Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/fl/Apr20_Helpin_set1.shtml

Helping Hands 5K and Walk

Ocala, FL, April 20, 2013

[Age Groups | Teams ]

Overall

Courtesy of Spitler Race


           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
   1   16:13  5:14    1 OPEN     1 M   956 Victor Chicas               Ocala,FL                                                      
   2   16:37  5:22    1 25-29    2 M   416 Adam Truesdale              Ocklawaha,FL                                                  
   3   17:03  5:30    1 45-49    3 M   101 Joe Carnegie                Ocala,FL                                                      
   4   17:05  5:31    1 17-19    4 M   425 Ben Waller                  Ocala,FL                                                      
   5   17:35  5:40    2 17-19    5 M   461 Joshua Rodriguez            Summerfield,FL                                                
   6   17:49  5:45    2 25-29    6 M   214 Brad Argentine              Ocala,FL             Lockheed Martin                          
   7   17:55  5:47    1 40-44    7 M   267 Patrick Douma               Gainesville,FL       Ft McCoy Youth Runners                   
   8   18:00  5:48    2 40-44    8 M   474 Greg Short                                                                             
   9   18:04  5:50    1 35-39    9 M   333 Rey Martinez                Williston,FL         Adena Thoroughbreds                      
  10   18:05  5:50    1 20-24   10 M   419 Manuel Velasquez            Williston,FL         Adena Thoroughbreds                      
  11   18:07  5:51    3 40-44   11 M   368 Richard Purcell             Williston,FL         Adena Thoroughbreds                      
  12   18:17  5:54    1 14-16   12 M   394 John Stabler                Ocala,FL             Orienteering Team A                      
  13   18:20  5:55    2 14-16   13 M   296 Joryan Hernandez            Ocala,FL             BHS Running Rattlers                     
  14   18:24  5:56    1 OPEN     1 F   224 Catherine Blaney            Ocala,FL             BHS Running Rattlers                     
  15   18:26  5:57    3 14-16   14 M   444 Jacob May                   Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  16   19:07  6:10    2 35-39   15 M   455 Matt Camaratta              Gainesville,FL       Adena Thoroughbreds                      
  17   19:08  6:10    1 30-34   16 M   953 Julius Chirieleison         Lady Lake,FL                                                  
  18   19:24  6:15    4 14-16   17 M   391 Ricardo Sierra-Pagan        Ocala,FL             BHS Running Rattlers                     
  19   19:36  6:19    2 30-34   18 M   236 Tim Christensen             Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
  20   19:37  6:20    5 14-16   19 M   250 Cole Crickenberger          Ocala,FL             V Triple T                               
  21   19:50  6:24    1 11-13   20 M   414 Daniel Tressler III         Oviedo,FL            Team Yoho                                
  22   20:07  6:29    2 45-49   21 M   292 Jack Grahling               Belleview,FL                                                  
  23   20:08  6:30    3 35-39   22 M   115 Ben Gumpert                 Ocala,FL             Lockheed Martin                          
  24   20:09  6:30    3 17-19   23 M   334 Eder Mazzricgos             Ocala,FL             V Triple T                               
  25   20:20  6:34    2 11-13   24 M   130 Justin Mosher               Citra,FL             Ft McCoy Youth Runners                   
  26   20:25  6:35    1 17-19    2 F   223 Shelby Blaes                Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
  27   20:44  6:41    1 50-54   25 M   415 Chuck Trombly               Ocala,FL                                                      
  28   20:46  6:42    1 25-29    3 F   310 Meredith Kelly              Ocala,FL             Lockheed Martin                          
  29   20:48  6:43    1 01-10   26 M   402 Trevor Summerfield          Ocala,FL                                                      
  30   20:51  6:44    3 11-13   27 M   338 Conner Merriman             Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
  31   20:53  6:44    1 11-13    4 F   125 Leigha Torino               Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
  32   21:02  6:47    6 14-16   28 M   245 Spencer Craig               Ocala,FL                                                      
  33   21:18  6:52    7 14-16   29 M   392 Tyler Smith                 Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  34   21:17  6:52    4 11-13   30 M   158 Daniel Stidham                                                                         
  35   21:25  6:55    8 14-16   31 M   309 Nathan Keels                Ocala,FL             Orienteering Team A                      
  36   21:29  6:56    1 50-54    5 F   233 Sally Chappell              Ocala,FL                                                      
