Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Jul27_Twilig_set1.shtml

Twilight Tri

Crystal River, FL, July 27, 2013

[Age Groups ]

Overall Times with Splits

Courtesy of DRC Sports

                    Twilight Twi                                      
Place   Time    Bib#   Name                                City State
            Age   Place |    Place |     SWIM    | Tran. |        BIKE        | Tran. |          RUN        |   Penalty
            Group Group | Sex  Sex |  Time Place | Time  |    Time  MPH Place | Time  |    Time  Pace Place | Time Reason
  1    48:22.2   501  Buddy Verderber                      Vero Beach, FL                               
             OVRALL   1     M   1    6:02.5    1   0:28     23:13.2 25.8    2   0:42     17:57.2  5:59    5                           
  2    49:21.0   374  Nat Glackin                          Saint Petersburg, FL                         
             30-34    1     M   2    7:07.8    7   0:32     23:11.6 25.9    1   0:36     17:55.0  5:58    4                           
  3    49:54.4   436  Zach Mori                            Palm Harbor, FL                              
             20-24    1     M   3    6:43.5    4   0:25     23:44.7 25.3    3   0:27     18:35.4  6:12    7                           
  4    52:05.5   538  Kostyantyn Surkov                    Trinity, FL                                  
             35-39    1     M   4    8:07.2   30   0:34     24:33.9 24.4    6   0:39     18:12.5  6:04    6                           
  5    52:31.0   527  John Hovius                          Groveland, FL                                
             Master   1     M   5    7:26.0   13   0:24     24:10.1 24.8    4   0:24     20:07.0  6:42   13                           
  6    52:36.7   393  Eric Hirsbrunner                     Land O Lakes, FL                             
             30-34    2     M   6    6:23.9    2   0:26     24:32.9 24.5    5   0:37     20:38.7  6:53   17                           
  7    54:09.7   384  Adam Hasebroock                      TAMPA, FL                                    
             35-39    2     M   7    7:16.0   12   0:40     26:29.3 22.7   18   0:42     19:02.7  6:21    8                           
  8    54:28.0   534  Tim Wenger                           Inverness, FL                                
             20-24    2     M   8    7:09.6    8   0:57     28:04.6 21.4   42   0:35     17:43.0  5:54    2                           
  9    54:48.6   463  MIchael Rosato                       Gainesville, FL                              
             25-29    1     M   9    7:40.4   17   0:31     28:09.7 21.3   45   0:41     17:47.6  5:56    3                           
 10    55:03.9   347  Kristin Donahue                      Webster, FL                                  
             OVRALL   1     F   1    6:35.9    3   0:40     26:39.6 22.5   23   0:41     20:28.9  6:49   15                           
 11    55:35.4   350  Craig Emery                          Clearwater, FL                               
             45-49    1     M  10    8:59.4   64   0:08     25:02.9 24.0    8   0:51     20:35.4  6:52   16                           
 12    55:47.0   437  David Morrow                         Tarpon Springs, GA                           
             60-64    1     M  11    8:04.1   26   0:33     25:25.6 23.6   10   0:33     21:12.0  7:04   24                           
 13    55:53.4   406  Richard Klobuchar                    Clearwater, FL                               
             30-34    3     M  12    8:45.0   54   0:35     25:34.3 23.5   11   0:45     20:14.4  6:45   14                           
 14    56:11.0   479  Jeffrey Smith                        Ocala, FL                                    
             45-49    2     M  13    8:13.6   34   0:47     26:24.3 22.7   15   0:56     19:51.0  6:37   11                           
 15    56:11.5   422  Evan Malone                          Gulf Breeze, FL                              
             35-39    3     M  14    7:11.5    9   0:43     28:06.7 21.4   44   0:55     19:16.5  6:25    9                           
 16    56:15.0   517  Julia Worden                         Ocala, FL                                    
             35-39    1     F   2    8:22.2   43   0:39     26:35.9 22.6   21   0:39     20:00.0  6:40   12                           
 17    56:47.7   348  Celia Dubey                          Tarpon Springs, FL                           
             Master   1     F   3    8:20.2   41   0:31     26:24.3 22.7   16   0:32     21:00.7  7:00   21                           
 18    57:23.2   529  Dallas Rose                          Oldsmar, FL                                  
             50-54    1     M  15    8:07.7   29   0:41     25:49.7 23.2   13   0:50     21:56.2  7:19   28                           
 19    57:26.0   428  Jared McFadden                       Seminole, FL                                 
              1-14    1     M  16    7:46.6   20   0:48     27:19.2 22.0   29   0:34     20:59.0  7:00   20                           
 20    57:36.0   454  Richard Purcell                      Williston, FL                                
             40-44    1     M  17   10:16.1  116   0:40     26:30.9 22.6   19   0:26     19:44.0  6:35   10                           
 21    57:37.7   423  Rey Martinez                         Ocala, FL                                    
             35-39    4     M  18    7:45.4   19   0:53     27:35.9 21.8   33   0:31     20:53.7  6:58   19                           
 22    58:30.6   462  Kelly Rooney                         Gainesville, FL                              
             30-34    1     F   4    8:07.0   28   0:38     26:55.8 22.3   25   0:46     22:04.6  7:21   30                           
 23    58:43.9   448  James Phillips                       Tallahassee, FL                              
             45-49    3     M  19    8:06.8   27   0:39     25:50.7 23.2   14   0:45     23:23.9  7:48   45                           
 24    58:51.6   354  Greg Fann                            Clearwater, FL                               
             40-44    2     M  20    8:15.4   37   1:21     25:08.5 23.9    9   1:05     21:02.6  7:01   22     2 3.4f                
 25    58:58.3   353  Asa Evans                            Oviedo, FL                                   
             50-54    2     M  21    8:47.2   56   0:44     25:49.0 23.2   12   0:55     22:43.3  7:34   35                           
