Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Feb16_IWillI_set2.shtml

I Will Inspire

Tampa, FL, February 16, 2013

[Overall 5k Results | Overall Female 5k Results | 5k Age Group Results ]

Overall Male 5k Results

I Will Inspire 5k Run

I Will Inspire

5k Run

Overall Finish List

February 16, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Jesse Jimenez                     Lithia  FL            148    26   M       1 Top Fin             18:59.0      6:07/M
       2    Maurice Moore                     Tampa  FL             199    38   M       1 30-39               19:38.0      6:20/M
       3    Mike Elington                                           351    56   M       1 50-59               19:55.0      6:25/M
       4    Caleb Alte                        Ft. Myers  FL           4    21   M       1 20-29               19:56.0      6:26/M
       5    Kyle Mainieri                     Tampa  FL             173    29   M       2 20-29               19:59.0      6:27/M
       6    Tito Williams                     Tampa  FL             317    33   M       2 30-39               20:02.0      6:28/M
       7    john jerome, jr.                  Tampa  FL             147    64   M       1 60-69               20:51.0      6:44/M
       8    Zmark Henderson                                         385    42   M       1 40-49               20:53.0      6:44/M
       9    Jamar Bryant                      Riverview  FL          40    25   M       3 20-29               22:01.0      7:06/M
      10    Chuck Lewandowski                 Tampa  FL             166    54   M       2 50-59               22:32.0      7:16/M
      11    Paul Gomez                        Tampa  FL             107    38   M       3 30-39               22:34.0      7:17/M
      12    Ryan O'Conner                     land o lakes  FL      593    38   M       4 30-39               22:38.0      7:18/M
      13    Jason Sepeda                      Land O Lakes  FL      260    35   M       5 30-39               22:48.0      7:21/M
      14    Augie Wilkins                     Tampa  FL             315    14   M       1 14-19               22:54.0      7:23/M
      15    Rich Cooperwasser                                       354    63   M       2 60-69               22:59.0      7:25/M
      16    Steve Luhrsen                     Tampa  FL             167    48   M       2 40-49               23:14.0      7:30/M
      17    Kevin Murray                      tampa  FL             202    42   M       3 40-49               23:51.0      7:42/M
      18    Michael Sosdorf                   Wesley Chapel  FL     274    35   M       6 30-39               23:52.0      7:42/M
      19    J Scott Howell                    Aurora  OH            136    39   M       7 30-39               23:54.0      7:43/M
      20    steve miller                      apollo beach  FL      195    48   M       4 40-49               23:55.0      7:43/M
      21    Micheal Wallingford               Largo  FL             308    42   M       5 40-49               24:06.0      7:46/M
      22    Bryan Augustine                   Riverview  FL          13    32   M       8 30-39               24:09.0      7:47/M
      23    Christopher Sutton                Lutz  FL              284    35   M       9 30-39               24:27.0      7:53/M
      24    Diego Ramirez                     Riverview  FL         229    23   M       4 20-29               24:34.0      7:55/M
      25    Greg Hayes                        Tampa  FL             125    39   M      10 30-39               24:38.0      7:57/M
      26    Hector Picard                                           326    0    M       1  0- 0               24:40.0      7:57/M
      27    Adolphus Jones                    Chicago  IL           501    32   M      11 30-39               24:49.0      8:00/M
      28    Harry Williams                    Tampa  FL             316    68   M       3 60-69               25:06.0      8:06/M
      29    Chris Torisano                                          349    31   M      12 30-39               25:09.0      8:07/M
      30    Byron Francis                     Tampa  FL              91    40   M       6 40-49               25:11.0      8:07/M
      31    Christopher Henriquez             Tampa  FL             129    33   M      13 30-39               25:54.0      8:21/M
      32    Jorge Santana                     Tampa  FL             256    33   M      14 30-39               25:57.0      8:22/M
      33    Andre Collins                     Tampa  FL              60    35   M      15 30-39               25:58.0      8:23/M
      34    Ryan Burns                                              335    17   M       2 14-19               25:59.0      8:23/M
      35    Kenneth Nichols                   Lutz  FL              204    45   M       7 40-49               26:17.0      8:29/M
      36    Sean Jerome                       Tampa  FL             146    39   M      16 30-39               26:22.0      8:30/M
      37    Carlos Decastellio                                      327    0    M       2  0- 0               26:24.0      8:31/M
      38    Roderick Breem                                          361    39   M      17 30-39               26:31.0      8:33/M
      39    Eddie Bosquez                     Tampa  FL              30    30   M      18 30-39               26:34.0      8:34/M
      40    Scott Carey                       Tampa  FL              51    47   M       8 40-49               26:36.0      8:35/M
      41    Seth Alte                         Ft. Myers  FL           3    30   M      19 30-39               26:38.0      8:35/M
      42    David Burris                      Plant City  FL         43    40   M       9 40-49               26:40.0      8:36/M
      43    Harris Feinstein                  Tampa  FL              86    59   M       3 50-59               26:52.0      8:40/M
      44    Steve Scott                                             359    60   M       4 60-69               26:54.0      8:41/M
      45    Tony Sakaniwa                                           333    63   M       5 60-69               26:57.0      8:42/M
      46    James Tedesco                     Tampa  FL             291    47   M      10 40-49               26:58.0      8:42/M
      47    Justin Massaro                    Chicago  IL           185    30   M      20 30-39               27:22.0      8:50/M
      48    George Oswald                     Old Forge  NY         212    61   M       6 60-69               27:23.0      8:50/M
      49    Unknown Partic. 372                                     372         M       3  0- 0               27:29.0      8:52/M
      50    Ralph Bosek                       Tampa  FL              29    62   M       7 60-69               27:49.0      8:58/M
      51    Robert Robinson                   Land O' Lakes  FL     241    42   M      11 40-49               27:53.0      9:00/M
      52    Carlos Monge                      Tampa  FL             196    22   M       5 20-29               28:01.0      9:02/M
      53    Laurence Grundy                                         356    43   M      12 40-49               28:08.0      9:05/M
      54    Richard Swogger                   Lutz  FL              288    67   M       8 60-69               28:28.0      9:11/M
      55    Edward McCloe                     Tarpon Springs  FL    187    43   M      13 40-49               28:38.0      9:14/M
      56    Paul Faris                        Wesley Chapel  FL      85    37   M      21 30-39               28:46.0      9:17/M
      57    Torin Bradt                       Land O lakes  FL       33    43   M      14 40-49               29:22.0      9:28/M
      58    Jacob Figueredo                                         362    14   M       3 14-19               30:38.0      9:53/M
      59    Ian Weir                          Palmetto  FL          309    21   M       6 20-29               30:50.0      9:57/M
      60    Nolan Clifton                     Lakeland  FL           58    25   M       7 20-29               31:14.0     10:05/M
      61    Eric Jarke                        New Port Richey  FL   142    34   M      22 30-39               31:19.0     10:06/M
      62    Michael Kabat                     Land O' Lakes  FL     152    55   M       4 50-59               31:27.0     10:09/M
      63    Graham Shafer                                           378    12   M       1  1-13               31:32.0     10:10/M
      64    Jerry Oberholtzer                 Mohnton  PA           206    47   M      15 40-49               31:49.0     10:16/M
      65    Unknown Partic. 347                                     347         M       4  0- 0               31:56.0     10:18/M
      66    Miguel Diaz                       tampa  FL              72    22   M       8 20-29               32:12.0     10:23/M
      67    Donald Evans                      Tampa  FL              84    73   M       1 70-79               32:24.0     10:27/M
      68    Jerry Harris                      Tampa  FL             124    55   M       5 50-59               32:27.0     10:28/M
      69    Ernesto Velazquez                 Spring Hill  FL       303    57   M       6 50-59               32:58.0     10:38/M
      70    Michael Mainieri                  Tampa  FL             174    29   M       9 20-29               33:21.0     10:45/M
      71    Rimsky Edmond                     Riverview  FL          79    24   M      10 20-29               33:45.0     10:53/M
      72    Jamie Smith                       Tampa  FL             272    35   M      23 30-39               33:46.0     10:54/M
      73    Eric Willms                       Tampa  FL             318    23   M      11 20-29               33:52.0     10:55/M
      74    Paul wilkens                      Tampa  FL             314    47   M      16 40-49               34:09.0     11:01/M
      75    Omari Dillard                     Riverview  FL          73    32   M      24 30-39               34:19.0     11:04/M
      76    Bob Fredman                                             357    70   M       2 70-79               34:39.2     11:11/M
      77    Alain Edouard                     Wimauma  FL            80    45   M      17 40-49               34:51.0     11:15/M
      78    Jason Sluka                       Tampa  FL             271    40   M      18 40-49               36:07.0     11:39/M
      79    Unknown Partic. 346                                     346         M       5  0- 0               36:17.0     11:42/M
      80    Greg Sweeney                      Brandon  FL           286    59   M       7 50-59               36:38.0     11:49/M
      81    Andy Rupasov                      St Petersburg  FL     250    27   M      12 20-29               37:35.6     12:07/M
      82    Unknown Partic. 382                                     382         M       6  0- 0               37:39.0     12:09/M
      83    Colin Bakunas                     Tampa  FL              17     9   M       2  1-13               37:54.0     12:14/M
      84    Michael Gibbons                   Lutz  FL              101    63   M       9 60-69               38:11.8     12:19/M
      85    Richard McKenna                                         348    64   M      10 60-69               38:28.0     12:25/M
      86    Peter Simon                       Lutz  FL              267    29   M      13 20-29               38:31.0     12:25/M
      87    Brent Cutshall                    Tampa  FL              65    36   M      25 30-39               38:36.0     12:27/M
      88    James Atkins                      Brandon  FL            11    48   M      19 40-49               38:41.0     12:29/M
      89    Joe Figueredo                                           363    53   M       8 50-59               39:02.0     12:35/M
      90    Perry Hubbs                                             329    44   M      20 40-49               40:29.0     13:04/M
      91    john moore                        parrish  FL           198    41   M      21 40-49               40:49.0     13:10/M
      92    Bruce Hudon                       Tampa  FL             139    54   M       9 50-59               41:56.0     13:32/M
      93    Doug Braun                        Leesburg  FL           35    63   M      11 60-69               42:42.1     13:46/M
      94    Unknown Partic. 599                                     599         M       7  0- 0               43:14.0     13:57/M
      95    Ryan Rutledge                     Tampa  FL             253    15   M       4 14-19               44:15.8     14:16/M
      96    Bradley Rutledge                  Tampa  FL             251    37   M      26 30-39               44:15.8     14:16/M
      97    Brandon Rutledge                  Tampa  FL             252    12   M       3  1-13               44:16.0     14:17/M
      98    Unknown Partic. 358                                     358         M       8  0- 0               44:35.5     14:23/M
      99    Mark Jaroszeski                   Wesley Chapel  FL     144    47   M      22 40-49               44:40.5     14:25/M
     100    Jason Kaster                      Eagle Lake  FL        154    31   M      27 30-39               45:48.7     14:46/M
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Hank Brown                        Tampa  FL              36    40   M      23 40-49               47:12.3     15:14/M
     102    Gary Stearns                      Tampa  FL             279    61   M      12 60-69               48:33.2     15:40/M
     103    John A. Cao                                             384    27   M      14 20-29               48:42.9     15:43/M
     104    Richard Friday                    Ft. Myers  FL          94    59   M      10 50-59               51:50.0     16:43/M
     105    Steve Thalji                      Oldsmar  FL           294    58   M      11 50-59               52:02.0     16:47/M
     106    Ryan Gonzalez                     Tampa  FL             109    23   M      15 20-29               52:32.0     16:57/M
     107    Unknown Partic. 111                                     111         M       9  0- 0               52:32.6     16:57/M
     108    Victor Butler                     Plant City  FL         46    51   M      12 50-59               53:17.0     17:11/M
     109    John Mainieri                     Tampa  FL             172    59   M      13 50-59               53:54.0     17:23/M
     110    James Griffin                     Tampa  FL             114    41   M      24 40-49               55:06.0     17:46/M
     111    David Rimert                      Tampa  FL             238    55   M      14 50-59             1:01:31.0     19:51/M
     112    Michael Atherton                  Lutz  FL                7    36   M      28 30-39             1:04:18.0     20:45/M
*Overall place among males only