Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Mar16_Tourde_set4.shtml

Tour de Village

Carrollwood, FL, March 16, 2013

[Overall 5k Results | Male 5k Results | Female 5k Results | 1 Mile Results ]

5k Age Group Results

Tour de Village 5k

Tour de Village

5k

Age Group Results

March 15, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bonnie Joyce                      Tampa  FL             542   20       19        24:30.5      7:54/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael MacDonald                 Tampa  FL             550   27        1        18:43.2      6:02/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jensen Mayer                      Tampa  FL             609   10       24        25:38.7      8:16/M
       2    Lindie Mayer                      Tampa  FL             610   8       109        38:58.7     12:34/M
       3    Hannah Brubaker                   Port Richey  FL       510   10      125        42:28.0     13:42/M
       4    Payton Davis                      Tampa  FL             521    6      127        42:45.5     13:47/M
       5    Kylie Sinonski                                          599   10      132        45:29.0     14:40/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Marquis                                           626   10       29        26:49.8      8:39/M
       2    Paul Desousa                      Lutz  FL              623    7       67        31:51.8     10:16/M
       3    Dominic Bottini                   Tampa  FL             504   10       83        34:38.0     11:10/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Quincy Mayer                      Tampa  FL             607   14       21        25:30.5      8:14/M
       2    Avery Mayer                       Tampa  FL             608   12       23        25:38.3      8:16/M
       3    Dylan McAleese                    Tampa  FL             552   14       93        35:09.9     11:20/M
       4    Mary Joyce                        Tampa  FL             544   11       94        35:18.8     11:23/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Turnee                                             593   11        6        21:10.6      6:50/M
       2    Reagan Etherton                   Tampa  FL             528   14       14        23:23.5      7:33/M
       3    Ray Petrus                                              648   13       34        27:20.3      8:49/M
       4    Lucas Grahn                       Tampa  FL             538   12       61        31:20.2     10:06/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keanu Gerald                      Land O Lakes  FL      534   17       40        27:43.0      8:56/M
       2    Megan Takevchi                                          632   15       49        30:03.5      9:42/M
       3    Davida Friedman-Shaw              Tampa  FL             533   16       57        31:06.8     10:02/M
       4    Katie Takevchi                                          634   18       68        31:52.5     10:17/M
       5    Hayley McAleese                   Tampa  FL             553   15       69        32:12.7     10:23/M
       6    Madison Etherton                  Tampa  FL             525   16       70        32:34.3     10:30/M
       7    Hannah Lopez                      Tampa  FL             549   17       72        32:46.4     10:34/M
       8    Kristin Glavan                    Tampa  FL             536   18       73        32:46.5     10:34/M
       9    Alexandra Carey                                         633   16       85        34:42.1     11:12/M
      10    Brianna Hullchull                                       613   15      130        45:25.8     14:39/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alberto Sainz de la Pena                                616   19        2        19:07.0      6:10/M
       2    Michael Noesen                                          638   18       12        23:09.5      7:28/M
       3    Daniel Joyce                      Tampa  FL             545   18       18        24:25.8      7:53/M
       4    Jacob Lyons                                             605   17       62        31:23.7     10:07/M
       5    Justin Weatherford                                      643   18       64        31:30.1     10:10/M
       6    Garrett Lunn                                            629   17       96        35:48.8     11:33/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Davis                                             635   21       75        33:12.2     10:43/M
       2    Jessica Magrill                                         636   21       76        33:12.4     10:43/M
       3    Kylila Bullard                    Lutz  FL              513   20       99        36:15.2     11:42/M
       4    Sisady Sosa                                             587   23      116        40:20.0     13:01/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bradley Nelson                                          644   23        3        19:45.9      6:22/M
       2    Adrian Martinez                                         597   21        8        21:26.6      6:55/M
       3    Tyler Dapore                                            603   24       50        30:13.0      9:45/M
       4    Robert Plymale                                          647   21       82        34:21.4     11:05/M
       5    Spencer Coto                                            585   23      114        39:48.2     12:50/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angela Royster                                          655   26       32        27:01.4      8:43/M