 26    59:17.6   301  Team 2 Rascals And A Geezer          Tampa, FL                                    
             Relay    1     X   0    9:07.0   69   0:36     31:17.5 19.2  102   0:41     17:36.6  5:52    1                           
 27    59:22.6   478  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                            
             45-49    4     M  22    8:52.6   61   1:08     27:06.6 22.1   26   0:50     21:26.6  7:09   25                           
 28    59:32.0   533  Heath Shewmaker                      New Port Richey, FL                          
             40-44    3     M  23    8:37.2   51   0:57     24:37.9 24.4    7   1:16     24:05.0  8:02   55                           
 29    59:34.8   332  Patrick Carter                       Clearwater, FL                               
             25-29    2     M  24    7:01.6    6   0:57     27:50.3 21.6   36   0:51     22:55.8  7:38   39                           
 30  1:00:05.4   330  Tim Carlson                          Saint Simons Island, GA                      
             50-54    3     M  25    9:04.3   68   1:07     26:31.1 22.6   20   1:22     22:01.4  7:20   29                           
 31  1:00:12.0   492  Jake Thompson                        Newberry, FL                                 
             30-34    4     M  26    9:43.1   96   0:50     27:33.1 21.8   32   0:56     21:10.0  7:03   23                           
 32  1:00:47.5   440  Jerome Napp                          Weeki Wachee, FL                             
             55-59    1     M  27    8:08.3   31   1:00     27:55.2 21.5   38   0:47     22:57.5  7:39   41                           
 33  1:00:56.1   540  Geir Helge Stormark                  Gainesville, FL                              
             25-29    3     M  28    8:40.9   52   1:20     28:26.4 21.1   49   0:47     21:43.1  7:14   27                           
 34  1:00:59.0   433  Kim Miller                           Osprey, FL                                   
             50-54    1     F   5    8:00.1   22   0:55     27:19.2 22.0   28   0:57     23:48.0  7:56   51                           
 35  1:01:27.7   503  Caitlin Warner                       Clearwater, FL                               
             25-29    1     F   6    6:43.2    5   0:59     29:48.2 20.1   73   0:55     23:02.7  7:41   42                           
 36  1:01:29.3   472  Jeremy Selbst                        Tampa, FL                                    
             30-34    5     M  29    8:23.9   44   0:56     26:27.1 22.7   17   0:53     24:50.3  8:17   72                           
 37  1:01:30.8   429  Lisa McFadden                        Seminole, FL                                 
             40-44    1     F   7    9:02.0   66   0:39     27:27.0 21.9   30   0:46     23:36.8  7:52   47                           
 38  1:01:33.4   364  Michael Fowler                       Gainesville, FL                              
             40-44    4     M  30    9:00.7   65   1:05     27:29.2 21.8   31   1:07     22:52.4  7:37   38                           
 39  1:01:41.0   518  Patrick Worden                       Ocala, FL                                    
             40-44    5     M  31    8:49.0   59   0:39     30:19.6 19.8   82   1:07     20:47.0  6:56   18                           
 40  1:01:46.0   411  Kevin Kramer                         Sarasota, FL                                 
             30-34    6     M  32    8:15.0   36   0:51     27:59.5 21.4   39   1:00     23:41.0  7:54   49                           
 41  1:02:02.4   410  Jill Kralovanec                      Tampa, FL                                    
             45-49    1     F   8    8:42.5   53   0:57     28:37.9 21.0   55   0:55     22:51.4  7:37   37                           
 42  1:02:24.0   502  Kaitlin Wallace                      Tallahassee, FL                              
             20-24    1     F   9    8:35.2   50   1:03     28:47.0 20.8   59   0:42     23:17.0  7:46   44                           
 43  1:02:38.3   363  William Ford                         Trinity, FL                                  
             30-34    7     M  33   10:30.3  125   1:11     28:10.2 21.3   46   1:12     21:35.3  7:12   26                           
 44  1:02:44.4   412  Zak Kuiper                           Tampa, FL                                    
             25-29    4     M  34    9:36.6   89   1:20     28:16.4 21.2   48   1:12     22:20.4  7:27   32                           
 45  1:02:58.6   457  Kathryn Richwine                     Saint Petersburg, FL                         
             25-29    2     F  10    8:34.3   48   1:02     30:02.8 20.0   76   0:59     22:21.6  7:27   33                           
 46  1:03:03.8   486  Mindi Straw                          Pensacola, FL                                
             45-49    2     F  11    9:15.6   75   0:50     28:32.4 21.0   52   0:58     23:28.8  7:49   46                           
 47  1:03:05.5   328  Sharon Byun                          Gainesville, FL                              
             40-44    2     F  12    8:25.1   46   0:55     30:35.6 19.6   85   0:49     22:21.5  7:27   34                           
 48  1:03:43.7   391  Michelle Hill                        Orlando, FL                                  
             35-39    2     F  13    8:18.5   40   0:52     29:20.6 20.5   62   0:54     24:19.7  8:06   60                           
 49  1:03:47.0   531  Carol Birch                          Tampa, FL                                    
             50-54    2     F  14    9:22.6   79   1:00     28:03.9 21.4   41   0:50     24:32.0  8:11   64                           
 50  1:03:48.5   430  Rob McKisick                         Middleburg, FL                               
             45-49    5     M  35    9:26.4   82   1:11     28:35.3 21.0   54   0:55     23:41.5  7:54   48                           
 51  1:04:03.5   414  Robert Laseter                       Ocala, FL                                    
             50-54    4     M  36    8:14.9   35   0:59     27:52.3 21.5   37   1:06     25:52.5  8:37   86                           
 52  1:04:18.0   532  Fred Rzymek                          Safety Harbor, FL                            
             60-64    2     M  37    8:16.4   38   1:52     27:41.5 21.7   34   1:13     25:16.0  8:25   80                           
 53  1:04:19.6   402  Mark Kaufman                         Tampa, FL                                    
             40-44    6     M  38    8:25.1   47   1:34     29:23.3 20.4   63   0:41     22:16.6  7:25   31     2 5.10a               
 54  1:04:23.5   524  C Scott Rollins                      Ocala, FL                                    
             Clyde    1     M  39    9:03.4   67   0:41     27:17.9 22.0   27   0:52     26:30.5  8:50   93                           
 55  1:04:39.9   490  Christopher Swere                    Tampa, FL                                    
             40-44    7     M  40    9:11.6   73   0:35     29:12.5 20.5   61   0:46     24:55.9  8:18   74                           
 56  1:04:41.4   369  Matt Galvin                          Tampa, FL                                    
             35-39    5     M  41    8:17.4   39   0:51     26:49.1 22.4   24   0:55     25:49.4  8:36   85     2 3.4h                
 57  1:04:43.0   392  Mike Hill                            Orlando, FL                                  
             40-44    8     M  42    8:58.2   63   0:56     30:42.9 19.5   87   1:21     22:46.0  7:35   36                           
 58  1:04:47.6   424  Jill Martino                         Lutz, FL                                     
             40-44    3     F  15    8:24.2   45   0:36     26:36.0 22.6   22   0:37     28:34.6  9:31  117                           
 59  1:04:55.4   375  Jeff Godman                          Gainesville, FL                              
             40-44    9     M  43    9:35.0   88   0:54     29:34.6 20.3   68   0:37     24:15.4  8:05   58                           
 60  1:04:59.9   505  Travis Warner                        Clearwater, FL                               
             20-24    3     M  44    8:47.3   55   0:42     29:31.4 20.3   66   0:55     25:04.9  8:21   77                           
 61  1:05:11.0   504  Tom Warner                           Clearwater, FL                               
             55-59    2     M  45    8:49.5   60   0:40     30:02.7 20.0   77   0:43     24:57.0  8:19   75                           
 62  1:05:22.3   466  Bernadine Sanchez                    Tampa, FL                                    
             50-54    3     F  16    7:30.7   16   0:50     28:01.2 21.4   40   1:01     26:00.3  8:40   88     2 5.10a               
 63  1:05:37.6   386  John Hayes                           Gainesville, FL                              
             55-59    3     M  46    9:30.6   84   0:55     29:23.3 20.4   64   1:12     24:37.6  8:12   66                           
 64  1:05:41.5   446  Doug Peltz                           Palm Harbor, FL                              
             55-59    4     M  47    8:10.6   32   1:23     28:14.1 21.3   47   1:09     24:45.5  8:15   70     2 5.10g               
 65  1:05:55.9   476  James Sheets                         Largo, FL                                    
             50-54    5     M  48    8:13.1   33   0:46     28:05.4 21.4   43   0:43     28:08.9  9:23  111                           
 66  1:06:14.5   404  Tom Kennedy                          Clearwater Beach, FL                         
             55-59    5     M  49   10:04.0  106   0:50     29:32.6 20.3   67   1:49     23:59.5  8:00   52                           
 67  1:06:22.2   425  Joe Massa                            Land O Lakes, FL                             
             35-39    6     M  50    9:32.3   86   1:22     29:46.7 20.2   72   1:20     24:22.2  8:07   61                           
 68  1:06:32.6   426  Scott McAtasney                      Saint Petersburg, FL                         
             30-34    8     M  51   10:31.0  127   1:04     28:32.6 21.0   51   1:38     24:47.6  8:16   71                           
 69  1:06:32.9   322  David Black                          Gainesville, FL                              
             60-64    3     M  52   10:02.6  104   1:03     29:57.9 20.0   75   1:04     24:26.9  8:09   62                           
 70  1:06:32.9   319  Benjamin Binder                      Big Pine Key, FL                             
             25-29    5     M  53    9:23.6   81   1:19     30:08.3 19.9   80   0:59     24:43.9  8:14   69                           
 71  1:06:35.2   308  Carl Allison                         Pinellas Park, FL                            
             45-49    6     M  54    9:09.7   70   1:13     28:40.4 20.9   56   0:57     26:36.2  8:52   95                           
 72  1:07:23.8   514  Pete Williams                        Safety Harbor, FL                            
             40-44   10     M  55   11:27.1  160   1:23     29:54.1 20.1   74   1:25     23:14.8  7:45   43                           
 73  1:07:31.0   351  John Engelbrecht                     Tallahassee, FL                              
             30-34    9     M  56    7:27.4   14   0:42     29:38.5 20.2   69   0:59     28:45.0  9:35  119                           
 74  1:07:52.2   357  Joy Fisher                           Largo, FL                                    
             40-44    4     F  17    7:53.1   21   1:55     31:00.6 19.4   90   1:38     25:26.2  8:29   82                           
 75  1:08:05.4   344  Edward Deustachio                    Port Orange, FL                              
             55-59    6     M  57   10:52.6  138   1:06     28:42.8 20.9   58   1:10     26:15.4  8:45   91                           
 76  1:08:27.0   303  Team Hill                            Lutz, FL                                     
             Relay    2     X   0    8:53.4   62   0:42     31:39.9 19.0  109   0:42     26:31.0  8:50   94                           
 77  1:08:53.9   407  Kelly Koscso                         Boca Raton, FL                               
             30-34    2     F  18   10:35.9  128   1:47     30:55.1 19.4   89   1:17     24:19.9  8:06   59                           
 78  1:09:03.1   340  Leigh Daul                           Punts Gorda, FL                              
             50-54    4     F  19    9:39.9   93   0:52     30:16.7 19.8   81   0:57     27:19.1  9:06  103                           
 79  1:09:10.2   377  Glenn Good                           Gainesville, FL                              
             55-59    7     M  58    8:48.1   58   0:56     29:11.2 20.6   60   1:10     27:05.2  9:02  100     2 5.10g               
 80  1:09:16.9   456  Chris Reynolds                       Clearwater Beach, FL                         
             35-39    7     M  59    8:48.5   57   1:16     33:32.3 17.9  134   1:09     24:31.9  8:10   63                           
 81  1:09:25.1   526  Amanda Morgan                        Palatka, FL                                  
             20-24    2     F  20    9:09.4   71   0:48     31:38.5 19.0  108   1:04     26:46.1  8:55   98                           
 82  1:09:32.6   468  Hugo Scavino                         WESLEY CHAPEL, FL                            
             45-49    7     M  60   10:09.6  108   1:29     29:45.7 20.2   71   1:32     26:37.6  8:52   96                           
 83  1:09:40.0   320  Kenneth Binder                       Rocky Mount, NC                              
             55-59    8     M  61    9:32.9   87   1:12     27:47.7 21.6   35   1:30     29:39.0  9:53  131                           
 84  1:10:06.3   326  Ethan Bunts                          Crystal RIver, FL                            
             20-24    4     M  62    7:43.6   18   1:21     31:44.3 18.9  111   1:05     28:13.3  9:24  112                           
 85  1:10:13.3   380  Kim Hanson                           Brunswick, GA                                
             50-54    5     F  21    9:12.2   74   1:03     31:00.8 19.4   91   1:16     27:42.3  9:14  106                           
 86  1:10:16.3   481  Susan Snode                          Lithia, FL                                   
             35-39    3     F  22   10:20.9  119   2:26     30:35.8 19.6   86   1:38     25:17.3  8:26   81                           
 87  1:10:22.0   485  Daniel Stout                         Odessa, FL                                   
             30-34   10     M  63   10:29.2  124   1:23     31:14.3 19.2  101   1:03     26:13.0  8:44   90                           
 88  1:10:28.0   331  David Carruthers                     Palm Harbor, FL                              
             30-34   11     M  64    9:37.3   90   2:27     31:05.8 19.3   95   1:10     26:09.0  8:43   89                           
 89  1:10:44.9   500  Forrest Vaughn                       Gainesville, FL                              
             M/P/L    1     M  65    7:14.2   10   2:35     31:03.8 19.3   93   1:16     28:36.9  9:32  118                           
 90  1:10:54.1   416  Dylan Lennon                         Gainesville, FL                              
             Novice   1     M  66    9:43.2   95   1:34     33:48.5 17.8  139   1:12     24:37.1  8:12   67                           
 91  1:10:59.3   408  Kevin Koscso                         Boca Raton, FL                               
             25-29    6     M  67   13:10.0  188   1:03     31:04.8 19.3   94   1:04     24:38.3  8:13   68                           
 92  1:11:04.9   372  Pippin Gilbert                       Gainesville, FL                              
             35-39    4     F  23    9:54.5   99   1:47     34:01.5 17.6  144   1:08     24:14.9  8:05   56                           
 93  1:11:09.1   489  Nick Sutherland                      Gainesville, FL                              
             Clyde    2     M  68   10:11.1  112   1:00     31:28.0 19.1  107   1:00     27:30.1  9:10  104                           
 94  1:11:23.7   389  Matthew Heath                        New Port Richey, FL                          
             25-29    7     M  69    9:44.8   97   2:18     33:35.5 17.9  135   0:53     24:53.7  8:18   73                           
 95  1:11:32.0   315  Mark Barry                           Spring Hill, FL                              
             55-59    9     M  70    8:00.3   23   1:08     31:12.6 19.2   99   1:41     29:31.0  9:50  128                           
 96  1:11:41.9   516  Mary K. Wimsett                      Gainesville, FL                              
             40-44    5     F  24   10:36.8  130   1:43     33:13.6 18.1  130   1:07     25:02.9  8:21   76                           
 97  1:11:45.1   521  Gary Zarkis                          Orange Park, FL                              
             50-54    6     M  71    7:27.4   15   1:49     31:08.5 19.3   97   1:20     30:01.1 10:00  136                           
 98  1:12:01.1   450  Deborah Pike                         Riverview, FL                                
             40-44    6     F  25   11:17.3  152   0:57     31:06.6 19.3   96   0:41     28:00.1  9:20  109                           
 99  1:12:10.5   415  Whit Lasseter                        Tampa, FL                                    
             30-34    3     F  26   16:10.3  208   1:09     30:21.9 19.8   83   1:34     22:56.5  7:39   40                           
100  1:12:16.6   405  J.M. Kitner                          Port Richey, FL                              
             25-29    3     F  27    9:57.6  103   1:12     32:46.0 18.3  124   1:08     27:13.6  9:04  102                           
101  1:12:17.5   349  Patrick Dussinger                    Jacksonville, FL                             
             40-44   11     M  72   10:12.9  114   1:16     32:50.2 18.3  126   1:30     26:29.5  8:50   92                           
102  1:12:31.9   341  Bernie Daven                         Palm Coast, FL                               
             M/P/L    2     M  73   11:16.1  151   1:14     30:04.0 20.0   78   1:01     28:56.9  9:39  121                           
103  1:12:33.8   420  Gregory Lynch                        Surarloaf Shores, FL                         
             55-59   10     M  74   11:01.5  143   0:50     31:54.4 18.8  113   0:30     28:18.8  9:26  115                           
104  1:12:43.3   399  David Ivory                          Crystal River, FL                            
             35-39    8     M  75   10:52.7  139   2:04     28:42.6 20.9   57   3:02     28:03.3  9:21  110                           
105  1:12:59.6   371  Reggie Gentle                        Tampa, FL                                    
             30-34   12     M  76   11:11.8  147   1:00     29:30.9 20.3   65   1:08     30:10.6 10:03  138                           
106  1:13:03.5   541  Bruce Metzger Jr                     Land O Lakes, FL                             
             40-44   12     M  77    9:16.4   76   1:31     31:11.3 19.2   98   1:03     30:02.5 10:01  137                           
107  1:13:35.5   362  Meghan Ford                          Trinity, FL                                  
             25-29    4     F  28   11:14.1  149   1:26     34:43.4 17.3  154   1:04     25:08.5  8:23   78                           
108  1:13:36.9   368  Teresa Gadient                       Tampa, FL                                    
             50-54    6     F  29   10:52.2  140   1:26     32:17.0 18.6  116   1:11     27:50.9  9:17  107                           
109  1:13:41.0   515  Erin Willis                          DUNEDIN, FL                                  
             30-34    4     F  30   10:11.2  111   1:53     34:10.3 17.6  145   2:13     25:14.0  8:25   79                           
110  1:13:46.7   449  Kyle Piecora                         Melbourne, FL                                
             25-29    8     M  78   10:22.6  121   1:20     31:02.6 19.3   92   1:44     29:18.7  9:46  125                           
111  1:14:04.4   461  Robert Robinson                      Land O Lakes, FL                             
             Clyde    3     M  79    9:56.8  102   1:45     29:39.4 20.2   70   1:40     31:04.4 10:21  150                           
112  1:14:16.3   338  Jessica Cummings                     Tampa, FL                                    
             25-29    5     F  31    7:14.5   11   2:05     33:28.6 17.9  132   2:07     29:22.3  9:47  126                           
113  1:14:33.5   325  Deborah Bueling                      Land O Lakes, FL                             
             45-49    3     F  32    9:30.5   85   1:37     32:32.8 18.4  120   1:09     29:45.5  9:55  132                           
114  1:14:44.3   323  Nina Boone                           Clearwater, FL                               
             50-54    7     F  33    9:37.5   91   1:03     33:23.4 18.0  131   0:50     29:51.3  9:57  135                           
115  1:14:48.5   510  Benjamin Williams                    Port St. Lucie, FL                           
             25-29    9     M  80   10:14.6  115   1:39     36:57.3 16.2  179   1:55     24:03.5  8:01   54                           
116  1:14:58.6   443  Mack Ottens                          Hobe Sound, FL                               
             15-19    1     M  81   10:28.3  122   2:21     36:34.7 16.4  173   1:21     24:14.6  8:05   57                           
117  1:15:06.0   506  Robert Webster                       ORANGE PARK, FL                              
             45-49    8     M  82    9:17.3   77   1:35     31:17.6 19.2  103   2:38     30:19.0 10:06  139                           
118  1:15:24.3   496  Mark Tschopp                         Tampa, FL                                    
             45-49    9     M  83    9:53.6   98   2:03     32:12.2 18.6  115   1:29     29:47.3  9:56  134                           
119  1:15:28.3   343  James Delossantos                    Saint Petersburg, FL                         
             35-39    9     M  84   10:58.3  141   1:53     32:23.3 18.5  118   1:15     28:59.3  9:40  123                           
120  1:15:43.0   537  Carne Kukuda                         Land O Lakes, FL                             
             40-44    7     F  34    8:03.3   25   2:17     35:34.1 16.9  160   1:35     28:14.0  9:25  113                           
121  1:16:07.5   530  David Tilki                          Oldsmar, FL                                  
             60-64    4     M  85   11:38.7  166   1:43     32:31.2 18.5  119   1:19     28:56.5  9:39  120                           
122  1:16:19.9   365  Robin Fowler                         Gainesville, FL                              
             40-44    8     F  35    9:10.3   72   1:25     34:55.3 17.2  155   1:36     29:13.9  9:44  124                           
123  1:16:23.6   508  Amber Wellman Carlson                Saint Simons Island, GA                      
             35-39    5     F  36   15:25.4  205   1:42     32:23.0 18.5  117   1:25     25:28.6  8:29   83                           
124  1:16:27.7   356  Glenn Feenstra                       Citrus Springs, FL                           
             25-29   10     M  86   11:51.0  173   2:40     34:00.4 17.6  143   1:05     26:51.7  8:57   99                           
125  1:16:42.5   311  Robyn Baber                          Stuart, FL                                   
             50-54    8     F  37    8:35.7   49   1:45     37:02.1 16.2  181   1:26     27:54.5  9:18  108                           
126  1:16:44.0   379  Jay Hanson                           Brunswick, GA                                
             45-49   10     M  87   12:40.8  182   1:48     32:54.2 18.2  127   1:43     27:39.0  9:13  105                           
127  1:16:50.5   398  Jonathan Inman                       Gainesville, FL                              
             30-34   13     M  88   11:31.3  162   2:03     31:20.4 19.1  105   1:24     30:32.5 10:11  142                           
128  1:16:57.8   418  Vincent Leth Jr                      St. Augustine, FL                            
             35-39   10     M  89   11:38.1  165   1:30     34:25.5 17.4  148   1:02     28:22.8  9:27  116                           
129  1:17:11.0   373  Amy Ginette                          Orlando, FL                                  
             40-44    9     F  38   12:04.5  175   2:26     33:46.8 17.8  137   1:49     27:06.0  9:02  101                           
130  1:17:35.0   497  David Tucker                         Brandon, FL                                  
             30-34   14     M  90   10:10.1  109   1:56     32:33.5 18.4  121   2:17     30:39.0 10:13  145                           
131  1:17:39.4   539  Christine Hanlon                     St Petersburg, FL                            
             30-34    5     F  39   11:33.7  163   0:56     31:19.0 19.2  104   0:52     32:59.4 11:00  160                           
132  1:17:43.9   394  Brian Hohman                         Lutz, FL                                     
             FTire    1     M  91    9:22.1   80   1:59     37:17.4 16.1  185   0:48     28:17.9  9:26  114                           
133  1:17:45.6   511  Cindy Williams                       Hudson, FL                                   
             50-54    9     F  40   10:37.3  131   1:17     32:42.7 18.3  123   0:57     32:12.6 10:44  157                           
134  1:18:07.0   409  Martin Koscso                        Tampa, FL                                    
             Novice   2     M  92   10:03.0  105   2:35     33:00.3 18.2  128   1:35     30:54.0 10:18  147                           
135  1:18:15.5   434  Raymond Mollison                     Gainesville, FL                              
             Novice   3     M  93   14:20.3  200   1:30     35:37.6 16.8  161   2:48     24:00.5  8:00   53                           
136  1:18:21.4   413  Kathleen Laseter                     Ocala, FL                                    
             45-49    4     F  41    9:43.1   94   1:29     34:40.2 17.3  151   1:00     29:29.4  9:50  127     2 3.4f                
137  1:18:25.5   469  Chuck Schwanger                      St. Augustine, FL                            
             50-54    7     M  94   10:20.5  118   3:33     30:24.0 19.7   84   1:32     32:36.5 10:52  158                           
138  1:18:28.8   400  Ashley Jones                         Lake City, FL                                
             15-19    1     F  42   11:16.0  150   2:10     38:10.7 15.7  190   1:11     25:41.8  8:34   84                           
139  1:18:36.0   491  Michael Tate                         Clearwater, FL                               
             Clyde    4     M  95   11:55.8  174   1:50     31:13.6 19.2  100   1:44     31:54.0 10:38  156                           
140  1:18:36.0   345  Huan Dinh                            Gainesville, FL                              
             40-44   13     M  96   19:49.0  213   2:09     28:34.8 21.0   53   1:18     26:46.0  8:55   97                           
141  1:19:07.4   525  Kevin Wagner                         Starke, FL                                   
             55-59   11     M  97   11:31.8  161   1:46     31:50.3 18.8  112   2:35     31:25.4 10:28  151                           
142  1:19:15.8   378  Kyle Gower Winter                    Tallahassee, FL                              
             30-34   15     M  98   11:18.3  153   2:09     39:50.6 15.1  199   2:15     23:43.8  7:54   50                           
143  1:19:55.2   310  Ori Baber                            Stuart, FL                                   
             Novice   4     M  99   18:44.2  212   1:35     33:48.5 17.8  140   1:13     24:35.2  8:12   65                           
144  1:20:13.8   513  Kelly Williams                       Gainesville, FL                              
             25-29    6     F  43    8:03.8   24   2:00     33:47.3 17.8  138   2:18     34:05.8 11:22  166                           
145  1:20:22.7   346  Todd Dixon                           Orlando, FL                                  
             45-49   11     M 100   13:14.5  189   2:14     33:03.7 18.2  129   1:15     30:36.7 10:12  144                           
146  1:20:27.4   473  Nicole Selbst                        Plantation, FL                               
             30-34    6     F  44   11:42.2  169   1:32     36:26.2 16.5  172   1:48     28:59.4  9:40  122                           
147  1:20:27.7   475  Christina Shatlock                   Sanford, FL                                  
             30-34    7     F  45    9:56.0  101   1:42     35:48.5 16.8  164   1:32     31:29.7 10:30  153                           
148  1:20:28.7   442  Susan Ott                            Largo, FL                                    
             45-49    5     F  46    9:38.6   92   1:25     30:07.3 19.9   79   1:30     37:48.7 12:36  191                           
149  1:20:34.6   316  Marc Bastarache                      New Port Richey, FL                          
             40-44   14     M 101   11:02.4  144   1:31     32:10.5 18.7  114   1:26     34:25.6 11:28  173                           
150  1:21:21.8   487  Karen Stromberg Werder               Clearwater, FL                               
             55-59    1     F  47   14:25.1  201   1:18     31:42.1 18.9  110   2:12     31:44.8 10:35  154                           
151  1:21:44.0   383  Kara Hartford                        Daytona Beach, FL                            
             20-24    3     F  48   10:08.6  107   1:40     33:32.1 17.9  133   2:10     34:14.0 11:25  171                           
152  1:21:58.7   382  Becky Harter                         Clearwater, FL                               
             Athena   1     F  49   12:05.0  176   1:41     32:48.9 18.3  125   1:24     34:00.7 11:20  165                           
153  1:22:00.7   427  Frank McCann                         The Villages, FL                             
             65-69    1     M 102   14:13.2  197   1:38     31:22.6 19.1  106   2:15     30:32.7 10:11  143     2 3.4f                
154  1:22:05.2   455  Amanda Purser                        Gainesville, FL                              
             25-29    7     F  50    9:21.0   78   1:55     36:15.2 16.6  169   0:48     33:46.2 11:15  164                           
155  1:22:08.7   439  Al Najjar                            Tampa, FL                                    
             50-54   10     F  51   10:17.4  117   1:20     33:49.5 17.7  141   2:35     34:07.7 11:22  168                           
156  1:22:22.2   535  Erica Cowin                          Windemere, FL                                
             25-29    8     F  52    9:26.3   83   1:57     37:26.1 16.0  186   2:37     30:56.2 10:19  148                           
157  1:22:26.4   460  Denyce Robinson                      Land O Lakes, FL                             
             40-44   10     F  53   11:22.5  155   2:02     30:53.6 19.4   88   1:27     36:42.4 12:14  185                           
158  1:22:27.9   522  Stephanie Zarkis                     Orange Park, FL                              
             20-24    4     F  54   10:12.9  113   2:18     37:01.2 16.2  180   1:30     31:26.9 10:29  152                           
159  1:22:50.5   388  Lisa Heath                           New PortRichey, FL                           
             25-29    9     F  55   10:30.4  126   1:10     39:18.0 15.3  197   0:56     30:56.5 10:19  149                           
160  1:22:51.8   359  David Fleet                          Lutz, FL                                     
             M/P/L    3     M 103   12:18.7  180   1:25     28:28.7 21.1   50   1:38     39:02.8 13:01  195                           
161  1:22:59.2   417  Sherri Lennon                        Tampa, FL                                    
             40-44   11     F  56   10:48.6  135   2:31     34:23.5 17.5  147   0:48     34:29.2 11:30  174                           
162  1:23:00.0   367  Christine Freiherr                   Tampa, FL                                    
