

 3   1:39:16.5    72    18   150  Eileen Egan                          Massapequa Park, NY                                              

 4   1:49:44.7   106    33   248  Maria Williams                       St. Augustine, FL                                                

 5   1:49:52.5   107    34   237  Veronika Thiebach                    Gainesville, FL                                                  

 6   1:50:07.8   110    37   132  Kelly Cannon                         Gainesville, FL                                                  

 7   1:52:23.6   117    42   137  Denise Collins                       Gainesville, FL                                                  

 8   2:09:47.3   137    57   138  Dace Corlett                         San Diego, CA                                                    

                    Age Group 40-44
 1   1:33:53.7    46     8   178  Christine Jackson                    Jacksonville, FL                                                 

 2   1:39:05.8    71    17   179  Caroline Jenkins                     Inverness, FL                                                    

 3   1:52:05.5   115    41   183  Tracey Keppel                        Tallahassee, FL                                                  

 4   1:52:47.3   118    43   164  Traci Goetz                          Jacksonville, FL                                                 

 5   1:56:17.3   126    48   133  Andreia Cardoso                      Altamonte, FL                                                    

                    Age Group 35-39
 1   1:37:24.8    62    12   145  Shannon Detro                        Savannah, GA                                                     

 2   1:38:06.0    65    13   125  Gina Blevins                         St Augustine, FL                                                 

 3   1:45:25.7    97    29   117  Molly Baker                          Moultrie, GA                                                     

 4   1:49:23.5   105    32   127  Amanda Burke                         Fleming Island, FL                                               

                    Age Group 30-34
 1   1:24:26.1    20     2   207  Jillian Omalley                      HINESVILLE, GA                                                   

 2   1:27:13.7    26     3   212  Trina Perkins                        Minneola, FL                                                     

 3   1:28:22.3    28     4   180  Sarah Kamienski                      St Augustine, FL                                                 

 4   1:42:04.8    85    22   188  Andrea Lackman                       Ponte Vedra Beach, FL                                            

 5   1:43:21.0    87    23   245  Teri Welden                          Lake Mary, FL                                                    

 6   1:45:07.1    95    28   220  Emily Redman                         Fernandina Beach, FL                                             

 7   1:49:05.8   103    31   236  Heidi Thedwall                       Santa Rita                                                       

 8   1:51:55.3   113    40   225  Sarah Sandall                        Fernandina Beach, FL                                             

 9   1:54:22.1   120    44   197  Kristin McNab                        Fernandina Beach, FL                                             

                    Age Group 25-29
 1   1:31:55.8    40     7   166  Rebecca Graham                       Greenville, NC                                                   

 2   1:38:56.3    68    15   247  Kelly Williams                       Gainesville, FL                                                  

 3   1:38:59.8    69    16   113  Katherine Anthony                    Jacksonville, FL                                                 

 4   1:39:56.5    73    19   186  Rachel Krasnow                       Ponte Vedra Beach, FL                                            

 5   1:54:33.9   122    45   243  Paige Watson                         Toccoa, GA                                                       


                    Age Group 15-19
 1   1:44:07.1    90    24   193  Maddie Manders                       West Hartford, CT                                                

 2   1:44:48.7    94    27   222  Chris Sacha                          Mount Pleasant, SC                                               


Special Group Winners

Group        Overall   Sex
Place  Time    Place Place   Bib#
                    Group Athena
 1   2:01:18.5   130    51   289  Bradley Scott                        Lyons, GA                                                        

 2   2:06:13.6   134    54   142  Cheryl Delaney                       Citrus Springs, FL                                               

 3   2:11:58.0   141    59   290  Tina Maddox                          Lyons, GA                                                        

                    Group Clyde 
 1   1:31:22.5    39    32   215  Don Pumphrey                         Tallahassee, FL                                                  

 2   1:40:23.5    78    57   158  Walter Fitzgerald                    Homerville, GA                                                   

 3   1:40:26.4    79    58   239  Art Tucker                           St Mary's, GA                                                    

 4   1:41:17.9    82    61   291  German Razuri                        Roswell, GA                                                      

 5   1:54:50.0   124    75   129  Andrew Burnett                       Gulfport, FL                                                     

                    Group FTire 
 1   1:50:01.2   109    36   286  Jenny Moore Christenson              Fernandina Beach, FL                                             