  37   21:31  6:56    2 20-24   32 M   137 Alex Cerenzio               Ocala,FL             Lockheed Martin                          
  38   21:33  6:57    1 60-64   33 M   962 Bobby Ripple                Dunnellon,FL                                                  
  39   21:38  6:59    2 11-13    6 F   264 Katerina Dobkowski          Belleview,FL                                                  
  40   21:43  7:00    4 40-44   34 M   959 Arthur Rucinski             Beverly Hills,FL     8 Fingers And 2 Thumbs                   
  41   21:48  7:02    9 14-16   35 M   129 Adrian Sierra Pagan         Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  42   21:53  7:04    3 30-34   36 M   226 Andrew Breese               Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
  43   21:56  7:05   10 14-16   37 M   386 Jared Sanders               Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
  44   22:00  7:06    3 45-49   38 M   917 Shane Finde                                                                            
  45   22:07  7:08    5 40-44   39 M   372 Phil Rath                   Ocala,FL                                                      
  46   22:18  7:12    1 35-39    7 F   463 Linda Mutchie               Ocala,FL                                                      
  47   22:30  7:15   11 14-16   40 M   156 Clay Stillwell              Summerfield,FL                                                
  48   22:32  7:16    6 40-44   41 M   153 Patrice Perron              Ocala,FL                                                      
  49   22:33  7:16    4 30-34   42 M   273 James Farmer                Ocala,FL             Lockheed Martin                          
  50   22:34  7:17    3 11-13    8 F   966 Morgan Engel                Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
  51   22:35  7:17    5 11-13   43 M   104 Robbie Herbert              Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  52   22:37  7:18    1 01-10    9 F   389 Mackenzie Scordato          Inverness,FL                                                  
  53   22:39  7:18    4 11-13   10 F   222 Reagan Black                Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  54   22:40  7:19    1 14-16   11 F   441 Keely Pisczek               Ocala,FL             BHS Running Rattlers                     
  55   22:42  7:19    5 30-34   44 M   151 Ted Beck                    Ocala,FL              Unknown    Entrant                      
  56   22:44  7:20    4 45-49   45 M   117 Wes Bryant                  Ocala,FL                                                      
  57   22:52  7:23    3 25-29   46 M   305 Michael Jennings            Ocala,FL                                                      
  58   22:53  7:23    6 11-13   47 M   998 Kyle Meadows                Belleview,FL                                                  
  59   22:58  7:25    4 35-39   48 M   249 Brian Cretul                Ocala,FL                                                      
  60   23:01  7:25   12 14-16   49 M   432 Cooper Williams             Ocala,FL                                                      
  61   23:04  7:26   13 14-16   50 M   235 Bryan Chojnacki             Ocala,FL             Orienteering Team B                      
  62   23:06  7:27    2 50-54   51 M   374 Huey Register               Ocala,FL                                                      
  63   23:08  7:28    2 35-39   12 F   445 Melissa Carr                Citrus Springs,FL                                             
  64   23:10  7:28    1 55-59   52 M   994 Jim Stathakes               Ocala,FL                                                      
  65   23:12  7:29    5 11-13   13 F   449 Skyler Leaphart             Ocala,FL                                                      
  66   23:16  7:30    5 45-49   53 M   272 Gregg Falk                  Williston,FL         Adena Thoroughbreds                      
  67   23:18  7:31    6 11-13   14 F   382 Elizabeth Durham                                 Ft McCoy Youth Runners                
  68   23:23  7:33    6 30-34   54 M   231 David Burrage               Belleview,FL                                                  
  69   23:27  7:34    7 11-13   15 F   126 Alexandra Lyons             Citra,FL             Ft McCoy Youth Runners                   
  70   23:29  7:35    3 35-39   16 F   489 Ann Dill                    Crystal River,FL                                              
  71   23:32  7:35     Age?     17 F   969 Ariel Velazquez             Ocala,FL                                                      
  72   23:35  7:36    1 40-44   18 F   456 Laura Spain                 Hernando,FL                                                   
  73   23:41  7:38    8 11-13   19 F   167 Annie Miley                 Ocala,FL                                                      
