Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Mar16_United_set2.shtml

United Way Shamrock Shuffle 5K

Ocala, FL, March 16, 2013

[Overall ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:39  5:22    1 45-49    1 M   834 Joe Carnegie                Ocala,FL                                                     


            MASTER MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:31  6:37    1 60-64   10 M   179 Lou Soukup                  The Villages,FL                                              



           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:04  6:48    1 25-29    1 F   112 Meredith Kelly              Ocala,FL                                                     


           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:48  7:02    1 50-54    3 F   854 Sally Chappell              Ocala,FL                                                     

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 75-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:26 11:26    1 75-98   89 M   156 Philip Radford              The Villages,FL                                              
 2     35:35 11:29    2 75-98   92 M   178 Richard McRae               Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 70-74


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:20  9:08    1 70-74   64 M   109 Howard Fox                  Leesburg,FL                                                  

         MEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:10  7:28    1 65-69   28 M   826 Al Ganter                   Ocala,FL                                                     
 2     27:22  8:50    2 65-69   58 M    15 Warren Torlay               Ocala,FL                                                     
 3     31:28 10:09    3 65-69   78 M   147 Frank McCann                The Villages,FL                                              
 4     41:48 13:29    4 65-69  108 M   887 Mike Hill                   Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:12 11:21    1 60-64   88 M    17 Kenneth Charles             Wurtsboro,NY                                                 

         MEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:56  7:05    1 55-59   21 M   816 Joe Trettel                 Silver Springs,FL                                            
 2     25:00  8:04    2 55-59   44 M   157 Gary Powell                 Ocala,FL                                                     
 3     37:40 12:09    3 55-59  103 M    84 Michael Miller              Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:53  8:02    1 50-54   42 M   824 Joe Byrnes                  Ocala,FL                                                     
 2     26:56  8:41    2 50-54   55 M   843 Eric Reese                  Ocala,FL                                                     
 3     28:22  9:09    3 50-54   65 M    10 Jerry Sterbinsky            Belleview,FL                                                 
 4     30:10  9:44    4 50-54   72 M   170 Raymond Andrews             Ocala,FL                                                     
 5     31:18 10:06    5 50-54   76 M   192 Christopher Bernauer        Ocala,FL                                                     
 6     31:21 10:07    6 50-54   77 M   115 Ronald Umpleby              Gainesville,FL                                               
 7     33:20 10:45    7 50-54   83 M   222 Lenny Lathrop               Bushnell,FL                                                  
 8     40:30 13:04    8 50-54  107 M   278 Joel Harrison               Ocala,FL                                                     
 9     42:35 13:44    9 50-54  109 M   118 Donald Umpleby              Ocala,FL                                                     
 10    61:47 19:56   10 50-54  122 M   865 Vincent Lombardi            Ocala,FL                                                      
 11    65:22 21:05   11 50-54  123 M   110 Jeff Allen                  Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:38  6:39    1 45-49   12 M    90 Jack Grahling               Belleview,FL                                                 
 2     21:07  6:49    2 45-49   14 M    87 Eric Rick                   Gainesville,FL                                               
 3     24:57  8:03    3 45-49   43 M   130 Kent Poimbocuf              Ocala,FL                                                     
 4     25:19  8:10    4 45-49   46 M   272 Craig Bachrodt              Ocala,FL                                                     
 5     27:00  8:43    5 45-49   56 M   188 Larry Sibley                Ocala,FL                                                     
 6     28:56  9:20    6 45-49   66 M    86 David Hirst                 Belleview,FL                                                 
 7     29:18  9:27    7 45-49   68 M    19 Charles Barberie            Ocala,FL                                                     
 8     34:39 11:11    8 45-49   86 M    99 Christopher Aldana          Ocala,FL                                                     
 9     35:01 11:18    9 45-49   87 M   126 Mark Avery                  Ocala,FL                                                     
 10    36:20 11:43   10 45-49   98 M    50 Travis Ammons               Eustis,FL                                                     
 11    50:21 16:15   11 45-49  118 M   219 John Zurakowski             Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:56  6:45    1 40-44   13 M   224 Scott Donnelly              The Villages,FL                                              
 2     21:14  6:51    2 40-44   15 M   813 Shannon Meaney              Ocala,FL                                                     
 3     23:03  7:26    3 40-44   26 M   818 Humberto Diaz               Ocala,FL                                                     
 4     24:22  7:52    4 40-44   36 M   218 Paul Geisen                 Ocala,FL                                                     
 5     24:34  7:55    5 40-44   39 M   815 Chad Ritch                  Ocala,FL                                                     
 6     25:38  8:16    6 40-44   49 M   246 Chris Talmadge              Ocala,FL                                                     
 7     27:29  8:52    7 40-44   60 M    23 James Butscher              Ocala,FL                                                     
 8     30:27  9:49    8 40-44   73 M    71 William Hill                Ocala,FL                                                     
 9     30:31  9:51    9 40-44   74 M   870 Izu Nwakobby                Ocala,FL                                                     
 10    33:57 10:57   10 40-44   84 M    89 Elaine Goodelle             Belleview,FL                                                  
 11    35:44 11:32   11 40-44   93 M   837 Tom Bennett                 Ocala,FL                                                      
 12    35:59 11:36   12 40-44   95 M   260 Rob Cole                    Ocala,FL                                                      
 13    37:19 12:02   13 40-44  102 M   166 Steven Mendola              Summerfield,FL                                                
 14    45:28 14:40   14 40-44  113 M   134 Joseph Perez                Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:27  6:36    1 35-39    9 M   152 Nelson Chicas               Ocala,FL                                                     
 2     23:13  7:29    2 35-39   29 M   840 Ronoc Baquie                Ocala,FL                                                     
 3     24:21  7:51    3 35-39   35 M   878 Ben Guylpert                Ocala,FL                                                     
 4     25:17  8:09    4 35-39   45 M   276 Chester Weber               Ocala,FL                                                     
 5     26:12  8:27    5 35-39   53 M    91 Jason Cunningham            Ocala,FL                                                     
 6     26:53  8:40    6 35-39   54 M   195 Kyle Schotter               Ocala,FL                                                     
 7     27:04  8:44    7 35-39   57 M   121 Keith Long                  Ocklawaha,FL                                                 
 8     28:10  9:05    8 35-39   62 M   223 Mark Hofmeister             Longwood,FL                                                  
 9     29:25  9:29    9 35-39   69 M   848 Rich Maitha                 Ocala,FL                                                     
 10    36:17 11:42   10 35-39   97 M   193 Robert Beard                Sumterville,FL                                                
 11    66:02 21:18   11 35-39  124 M   263 Elvis Minimi                Salt Springs,FL                                               

         MEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:52  7:03    1 30-34   19 M   844 Andrea Breese               Ocala,FL                                                     
 2     23:08  7:28    2 30-34   27 M    76 David Burrage               Belleview,FL                                                 
 3     24:00  7:45    3 30-34   32 M    96 Phillip Vincent             Ocala,FL                                                     
 4     24:06  7:46    4 30-34   34 M    58 James Gray                  Ocala,FL                                                     
 5     24:29  7:54    5 30-34   38 M   889 James Lucas                                                                           
 6     24:45  7:59    6 30-34   40 M    78 Chris Hanes                 Ocala,FL                                                     
 7     25:20  8:10    7 30-34   47 M   884 Winn Keeton                 Ocala,FL                                                     
 8     26:09  8:26    8 30-34   52 M   217 Gavin Van Ness              Ocala,FL                                                     
 9     29:48  9:37    9 30-34   71 M   100 Kirk Voss                   Belleview,FL                                                 
 10    35:29 11:27   10 30-34   90 M   114 Brandon Bedard              Ocala,FL                                                      
 11    50:47 16:23   11 30-34  119 M   257 Michael Almeida             Belleview,FL                                                  
 12    53:15 17:11   12 30-34  120 M   251 Brett Remillard             Belleview,FL                                                  

         MEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:41  5:23    1 25-29    2 M   849 Adam Truesdale              Ocklawaha,FL                                                 
 2     17:43  5:43    2 25-29    3 M   113 Bradley Argentine           Ocala,FL                                                     
 3     19:16  6:13    3 25-29    6 M   867 Mark Holsbeke               Ocala,FL                                                     
 4     24:24  7:52    4 25-29   37 M   864 William Moore               Ocala,FL                                                     
 5     29:12  9:25    5 25-29   67 M    93 Adam Whitehurst             Williston,FL                                                 
 6     30:41  9:54    6 25-29   75 M   177 Richard Stoer               Ocala,FL                                                     
 7     32:14 10:24    7 25-29   81 M   225 David Ferrer                Ocala,FL                                                     
 8     32:30 10:29    8 25-29   82 M   220 Jeff Cummings               Ocala,FL                                                     
 9     35:30 11:27    9 25-29   91 M   264 Joshua Henderson            Oxford,FL                                                    
 10    36:29 11:46   10 25-29   99 M   862 Justin Kuminka              Ocala,FL                                                      
 11    60:47 19:36   11 25-29  121 M   289 Kevin Diamond               Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 21-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:20  6:53    1 21-24   16 M    88 Swikar Patel                Ocala,FL                                                     
 2     21:35  6:58    2 21-24   18 M   852 Adam Fish                   Ft Mccoy,FL                                                  
 3     32:03 10:20    3 21-24   79 M   204 Kyle Griffis                Summerfield,FL                                               

