Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Feb16_IWillI_set4.shtml

I Will Inspire

Tampa, FL, February 16, 2013

[Overall 5k Results | Overall Male 5k Results | Overall Female 5k Results ]

5k Age Group Results

I Will Inspire 5k Run

I Will Inspire

5k Run

Age Group Results

February 16, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacki Watchel                                           367   33        1        17:50.0      5:45/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Jimenez                     Lithia  FL            148   26        2        18:59.0      6:07/M
Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dami Okande                                             375   0       135        32:22.0     10:26/M
       2    Sophia O'Hara                                           353   0       203        39:38.0     12:47/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hector Picard                                           326   0        36        24:40.0      7:57/M
       2    Carlos Decastellio                                      327   0        56        26:24.0      8:31/M
       3    Unknown Partic. 372                                     372            76        27:29.0      8:52/M
       4    Unknown Partic. 347                                     347           129        31:56.0     10:18/M
       5    Unknown Partic. 346                                     346           177        36:17.0     11:42/M
       6    Unknown Partic. 382                                     382           184        37:39.0     12:09/M
       7    Unknown Partic. 599                                     599           223        43:14.0     13:57/M
       8    Unknown Partic. 358                                     358           229        44:35.5     14:23/M
       9    Unknown Partic. 111                                     111           262        52:32.6     16:57/M
Top

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Skantze                      Tampa  FL             268   13       22        23:05.0      7:27/M
       2    Katie Schiano                                           369   9        47        25:47.0      8:19/M
       3    Jordyn Koche                                            370   9        48        25:48.0      8:19/M
       4    Chloe Rifai                       Tampa  FL             343   11       53        26:04.0      8:25/M
       5    Lily Grundy                                             355   9        84        28:08.0      9:05/M
       6    brooke harrigan                   Tampa  FL             121   12       85        28:13.0      9:06/M
       7    Madeline Atherton                 Lutz  FL                9   11       89        28:30.0      9:12/M
       8    Karey-Ann Guennette                                     334   12       90        28:31.0      9:12/M
       9    Summer Smith                      Tampa  FL             273   11      155        33:46.0     10:54/M
      10    Savannah Kopilchak                Eagle Lake  FL        160   10      235        46:12.0     14:54/M
      11    Alicia Rivera                                           336   13      236        46:13.0     14:55/M
      12    Chloe Hubbs                       Tampa  FL             137   12      239        46:59.8     15:09/M
      13    Julianna Manno                    Tampa  FL             180    4      270        56:03.0     18:05/M
Top

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Shafer                                           378   12      120        31:32.0     10:10/M
       2    Colin Bakunas                     Tampa  FL              17    9      185        37:54.0     12:14/M
       3    Brandon Rutledge                  Tampa  FL             252   12      228        44:16.0     14:17/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamara veal                                             376   16       68        26:58.3      8:42/M
       2    Rose Kabat                        Land O' Lakes  FL     153   16      113        30:57.0      9:59/M
       3    Victoria Mannix                   Chicago  IL           178   18      140        32:33.0     10:30/M
       4    Julia Mannix                      Chicago  IL           177   15      188        38:15.0     12:20/M
       5    Samantha Powell                   Apollo Beach  FL      225   14      193        38:39.0     12:28/M
       6    Miranda Powell                    Apollo Beach  FL      224   14      195        38:51.0     12:32/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Augie Wilkins                     Tampa  FL             315   14       19        22:54.0      7:23/M
       2    Ryan Burns                                              335   17       52        25:59.0      8:23/M
       3    Jacob Figueredo                                         362   14      109        30:38.0      9:53/M
       4    Ryan Rutledge                     Tampa  FL             253   15      226        44:15.8     14:16/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Gauthier                   Brandon  FL           100   22       14        22:21.0      7:13/M
       2    Christine Schesser                Tampa  FL             258   28       37        24:44.0      7:59/M
       3    Liz Stevens                       Tampa  FL             280   21       79        28:01.0      9:02/M
       4    Michelle Korn                     Tampa  FL             161   20       92        28:42.0      9:15/M
       5    Lisa Vaccaro                      Tampa  FL             301   20       99        29:29.0      9:31/M
       6    Kayla Keene                       Riverview  FL         155   22      100        29:30.0      9:31/M
       7    Jamie Turner                      Riverview  FL         300   28      101        29:37.0      9:33/M
       8    Julie Gillham                     Tampa  FL             102   23      104        30:15.0      9:45/M
       9    Rachel Guerra-Morris              Lutz  FL              117   27      112        30:55.0      9:58/M
      10    Joy Winter                        Lakeland  FL          319   24      114        31:12.0     10:04/M
      11    Amy Query                         Seminole  FL          228   26      123        31:44.0     10:14/M
      12    Ashley OConnor                    Odessa  FL            210   24      124        31:46.0     10:15/M
      13    christine marcano                 tampa  FL             182   22      132        32:14.0     10:24/M
      14    Janette Kiernan                   seminole  FL          156   23      133        32:16.0     10:25/M
      15    Meagan Scheele                    Temple Terrace  FL    257   23      134        32:19.0     10:25/M
      16    Hezekiah Lumpkin                  Tampa  FL             168   22      141        32:34.0     10:30/M
      17    Jacklyn Southers                  Lutz  FL              275   27      143        32:45.0     10:34/M
      18    Jessica Taylor                    Tampa  FL             290   29      145        32:51.0     10:36/M
      19    Nikole Grogan                     Tampa  FL             116   28      150        33:27.0     10:47/M
      20    Sarah Nonnemaker                  Bradenton  FL         205   27      160        33:59.0     10:58/M
      21    Jaritsa Ruiz                      Tampa  FL             249   27      172        35:25.0     11:25/M
      22    Jennifer Bruce                    Tamap  FL              38   24      175        35:53.0     11:35/M
      23    Amanda Corinti                    Temple Terrace  FL     61   21      178        36:17.0     11:42/M
      24    Arlette Galvez                    Dover  FL              97   24      199        39:12.0     12:39/M
      25    Dawn Galvez                       Seffner  FL            98   29      202        39:25.0     12:43/M
      26    Alicia Berta                      Tampa  FL              26   24      206        40:05.0     12:56/M
      27    Karina Mendoza                    Tampa  FL             192   24      208        40:24.0     13:02/M
      28    Amanda Ryan                       pinellas park  FL     254   22      232        45:19.9     14:37/M
      29    Aubrey Schmit                                           337   23      248        48:41.9     15:42/M
      30    Andrea Ramos                      Tampa  FL             230   26      271        58:29.0     18:52/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caleb Alte                        Ft. Myers  FL           4   21        5        19:56.0      6:26/M
       2    Kyle Mainieri                     Tampa  FL             173   29        6        19:59.0      6:27/M
       3    Jamar Bryant                      Riverview  FL          40   25       13        22:01.0      7:06/M
       4    Diego Ramirez                     Riverview  FL         229   23       34        24:34.0      7:55/M
       5    Carlos Monge                      Tampa  FL             196   22       80        28:01.0      9:02/M
       6    Ian Weir                          Palmetto  FL          309   21      111        30:50.0      9:57/M
       7    Nolan Clifton                     Lakeland  FL           58   25      115        31:14.0     10:05/M
       8    Miguel Diaz                       tampa  FL              72   22      131        32:12.0     10:23/M
       9    Michael Mainieri                  Tampa  FL             174   29      149        33:21.0     10:45/M
      10    Rimsky Edmond                     Riverview  FL          79   24      153        33:45.0     10:53/M
      11    Eric Willms                       Tampa  FL             318   23      158        33:52.0     10:55/M
      12    Andy Rupasov                      St Petersburg  FL     250   27      183        37:35.6     12:07/M
      13    Peter Simon                       Lutz  FL              267   29      190        38:31.0     12:25/M
      14    John A. Cao                                             384   27      249        48:42.9     15:43/M
      15    Ryan Gonzalez                     Tampa  FL             109   23      261        52:32.0     16:57/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Anderson                Tampa  FL             518   36        8        20:31.0      6:37/M
       2    Cindy Wiegand                     Sarasota  FL          312   33       12        21:07.2      6:49/M
       3    Kelly Bruno                                             598   35       24        23:24.0      7:33/M
       4    Katie Simpson-Jomes                                     360   38       28        23:53.0      7:42/M
       5    Kimberly Sutton                   Lutz  FL              285   31       38        24:46.0      7:59/M
       6    missy Hileman                                           379   38       41        25:02.0      8:05/M
       7    Shea Miller                       Tampa  FL             194   39       46        25:43.0      8:18/M
       8    Krystal LaHann                    Tampa  FL             163   31       57        26:28.0      8:32/M
       9    Jennifer Bakunas                  Tampa  FL              18   37       65        26:56.0      8:41/M
      10    LYNDA STJOUR                      RIVERVIEW  FL         281   33       69        26:59.0      8:42/M
      11    Lori Zwerner                      Valrico  FL           323   34       71        27:00.5      8:43/M
      12    Laurie Blake                      Riverview  FL          27   31       81        28:02.0      9:03/M
      13    Sara Boasi                        Tampa  FL              28   36       82        28:02.0      9:03/M
      14    Julie Brown                       Tampa  FL              37   37       86        28:16.0      9:07/M
      15    Kara Bradt                        Land O Lakes  FL       32   35       97        29:21.0      9:28/M
      16    Jena Glatfelter                   Pinellas Park  FL     105   38      103        30:14.0      9:45/M
      17    Natalie Velazquez                 Land O Lakes  FL      305   30      110        30:49.0      9:56/M
      18    Jennifer Jarke                    New Port Richey  FL   143   37      116        31:19.0     10:06/M
      19    Brandy Frazier                    Tampa  FL              93   32      119        31:28.0     10:09/M
      20    Kelly Sabot                                             340   37      121        31:40.0     10:13/M
      21    Rebecca Gaier                     Tampa  FL              96   37      128        31:54.0     10:17/M
      22    Dawn Heinrichs                    Valrico  FL           126   34      130        31:57.0     10:18/M
      23    Maribell Figueroa                 Port Richey  FL        88   37      137        32:25.0     10:27/M
      24    Sarah Rodriguez                   Tampa  FL             244   34      151        33:32.0     10:49/M
      25    Deborah Pelaez                    Tampa  FL             215   35      164        34:22.0     11:05/M
      26    Pennie Stratton                   Madeira Beach  FL     283   38      171        35:25.0     11:25/M
      27    Lori Stowers                      Tampa  FL             282   33      173        35:39.0     11:30/M
      28    Ashley Alte                       Ft. Myers  FL           2   31      174        35:46.0     11:32/M
      29    Carrie Atherton                   Lutz  FL                8   36      180        36:58.0     11:55/M
      30    Rebecca Hoover                    St Petersburg  FL     134   31      182        37:34.0     12:07/M
      31    Sharon Dorr                       Dade City  FL          74   39      186        38:07.0     12:18/M
      32    Elena Cutshall                    Tampa  FL              66   34      191        38:34.0     12:26/M
      33    Maria Ferrer                      Tampa  FL              87   33      200        39:23.0     12:42/M
      34    Amber Holland                                           373   33      201        39:24.0     12:43/M
      35    Rebecca Garcia                    Tampa  FL              99   35      204        39:58.0     12:54/M
      36    Danielle Finney                   Tampa  FL              89   31      207        40:14.0     12:59/M
      37    Natalie Kleeman                   Brandon  FL           158   36      210        40:34.0     13:05/M
      38    RHONDA MCLENDON                   TAMPA  FL             189   38      212        40:47.0     13:09/M
      39    Kate Vaccaro                                            380   31      216        42:11.0     13:36/M
      40    Erin Vantrees                                           338   31      218        42:15.0     13:38/M
      41    Farah Moulvi                      Wesley Chapel  FL     201   39      230        44:40.1     14:25/M
      42    Allison Lee                                             324   31      240        47:00.2     15:10/M
      43    Amanda Pozarnsky                  Tampa  FL             226   33      243        47:29.8     15:19/M
      44    Candice Melton                    Tampa  FL             191   32      246        48:38.3     15:41/M
      45    Maria Reyes                       Tampa  FL             236   30      253        51:35.0     16:38/M
      46    Shelby Griffin                    Tampa  FL             115   34      269        55:06.8     17:46/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maurice Moore                     Tampa  FL             199   38        3        19:38.0      6:20/M
       2    Tito Williams                     Tampa  FL             317   33        7        20:02.0      6:28/M
       3    Paul Gomez                        Tampa  FL             107   38       16        22:34.0      7:17/M
       4    Ryan O'Conner                     land o lakes  FL      593   38       17        22:38.0      7:18/M
       5    Jason Sepeda                      Land O Lakes  FL      260   35       18        22:48.0      7:21/M
       6    Michael Sosdorf                   Wesley Chapel  FL     274   35       27        23:52.0      7:42/M
       7    J Scott Howell                    Aurora  OH            136   39       29        23:54.0      7:43/M
       8    Bryan Augustine                   Riverview  FL          13   32       32        24:09.0      7:47/M
       9    Christopher Sutton                Lutz  FL              284   35       33        24:27.0      7:53/M
      10    Greg Hayes                        Tampa  FL             125   39       35        24:38.0      7:57/M
      11    Adolphus Jones                    Chicago  IL           501   32       39        24:49.0      8:00/M
      12    Chris Torisano                                          349   31       44        25:09.0      8:07/M
      13    Christopher Henriquez             Tampa  FL             129   33       49        25:54.0      8:21/M
      14    Jorge Santana                     Tampa  FL             256   33       50        25:57.0      8:22/M
      15    Andre Collins                     Tampa  FL              60   35       51        25:58.0      8:23/M
      16    Sean Jerome                       Tampa  FL             146   39       55        26:22.0      8:30/M
      17    Roderick Breem                                          361   39       58        26:31.0      8:33/M
      18    Eddie Bosquez                     Tampa  FL              30   30       59        26:34.0      8:34/M
      19    Seth Alte                         Ft. Myers  FL           3   30       61        26:38.0      8:35/M
      20    Justin Massaro                    Chicago  IL           185   30       74        27:22.0      8:50/M
      21    Paul Faris                        Wesley Chapel  FL      85   37       93        28:46.0      9:17/M
      22    Eric Jarke                        New Port Richey  FL   142   34      117        31:19.0     10:06/M
      23    Jamie Smith                       Tampa  FL             272   35      154        33:46.0     10:54/M
      24    Omari Dillard                     Riverview  FL          73   32      163        34:19.0     11:04/M
      25    Brent Cutshall                    Tampa  FL              65   36      192        38:36.0     12:27/M
      26    Bradley Rutledge                  Tampa  FL             251   37      227        44:15.8     14:16/M
      27    Jason Kaster                      Eagle Lake  FL        154   31      234        45:48.7     14:46/M
      28    Michael Atherton                  Lutz  FL                7   36      275      1:04:18.0     20:45/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giliane Rifai                     Tampa  FL             344   42       11        21:07.0      6:49/M
       2    Kattie Horn                       Lutz  FL              135   48       21        23:05.0      7:27/M
       3    Louise Tedesco                    Tampa  FL             292   48       40        24:50.0      8:01/M
       4    Kimberly Francis                  Tampa  FL              92   41       42        25:02.0      8:05/M
       5    Kelley Coffey                     Tampa  FL              59   43       70        27:00.0      8:43/M
       6    Jean Cleveland                    Chicago  IL            57   48       73        27:19.0      8:49/M
       7    Donna McCarthy                    Tampa  FL             186   47       94        28:51.0      9:18/M
       8    Kathy Jenkins                     Tampa  FL             595   41      107        30:32.0      9:51/M
       9    janet oberholtzer                 mohnton  PA           207   47      125        31:49.0     10:16/M
      10    Cheryl Poage                      Brandon  FL           222   49      127        31:51.0     10:16/M
      11    MICHELLE RICKER                   Tampa  FL             237   42      144        32:46.0     10:34/M
      12    Lesley Drovie                     Tampa  FL              76   44      148        33:09.0     10:42/M
      13    CINDY VESCIO                      LUTZ  FL              307   44      152        33:36.0     10:50/M
      14    JoEllen Wilkens                   Tampa  FL             313   47      156        33:49.0     10:55/M
      15    Denyce Robinson                   Land O' Lakes  FL     240   42      157        33:51.0     10:55/M
      16    Marnie Bauer                      Tampa  FL              20   40      165        34:31.0     11:08/M
      17    Lisa Koche                                              371   42      168        34:49.0     11:14/M
      18    Cherie Miller                     Temple Terrace  FL    543   49      170        35:24.0     11:25/M
      19    Maria Bradley                     Tampa  FL              31   41      181        37:00.0     11:56/M
      20    Kristin Powell                    Apollo Beach  FL      223   47      196        38:53.0     12:33/M
      21    Dyan Childers                     Tampa  FL              54   40      197        38:59.0     12:35/M
      22    Jennifer Berenyi                  Wesley Chapel  FL      25   40      205        40:04.0     12:55/M
      23    Evette Rivera                     Tampa  FL             239   40      211        40:41.0     13:07/M
      24    Julie Ann Reinoso                 Tampa  FL             235   42      217        42:11.5     13:36/M
      25    Judi Cavanaugh                                          330   47      219        42:40.7     13:46/M
      26    Dona Kyle                         Tampa  FL             162   46      220        42:40.8     13:46/M
      27    Vicki Dunbar                      Tampa  FL              77   47      224        43:33.4     14:03/M
      28    Kathy Pilczuk                     Land O Lakes  FL      221   40      237        46:13.6     14:55/M
      29    Patrice Hubbs                     Tampa  FL             138   43      238        46:52.0     15:07/M
      30    Carrie Kopilchak                  Eagle Lake  FL        159   44      250        49:06.2     15:50/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zmark Henderson                                         385   42       10        20:53.0      6:44/M
       2    Steve Luhrsen                     Tampa  FL             167   48       23        23:14.0      7:30/M
       3    Kevin Murray                      tampa  FL             202   42       26        23:51.0      7:42/M
       4    steve miller                      apollo beach  FL      195   48       30        23:55.0      7:43/M
       5    Micheal Wallingford               Largo  FL             308   42       31        24:06.0      7:46/M
       6    Byron Francis                     Tampa  FL              91   40       45        25:11.0      8:07/M
       7    Kenneth Nichols                   Lutz  FL              204   45       54        26:17.0      8:29/M
       8    Scott Carey                       Tampa  FL              51   47       60        26:36.0      8:35/M
       9    David Burris                      Plant City  FL         43   40       62        26:40.0      8:36/M
      10    James Tedesco                     Tampa  FL             291   47       67        26:58.0      8:42/M
      11    Robert Robinson                   Land O' Lakes  FL     241   42       78        27:53.0      9:00/M
      12    Laurence Grundy                                         356   43       83        28:08.0      9:05/M
      13    Edward McCloe                     Tarpon Springs  FL    187   43       91        28:38.0      9:14/M
      14    Torin Bradt                       Land O lakes  FL       33   43       98        29:22.0      9:28/M
      15    Jerry Oberholtzer                 Mohnton  PA           206   47      126        31:49.0     10:16/M
      16    Paul wilkens                      Tampa  FL             314   47      162        34:09.0     11:01/M
      17    Alain Edouard                     Wimauma  FL            80   45      169        34:51.0     11:15/M
      18    Jason Sluka                       Tampa  FL             271   40      176        36:07.0     11:39/M
      19    James Atkins                      Brandon  FL            11   48      194        38:41.0     12:29/M
      20    Perry Hubbs                                             329   44      209        40:29.0     13:04/M
      21    john moore                        parrish  FL           198   41      213        40:49.0     13:10/M
      22    Mark Jaroszeski                   Wesley Chapel  FL     144   47      231        44:40.5     14:25/M
      23    Hank Brown                        Tampa  FL              36   40      242        47:12.3     15:14/M
      24    James Griffin                     Tampa  FL             114   41      268        55:06.0     17:46/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deb Robison                                             350   54       25        23:46.0      7:40/M
       2    Loretta Holtkamp                  Temple Terrace  FL    133   58       72        27:09.0      8:45/M
       3    Julie Stadjuhar                   Lakeland  FL          277   58       87        28:24.0      9:10/M
       4    Robin Perez                                             325   52       95        28:59.0      9:21/M
       5    Teresa Spargo                     Tampa  FL             276   51       96        28:59.1      9:21/M
       6    Chris Timothy                     Tampa  FL             295   51      102        30:05.0      9:42/M
       7    Susan Gonzalez                    Tampa  FL             110   59      105        30:23.0      9:48/M
       8    Lauren Tobin                      Tampa  FL             296   54      106        30:29.0      9:50/M
       9    Marion Oswald                     Old Forge  NY         213   55      108        30:36.0      9:52/M
      10    Mary Henika                       Tampa  FL             127   54      122        31:41.0     10:13/M
      11    Brenda Harris                     Tampa  FL             123   51      138        32:27.0     10:28/M
      12    Durinda Davis                     Tampa  FL              68   56      147        32:59.0     10:38/M
      13    Candace Curtiss                   Tampa  FL              63   54      159        33:57.0     10:57/M
      14    Angela Hillard                    Lutz  FL              131   51      161        33:59.0     10:58/M