  74   23:44  7:39    1 65-98   20 F   254 Joanne Cunningham           The Villages,FL                                               
  75   23:48  7:41    7 40-44   55 M   317 Mark Labonte                Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
  76   23:52  7:42   14 14-16   56 M   280 Austin Franklin             Ocala,FL             Orienteering Team B                      
  77   23:57  7:44    4 25-29   57 M   347 Cody Munger                 Ocala,FL                                                      
  78   24:04  7:46    1 30-34   21 F   352 GN Niere                    Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
  79   24:16  7:50    2 17-19   22 F   492 Alexis Lugo                 Ocala,FL                                                      
  80   24:18  7:50    2 14-16   23 F   218 Amaya Baustert              Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
  81   24:20  7:51    3 17-19   24 F   440 Barbara Ziolkoski           Ocala,FL             Orienteering Team A                      
  82   24:23  7:52    2 25-29   25 F   225 Amy Breese                  Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
  83   24:24  7:52    7 11-13   58 M   281 Garrett Lipira              Ocala,FL             Signature Brands                         
  84   24:26  7:53    3 50-54   59 M   947 Ronald Boddy                Ocala,FL                                                      
  85   24:28  7:54    4 17-19   60 M   393 Thomas Spiva                Ocala,FL             Orienteering Team B                      
  86   24:29  7:54    9 11-13   26 F   448 Sierra Leaphart             Ocala,FL                                                      
  87   24:30  7:54    2 40-44   27 F   213 Melissa Anthony             Reddick,FL                                                    
  88   24:32  7:55    3 40-44   28 F   316 Kathleen Knightly           Beverly Hills,FL     8 Fingers And 2 Thumbs                   
  89   24:34  7:55    3 20-24   61 M   212 Lazaro Alvarez              Fort White,FL        Glass Botton Boat Tours                  
  90   24:37  7:56    5 25-29   62 M   985 Isaahim Pealta              Ocala,FL                                                      
  91   24:40  7:57    1 65-98   63 M   134 John Siwek                  Ocala,FL                                                      
  92   24:42  7:58    2 30-34   29 F   140 Laura Schoellkopf           Ocala,FL                                                      
  93   24:46  7:59    2 50-54   30 F   965 Kathy Hatfield              Ocala,FL                                                      
  94   24:50  8:01    7 30-34   64 M   266 Richard Dorsey              Ocala,FL             Swamp Zombies                            
  95   24:51  8:01    3 14-16   31 F   282 Ashley Gallinaro            Ocala,FL                                                      
  96   24:52  8:01    4 35-39   32 F   401 Erika Summerfield           Ocala,FL                                                      
  97   24:54  8:02    4 50-54   65 M   308 Doug Kasmer                 Ocala,FL                                                      
  98   24:56  8:03    1 45-49   33 F   426 Judy Waller                 Ocala,FL                                                      
  99   24:57  8:03    5 50-54   66 M   257 John Davis                  Ocala,FL                                                      
 100   24:58  8:03    6 50-54   67 M   152 Joe Byrnes                  Ocala,FL              Unknown    Entrant                      
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 101   24:59  8:04    7 50-54   68 M   439 Todd Zielinski              Ocala,FL             Signature Brands                         
 102   25:01  8:04    3 30-34   34 F   330 Kathleen MacGregor          Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
 103   25:02  8:05    6 45-49   69 M   950 Chris Rohde                 Winter Park,FL                                                
 104   25:03  8:05    8 50-54   70 M   274 Larry Fimbel                Wesley Chapel,FL                                              
 105   25:05  8:05    8 30-34   71 M   452 Adam Parker                 Dunnellon,FL                                                  
 106   25:10  8:07    6 25-29   72 M   345 William Moore               Ocala,FL             Lockheed Martin                          
 107   25:15  8:09   10 11-13   35 F   427 Lauren Waller               Ocala,FL                                                      
 108   25:35  8:15    4 14-16   36 F   349 Madison Murvin              Ocala,FL             V Triple T                               
 109   25:36  8:15    4 40-44   37 F   110 Angela Desimone             Ocala,FL                                                      
 110   25:38  8:16    7 45-49   73 M   207 Chris Aldana                Ocala,FL                                                      
 111   25:47  8:19    5 35-39   74 M   253 Jason Cunningham            Ocala,FL                                                      
 112   25:50  8:20    2 01-10   75 M   132 Bradley Steiner             Ocala,FL                                                      
 113   25:52  8:21    3 01-10   76 M   344 John Mizzoni                Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 114   25:54  8:21   11 11-13   38 F   314 Emily Kintzele              Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
 115   25:56  8:22    2 45-49   39 F   457 Polly Tyler                 Ocala,FL                                                      
 116   25:57  8:22    5 14-16   40 F   429 Lauren White                Summerfield,FL       BHS Running Rattlers                     
 117   26:00  8:23    8 40-44   77 M   304 Aaron Jack                  Homosassa,FL         Swamp Zombies                            
 118   26:02  8:24    9 50-54   78 M   373 Eric Reese                  Ocala,FL                                                      
 119   26:04  8:25    4 01-10   79 M   370 Cooper Ragle                Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 120   26:07  8:25    5 40-44   41 F   400 Sharon Sullivan             Ocala,FL                                                      
 121   26:10  8:26    3 50-54   42 F   127 Elizabeth Steiner           Ocala,FL                                                      
 122   26:12  8:27    4 20-24   80 M   161 Brock May                   Ocala,FL                                                      
 123   26:21  8:30    3 25-29   43 F   283 Rachyl Gatzlaff             Ocala,FL             Lockheed Martin                          
 124   26:26  8:32    9 30-34   81 M   447 Matthew Large               Williston,FL         Swamp Zombies                            
 125   26:28  8:32    5 01-10   82 M   967 Winn Engel                  Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 126   26:31  8:33    1 20-24   44 F   113 Ashley Fleshner             Ocala,FL                                                      
 127   26:32  8:34    5 20-24   83 M   350 Trevor Nameth               Micanopy,FL                                                   
 128   26:34  8:34    9 40-44   84 M   464 David Gibas                 Ocala,FL                                                      
 129   26:37  8:35    2 20-24   45 F   299 Jessica Hill                Ocala,FL                                                      
 130   26:39  8:36    8 45-49   85 M   297 Brett Higginbotham          Ocala,FL                                                      
 131   26:40  8:36    3 45-49   46 F   298 Sheri Higginbotham          Ocala,FL                                                      
 132   26:41  8:36    5 17-19   86 M   322 Riley Lemr                  Ocala,FL                                                      
 133   26:46  8:38    7 25-29   87 M   305 Michael Jennings            Ocala,FL                                                      
 134   26:50  8:39    8 11-13   88 M   116 Justin Nolen                Citra,FL             Ft McCoy Youth Runners                   
 135   27:00  8:43   12 11-13   47 F   343 Isabella Mizzoni            Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 136   27:02  8:43    5 35-39   48 F   405 Anna Tester                 Belleview,FL                                                  
 137   27:02  8:43    4 50-54   49 F   442 Tammy King                  Ocala,FL                                                      
 138   27:03  8:44   10 40-44   89 M   480 Ritch Ragle                 Ocala,FL                                                      
 139   27:04  8:44    2 55-59   90 M   443 Brad King                   Ocala,FL                                                      
 140   27:06  8:45    9 11-13   91 M   466 David M. Gibas              Ocala,FL                                                      
 141   27:08  8:45    6 01-10   92 M   465 John Gibas                  Ocala,FL                                                      
 142   27:09  8:45   10 30-34   93 M   396 Clay Starling               Ocala,FL                                                      
 143   27:10  8:46    2 65-98   94 M   306 Earl Johnson                Silver Springs,FL                                             
 144   27:12  8:46   10 50-54   95 M   294 David Hartley               Ocala,FL                                                      
 145   27:14  8:47   13 11-13   50 F   339 Peyton Merriman             Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 146   27:15  8:47    6 40-44   51 F   295 Katherine Hartman           Ocala,FL             8 Fingers And 2 Thumbs                   
 147   27:18  8:48    3 20-24   52 F   470 Tori Petry                  Summerfield,FL       Team Yoho                                
 148   27:20  8:49    4 17-19   53 F   336 Ashleigh McVey              Ocala,FL                                                      