         MEN AGE GROUP 18-20


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 18-20    8 M   150 Teddy Salb                  Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 16-17


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:21  5:55    1 16-17    4 M   141 Ben Waller                  Ocala,FL                                                     
 2     18:27  5:57    2 16-17    5 M   236 Joryan Hernandez            Ocala,FL                                                     
 3     19:39  6:20    3 16-17    7 M   882 Paco Sierra-Pagan           Ocala,FL                                                     
 4     25:41  8:17    4 16-17   50 M   877 Michael Diette              Ocala,FL                                                     
 5     27:27  8:51    5 16-17   59 M   270 Jackson Williams            Ocala,FL                                                     
 6     39:43 12:49    6 16-17  105 M    48 Connor Register             Ocala,FL                                                     
 7     39:55 12:53    7 16-17  106 M   890 David Jaccetta                                                                        
 8     46:46 15:05    8 16-17  115 M   137 Kody Fisher                 Anthony,FL                                                   

         MEN AGE GROUP 14-15


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:33  7:16    1 14-15   24 M   237 Ethan Rohn                  Ocala,FL                                                     
 2     22:53  7:23    2 14-15   25 M   238 Kyle Carey                  Ocala,FL                                                     
 3     23:57  7:44    3 14-15   31 M   239 Marco Ibarra                Summerfield,FL                                               
 4     25:43  8:18    4 14-15   51 M   876 Andrew Bowden               Ocala,FL                                                     
 5     28:16  9:07    5 14-15   63 M   196 Chase Yonge                 Summerfield,FL                                               
 6     29:39  9:34    6 14-15   70 M   184 Matthew Baechle             Silver Springs,FL                                            
 7     43:40 14:05    7 14-15  110 M     4 Jason Tonsberg              Oxford,FL                                                    

         MEN AGE GROUP 12-13


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:30  6:56    8 12-13   94 M    45 Conner Merriman             Ocala,FL                                                     
 2     22:04  7:07    2 12-13   22 M   841 Matthew Garlisi             Ocala,FL                                                     
 3     22:17  7:11    3 12-13   23 M   124 Ryan Banner                 Williston,FL                                                 
 4     24:04  7:46    4 12-13   33 M   866 Andrew Travieso             Ocala,FL                                                     
 5     24:49  8:00    5 12-13   41 M   828 Spencer Tomlinson           Ocala,FL                                                     
 6     25:28  8:13    6 12-13   48 M   846 Corbin Fiorello             Ocala,FL                                                     
 7     32:08 10:22    7 12-13   80 M   153 Noah Chicas                 Ocala,FL                                                     
 8     35:47 11:33    8 12-13   94 M    45 Conner Merriman             Ocala,FL                                                     
 9     36:15 11:42    9 12-13   96 M   194 Bret Beard                  Sumterville,FL                                               
 10    36:34 11:48   10 12-13  100 M   165 Piercen Mendola             Summerfield,FL                                                

         MEN AGE GROUP 10-11


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:35  6:38    1 10-11   11 M   151 Daniel Tressler             Oviedo,FL                                                    
 2     21:53  7:04    2 10-11   20 M   133 Trevor Summerfield          Ocala,FL                                                     
 3     34:08 11:01    3 10-11   85 M   164 Teague Mendola              Summerfield,FL                                               
 4     47:41 15:23    4 10-11  116 M   227 Kyle McClusky               Citrus Springs,FL                                            
 5     49:41 16:02    5 10-11  117 M   127 Christian Sullivan          Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 01- 9


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:42  8:56    1 01-9    61 M   860 Bradley Stelner             Ocala,FL                                                    
 2     38:29 12:25    2 01-9   104 M    73 Alex Hill                   Ocala,FL                                                    
 3     44:29 14:21    3 01-9   111 M   226 John Zurakowki              Ocala,FL                                                    
 4     44:59 14:31    4 01-9   112 M    69 Sean Jessee                 Ocala,FL                                                    
 5     46:15 14:55    5 01-9   114 M   268 Zackary Hurt                Ocala,FL                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:34  8:15    1 65-69   16 F   181 Joanne Cunningham           The Villages,FL                                              
 2     37:36 12:08    2 65-69  125 F   279 Loretta Hunley              Ocala,FL                                                     
 3     44:35 14:23    3 65-69  151 F   108 Judy Mowery                 Lady Lake,FL                                                 

       WOMEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:38  9:53    1 60-64   65 F   180 Linda Murgatroyd            The Villages,FL                                              
 2     33:28 10:48    2 60-64   90 F    98 Karen Reed                  Ocala,FL                                                     
 3     47:46 15:25    3 60-64  164 F   143 Kathryn Lohr                Ocala,FL                                                     
 4     50:47 16:23    4 60-64  174 F   258 Kathy Almeida               Belleview,FL                                                 

       WOMEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:08  8:45    1 55-59   26 F   823 Lydia Nixon                 Ocala,FL                                                     
 2     27:38  8:55    2 55-59   33 F    85 Donna Miller                Ocala,FL                                                     
 3     31:51 10:16    3 55-59   75 F    64 Virgina Wilson              Ocala,FL                                                     
 4     32:49 10:35    4 55-59   82 F    32 Martha Pearce               Ocala,FL                                                     
 5     34:49 11:14    5 55-59  105 F   857 Marie Ragan                 Ocala,FL                                                     
 6     53:09 17:09    6 55-59  181 F   861 Joyce Dejarnett             Ocala,FL                                                     
 7     53:16 17:11    7 55-59  185 F   241 Margarita Rossello          Ocala,FL                                                     
 8     53:33 17:16    8 55-59  188 F    13 Pat Hojenski                Ocala,FL                                                     
 9     54:16 17:30    9 55-59  194 F   888 Susan Johnson                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:31  8:53    1 50-54   30 F   859 Elizabeth Steiner           Ocala,FL                                                     
 2     27:47  8:58    7 50-54  147 F   149 Maritza Rodgers             Ocala,FL                                                     
 3     29:40  9:34    3 50-54   55 F   186 Terri Varnadoe              Ocala,FL                                                     
 4     33:35 10:50    4 50-54   91 F   886 Manda Faklong               Ocala,FL                                                     
 5     38:02 12:16    5 50-54  127 F    54 Jan Raym                    Ocala,FL                                                     
 6     39:18 12:41    6 50-54  133 F   146 Fiona Manseau               Ocala,FL                                                     
 7     43:34 14:03    7 50-54  147 F   149 Maritza Rodgers             Ocala,FL                                                     
 8     43:51 14:09    8 50-54  149 F    44 Carlene Flitcraft           Gainesville,FL                                               
 9     45:31 14:41    9 50-54  155 F    36 Theresa Titus               Ocala,FL                                                     
 10    46:35 15:02   10 50-54  156 F    11 Licia Sterbinsky            Belleview,FL                                                  
 11    46:39 15:03   11 50-54  157 F   215 Tracy O'Guinn               Ocala,FL                                                      
 12    48:45 15:44   12 50-54  170 F   842 Lisa Levesque               Ocala,FL                                                      
 13    52:30 16:56   13 50-54  178 F   269 Melinda Monteith            Ocala,FL                                                      
 14    53:12 17:10   14 50-54  182 F   833 Barbara Yonce               Citra,FL                                                      
 15    54:04 17:26   15 50-54  192 F   205 Tresa Schmidt               Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:07  7:47    1 45-49    9 F   819 Holly Miley                 Ocala,FL                                                     
 2     25:36  8:15    2 45-49   17 F   139 Judith Waller               Ocala,FL                                                     
 3     26:16  8:28    3 45-49   23 F   182 Lauren Brano                Waterford,FL                                                 
 4     26:21  8:30    4 45-49   24 F   176 Sandra Healy                Ocala,FL                                                     
 5     28:58  9:21    5 45-49   45 F   171 Dana Andrews                Ocala,FL                                                     
 6     29:20  9:28    6 45-49   50 F   173 Lisa Laviola-Dowd           Ocala,FL                                                     
 7     30:07  9:43    7 45-49   61 F   187 Brenda McCormick            Ocala,FL                                                     
 8     30:29  9:50    8 45-49   62 F   853 Renuka Swaminathan          Ocala,FL                                                     
 9     32:39 10:32    9 45-49   80 F    29 Lorraine Fuller             Ocala,FL                                                     
 10    34:51 11:15   10 45-49  106 F    74 Mary Ponder                 Ocala,FL                                                      
 11    35:49 11:33   11 45-49  116 F   119 Andrea Pickering            Ocala,FL                                                      
 12    36:38 11:49   12 45-49  120 F    42 Doris Mahoney               Dunnellon,FL                                                  
 13    37:32 12:06   13 45-49  124 F   814 Joy Hall                    Citrus Springs,FL                                             
 14    40:57 13:13   14 45-49  143 F   874 Christa Dean                Middleburg,FL                                                 
 15    46:42 15:04   15 45-49  158 F   211 Sue Wolfred                 Ocala,FL                                                      
 16    46:50 15:06   16 45-49  159 F   191 Wyn Kirby                   Ocala,FL                                                      
 17    47:42 15:23   17 45-49  162 F   243 Annie Darley                Silver Springs,FL                                             
 18    47:49 15:25   18 45-49  165 F     5 Suzanne Tonsberg            Oxford,FL                                                     
 19    54:12 17:29   19 45-49  193 F    20 Kristi Barberie             Ocala,FL                                                      
 20    54:41 17:38   20 45-49  196 F   831 Brenda Walker               Davie,FL                                                      
 21    54:43 17:39   21 45-49  197 F   135 Kathie Fisher               Anthony,FL                                                    
