Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Jan6_PalmCo_set3.shtml

Palm Coast Half Marathon & 5k

Palm Coast, FL, January 6, 2013

[Half Marathon Overall Results | Half Marathon Results by Gender | 5k Overall Results | 5k Results by Gender | 5k Age Group Results ]

Half Marathon Age Group Results

Palm Coast Half Marathon & 5k Half Marathon

Palm Coast Half Marathon & 5k

Half Marathon

Age Group Results

January 06, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Wyman                                             453   50       15      1:42:21.6      7:49/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elsa Borgen                                             313   44       17      1:42:51.7      7:51/M
Top

Female 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Grossman                                         352   16      101      2:22:14.0     10:51/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Maddox                                         385   23       26      1:47:30.8      8:12/M
       2    Samantha Caesar                   Baldwin  NY           320   20       62      2:03:20.8      9:25/M
       3    Charlene Adolphe                  Oviedo  FL            302   23       68      2:08:38.8      9:49/M
       4    Samantha Thoirunn                                       425   22      153      3:36:19.2     16:31/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carissa Bealert                                         469   28       33      1:52:40.8      8:36/M
       2    KIM HUYNH                         RIDGELAND  SC         371   27       35      1:52:56.5      8:37/M
       3    Melissa Soto                                            418   29       37      1:53:15.9      8:39/M
       4    Allison Adolphe                   Oviedo  FL            301   26       50      1:58:54.0      9:05/M
       5    Brittany Bennett                                        309   25       85      2:16:58.6     10:27/M
       6    Ashley Parsons                                          400   27       94      2:20:39.2     10:44/M
       7    Jass Laxer                        Jacksonville Beach    448   28      112      2:25:48.7     11:08/M
       8    Janet Mudd                                              394   29      121      2:32:28.6     11:38/M
       9    Michelle Grieve                                         350   28      132      2:43:46.2     12:30/M
      10    Ashley Lampe                                            380   26      144      3:05:14.1     14:08/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Holsey                                         463   34       54      1:59:57.4      9:09/M
       2    Melinda Webster                   Jacksonville  FL      437   30       79      2:13:25.2     10:11/M
       3    Leah Barnes                                             306   33       81      2:14:59.0     10:18/M
       4    Elizabeth Parry                   Water Mill  NY        399   33       82      2:15:27.4     10:20/M
       5    Adrienne Glitniak                                       348   30       92      2:19:31.9     10:39/M
       6    Teresa Minchala                                         392   30       96      2:20:56.5     10:45/M
       7    Nelly Daur                        St. Augustine  FL     328   31      107      2:23:52.2     10:59/M
       8    Melissa Johnson                                         373   32      111      2:25:31.1     11:06/M
       9    Hannah Houghton                   New London  NH        370   32      123      2:37:43.3     12:02/M
      10    Melanie Haehnel                   St. Augustine  FL     354   33      126      2:37:55.3     12:03/M
      11    Jennifer Misturak                                       451   32      131      2:41:03.1     12:18/M
      12    Keri Gasiawroski                                        346   30      138      2:49:46.6     12:58/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Kress                                             378   39       18      1:43:22.5      7:53/M
       2    Leslie Whitney                                          441   39       27      1:47:53.8      8:14/M
       3    Kate Howick                                             459   36       28      1:48:04.2      8:15/M
       4    Anna Crawford                     Palm Coast  FL        325   38       46      1:56:58.2      8:56/M
       5    Mandy Ottesen                     PONTE VEDRA BEACH     449   36       53      1:59:49.1      9:09/M
       6    Gemma Villapando                  Deland  FL            435   37       70      2:09:25.6      9:53/M
       7    Jennifer Donahue                  Ormond beach  FL      331   38       73      2:10:07.0      9:56/M
       8    Mica Bryan                                              317   38       78      2:11:31.6     10:02/M
       9    Fatima Sena                       Palm Coast  FL        415   37       87      2:17:32.9     10:30/M
      10    Vickie Pleus                      DeLand  FL            406   38       95      2:20:39.5     10:44/M
      11    Jill Previti                      Fort White  FL        407   35      102      2:22:58.0     10:55/M
      12    Sally Pantin                      Jacksonville  FL      398   39      108      2:23:52.3     10:59/M
      13    Lisa Crain                        Windermere  FL        324   35      113      2:27:09.3     11:14/M
      14    April Cote                                              464   39      124      2:37:47.0     12:03/M
      15    Ashly Nichols                                           395   36      130      2:40:41.9     12:16/M
      16    Izzy McPhail                                            389   37      146      3:18:09.5     15:08/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacy Ferner                                            338   44       19      1:44:14.2      7:57/M
       2    Kimberly Lee                      Palm Coast  FL        382   42       39      1:54:07.0      8:43/M
       3    christy schell                    jacksonville  FL      412   42       42      1:54:44.8      8:45/M
       4    Denise Metts                      De Leon Springs  FL   390   41       49      1:58:33.1      9:03/M
       5    Alicia Slater Schulthies                                417   40       58      2:02:53.5      9:23/M
       6    Fran Lagocki                      Palm Coast  FL        379   42       77      2:11:10.2     10:01/M
       7    Kimberly Sumrall                  St Augustine  FL      423   43       80      2:14:19.8     10:15/M
       8    Andrea Livingston                 Saint Augustine  FL   384   40       88      2:17:42.5     10:31/M
       9    Kathi Harrell                                           359   43      106      2:23:50.6     10:59/M
      10    Patricia Pugh-Holmes              Orlando  FL           408   43      110      2:24:47.8     11:03/M
      11    Theresa Wamhoff                   Palm Coast  FL        436   44      115      2:28:33.6     11:20/M
      12    Katherine Jennison                Ponte Vedra Beach     372   42      118      2:30:13.4     11:28/M
      13    Candace McKnight                                        387   42      122      2:33:16.0     11:42/M
      14    Marie Velez                                             432   43      129      2:40:41.7     12:16/M
      15    Jennifer Michaux                  St Augustine  FL      391   42      134      2:43:46.7     12:30/M
      16    Stephanie Marchand                                      456   41      135      2:45:20.4     12:37/M
      17    Lisa Henry                                              364   44      142      3:01:38.6     13:52/M
      18    Melissa Trenary                                         429   44      149      3:18:12.4     15:08/M
      19    Lori Batt                                               455   40      151      3:30:35.9     16:05/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Merritt                                         431   46       23      1:46:24.0      8:07/M
       2    Leslye Grossman                                         351   48       59      2:03:14.5      9:24/M
       3    Susan Morgan                                            473   47       60      2:03:17.9      9:25/M
       4    Pam Giese                                               347   48       69      2:08:48.8      9:50/M
       5    Tammy Perry                                             403   47       84      2:16:41.0     10:26/M
       6    Jan Korb                          Jacksonville  FL      377   47       86      2:17:25.5     10:29/M
       7    Wendy Welch                       Flagler Beach  FL     438   48       89      2:17:52.1     10:31/M
       8    Kay Shafer                        Maitland  FL          416   47       91      2:18:13.1     10:33/M
       9    Lolita Luckett                                          466   47      100      2:22:10.0     10:51/M
      10    Wendy Bisesi                      Port Orange  FL       311   47      104      2:23:23.1     10:57/M
      11    Lian Hinkley                                            516   47      141      3:01:33.3     13:52/M
      12    Charlene Sutton                                         424   47      150      3:30:35.8     16:05/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia Bertot                                            310   52       43      1:54:48.1      8:46/M
       2    Deanna Frank                      Palm Coast  FL        343   50       48      1:57:50.5      9:00/M
       3    Janell Verkaden                   Ormond Beach  FL      433   51       64      2:04:37.3      9:31/M
       4    Lani Faulkner                                           336   52       71      2:09:40.6      9:54/M
       5    Julie December                                          330   51       75      2:10:53.2      9:59/M
       6    Cynthia Williams                                        442   50       97      2:21:38.2     10:49/M
       7    Pattie Rundgren                   St Augustine  FL      409   52      105      2:23:50.4     10:59/M
       8    Joy Bissen                                              312   52      109      2:24:23.8     11:01/M
       9    Lori Burnes                                             468   54      120      2:31:55.3     11:36/M
      10    Kathy Crews                                             327   50      128      2:39:16.8     12:09/M
      11    Roberta Zukauskas                 Elkton  FL            450   54      139      2:49:59.4     12:59/M
      12    Connie Schroyer                                         413   54      148      3:18:11.7     15:08/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MARGARET (PEGGY O'BRIEN           PALM COAST  FL        397   57       55      2:00:51.4      9:14/M
       2    Mary Tumbleson                    St. Cloud  FL         430   55       90      2:18:13.1     10:33/M
       3    Karen Bruner                                            316   56       98      2:21:38.2     10:49/M
       4    Kathy Norris                      Port orange  FL       396   57       99      2:21:54.3     10:50/M
       5    Sherry Jones                      St. Augustine  FL     374   55      125      2:37:53.5     12:03/M
       6    Clare Halsey                      St. augustine  FL     356   57      133      2:43:46.6     12:30/M
       7    Jyl Bradley                       claremont  NH         315   57      136      2:45:57.4     12:40/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynda Cogar                                             323   61       61      2:03:18.3      9:25/M
       2    Kathryn Campbell                  Daytona Beach  FL     321   62       65      2:06:07.1      9:38/M
       3    Ann Knotts                        East Palatka  FL      376   61      143      3:05:00.1     14:07/M
       4    Valerie Boughner                                        314   62      147      3:18:11.4     15:08/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Petrosky                     Edmonton  AB          404   27        1      1:23:34.4      6:23/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roque Nunez                                             458   52        2      1:24:04.8      6:25/M
Top