      15    Donna Wood                        Tampa  FL             322   55      166        34:37.0     11:10/M
      16    VICKIE GULDENSCHUH                LUTZ  FL              118   53      214        41:15.0     13:18/M
      17    Marsha Joseph                     Tampa  FL             151   57      225        43:33.6     14:03/M
      18    Andrea Adair                      Lakeland  FL            1   54      233        45:22.2     14:38/M
      19    Terry Christ                      Plant City  FL         56   50      241        47:05.0     15:11/M
      20    Sonya Parks                                             383   51      247        48:38.6     15:41/M
      21    heather delafield                 tampa  FL              70   55      251        50:01.9     16:08/M
      22    Vickie Hudson                     Tampa  FL             140   54      252        50:02.1     16:08/M
      23    Alice Fogg                        Tampa  FL              90   51      254        51:36.0     16:39/M
      24    Claudia Thalji                    Oldsmar  FL           293   53      258        52:03.0     16:47/M
      25    Lupe Ortiz                        Tampa  FL             211   58      264        53:28.0     17:15/M
      26    Terri Wolski                      Tampa  FL             321   55      265        53:28.5     17:15/M
      27    Brenda Shaw                       Tampa  FL             262   53      273      1:04:17.0     20:44/M
      28    Diane Lyons                       Riverview  FL         169   57      274      1:04:17.0     20:44/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Elington                                           351   56        4        19:55.0      6:25/M
       2    Chuck Lewandowski                 Tampa  FL             166   54       15        22:32.0      7:16/M
       3    Harris Feinstein                  Tampa  FL              86   59       63        26:52.0      8:40/M
       4    Michael Kabat                     Land O' Lakes  FL     152   55      118        31:27.0     10:09/M
       5    Jerry Harris                      Tampa  FL             124   55      139        32:27.0     10:28/M
       6    Ernesto Velazquez                 Spring Hill  FL       303   57      146        32:58.0     10:38/M
       7    Greg Sweeney                      Brandon  FL           286   59      179        36:38.0     11:49/M
       8    Joe Figueredo                                           363   53      198        39:02.0     12:35/M
       9    Bruce Hudon                       Tampa  FL             139   54      215        41:56.0     13:32/M
      10    Richard Friday                    Ft. Myers  FL          94   59      256        51:50.0     16:43/M
      11    Steve Thalji                      Oldsmar  FL           294   58      257        52:02.0     16:47/M
      12    Victor Butler                     Plant City  FL         46   51      263        53:17.0     17:11/M
      13    John Mainieri                     Tampa  FL             172   59      267        53:54.0     17:23/M
      14    David Rimert                      Tampa  FL             238   55      272      1:01:31.0     19:51/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Diane Whitman                     thonotosassa  FL      311   61      142        32:39.0     10:32/M
       2    Donna Braun                       Clermont  FL           34   63      222        42:42.2     13:46/M
       3    Quinsaola Jefferson                                     374   63      244        48:25.1     15:37/M
       4    Susan Friday                      ft. myers  FL          95   60      255        51:49.0     16:43/M
       5    Danielle Cardarelli               Plant City  FL         50   68      260        52:08.0     16:49/M
       6    Bernadette Mainieri               Tampa  FL             170   60      266        53:53.0     17:23/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    john jerome, jr.                  Tampa  FL             147   64        9        20:51.0      6:44/M
       2    Rich Cooperwasser                                       354   63       20        22:59.0      7:25/M
       3    Harry Williams                    Tampa  FL             316   68       43        25:06.0      8:06/M
       4    Steve Scott                                             359   60       64        26:54.0      8:41/M
       5    Tony Sakaniwa                                           333   63       66        26:57.0      8:42/M
       6    George Oswald                     Old Forge  NY         212   61       75        27:23.0      8:50/M
       7    Ralph Bosek                       Tampa  FL              29   62       77        27:49.0      8:58/M
       8    Richard Swogger                   Lutz  FL              288   67       88        28:28.0      9:11/M
       9    Michael Gibbons                   Lutz  FL              101   63      187        38:11.8     12:19/M
      10    Richard McKenna                                         348   64      189        38:28.0     12:25/M
      11    Doug Braun                        Leesburg  FL           35   63      221        42:42.1     13:46/M
      12    Gary Stearns                      Tampa  FL             279   61      245        48:33.2     15:40/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MaryAnn Christ                    Plant City  FL         55   71      259        52:07.0     16:49/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Evans                      Tampa  FL              84   73      136        32:24.0     10:27/M
       2    Bob Fredman                                             357   70      167        34:39.2     11:11/M