 149   27:22  8:50    3 65-98   96 M   960 Wayne Hall                  Dunnellon,FL                                                  
 150   27:24  8:50    1 55-59   54 F   341 Donna Miller                Ocala,FL                                                      
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 151   27:26  8:51    2 55-59   55 F   496 Lydia Nixon                 Ocala,FL                                                      
 152   27:27  8:51    6 35-39   56 F   128 Mariell Tomasovich          Ocala,FL                                                      
 153   27:29  8:52    4 20-24   57 F   369 Arlene Raffington           Ocala,FL                                                      
 154   27:33  8:53   15 14-16   97 M   366 Dallas Price                Ocala,FL             Orienteering Team B                      
 155   27:37  8:55    9 45-49   98 M   359 Jeff Owens                  Anthony,FL                                                    
 156   27:39  8:55   11 30-34   99 M   494 Alan Thompson               Crystal River,FL                                              
 157   27:40  8:55    7 01-10  100 M   490 Austin Lenker               Weirsdale,FL                                                  
 158   27:42  8:56    4 25-29   58 F   239 Melissa Cordell             Ocala,FL             MRMC                                     
 159   27:44  8:57    4 30-34   59 F   367 Stephanie Pruitt            Ocala,FL                                                      
 160   22:45  7:20   14 11-13   60 F   365 Payton Possehl              Summerfield,FL       Ocala JR Runners Club                    
 161   27:48  8:58    5 25-29   61 F   434 Keri Williams               Ocala,FL                                                      
 162   27:56  9:01   10 11-13  101 M   460 Josiah Napier               Ocala,FL                                                      
 163   27:58  9:01    7 40-44   62 F   133 Noni Woods                  Ocala,FL                                                      
 164   27:59  9:02    5 17-19   63 F   303 Maria Hyde                  Ocala,FL                                                      
 165   28:00  9:02    4 45-49   64 F   957 Yvonne Ferrell              Dunnellon,FL                                                  
 166   28:02  9:03   15 11-13   65 F   963 Savannah Townsend           Ocala,FL                                                      
 167   28:06  9:04    5 45-49   66 F   997 Lisa Cantrell               Ocala,FL                                                      
 168   28:09  9:05    5 50-54   67 F   269 Joanne Edde                 Ocala,FL                                                      
 169   28:12  9:06    8 01-10  102 M   364 Parker Possehl              Summerfield,FL       Ocala JR Runners Club                    
 170   28:14  9:06   11 50-54  103 M   952 Freds Setzer                Tampa,FL                                                      
 171   28:17  9:07    6 45-49   68 F   346 Janet Morris                Summerfield,FL       Central Florida Boxing                   
 172   28:20  9:08    9 01-10  104 M   313 Alex Kintzele               Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
 173   28:24  9:10    6 50-54   69 F   417 Terri Varnadoe              Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 174   28:28  9:11   10 01-10  105 M   972 Liam Bishop                 Ocala,FL                                                      
 175   28:36  9:14   16 14-16  106 M   437 Matthew Wright              Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
 176   28:39  9:15   16 11-13   70 F   430 Allison Williams            Ocala,FL                                                      
 177   28:42  9:15    2 01-10   71 F   384 Alexis Nolen                                     Ft McCoy Youth Runners                
 178   28:45  9:16    3 01-10   72 F   337 Caroline Merriman           Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 179   28:46  9:17    4 01-10   73 F   476 Ella Thomas                 Weirsdale,FL                                                  
 180   28:48  9:17    7 35-39   74 F   475 Angela Thomas               Weirsdale,FL                                                  
 181   28:50  9:18    8 25-29  107 M   450 Jonathan Park               Belleview,FL                                                  
 182   28:51  9:18   17 11-13   75 F   383 Youth Runner                                     Ft McCoy Youth Runners                
 183   28:54  9:19   11 40-44  108 M   246 Steve Craig                 Ocala,FL                                                      
 184   28:56  9:20   11 11-13  109 M   251 Jake Csuka                  Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 185   28:58  9:21   12 50-54  110 M   119 Robert Possehl              Summerfield,FL                                                