 22    65:21 21:05   22 45-49  205 F   102 Laura Fontaine              Ocala,FL                                                      
 23    65:21 21:05   23 45-49  206 F   111 Laura Allen                 Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:02  7:45    1 40-44    8 F    81 Margarita Posada            Ocala,FL                                                     
 2     24:44  7:59    2 40-44   10 F   252 Melissa Anthony             Reddick,FL                                                   
 3     27:40  8:55    3 40-44   34 F   175 Kim Garrett                 Ocala,FL                                                     
 4     28:09  9:05    4 40-44   38 F   273 Anna Redgate                Ocala,FL                                                     
 5     29:14  9:26    5 40-44   48 F   212 Karen Donnelly              The Villages,FL                                              
 6     31:05 10:02    6 40-44   72 F    18 Jennifer Merrill            Ocala,FL                                                     
 7     34:21 11:05    7 40-44   96 F    14 Dawn Behan                  Ocala,FL                                                     
 8     34:33 11:09    8 40-44  101 F   261 Morgan Cole                 Ocala,FL                                                     
 9     35:40 11:30    9 40-44  114 F   248 Lori Bennett                Ocala,FL                                                     
 10    35:47 11:33   10 40-44  115 F   116 Regina Bronzi               Ocala,FL                                                      
 11    36:23 11:44   11 40-44  118 F    57 Cynthia Fassoulas           Belleview,FL                                                  
 12    38:09 12:18   12 40-44  128 F    65 Sonia Cornell               Ocala,FL                                                      
 13    38:30 12:25   13 40-44  130 F    72 Haidee Hill                 Ocala,FL                                                      
 14    39:48 12:50   14 40-44  137 F   287 Michelle Blankenship        Ocala,FL                                                      
 15    41:45 13:28   15 40-44  144 F   183 Angela Lukasek              Lemont,IL                                                     
 16    41:52 13:30   16 40-44  145 F     1 Ann Scanlon                 The Villages,FL                                               
 17    45:04 14:32   17 40-44  152 F    68 May Porciuncula             Ocala,FL                                                      
 18    45:19 14:37   18 40-44  154 F   142 Barbara Short               Ocala,FL                                                      
 19    51:30 16:37   19 40-44  175 F     9 Barbara Ammer               Ocala,FL                                                      
 20    52:11 16:50   20 40-44  177 F   830 Cheryl Tomlinson            Ocala,FL                                                      
 21    52:50 17:03   21 40-44  180 F    82 Susan Alcock                Ocala,FL                                                      
 22    53:14 17:10   22 40-44  184 F   244 Lucy Lesbirel               Ocala,FL                                                      
 23    53:19 17:12   23 40-44  186 F   242 Jenni Hager                 Ocala,FL                                                      
 24    54:45 17:40   24 40-44  198 F   277 LoriJean Hunley             Ocala,FL                                                      
 25    61:47 19:56   25 40-44  202 F   850 Patricia Trapp              Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:15  8:09    1 35-39   13 F    26 Flo Baker                   Gainesville,FL                                               
 2     25:21  8:11    2 35-39   14 F   132 Erika Summerfield           Ocala,FL                                                     
 3     27:24  8:50    3 35-39   29 F   825 Janelle Johnson             Ocala,FL                                                     
 4     27:34  8:54    4 35-39   31 F   883 Marielle Tomasovich         Ocala,FL                                                     
 5     28:06  9:04    5 35-39   37 F   267 Christie Evon               Ocala,FL                                                     
 6     29:04  9:23    6 35-39   46 F   154 Jessica Chicas              Ocala,FL                                                     
 7     29:08  9:24    7 35-39   47 F    25 Melanie Svercek             Ocala,FL                                                     
 8     29:23  9:29    8 35-39   52 F   162 Jamie Roche                 Ocala,FL                                                     
 9     29:27  9:30    9 35-39   53 F   167 Esther Maitha               Ocala,FL                                                     
 10    29:42  9:35   10 35-39   56 F   869 D Callaway                                                                             
 11    29:51  9:38   11 35-39   58 F    83 Jennifer Alberty            Summerfield,FL                                                
 12    30:47  9:56   12 35-39   67 F   161 Heather Lipira              Ocala,FL                                                      
 13    30:54  9:58   13 35-39   69 F    94 Jennifer Davis              Ocala,FL                                                      
 14    31:24 10:08   14 35-39   73 F   163 Jennifer Reimsnyder         Belleview,FL                                                  
 15    33:01 10:39   15 35-39   83 F   265 Katherine German            Ocala,FL                                                      
 16    35:05 11:19   16 35-39  110 F   856 Misty Mizzoni               Ocala,FL                                                      
 17    35:32 11:28   17 35-39  113 F   285 Lisa Varner                 Ocala,FL                                                      
 18    36:26 11:45   18 35-39  119 F   259 Holly Lazanowski            Belleview,FL                                                  
 19    38:41 12:29   19 35-39  131 F   199 Cindy Beard                 Sumterville,FL                                                
 20    40:05 12:56   20 35-39  141 F   120 Yara Gonsalves              Lake Worth,FL                                                 
 21    44:29 14:21   21 35-39  150 F   216 Maggie Zurakauski           Ocala,FL                                                      
 22    48:08 15:32   22 35-39  166 F   821 Christy Pisczrk                                                                        
 23    53:53 17:23   23 35-39  190 F     7 Amy Valentin                Summerfield,FL                                                

       WOMEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:08  8:06    1 30-34   12 F    35 Elizabeth Eiland            Ocala,FL                                                     
 2     25:23  8:11    2 30-34   15 F   863 Diana Greene                Ocala,FL                                                     
 3     25:55  8:22    3 30-34   18 F   286 Jennifer Given              Ocala,FL                                                     
 4     26:02  8:24    4 30-34   21 F   105 Marsha Zarco                Ocala,FL                                                     
 5     26:26  8:32    5 30-34   25 F   871 Jessica Gomillion           Ocala,FL                                                     
 6     27:36  8:54    6 30-34   32 F    51 Jennifer Wilber             Ocala,FL                                                     
 7     28:04  9:03    7 30-34   36 F    31 Peggy Recanzone             Dunnellon,FL                                                 
 8     28:12  9:06    8 30-34   39 F   160 Stephanie Pruitt            Ocala,FL                                                     
 9     28:53  9:19    9 30-34   44 F   138 Crystal Osborne             Ocala,FL                                                     
 10    29:21  9:28   10 30-34   51 F    33 Sarah Roberts               Ocala,FL                                                      
 11    30:33  9:51   11 30-34   63 F   851 Brandy Hamilton             Ocala,FL                                                      
 12    31:57 10:18   12 30-34   76 F   835 Janice Camillo              Ocala,FL                                                      
 13    32:37 10:31   13 30-34   79 F   827 Leslie Maser                Ocala,FL                                                      
 14    33:06 10:41   14 30-34   86 F   201 Emily McDaniel              Ocala,FL                                                      
 15    33:09 10:42   15 30-34   87 F   202 Lindsey Hampton             Ocala,FL                                                      
 16    33:16 10:44   16 30-34   89 F   256 Charlotte Trout             Ocala,FL                                                      
 17    34:24 11:06   17 30-34   97 F   836 Carol Ellis                 High Springs,FL                                               
 18    34:27 11:07   18 30-34   98 F   185 Kara Billig                 Ocklawaha,FL                                                  
 19    35:19 11:24   19 30-34  111 F   168 Amy Royal                   Lake City,FL                                                  
 20    39:40 12:48   20 30-34  135 F    43 Jamie Rohrer                Archer,FL                                                     
 21    39:57 12:53   21 30-34  139 F   282 Lanesha Rendleman           Ocala,FL                                                      
 22    40:01 12:55   22 30-34  140 F   266 Tamela Rendleman            Ocala,FL                                                      
 23    48:31 15:39   23 30-34  168 F   213 Lindsey Milian              Citrus Springs,FL                                             
 24    50:16 16:13   24 30-34  173 F   101 Jacque Voss                 Belleview,FL                                                  
 25    53:52 17:23   25 30-34  189 F     8 Audrey Arroyo               Ocala,FL                                                      
 26    54:20 17:32   26 30-34  195 F   872 Julia Lucas                 Ocala,FL                                                      
 27    56:00 18:04   27 30-34  199 F     3 Lindsay Welsh               Lady Lake,FL                                                  
 28    60:47 19:36   28 30-34  201 F   288 Tara Diamond                Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:51  8:01    1 25-29   11 F   847 Amy Breese                  Ocala,FL                                                     
 2     26:07  8:25    2 25-29   22 F    59 Danielle Kelley             Ocala,FL                                                     
 3     27:20  8:49    3 25-29   28 F    41 Keri Williams               Ocala,FL                                                     
 4     29:16  9:26    4 25-29   49 F    39 Nina Willoughby             Ocala,FL                                                     