       2    Krystal Ferrer                                          654   26       33        27:02.1      8:43/M
       3    Chrissy Plutschack                Thomasville  GA       563   25       37        27:36.8      8:54/M
       4    Lindsey Schenker                  Tampa  FL             569   26       41        27:47.9      8:58/M
       5    Mary Gillian                                            606   27       52        30:25.3      9:49/M
       6    Monica Morgan                     Lutz  FL              558   29       81        34:16.7     11:03/M
       7    Erica Boyer                       Tampa  FL             506   26       88        34:57.3     11:16/M
       8    Ryan Wendt                        Tampa  FL             584   29      106        37:33.9     12:07/M
       9    Mari Gonzales-Cruz                                      596   28      117        40:29.6     13:04/M
      10    Samantha Pylmale                                        622   25      118        41:08.1     13:16/M
      11    Alyssa Accetta                    Tampa  FL             501   25      119        41:14.4     13:18/M
      12    Alison Esposito                   Miami  FL             524   28      120        41:15.4     13:18/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    U'Kwon Leggett                                          598   25        4        19:58.6      6:26/M
       2    Davin Boyer                       Tampa  FL             507   25       45        29:12.4      9:25/M
       3    Jacob Peterson                                          620   27       66        31:38.3     10:12/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerilyn White                                           601   32       47        29:24.9      9:29/M
       2    Julia Tucker                      Tampa  FL             577   34       51        30:25.3      9:49/M
       3    Laura Malave                      Tampa  FL             551   34       84        34:40.4     11:11/M
       4    Melissa Click                                           650   34      102        36:54.1     11:54/M
       5    Katie Metz                        Lutz  FL              557   33      105        37:10.7     11:59/M
       6    Melanie Cerchione                 Tampa  FL             516   30      111        39:11.7     12:38/M
       7    Cristy Bringger                   Tampa  FL             508   34      112        39:11.9     12:38/M
       8    Michelle Garcia                                         592   33      113        39:15.3     12:40/M
       9    Darci Brubaker                    Port Richey  FL       509   30      115        40:20.0     13:01/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Dale                                            612   31       10        22:06.1      7:08/M
       2    Jim Brubaker                      Port Richey  FL       511   31      124        42:25.0     13:41/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alba Escpbar                                            604   36       55        30:36.0      9:52/M
       2    Shelley Hamilton                  Tampa  FL             540   37       60        31:18.3     10:06/M
       3    Laura Jordan                                            637   36       89        35:00.0     11:17/M
       4    Gail Changsut                     Tampa  FL             517   38      100        36:15.8     11:42/M
       5    Melanie Redding                                         640   37      108        38:20.7     12:22/M
       6    Kristine Rahn                     Lutz  FL              564   39      121        41:17.4     13:19/M
       7    Jennifer Thompson                 Lutz  FL              574   35      122        41:35.7     13:25/M
       8    Davina Gould                      Tampa  FL             537   37      128        42:56.1     13:51/M
       9    Jessica Jordan                                          617   37      129        43:53.5     14:09/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Foster                                             639   38        7        21:25.1      6:55/M
       2    Eric Pellenbarg                   Tampa  FL             562   36        9        21:59.7      7:05/M
       3    Steve Hasselbach                                        645   39       15        23:23.8      7:33/M
       4    Josh Thompson                     Lutz  FL              576   35       22        25:33.4      8:15/M
       5    Charles Mestas                    Tampa  FL             556   35       25        25:58.8      8:23/M
       6    Bill Starcevic                                          631   36       28        26:45.3      8:38/M
       7    Greg Hamilton                     Tampa  FL             541   39       36        27:29.9      8:52/M
       8    Jamil Robertson                   Thomasville  GA       568   35       39        27:40.8      8:55/M
       9    Christopher Nank                                        614   38       44        29:00.8      9:21/M
      10    Andrew Massigh                                          642   39       58        31:11.3     10:04/M
      11    Jonathan Cox                      Tampa  FL             520   39      107        38:09.9     12:18/M
      12    Jason Davis                       Tampa  FL             522   38      126        42:33.9     13:44/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chera Maglio                                            611   40       35        27:29.3      8:52/M
