Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Feb16_IWillI_set3.shtml

I Will Inspire

Tampa, FL, February 16, 2013

[Overall 5k Results | Overall Male 5k Results | 5k Age Group Results ]

Overall Female 5k Results

I Will Inspire 5k Run

I Will Inspire

5k Run

Overall Finish List

February 16, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Jacki Watchel                                           367    33   F       1 Top Fin             17:50.0      5:45/M
       2    Christine Anderson                Tampa  FL             518    36   F       1 30-39               20:31.0      6:37/M
       3    Giliane Rifai                     Tampa  FL             344    42   F       1 40-49               21:07.0      6:49/M
       4    Cindy Wiegand                     Sarasota  FL          312    33   F       2 30-39               21:07.2      6:49/M
       5    Nicole Gauthier                   Brandon  FL           100    22   F       1 20-29               22:21.0      7:13/M
       6    Kattie Horn                       Lutz  FL              135    48   F       2 40-49               23:05.0      7:27/M
       7    Emma Skantze                      Tampa  FL             268    13   F       1  1-13               23:05.0      7:27/M
       8    Kelly Bruno                                             598    35   F       3 30-39               23:24.0      7:33/M
       9    Deb Robison                                             350    54   F       1 50-59               23:46.0      7:40/M
      10    Katie Simpson-Jomes                                     360    38   F       4 30-39               23:53.0      7:42/M
      11    Christine Schesser                Tampa  FL             258    28   F       2 20-29               24:44.0      7:59/M
      12    Kimberly Sutton                   Lutz  FL              285    31   F       5 30-39               24:46.0      7:59/M
      13    Louise Tedesco                    Tampa  FL             292    48   F       3 40-49               24:50.0      8:01/M
      14    missy Hileman                                           379    38   F       6 30-39               25:02.0      8:05/M
      15    Kimberly Francis                  Tampa  FL              92    41   F       4 40-49               25:02.0      8:05/M
      16    Shea Miller                       Tampa  FL             194    39   F       7 30-39               25:43.0      8:18/M
      17    Katie Schiano                                           369    9    F       2  1-13               25:47.0      8:19/M
      18    Jordyn Koche                                            370    9    F       3  1-13               25:48.0      8:19/M
      19    Chloe Rifai                       Tampa  FL             343    11   F       4  1-13               26:04.0      8:25/M
      20    Krystal LaHann                    Tampa  FL             163    31   F       8 30-39               26:28.0      8:32/M
      21    Jennifer Bakunas                  Tampa  FL              18    37   F       9 30-39               26:56.0      8:41/M
      22    Tamara veal                                             376    16   F       1 14-19               26:58.3      8:42/M
      23    LYNDA STJOUR                      RIVERVIEW  FL         281    33   F      10 30-39               26:59.0      8:42/M
      24    Kelley Coffey                     Tampa  FL              59    43   F       5 40-49               27:00.0      8:43/M
      25    Lori Zwerner                      Valrico  FL           323    34   F      11 30-39               27:00.5      8:43/M
      26    Loretta Holtkamp                  Temple Terrace  FL    133    58   F       2 50-59               27:09.0      8:45/M
      27    Jean Cleveland                    Chicago  IL            57    48   F       6 40-49               27:19.0      8:49/M
      28    Liz Stevens                       Tampa  FL             280    21   F       3 20-29               28:01.0      9:02/M
      29    Laurie Blake                      Riverview  FL          27    31   F      12 30-39               28:02.0      9:03/M
      30    Sara Boasi                        Tampa  FL              28    36   F      13 30-39               28:02.0      9:03/M
      31    Lily Grundy                                             355    9    F       5  1-13               28:08.0      9:05/M
      32    brooke harrigan                   Tampa  FL             121    12   F       6  1-13               28:13.0      9:06/M
      33    Julie Brown                       Tampa  FL              37    37   F      14 30-39               28:16.0      9:07/M
      34    Julie Stadjuhar                   Lakeland  FL          277    58   F       3 50-59               28:24.0      9:10/M
      35    Madeline Atherton                 Lutz  FL                9    11   F       7  1-13               28:30.0      9:12/M
      36    Karey-Ann Guennette                                     334    12   F       8  1-13               28:31.0      9:12/M
      37    Michelle Korn                     Tampa  FL             161    20   F       4 20-29               28:42.0      9:15/M
      38    Donna McCarthy                    Tampa  FL             186    47   F       7 40-49               28:51.0      9:18/M
      39    Robin Perez                                             325    52   F       4 50-59               28:59.0      9:21/M
      40    Teresa Spargo                     Tampa  FL             276    51   F       5 50-59               28:59.1      9:21/M
      41    Kara Bradt                        Land O Lakes  FL       32    35   F      15 30-39               29:21.0      9:28/M
      42    Lisa Vaccaro                      Tampa  FL             301    20   F       5 20-29               29:29.0      9:31/M
      43    Kayla Keene                       Riverview  FL         155    22   F       6 20-29               29:30.0      9:31/M
      44    Jamie Turner                      Riverview  FL         300    28   F       7 20-29               29:37.0      9:33/M
      45    Chris Timothy                     Tampa  FL             295    51   F       6 50-59               30:05.0      9:42/M
      46    Jena Glatfelter                   Pinellas Park  FL     105    38   F      16 30-39               30:14.0      9:45/M
      47    Julie Gillham                     Tampa  FL             102    23   F       8 20-29               30:15.0      9:45/M
      48    Susan Gonzalez                    Tampa  FL             110    59   F       7 50-59               30:23.0      9:48/M
      49    Lauren Tobin                      Tampa  FL             296    54   F       8 50-59               30:29.0      9:50/M
      50    Kathy Jenkins                     Tampa  FL             595    41   F       8 40-49               30:32.0      9:51/M
      51    Marion Oswald                     Old Forge  NY         213    55   F       9 50-59               30:36.0      9:52/M
      52    Natalie Velazquez                 Land O Lakes  FL      305    30   F      17 30-39               30:49.0      9:56/M
      53    Rachel Guerra-Morris              Lutz  FL              117    27   F       9 20-29               30:55.0      9:58/M
      54    Rose Kabat                        Land O' Lakes  FL     153    16   F       2 14-19               30:57.0      9:59/M
      55    Joy Winter                        Lakeland  FL          319    24   F      10 20-29               31:12.0     10:04/M
      56    Jennifer Jarke                    New Port Richey  FL   143    37   F      18 30-39               31:19.0     10:06/M
      57    Brandy Frazier                    Tampa  FL              93    32   F      19 30-39               31:28.0     10:09/M
      58    Kelly Sabot                                             340    37   F      20 30-39               31:40.0     10:13/M
      59    Mary Henika                       Tampa  FL             127    54   F      10 50-59               31:41.0     10:13/M
      60    Amy Query                         Seminole  FL          228    26   F      11 20-29               31:44.0     10:14/M
      61    Ashley OConnor                    Odessa  FL            210    24   F      12 20-29               31:46.0     10:15/M
      62    janet oberholtzer                 mohnton  PA           207    47   F       9 40-49               31:49.0     10:16/M
      63    Cheryl Poage                      Brandon  FL           222    49   F      10 40-49               31:51.0     10:16/M
      64    Rebecca Gaier                     Tampa  FL              96    37   F      21 30-39               31:54.0     10:17/M
      65    Dawn Heinrichs                    Valrico  FL           126    34   F      22 30-39               31:57.0     10:18/M
      66    christine marcano                 tampa  FL             182    22   F      13 20-29               32:14.0     10:24/M
      67    Janette Kiernan                   seminole  FL          156    23   F      14 20-29               32:16.0     10:25/M
      68    Meagan Scheele                    Temple Terrace  FL    257    23   F      15 20-29               32:19.0     10:25/M
      69    Dami Okande                                             375    0    F       1  0- 0               32:22.0     10:26/M
      70    Maribell Figueroa                 Port Richey  FL        88    37   F      23 30-39               32:25.0     10:27/M
      71    Brenda Harris                     Tampa  FL             123    51   F      11 50-59               32:27.0     10:28/M
      72    Victoria Mannix                   Chicago  IL           178    18   F       3 14-19               32:33.0     10:30/M
      73    Hezekiah Lumpkin                  Tampa  FL             168    22   F      16 20-29               32:34.0     10:30/M
      74    Diane Whitman                     thonotosassa  FL      311    61   F       1 60-69               32:39.0     10:32/M
      75    Jacklyn Southers                  Lutz  FL              275    27   F      17 20-29               32:45.0     10:34/M
      76    MICHELLE RICKER                   Tampa  FL             237    42   F      11 40-49               32:46.0     10:34/M
      77    Jessica Taylor                    Tampa  FL             290    29   F      18 20-29               32:51.0     10:36/M
      78    Durinda Davis                     Tampa  FL              68    56   F      12 50-59               32:59.0     10:38/M
      79    Lesley Drovie                     Tampa  FL              76    44   F      12 40-49               33:09.0     10:42/M
      80    Nikole Grogan                     Tampa  FL             116    28   F      19 20-29               33:27.0     10:47/M
      81    Sarah Rodriguez                   Tampa  FL             244    34   F      24 30-39               33:32.0     10:49/M
      82    CINDY VESCIO                      LUTZ  FL              307    44   F      13 40-49               33:36.0     10:50/M
      83    Summer Smith                      Tampa  FL             273    11   F       9  1-13               33:46.0     10:54/M
      84    JoEllen Wilkens                   Tampa  FL             313    47   F      14 40-49               33:49.0     10:55/M
      85    Denyce Robinson                   Land O' Lakes  FL     240    42   F      15 40-49               33:51.0     10:55/M
      86    Candace Curtiss                   Tampa  FL              63    54   F      13 50-59               33:57.0     10:57/M
      87    Sarah Nonnemaker                  Bradenton  FL         205    27   F      20 20-29               33:59.0     10:58/M
      88    Angela Hillard                    Lutz  FL              131    51   F      14 50-59               33:59.0     10:58/M
      89    Deborah Pelaez                    Tampa  FL             215    35   F      25 30-39               34:22.0     11:05/M
      90    Marnie Bauer                      Tampa  FL              20    40   F      16 40-49               34:31.0     11:08/M
      91    Donna Wood                        Tampa  FL             322    55   F      15 50-59               34:37.0     11:10/M
      92    Lisa Koche                                              371    42   F      17 40-49               34:49.0     11:14/M
      93    Cherie Miller                     Temple Terrace  FL    543    49   F      18 40-49               35:24.0     11:25/M
      94    Pennie Stratton                   Madeira Beach  FL     283    38   F      26 30-39               35:25.0     11:25/M
      95    Jaritsa Ruiz                      Tampa  FL             249    27   F      21 20-29               35:25.0     11:25/M
      96    Lori Stowers                      Tampa  FL             282    33   F      27 30-39               35:39.0     11:30/M
      97    Ashley Alte                       Ft. Myers  FL           2    31   F      28 30-39               35:46.0     11:32/M
      98    Jennifer Bruce                    Tamap  FL              38    24   F      22 20-29               35:53.0     11:35/M
      99    Amanda Corinti                    Temple Terrace  FL     61    21   F      23 20-29               36:17.0     11:42/M
     100    Carrie Atherton                   Lutz  FL                8    36   F      29 30-39               36:58.0     11:55/M
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Maria Bradley                     Tampa  FL              31    41   F      19 40-49               37:00.0     11:56/M
     102    Rebecca Hoover                    St Petersburg  FL     134    31   F      30 30-39               37:34.0     12:07/M
     103    Sharon Dorr                       Dade City  FL          74    39   F      31 30-39               38:07.0     12:18/M
     104    Julia Mannix                      Chicago  IL           177    15   F       4 14-19               38:15.0     12:20/M
     105    Elena Cutshall                    Tampa  FL              66    34   F      32 30-39               38:34.0     12:26/M
     106    Samantha Powell                   Apollo Beach  FL      225    14   F       5 14-19               38:39.0     12:28/M
     107    Miranda Powell                    Apollo Beach  FL      224    14   F       6 14-19               38:51.0     12:32/M
     108    Kristin Powell                    Apollo Beach  FL      223    47   F      20 40-49               38:53.0     12:33/M
     109    Dyan Childers                     Tampa  FL              54    40   F      21 40-49               38:59.0     12:35/M
     110    Arlette Galvez                    Dover  FL              97    24   F      24 20-29               39:12.0     12:39/M
     111    Maria Ferrer                      Tampa  FL              87    33   F      33 30-39               39:23.0     12:42/M
     112    Amber Holland                                           373    33   F      34 30-39               39:24.0     12:43/M
     113    Dawn Galvez                       Seffner  FL            98    29   F      25 20-29               39:25.0     12:43/M
     114    Sophia O'Hara                                           353    0    F       2  0- 0               39:38.0     12:47/M
     115    Rebecca Garcia                    Tampa  FL              99    35   F      35 30-39               39:58.0     12:54/M
     116    Jennifer Berenyi                  Wesley Chapel  FL      25    40   F      22 40-49               40:04.0     12:55/M
     117    Alicia Berta                      Tampa  FL              26    24   F      26 20-29               40:05.0     12:56/M
     118    Danielle Finney                   Tampa  FL              89    31   F      36 30-39               40:14.0     12:59/M
     119    Karina Mendoza                    Tampa  FL             192    24   F      27 20-29               40:24.0     13:02/M
     120    Natalie Kleeman                   Brandon  FL           158    36   F      37 30-39               40:34.0     13:05/M
     121    Evette Rivera                     Tampa  FL             239    40   F      23 40-49               40:41.0     13:07/M
     122    RHONDA MCLENDON                   TAMPA  FL             189    38   F      38 30-39               40:47.0     13:09/M