 5     30:44  9:55    5 25-29   66 F   283 Jynelle Liebegott           Ocala,FL                                                     
 6     31:02 10:01    6 25-29   70 F    75 Sondra Stokes               Oxford,FL                                                    
 7     31:04 10:01    7 25-29   71 F    92 Lauren Whitehurst           Williston,FL                                                 
 8     31:31 10:10    8 25-29   74 F   885 Malleri Padgett             Ocala,FL                                                     
 9     32:20 10:26    9 25-29   77 F    97 Camille Jefferson           Ocala,FL                                                     
 10    32:35 10:31   10 25-29   78 F   817 Brooke Hammond              Ocala,FL                                                      
 11    32:43 10:33   11 25-29   81 F    67 Lyndi Dyson                 Ocala,FL                                                      
 12    34:00 10:58   12 25-29   93 F   838 Yvette Robles               Ocala,FL                                                      
 13    35:03 11:18   13 25-29  109 F   158 Haley Castleberry           Dunnellon,FL                                                  
 14    37:14 12:01   14 25-29  121 F    30 Melissa Cooke               Ocala,FL                                                      
 15    37:24 12:04   15 25-29  122 F    60 Megan Akana                 Silver Springs,FL                                             
 16    37:32 12:06   16 25-29  123 F     6 Ashley Brosius              Lady Lake,FL                                                  
 17    38:47 12:31   17 25-29  132 F   172 Erin Powell                 Ocala,FL                                                      
 18    40:31 13:04   18 25-29  142 F    70 Kelsey Cannady              Ocala,FL                                                      
 19    45:10 14:34   19 25-29  153 F    77 Rita Inman                  Williston,FL                                                  
 20    47:28 15:19   20 25-29  160 F   190 Maranda Southall            Summerfield,FL                                                
 21    48:31 15:39   21 25-29  169 F   214 Lauren Fleck                Dunnellon,FL                                                  
 22    53:26 17:14   22 25-29  187 F    12 Joella Hojenski             Ocala,FL                                                      
 23    53:54 17:23   23 25-29  191 F   868 Aislyn Holsbeke             Ocala,FL                                                      
 24    57:04 18:25   24 25-29  200 F   253 Christie Barbur             Summerfield,FL                                                
 25    62:01 20:00   25 25-29  204 F    52 Heather Harrington          Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 21-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:37  9:33    1 21-24   54 F   122 Yu Jin Henson               Gainesville,FL                                               
 2     33:04 10:40    2 21-24   84 F    80 Chynna Thornburg            Mt. Dora,FL                                                  
 3     33:41 10:52    3 21-24   92 F    34 Stefanie DeBetta            Ocala,FL                                                     
 4     34:09 11:01    4 21-24   95 F    79 Jenna Bodzo                 Belleview,FL                                                 
 5     34:57 11:16    5 21-24  108 F   155 Elizabeth Rehberg           Lake City,FL                                                 
 6     38:21 12:22    6 21-24  129 F   858 Macey Royal                 Lake City,FL                                                 
 7     39:47 12:50    7 21-24  136 F   136 Erica Nantz                 Anthony,FL                                                   
 8     43:46 14:07    8 21-24  148 F    53 Jodie Sniegowski            Weirsdale,FL                                                 
 9     47:38 15:22    9 21-24  161 F   229 Karlie Urban                Ocala,FL                                                     
 10    47:44 15:24   10 21-24  163 F   245 Erica Wichtner              Belleview,FL                                                  
 11    52:40 16:59   11 21-24  179 F   875 Rebekah Wood                Middleburg,FL                                                 