             35-39    6     F  57   10:35.0  129   1:43     36:19.1 16.5  170   0:45     33:38.0 11:13  161                           
163  1:23:02.0   519  Tiffany Yip                          Valrico, FL                                  
             25-29   10     F  58   10:10.2  110   1:20     35:43.0 16.8  162   2:04     33:45.0 11:15  163                           
164  1:23:38.5   395  Karen Holland James                  Lutz, FL                                     
             Athena   2     F  59    9:54.5  100   1:39     35:05.8 17.1  157   1:36     35:24.5 11:48  178                           
165  1:23:41.8   302  Team Galloping Minnows               BEVERLY HILLS, FL                            
             Relay    3     X   0   11:27.1  159   0:38     34:36.1 17.3  149   0:35     36:25.8 12:08  184                           
166  1:23:58.7   312  Roger Baber                          Stuart, FL                                   
             50-54    8     M 104    8:21.6   42   1:59     36:46.8 16.3  177   1:47     35:05.7 11:42  176                           
167  1:24:16.3   480  Sally Smith                          Largo, FL                                    
             55-59    2     F  60   14:26.2  202   1:39     33:37.9 17.8  136   1:48     32:46.3 10:55  159                           
168  1:24:27.7   390  Caren Henderson                      Tampa, FL                                    
             45-49    6     F  61   12:56.1  186   1:47     34:40.8 17.3  153   2:21     30:43.7 10:14  146     2 304h                
169  1:24:30.6   321  Carol Birch                          Durham, NH                                   
             65-69    1     F  62   11:41.3  168   3:09     38:59.5 15.4  195   1:05     29:36.6  9:52  129                           
170  1:24:30.6   507  Justin Wehrheim                      Fayetteville, NC                             
             M/P/L    4     M 105   17:31.8  211   3:16     36:39.1 16.4  174   1:06     25:58.6  8:39   87                           
171  1:24:36.0   482  Diane MH Spicer                      Tampa, FL                                    
             60-64    1     F  63   11:39.5  167   2:34     37:15.0 16.1  184   1:22     31:46.0 10:35  155                           
172  1:26:43.4   385  Jim Hattaway                         Longwood, FL                                 
             45-49   12     M 106   10:42.2  133   2:18     35:47.2 16.8  163   1:58     35:58.4 11:59  182                           
173  1:26:53.6   464  Thomas Ruzich                        Orlando, FL                                  
             30-34   16     M 107   14:17.2  199   2:53     33:54.4 17.7  142   2:08     33:41.6 11:14  162                           
174  1:27:02.7   421  Randall Maden                        Lakeland  Fl, FL                             
             60-64    5     M 108   12:14.4  178   2:08     35:58.7 16.7  165   2:29     34:13.7 11:24  170                           
175  1:27:04.2   484  Angela Stice                         Lutz, FL                                     
             40-44   12     F  64   11:25.7  157   1:33     34:40.8 17.3  152   2:27     36:59.2 12:20  186                           
176  1:27:22.7   376  Tammy Gomes                          Sanibel, FL                                  
             40-44   13     F  65   11:00.9  142   1:10     37:57.4 15.8  188   1:40     35:35.7 11:52  181                           
177  1:27:36.5   498  Jordan Valdez                        Tampa, FL                                    
             Novice   1     F  66   11:13.1  148   1:55     43:18.6 13.9  208   0:46     30:24.5 10:08  140                           
178  1:27:51.7   528  Marybeth Dinkins                     Ocala, FL                                    
              1-14    1     F  67   11:23.8  156   1:19     38:50.4 15.5  193   0:48     35:31.7 11:50  180                           
179 91:28:19.2   543  Rebecca Allen                        Gainesville, FL                              
             35-39    7     F  68   16:40.1  210   2:37     38:03.9 15.8  189   1:13     29:46.2  9:55  133                           
180  1:28:29.6   447  Susan Pelz                           Brandon, FL                                  
             50-54   11     F  69   11:34.9  164   2:20     36:06.1 16.6  166   2:23     36:06.6 12:02  183                           
181  1:28:53.0   396  Travis Hull                          Orlando, FL                                  
             Novice   5     M 109   12:46.9  184   3:47     35:04.4 17.1  156   1:53     35:23.0 11:48  177                           
182  1:28:55.7   509  Jillian White                        Tallahassee, FL                              
             30-34    8     F  70   11:09.2  146   1:28     35:27.4 16.9  159   1:51     37:00.7 12:20  187     2 3.4f                
183  1:29:07.0   452  Jennifer Potter                      Tampa, FL                                    
             Athena   3     F  71   10:39.1  132   1:33     37:10.8 16.1  182   2:16     37:29.0 12:30  188                           
184  1:29:25.3   477  Christine Sheridan                   Orlando, FL                                  
             Novice   2     F  72   14:07.1  196   3:08     36:54.9 16.3  178   1:08     34:08.3 11:23  169                           
185  1:29:27.0   352  Stacy Etchison                       Lake Mary, FL                                
             Clyde    5     M 110   13:51.9  194   2:03     32:37.0 18.4  122   1:59     38:57.0 12:59  194                           
186  1:29:41.2   309  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                              
             65-69    2     F  73   13:37.0  192   1:00     38:43.3 15.5  192   1:24     34:57.2 11:39  175                           
187  1:30:00.1   317  Sherry Bechtel                       Fruitland Park, FL                           
             40-44   14     F  74   11:50.9  172   1:27     35:07.9 17.1  158   1:31     40:05.1 13:22  198                           
188  1:30:01.8   494  Kate Tombillo                        Wesley Chapel, FL                            
             Athena   4     F  75   10:49.7  136   1:15     34:21.8 17.5  146   1:24     40:12.8 13:24  200     2 3.4d                
189  1:31:15.3   355  Deanna Feenstra                      Citrus Springs, FL                           
             25-29   11     F  76   11:26.6  158   3:01     46:09.4 13.0  212   1:02     29:37.3  9:52  130                           
190  1:31:20.5   453  Jolie Puglisi                        Tampa, FL                                    
             Novice   3     F  77   10:21.9  120   2:52     42:44.1 14.0  206   1:17     34:06.5 11:22  167                           
191  1:31:21.2   499  Kimberly Valdez                      Tampa, FL                                    
             Novice   4     F  78   12:39.5  181   3:05     40:23.1 14.9  200   0:52     34:22.2 11:27  172                           
192  1:31:37.9   520  Marisa Zaricor                       Farmington, MO                               
             35-39    8     F  79   11:22.0  154   2:07     37:13.8 16.1  183   1:33     39:22.9 13:07  196                           
193  1:31:56.6   370  Cynthia Geno                         Port Orange, FL                              
             55-59    3     F  80   12:51.4  185   2:05     34:37.1 17.3  150   2:35     39:48.6 13:16  197                           
194  1:34:02.4   304  Team Tuazon                          Saint Petersburg, FL                         
             Relay    4     X   0   10:47.5  134   0:57     36:45.8 16.3  176   1:38     43:55.4 14:38  210                           
195  1:35:06.2   419  Alystra Lockard                      Fruitland Park, FL                           
             35-39    9     F  81   16:22.8  209   2:03     37:30.1 16.0  187   1:30     37:41.2 12:34  190                           
196  1:36:29.8   451  Larry Pike                           OCKLAWAHA, FL                                
             65-69    2     M 111   13:33.6  191   3:42     39:16.6 15.3  196   2:19     37:39.8 12:33  189                           
197  1:36:40.0   381  John Harris                          Valrico, FL                                  
             Clyde    6     M 112   11:49.8  171   2:32     36:44.8 16.3  175   2:43     42:52.0 14:17  207                           
198  1:37:43.0   361  Leslie Florkowski                    Jacksonville, FL                             
             Novice   5     F  82   13:59.7  195   4:50     38:55.2 15.4  194   2:00     37:59.0 12:40  192                           
199  1:37:52.5   337  Jennifer Cultrera                    Ocala, FL                                    
             Athena   5     F  83   13:21.9  190   2:28     36:24.0 16.5  171   1:59     43:40.5 14:33  209                           
200  1:38:47.6   314  Donna Barrett                        Citrus Springs, FL                           
             35-39   10     F  84   10:29.5  123   1:59     38:31.9 15.6  191   3:31     44:17.6 14:46  211                           
201  1:39:46.8   512  Jennifer Williams                    Gainesville, FL                              
             35-39   11     F  85   14:14.8  198   2:42     41:10.5 14.6  201   1:24     40:16.8 13:25  201                           
202  1:41:06.8   542  Mitchell Dittman                     Lake Orion, MI                               
             50-54    9     M 113   12:44.6  183   4:45     36:09.7 16.6  167   7:16     40:12.8 13:24  199                           
203  1:41:43.4   438  Candia Mulhern                       Spring Hill, FL                              
             60-64    2     F  86   15:03.0  204   2:42     36:13.8 16.6  168   2:59     44:46.4 14:55  213                           
204  1:43:25.6   444  Christine Palmer                     Winter Haven, FL                             
             FTire    1     F  87   13:43.9  193   4:41     41:17.3 14.5  203   1:10     42:34.6 14:11  205                           
205  1:43:33.8   403  Richard Kennedy                      Sanibel, FL                                  
             65-69    3     M 114   14:40.4  203   3:29     42:51.7 14.0  207   2:09     40:24.8 13:28  202                           
206  1:43:37.8   324  Ronald Bray                          Citrus Springs, FL                           
             Novice   6     M 115   15:35.0  206   2:20     41:54.0 14.3  204   1:09     42:39.8 14:13  206                           
207  1:43:38.8   342  Cheryl Delaney                       Citrus Springs, FL                           
             Novice   6     F  88   15:36.4  207   1:52     42:29.8 14.1  205   1:23     42:18.8 14:06  204                           
208  1:43:41.1   471  Ryan Schwanger                       St. Augustine, FL                            
             20-24    5     M 116   12:58.3  187   5:49     41:14.7 14.6  202   2:59     40:41.1 13:34  203                           
209  1:43:45.6   470  Kristen Schwanger                    St Augustine, FL                             
             20-24    5     F  89   10:51.1  137   4:02     43:38.4 13.8  209   2:14     43:00.6 14:20  208                           
210  1:46:03.8   493  Toril Tofte                          St. Petersburg, FL                           
             Athena   6     F  90   12:17.3  179   3:49     39:23.2 15.2  198   1:29     49:05.8 16:22  214                           
211  1:47:11.7   335  Rachael Cox                          Tallahassee, FL                              
             25-29   12     F  91   11:43.5  170   2:50     44:27.6 13.5  210   3:32     44:39.7 14:53  212                           
212  1:49:34.6   431  Holly Mele                           Lutz, FL                                     
             Novice   7     F  92   29:30.0  216   2:45     45:18.0 13.2  211   1:32     30:29.6 10:10  141                           
213  1:50:37.0   465  Patricia Ryan                        Tampa, FL                                    
             Novice   8     F  93   22:53.2  215   3:26     46:32.8 12.9  213   2:16     35:30.0 11:50  179                           
214  1:57:05.4   432  Peggy Melendez                       Brandon, FL                                  
             FTire    2     F  94   12:08.4  177   2:46     47:08.3 12.7  214   1:28     53:35.4 17:52  216                           
215  1:57:31.6   318  Alicia Berta                         Tampa, FL                                    
             Athena   7     F  95   11:07.2  145   1:49     53:11.3 11.3  215   2:00     49:24.6 16:28  215                           
216  2:01:33.0   441  Ashley Nichols                       Inverness, FL                                
             15-19    2     F  96   21:03.1  214   2:19     58:53.9 10.2  216   1:11     38:07.0 12:42  193                           
            DRC Sports   352-637-2475   chris@ DRCsports.com