     123    VICKIE GULDENSCHUH                LUTZ  FL              118    53   F      16 50-59               41:15.0     13:18/M
     124    Kate Vaccaro                                            380    31   F      39 30-39               42:11.0     13:36/M
     125    Julie Ann Reinoso                 Tampa  FL             235    42   F      24 40-49               42:11.5     13:36/M
     126    Erin Vantrees                                           338    31   F      40 30-39               42:15.0     13:38/M
     127    Judi Cavanaugh                                          330    47   F      25 40-49               42:40.7     13:46/M
     128    Dona Kyle                         Tampa  FL             162    46   F      26 40-49               42:40.8     13:46/M
     129    Donna Braun                       Clermont  FL           34    63   F       2 60-69               42:42.2     13:46/M
     130    Vicki Dunbar                      Tampa  FL              77    47   F      27 40-49               43:33.4     14:03/M
     131    Marsha Joseph                     Tampa  FL             151    57   F      17 50-59               43:33.6     14:03/M
     132    Farah Moulvi                      Wesley Chapel  FL     201    39   F      41 30-39               44:40.1     14:25/M
     133    Amanda Ryan                       pinellas park  FL     254    22   F      28 20-29               45:19.9     14:37/M
     134    Andrea Adair                      Lakeland  FL            1    54   F      18 50-59               45:22.2     14:38/M
     135    Savannah Kopilchak                Eagle Lake  FL        160    10   F      10  1-13               46:12.0     14:54/M
     136    Alicia Rivera                                           336    13   F      11  1-13               46:13.0     14:55/M
     137    Kathy Pilczuk                     Land O Lakes  FL      221    40   F      28 40-49               46:13.6     14:55/M
     138    Patrice Hubbs                     Tampa  FL             138    43   F      29 40-49               46:52.0     15:07/M
     139    Chloe Hubbs                       Tampa  FL             137    12   F      12  1-13               46:59.8     15:09/M
     140    Allison Lee                                             324    31   F      42 30-39               47:00.2     15:10/M
     141    Terry Christ                      Plant City  FL         56    50   F      19 50-59               47:05.0     15:11/M
     142    Amanda Pozarnsky                  Tampa  FL             226    33   F      43 30-39               47:29.8     15:19/M
     143    Quinsaola Jefferson                                     374    63   F       3 60-69               48:25.1     15:37/M
     144    Candice Melton                    Tampa  FL             191    32   F      44 30-39               48:38.3     15:41/M
     145    Sonya Parks                                             383    51   F      20 50-59               48:38.6     15:41/M
     146    Aubrey Schmit                                           337    23   F      29 20-29               48:41.9     15:42/M
     147    Carrie Kopilchak                  Eagle Lake  FL        159    44   F      30 40-49               49:06.2     15:50/M
     148    heather delafield                 tampa  FL              70    55   F      21 50-59               50:01.9     16:08/M
     149    Vickie Hudson                     Tampa  FL             140    54   F      22 50-59               50:02.1     16:08/M
     150    Maria Reyes                       Tampa  FL             236    30   F      45 30-39               51:35.0     16:38/M
     151    Alice Fogg                        Tampa  FL              90    51   F      23 50-59               51:36.0     16:39/M
     152    Susan Friday                      ft. myers  FL          95    60   F       4 60-69               51:49.0     16:43/M
     153    Claudia Thalji                    Oldsmar  FL           293    53   F      24 50-59               52:03.0     16:47/M
     154    MaryAnn Christ                    Plant City  FL         55    71   F       1 70-79               52:07.0     16:49/M
     155    Danielle Cardarelli               Plant City  FL         50    68   F       5 60-69               52:08.0     16:49/M
     156    Lupe Ortiz                        Tampa  FL             211    58   F      25 50-59               53:28.0     17:15/M
     157    Terri Wolski                      Tampa  FL             321    55   F      26 50-59               53:28.5     17:15/M
     158    Bernadette Mainieri               Tampa  FL             170    60   F       6 60-69               53:53.0     17:23/M
     159    Shelby Griffin                    Tampa  FL             115    34   F      46 30-39               55:06.8     17:46/M
     160    Julianna Manno                    Tampa  FL             180     4   F      13  1-13               56:03.0     18:05/M
     161    Andrea Ramos                      Tampa  FL             230    26   F      30 20-29               58:29.0     18:52/M
     162    Brenda Shaw                       Tampa  FL             262    53   F      27 50-59             1:04:17.0     20:44/M
     163    Diane Lyons                       Riverview  FL         169    57   F      28 50-59             1:04:17.0     20:44/M
*Overall place among females only