       WOMEN AGE GROUP 18-20


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:44  9:35    1 18-20   57 F    56 Byeolah Henson              Gainesville,FL                                               
 2     29:58  9:40    2 18-20   59 F    55 Catherine Kradel            Gainesville,FL                                               
 3     35:28 11:26    3 18-20  112 F   117 Lindsey Gilbert             Ocala,FL                                                     
 4     49:37 16:00    4 18-20  171 F    62 Ashleigh McVey              Ocala,FL                                                     
 5     49:37 16:00    5 18-20  172 F    61 Brittany Rogers             Ocala,FL                                                     
 6     53:13 17:10    6 18-20  183 F   832 Courtney Yonce              Citra,FL                                                     
 7     62:01 20:00    7 18-20  203 F   284 Trittany Trychta            Summerfield,FL                                               

       WOMEN AGE GROUP 16-17


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:50  7:03    1 16-17    4 F   820 Keely Pislzrk                                                                         
 2     21:58  7:05    2 16-17    5 F   123 Brooke Banner               Williston,FL                                                 
 3     23:52  7:42    3 16-17    6 F   231 Brianne Miller              Ocala,FL                                                     
 4     25:56  8:22    4 16-17   19 F   232 Lauren White                Summerfield,FL                                               
 5     25:58  8:23    5 16-17   20 F   839 Penny Gonnsen               Ocala,FL                                                     
 6     30:35  9:52    6 16-17   64 F   235 Rachel Rogers               Belleview,FL                                                 
 7     33:12 10:43    7 16-17   88 F   879 Fallon Mincy                Ocala,FL                                                     
 8     34:28 11:07    8 16-17   99 F   103 Olivia DellaPorta           Ocala,FL                                                     
 9     34:45 11:13    9 16-17  104 F   233 Breanna Stehr               Ocala,FL                                                     
 10    39:38 12:47   10 16-17  134 F   206 Katherine Schmidt           Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 14-15


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:14  9:06    1 14-15   40 F   174 Alexandra Dowd              Ocala,FL                                                     
 2     28:27  9:11    2 14-15   42 F   228 Jessica Worzel              Ocala,FL                                                     
 3     33:05 10:40    3 14-15   85 F   144 Chyanne Bennett             Umatilla,FL                                                  
 4     34:41 11:11    4 14-15  103 F   880 Grace Lopez                 Ocala,FL                                                     
 5     39:52 12:52    5 14-15  138 F   873 Megthan Flynn               Ocala,FL                                                     
 6     43:04 13:54    6 14-15  146 F   845 Katelyn Fiorello            Ocala,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 12-13


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:54  7:43    1 12-13    7 F   247 Hannah Wagner               Ocala,FL                                                     
 2     28:18  9:08    2 12-13   41 F   140 Lauren Waller               Ocala,FL                                                     
 3     30:04  9:42    3 12-13   60 F    63 Danielle Van Wie            Ocala,FL                                                     
 4     30:54  9:58    4 12-13   68 F    95 Emily Davis                 Ocala,FL                                                     
 5     34:30 11:08    5 12-13  100 F    22 Kyley O'Dell                Ocala,FL                                                     
 6     34:37 11:10    6 12-13  102 F   189 Madison Aldana              Ocala,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 10-11


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:42  7:00    1 10-11    2 F   254 Katerina Dobkowski          Belleview,FL                                                 
 2     27:14  8:47    2 10-11   27 F   855 Isabella Mizzoni            Ocala,FL                                                     
 3     28:32  9:12    3 10-11   43 F    46 Peyton Merriman             Ocala,FL                                                     
 4     34:02 10:59    4 10-11   94 F   262 Reagan Cole                 Ocala,FL                                                     
 5     34:53 11:15    5 10-11  107 F    47 Caroline Merriman           Ocala,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 01- 9


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:16 11:42    1 01-9   117 F   198 Izabelle Beard              Sumterville,FL                                              
 2     37:37 12:08    2 01-9   126 F   281 Kaylei Perry-Hunley         Summerfield,FL                                              
 3     51:52 16:44    3 01-9   176 F   829 Sarah Tomlinson             Ocala,FL                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET