Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Feb9_WillRu_set4.shtml

Will Run for Chocolate

New Port Richey, FL, February 9, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Male Results | 5k Overall Female Results ]

5k Age Group Results

Will Run for Chocolate 5k Run

Will Run for Chocolate

5k Run

Age Group Results

February 09, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamela Guay                                             109    0       74        33:42.2     10:52/M
       2    Hannah Opyoke                                            36    0       80        34:26.2     11:06/M
       3    Participant   188                                       188    0      111        38:13.5     12:20/M
       4    Alexis Myers                                            138    0      156        46:45.9     15:05/M
       5    Participant   236                                       236    0      166        49:09.8     15:51/M
       6    Participant   208                                       208    0      171        49:23.8     15:56/M
       7    Participant    75                                        75    0      176        51:41.5     16:40/M
       8    Participant   238                                       238    0      195        55:44.4     17:59/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Bratchen                                          230    0       34        28:49.9      9:18/M
       2    Danny Miller                                            135    0       71        33:10.0     10:42/M
Top

Female 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brooke Paredez                                          231   11       38        29:31.4      9:31/M
       2    Katie Fitzpatrick                                        24   12       77        34:13.8     11:02/M
       3    Samantha Opyoke                                         207    9      113        38:43.5     12:29/M
       4    Hannah Young                                            173   10      118        39:12.4     12:39/M
       5    Morgan Vanselous                                        172    9      129        40:40.2     13:07/M
       6    Hannah Opyuke                                           205   6       159        47:47.2     15:25/M
       7    Katie Gerwig                                            159   14      186        53:50.0     17:22/M
       8    Molly Weiss                                             237    8      194        55:43.5     17:58/M
Top