 2   1:58:15.6   129    50   155  Deanna Feenstra                      Citrus Springs, FL                                               

 3   2:09:41.7   136    56   246  Jamie Wilkinson                      Fernandina Beach, FL                                             

                    Group FTire 
 1   1:17:16.8     5     5   258  Brian Ramsay                         Flagler Beach, FL                                                

 2   1:35:14.5    52    42   156  Glenn Feenstra                       Citrus Springs, FL                                               

 3   1:43:35.6    88    63   254  Jason Ross                           Roswell, GA                                                      

 4   2:11:41.1   140    79   176  Greg Humphrey                        Riverview, FL                                                    

                    Group Novice
 1   1:44:22.8    93    26   199  Christie Miklas                      Fernandina Beach, FL                                             

 2   1:50:34.8   111    38   249  Gayle Wood                           Richmond Hill, GA                                                

 3   1:54:41.4   123    46   112  Heather Anthony                      Jacksonville, FL                                                 

 4   1:55:26.9   125    47   122  Melissa Bazarian                     Amelia Island, FL                                                

 5   1:56:37.5   128    49   148  Sarah Dutta                          Fernandina Beach, FL                                             

 6   2:15:28.5   143    60   229  Brittany Seibert                     Tampa, FL                                                        

 7   2:47:59.9   146    61   175  Amy Hogue                            Gainesville, FL                                                  

 8   2:48:00.0   147    62   163  Kelly Goede                          Gainesville, FL                                                  

 9   3:29:18.6   148    63   288  Vanessa Reyes                        Jacksonville, FL                                                 

                    Group Novice
 1   1:25:26.3    22    19   287  C W Kuhn                             Jacksonville, FL                                                 

 2   1:25:51.3    23    20   255  David Webster                        Palm Beach Gardens, FL                                           

 3   1:30:09.8    34    27   228  Brian Schultz                        St Augustine, FL                                                 

 4   1:32:45.0    42    34   173  Colin Hetchka                        Fernandina Bch, FL                                               

 5   1:33:35.4    45    37   154  Kory Faulkner                        Jacksonville, FL                                                 

 6   1:34:09.6    48    39   240  Claudio Varella                      Jacksonville, FL                                                 

 7   1:34:46.2    51    41   227  David Satterfield                    Orlando, FL                                                      

 8   1:35:19.9    53    43   124  Greg Beimourtrusting                 Jacksonville, FL                             5.10f               

 9   1:36:05.1    55    45   184  Michael Khanjahanbakhsh              Heathrow, FL                                                     

10   1:36:10.9    56    46   208  George Palaidis                      Hollywood, FL                                                    

11   1:37:02.1    60    48   110  Joe Amentt                           Kingsland, GA                                                    

12   1:40:16.0    76    56   251  Daniel Russell                       Fernandina Beach, FL                                             

13   1:41:58.7    84    62   159  Michael Garcia                       Saint Marys, GA                                                  

14   1:44:16.0    92    65   191  James Lee                            Jacksonville, FL                                                 

15   1:45:12.3    96    66   218  David Ray                            St Johns, FL                                                     

16   1:49:11.3   104    70   187  Mark Kurtz                           Ponte Vedra, FL                                                  

17   1:51:56.0   114    71   109  Connor Almberg                       Mattituck, NY                                                    

18   1:52:12.7   116    72   149  Utpal Dutta                          Fernandina Beach, FL                         5.10a               

19   2:01:31.5   131    77   108  Butch Almberg                        Melbourne Beach, FL                                              

20   2:15:29.8   144    81   230  Robert Seibert                       Medford, OR                                                      

 
                    Group Relay 
 1   1:24:22.1    19     0   103  Team Wild Ryan                       Atlanta, GA                                                      

 2   1:42:58.6    86     0   102  Team Julie Fun                       Atlanta, GA                                                      

 3   1:47:05.2    99     0   101  Team Pegasus                         London, ENG                                                      
 
                    Group M/P/L 
 1   1:17:56.4     6     6   256  Andrew Hoag                          St Marys, GA                                                     

 2   1:19:58.7    11    11   235  Anthony Tatasciore                   Jacksonville, FL                                                 

 3   1:22:12.4    14    14   241  Villar Esmelin                       Atlantic Beach, FL                                               

 4   2:18:11.3   145    82   126  Ronald Bray                          Citrus Springs, FL