       2    Wendi McAleese                    Tampa  FL             554   43       42        28:05.8      9:04/M
       3    Michelle Caceres                  Tampa  FL             514   42       48        29:29.3      9:31/M
       4    Ginger Cox                        Tampa  FL             519   44       80        34:14.0     11:03/M
       5    Julie Russon                                            630   41       86        34:45.5     11:13/M
       6    Clara Kellner                     Tampa  FL             547   43       87        34:47.7     11:13/M
       7    Heather Siminski                                        600   43      131        45:28.0     14:40/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luis Changsut                     Tampa  FL             518   40       16        23:35.0      7:36/M
       2    Steve Walz                        Tampa  FL             582   43       27        26:24.3      8:31/M
       3    Darin Marquis                                           625   41       59        31:12.8     10:04/M
       4    Greg Allen                                              653   42       63        31:24.2     10:08/M
       5    Joe Paskowski                     Tampa  FL             561   42       65        31:30.9     10:10/M
       6    David Kahlbaugh                   Tampa  FL             546   40       79        34:06.5     11:00/M
       7    Robert Weatherford                                      628   43      103        36:54.1     11:54/M
       8    Richard Bottini                   Tampa  FL             505   41      110        39:08.1     12:37/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Morse                        Tampa  FL             559   49       30        26:50.1      8:39/M
       2    Michael Aubrey                                          594   49       38        27:40.0      8:55/M
       3    Suzy Friedman                     Tampa  FL             532   48       56        31:06.7     10:02/M
       4    Carolyn Glavan                    Tampa  FL             535   47       71        32:46.0     10:34/M
       5    Elizabeth Tubon                                         646   48       78        33:42.7     10:52/M
       6    Jill Bonnville                                          651   49       91        35:02.3     11:18/M
       7    Alice Pletropaoli                                       621   48       98        36:10.7     11:40/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erick Bertram                                           641   48        5        21:04.6      6:48/M
       2    Jon Barry                                               619   49       11        22:32.0      7:16/M
       3    Evan Unger                        Odessa  FL            578   47       46        29:20.4      9:28/M
       4    David Shawer                                            591   49       53        30:27.6      9:49/M
       5    Eddie Lastra                                            624   45       54        30:30.1      9:50/M
       6    Bill Shanks                                             627   46       77        33:20.3     10:45/M
       7    Gary Etherton                     Tampa  FL             527   45       97        36:01.5     11:37/M
       8    Greg Thompson                     Brandon  FL           575   48      135        48:38.5     15:41/M
       9    Jose Jordan                                             618   45      137        53:50.8     17:22/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Joyce                   Tampa  FL             543   53       90        35:01.7     11:18/M
       2    Laurie Spieler                                          686   51      104        37:03.2     11:57/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Woods                        Holiday  FL           589   53       13        23:18.3      7:31/M
       2    Robert Huetz                                            649   50       17        23:35.3      7:36/M
       3    Martin Schwartz                   Tampa  FL             570   50       31        27:00.6      8:43/M
       4    Frank Filippone                                         652   54       92        35:02.5     11:18/M
       5    Jeff McAleese                     Tampa  FL             555   53       95        35:27.0     11:26/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pat Fox                           Lutz  FL              531   56       26        26:19.2      8:29/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine Bullard                 Lutz  FL              512   60      101        36:15.9     11:42/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Cooperwasser                                       615   63       20        25:08.5      8:06/M
       2    Humberto Cato                                           586   64       43        28:32.2      9:12/M
       3    Robert Buchler                                          595   62       74        33:09.6     10:42/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Collie                                             588   72      133        47:19.9     15:16/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Welch                        Sarasota  FL          583   75      123        42:22.6     13:40/M
       2    Dan Fields                        Tampa  FL             530   78      134        48:07.8     15:31/M
       3    Neil Keefer                                             590   74      136        50:49.2     16:24/M