Male 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Opyuke                                            206   11       40        29:33.9      9:32/M
       2    Spencer Paredez                                         126   13       49        30:27.7      9:49/M
       3    Seth Uliven                                             212   12       89        35:10.8     11:21/M
       4    Ryan Purviance                    New Port Richey  FL   168   13      106        37:30.0     12:06/M
       5    Tyler Opyoke                                             35   11      182        52:34.6     16:57/M
       6    Noah Tippens                                            147   11      183        52:38.9     16:59/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Brookover                                        217   15        3        20:03.9      6:28/M
       2    Amanda Slattery                                         170   16       46        30:10.8      9:44/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trey Porter                                             200   15       50        30:49.5      9:56/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayla Bee                                               215   23        1        19:42.7      6:21/M
       2    Amanda Fennig                                           130   28       26        27:41.5      8:56/M
       3    Amanda Pike                                             100   29       31        28:38.8      9:14/M
       4    Brooke Meyer                                            211   27       57        31:26.1     10:08/M
       5    Cara Slattery                                           171   20       65        32:46.4     10:34/M
       6    Lianny Kern                                             119   28       70        33:08.6     10:41/M
       7    Melissa Loomer                    Palm Harbor  FL       165   29       87        34:50.9     11:14/M
       8    Eva Decesie                                              87   27       93        35:30.3     11:27/M
       9    Jillian Pavlak                                          142   26       94        35:31.2     11:27/M
      10    Hilary Twombly                                           84   22       95        35:31.6     11:27/M
      11    Emily Twombly                                           149   21       96        35:32.0     11:28/M
      12    Meg Hesser                                               59   22      103        36:55.9     11:55/M
      13    Mercedes Washington                                     114   22      105        37:28.0     12:05/M
      14    Ashley Muriel                                           197   29      117        39:10.3     12:38/M
      15    Kimberly Meyer                                           95   24      121        39:22.2     12:42/M
      16    Stacey Magrowski                                        122   24      135        42:40.1     13:46/M
      17    Amanda Baker                                            115   24      136        42:42.0     13:46/M
      18    Evita Arias                                              86   22      147        45:09.0     14:34/M
      19    Lulu Jones                                               91   27      150        45:47.5     14:46/M
      20    Karen Chikodroff                                         53   28      157        46:48.1     15:06/M
      21    Amber Sapp                                              101   27      165        48:32.6     15:39/M
      22    Merissa Clark                                            69   24      193        55:19.1     17:51/M
      23    Franny   218                                            218   25      201      1:00:34.5     19:32/M
      24    Jesslyn Kostopoulos                                     121   24      205      1:06:52.5     21:34/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Baumann                                         50   29       47        30:17.5      9:46/M
       2    Christopher Meyer                                       210   28       56        31:23.8     10:07/M
       3    Robert Vanderbush                                       103   26       62        32:20.6     10:26/M
       4    Michael Nichols                                         166   23       68        32:51.6     10:36/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Strobbe                       PORT RICHEY  FL         5   35        2        19:54.2      6:25/M
       2    Teresa Owen                                              31   30        8        24:10.2      7:48/M
       3    Patty Cain                        New Port Richey        37   38       13        24:54.9      8:02/M
       4    Jennifer Weiss                    New Port Richey  FL   213   33       14        25:02.9      8:05/M
       5    Kara Walls                                              153   38       28        27:57.1      9:01/M
       6    Tyrone Montgomery                                        22   38       33        28:42.5      9:15/M
       7    Emilia Haasch                                            90   31       36        29:13.4      9:25/M
       8    Melissa DiCristina                Port Richey  FL        88   33       44        29:52.2      9:38/M
       9    Nicole LeBaron                                           26   37       51        30:58.1      9:59/M
      10    Joanna Flower                                           209   33       61        32:20.0     10:26/M
      11    Leigh Williams                    New Port Richey  FL   104   34       66        32:50.5     10:35/M
      12    Christine Gable                   New Port Richey  FL   183   37       73        33:18.8     10:45/M
      13    Clint DeRonda                                           117   36       97        36:23.1     11:44/M
      14    Sheila Tippens                    New Port Richey  FL   148   37       99        36:44.6     11:51/M
      15    Nora George                                             180   33      108        37:39.7     12:09/M
      16    Lisa Abene                                              193   31      110        38:06.9     12:17/M
      17    Jessica York                                            106   38      115        38:55.1     12:33/M
      18    Marybeth Pepi                                           192   35      120        39:17.4     12:40/M
      19    Ginger Law                                              133   32      151        45:51.0     14:47/M
      20    Celeste Johnson                                         178   38      152        45:52.5     14:48/M
      21    Kim Pekarek                                              11   36      158        47:36.9     15:21/M
      22    Courtney Hardy                                           39   31      178        52:05.2     16:48/M
      23    Dianna Barry                                            214   38      185        53:48.1     17:21/M
      24    Sharlene Byrd                                             1   36      187        54:41.3     17:38/M
      25    Lorena Svitnich                                          47   33      202      1:03:42.2     20:33/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Gable                        New Port Richey  FL   184   37        6        22:45.6      7:20/M
       2    James Pike                                               99   32        7        22:48.5      7:21/M
       3    John Owen                                                30   30        9        24:33.6      7:55/M
       4    Mike Strobbe                                              6   32       21        26:50.2      8:39/M
       5    Andy Ross                                               143   38       27        27:44.6      8:57/M
       6    David Swartz                                             70   39       45        30:08.7      9:43/M
       7    Glen Kane                                                55   38      154        46:35.9     15:02/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Morse                        Tampa  FL             136   49       15        25:26.8      8:12/M
       2    Christian Steil                                         144   44       29        28:03.0      9:03/M
       3    Colleen Suojanen                                         46   44       30        28:36.3      9:14/M
       4    Melissa Montgomery                                       21   40       32        28:40.7      9:15/M
       5    Jessica Krajcovic                                        60   48       35        29:07.8      9:24/M
       6    Irene Motley                      New Port Richey  FL    98   49       37        29:17.4      9:27/M
       7    Tammy Paredez                                           232   43       39        29:32.8      9:32/M
       8    Glenda Yorke                                            191   42       48        30:26.6      9:49/M
       9    Amy Voor                                                 61   44       52        30:59.9     10:00/M
      10    Kari Hoppes                                             132   48       53        31:01.1     10:00/M
      11    Candance Couke                                          201   44       55        31:21.6     10:07/M
      12    Janice Gerbasio                                          64   40       58        31:49.5     10:16/M
      13    Sherry Bowman                     newport richey  FL    128   47       67        32:51.0     10:36/M
      14    Kelly Stryjewski                                         12   43       69        32:53.1     10:36/M
      15    Sharon Fitzpatrick                                       89   40       75        34:05.1     11:00/M
      16    Gayle Loiacano                                           28   49       78        34:20.2     11:05/M
      17    Jenna Pedersen                                          221   48       81        34:32.5     11:08/M
      18    Robin Kelly                                               3   44       83        34:39.8     11:11/M
      19    Anne Harbaugh                                            81   41       85        34:46.4     11:13/M
      20    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL    164   47       86        34:49.2     11:14/M
      21    Maria Zlotnitsky                                         67   44       88        34:55.3     11:16/M
      22    Tracey Angngliaro                                       190   45       90        35:24.7     11:25/M
      23    Pam Wilson                                               33   47       92        35:29.0     11:27/M
      24    Jean Severance                                          102   40      104        37:17.7     12:02/M
      25    Christina Santarlasci             Trinity  FL           169   40      107        37:33.3     12:07/M
      26    Lori Amo                                                 62   43      109        37:43.4     12:10/M
      27    Beth Purviance                                          167   43      112        38:36.0     12:27/M
      28    Nikole Myers                                            137   41      123        39:29.1     12:44/M
      29    Jennifer WallIs                                         151   40      125        40:00.0     12:54/M
      30    Diana Eshelman                                          195   48      126        40:03.4     12:55/M
      31    Jan Morrison                                             72   46      128        40:14.0     12:59/M
      32    Adrienne Vanselous                                      189   41      130        40:42.1     13:08/M
      33    Jordana Clark                                            68   43      132        41:45.5     13:28/M
      34    Maria Lenis                                              27   48      138        43:24.5     14:00/M
      35    Lori Borgman                                             42   47      139        43:53.9     14:09/M
      36    Merrie Vollmer                                           57   48      140        44:03.3     14:13/M
      37    Kelly Bretz                                              14   42      142        44:07.0     14:14/M
      38    Rita Freda                                              203   42      148        45:11.9     14:35/M
      39    Kimberly Miller                                         134   44      153        46:08.2     14:53/M
      40    Cindy Walz                                              220   42      155        46:42.3     15:04/M
      41    Tammy Paredez                                           125   43      160        47:47.8     15:25/M
      42    Eliska Mejia                                            110   45      169        49:17.9     15:54/M
      43    Erika Washington                                        113   42      170        49:18.6     15:54/M
      44    Kacie Uliven                                            150   43      172        49:57.1     16:07/M
      45    Joanne Covel                                             63   48      173        50:32.1     16:18/M
      46    Deborah Dithmer                                          17   49      177        51:42.9     16:41/M
      47    Susan Opyoke                                             34   41      180        52:30.5     16:56/M
      48    Lillian Pardo                                             8   48      188        54:44.6     17:39/M
      49    Nancy Carr                        New Port Richey  FL    51   48      189        55:03.1     17:45/M
      50    Michelle Clark                                          204   43      192        55:14.0     17:49/M
      51    Eunice Espinal                                          198   42      198      1:00:26.8     19:30/M
      52    Karlene Tynan                                            49   46      203      1:03:45.2     20:34/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Flash Cunningham                                        176   44        5        22:11.1      7:09/M
       2    Jack Doyle                                               38   49       22        27:27.2      8:51/M
       3    Tony Yoder                                              154   40       41        29:38.6      9:34/M
       4    HJ McCarley Baker                                       155   46       59        31:53.6     10:17/M
       5    Frank Paredez                                           124   49       60        32:08.6     10:22/M
       6    Scott Kelly                                               4   41       84        34:41.1     11:11/M
       7    Leo York                                                105   43      116        38:57.1     12:34/M
       8    Chris Kallies                                            44   49      137        43:21.1     13:59/M
       9    John Opyoke                                             156   43      161        47:48.4     15:25/M
      10    Keith Wood                                               66   42      184        52:42.3     17:00/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valeria Porten                                          199   52       10        24:36.1      7:56/M
       2    Pam Dickons                                             186   51       16        25:42.4      8:17/M
       3    Patricia Fox                                            131   56       18        26:01.5      8:24/M
       4    Debbie Cavaliere                                        175   54       19        26:24.1      8:31/M
       5    Peggy Bellia                                             74   52       23        27:29.5      8:52/M
       6    Tracy Keough                                            118   53       42        29:41.2      9:35/M
       7    Joanne Klein                      New port richey  FL    20   54       63        32:40.2     10:32/M
       8    Joanne Perkins                                           48   50       64        32:43.8     10:33/M
       9    Tammy Carr                        New Port Richey  FL   129   54       72        33:16.0     10:44/M
      10    Belinda Schultz                                          83   53       79        34:23.3     11:05/M
      11    Karen Salesky                                            65   52       82        34:34.9     11:09/M
      12    Janet Leone                                              45   54      100        36:46.5     11:52/M
      13    Angela Ramsey                                           112   53      101        36:47.1     11:52/M
      14    Cristine Goff                                            18   58      102        36:47.5     11:52/M
      15    Ronda Anderson                                           85   50      114        38:49.3     12:31/M
      16    Patricia Patterson                new port richey  FL   141   56      119        39:14.9     12:39/M
      17    Lori Meyer                                               96   51      122        39:23.8     12:42/M
      18    Gina Davis                                              116   53      124        39:46.9     12:50/M
      19    Sheri Harris                                             19   55      127        40:05.7     12:56/M
      20    Renee Disparti                                           80   53      131        41:02.2     13:14/M
      21    Christina Hesser                                         58   51      133        41:54.9     13:31/M
      22    Janet Leone                                             235   54      134        42:38.4     13:45/M
      23    Denise Davis                                            108   50      141        44:05.2     14:13/M
      24    Lynn Davis                        New Port Richey  FL    16   58      143        44:13.1     14:16/M
      25    Loretta Crawford                                        157   54      145        45:01.1     14:31/M
      26    Teresa Chikodroff                                        52   59      149        45:14.9     14:35/M
      27    Carol Katz                                               76   55      162        48:12.2     15:33/M
      28    Elizabeth Pitts                                         127   52      164        48:16.9     15:34/M
      29    Melody Walesby                                           41   55      167        49:10.3     15:52/M
      30    Pam Sproles                                             182   53      174        51:34.9     16:38/M
      31    Deseay Hair                                             194   55      190        55:03.8     17:45/M
      32    Geriann Verruso                                          13   57      191        55:04.3     17:46/M
      33    Renate Ackerman                                         219   51      200      1:00:33.8     19:32/M
      34    Robin Burlingame                                        196   59      204      1:06:14.1     21:22/M
      35    Debbie Kostopoulos                                      120   50      206      1:06:53.1     21:35/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Medler                                           216   54        4        21:50.4      7:03/M
       2    Steven Grande                                           177   58       11        24:49.3      8:00/M
       3    James Peters                                             82   58       17        25:49.7      8:20/M
       4    David Root                                               56   55       24        27:32.6      8:53/M
       5    Bill DIckens                                            185   56       43        29:48.3      9:37/M
       6    Tom Wilson                                               32   59       91        35:27.2     11:26/M
       7    James Wallis                                            152   50       98        36:28.6     11:46/M
       8    Jeff Crawford                                           158   57      146        45:02.9     14:32/M
       9    Dale Slive                                              162   59      168        49:12.5     15:52/M
      10    Brett Pedersen                                          222   54      181        52:33.9     16:57/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Patterson                                         140   62       20        26:26.1      8:32/M
       2    Barbara Morrissey                                        97   65       25        27:34.3      8:54/M
       3    Peggy Ciminera                                           54   61       54        31:01.6     10:00/M
       4    Kay Spagnoli                                             78   62      163        48:13.8     15:33/M
       5    Sherry Corbin                                           107   60      175        51:37.6     16:39/M
       6    Ginny Hardy                                              40   60      179        52:07.0     16:49/M
       7    Ruth Vinson                                             187   66      197      1:00:22.5     19:28/M
       8    Eileen Naruaez                                          244   60      199      1:00:32.8     19:32/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Declan Mansfield                                         94   61       12        24:52.9      8:01/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Genny Hopkins                                           202   75      144        44:57.2     14:30/M
       2    Catherine Loiacano                                       92   71      196      1:00:18.6     19:27/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Sleeper                   Hudson  FL             73   70       76        34:12.7     11:02/M