Male 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Sutton                                           454   16      152      3:30:36.4     16:05/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Stanley                                         476   22       11      1:40:47.9      7:42/M
       2    Ricky Cress                       Winter Springs  FL    326   23       12      1:40:54.1      7:42/M
       3    Eric Barnes                       ST. AUGUSTINE  FL     305   23       31      1:50:30.8      8:26/M
       4    Joshua Fortenbery                 Titusville  FL        342   22       51      1:59:24.0      9:07/M
       5    Max Caesar                        Baldwin  NY           319   21       63      2:03:20.9      9:25/M
       6    Cody Leake                        Palm Coast  FL        381   20      117      2:29:44.9     11:26/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Bell                                           307   28        8      1:37:39.6      7:27/M
       2    Cel Harris                                              360   29      145      3:05:15.8     14:08/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christian Leukert                                       461   32        5      1:29:56.3      6:52/M
       2    Jonathan Hine                     New York  NY          367   34       21      1:45:24.5      8:03/M
       3    Kyler Wilson                                            445   33       30      1:49:52.5      8:23/M
       4    Joe Halpin                                              355   30       32      1:50:39.2      8:27/M
       5    David Faroh                       Miami  FL             335   31       66      2:07:20.0      9:43/M
       6    Bart Gasiawroski                                        345   33       74      2:10:32.7      9:58/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Fenlason                                           337   39        3      1:27:54.8      6:43/M
       2    Andrew Moffatt                    Palm Coast  FL        393   36       38      1:54:00.1      8:42/M
       3    Brian Wilson                      Saint Augustine  FL   443   38       41      1:54:16.6      8:43/M
       4    Marc Gutierrez                                          353   35       57      2:02:53.3      9:23/M
       5    Dan Howick                                              460   37       67      2:07:31.4      9:44/M
       6    Bryan Arnold                      Winter Park  FL       303   36       72      2:10:01.6      9:55/M
       7    David Maris                                             386   36      137      2:46:27.8     12:42/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Davis                     St Augustine  FL      329   43       10      1:39:20.2      7:35/M
       2    Brian Lieberman                   Palm Coast  FL        383   42       16      1:42:37.3      7:50/M
       3    Daniel Baker                                            474   42       22      1:45:44.4      8:04/M
       4    Brandon Perry                     Flagler Beach  FL     401   40       34      1:52:42.4      8:36/M
       5    Tom Hilbert                       Dunedin  FL           365   42       40      1:54:12.2      8:43/M
       6    Thomas Harrison                   Saint Johns  FL       361   42       44      1:56:06.7      8:52/M
       7    Hai Tran                          Fairport  NY          427   44      140      2:59:31.8     13:42/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Stevens                     Palm Coast  FL        420   45        7      1:31:15.2      6:58/M
       2    Rick Foresteire                   Rockledge  FL         341   45       36      1:52:59.1      8:37/M
       3    Michael McCollough                                      467   48       45      1:56:13.4      8:52/M
       4    Chris Burns                       Danbury  CT           318   47       76      2:11:03.1     10:00/M
       5    Rodney Harshberger                                      363   47       93      2:19:35.0     10:39/M
       6    Todd Byers                                              560   49      116      2:29:30.3     11:25/M
       7    Jamil Khader                                            375   45      119      2:30:27.2     11:29/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Armando Garza                                           344   51        6      1:30:30.7      6:55/M
       2    James Morgan                                            475   51       14      1:42:02.5      7:47/M
       3    Douglas Stadel                                          419   53       24      1:47:06.2      8:11/M
       4    John Hirabayashi                  Orange Park  FL       368   54       25      1:47:20.1      8:12/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ralph Dumke                       pALM cOAST  FL        332   55       20      1:44:17.0      7:58/M
       2    James Ardell                      Flagler Beach  FL     447   55       52      1:59:48.0      9:09/M
       3    Stu Sardeson                      port orange  FL       410   59       83      2:15:45.9     10:22/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juan Villafane                    Bronx  NY             434   61        4      1:28:22.3      6:45/M
       2    Raymond Bell                                            308   65        9      1:38:46.5      7:32/M
       3    Ronald Knochak                    Ormond Beach          465   60       13      1:41:18.6      7:44/M
       4    Elwin Bachiller                   Holiday  FL           304   62       29      1:49:37.7      8:22/M
       5    Randy Harju                       Flagler Beach  FL     358   61       47      1:57:06.0      8:56/M
       6    Larry Hilyard                     Palm Coast  FL        366   64       56      2:01:50.5      9:18/M
       7    Harry Thompson                    Fort White  FL        426   66      103      2:22:58.2     10:55/M
       8    Fred Konte                                              462   66      114      2:27:58.9     11:18/M
       9    Brad Cochrane                     Port Orange           452   60      127      2:39:16.7     12:09/M