 186   29:00  9:21   10 45-49  111 M   469 Mike Turley                 Dunnellon,FL                                                  
 187   29:02  9:22   11 01-10  112 M   984 Joshua Westgate             Belleview,FL                                                  
 188   29:07  9:24    6 20-24  113 M   485 Greg Rawson                                      Team Yoho                             
 189   29:10  9:25   12 11-13  114 M   321 Kyle Lee                    Fort White,FL                                                 
 190   29:12  9:25   12 01-10  115 M   945 Jayden Tomlinson            Ocala,FL                                                      
 191   29:14  9:26    6 35-39  116 M   160 Keith Tighe                 Ocala,FL                                                      
 192   29:16  9:26    7 35-39  117 M   946 Joel Tomlinson              Ocala,FL                                                      
 193   29:21  9:28    6 25-29   76 F   399 Sondra Stokes               Oxford,FL                                                     
 194   29:24  9:29    6 17-19   77 F   395 Chelsea Starke              Morriston,FL         V Triple T                               
 195   29:27  9:30    8 35-39  118 M   286 Fernando Gomez              Ocala,FL             Swamp Zombies                            
 196   29:33  9:32   12 30-34  119 M   162 Brian Rayle                 Ocala,FL                                                      
 197   29:36  9:33   12 40-44  120 M   159 Danny Santiago              Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 198   29:39  9:34    9 35-39  121 M   996 Jason Landers               Ocala,FL                                                      
 199   29:42  9:35    2 65-98   78 F   388 Mary Sands                  Dunnellon,FL                                                  
 200   29:46  9:36    8 40-44   79 F   486 Debra Riedl                 Ocala,FL             Signature Brands                         
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 201   29:47  9:36    8 35-39   80 F   271 Regina Evans                Williston,FL         Swamp Zombies                            
 202   29:49  9:37    9 40-44   81 F   488 Tany Burros                 Ocala,FL             Swamp Zombies                            
 203   29:52  9:38    7 17-19   82 F   493 Amanda Lugo                 Ocala,FL                                                      
 204   29:50  9:37    5 20-24   83 F   422 Stacy Verrando              Ocala,FL             The Spin-Offs                            
 205   29:47  9:36    7 50-54   84 F   319 LaRue LeBlanc               Ocala,FL             Signature Brands                         
 206   29:52  9:38    8 17-19   85 F   472 Rachel Farmer               Gainesville,FL       Lockheed Martin                          
 207   30:04  9:42   13 40-44  122 M   964 John Townsend               Ocala,FL                                                      
 208   30:08  9:43   13 11-13  123 M  1000 Brandon Powell              Ocala,FL                                                      
 209   30:09  9:44   10 35-39  124 M   327 Brent Lyman                 Ocala,FL             Scrambled Legs                           
 210   30:11  9:44   13 50-54  125 M   357 Alfred Otero                Fort White,FL                                                 
 211   30:13  9:45   10 40-44   86 F   363 Marie Popp                  Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 212   30:14  9:45    7 25-29   87 F   951 Naomi McLain                Dunnellon,FL                                                  
 213   30:16  9:46   11 40-44   88 F   471 Haidee Hill                 Ocala,FL                                                      
 214   30:18  9:46    9 35-39   89 F   487 Heather Lipira              Ocala,FL             Signature Brands                         
 215   30:21  9:47    7 45-49   90 F   219 Traci Beck                  Ocala,FL                                                      
 216   30:24  9:48   14 11-13  126 M   477 Jared Grow                  Ocala,FL                                                      
 217   30:27  9:49    6 14-16   91 F   387 Jazmin Sanders              Silver Springs,FL    V Triple T                               
 218   30:30  9:50   17 14-16  127 M   250 Cole Crickenberger          Ocala,FL             V Triple T                               
 219   30:32  9:51    1 60-64   92 F   348 Linda Murgatroyd            The Villages,FL                                               
 220   30:35  9:52    8 25-29   93 F   428 Cynthia Wetzel              St. Augustine,FL     8 Fingers And 2 Thumbs                   
 221   30:37  9:53   12 40-44   94 F   478 Shannon Grow                Ocala,FL                                                      
 222   30:38  9:53    9 25-29   95 F   232 Kristina Burrows            Ocala,FL             Scrambled Legs                           
 223   30:41  9:54    3 55-59   96 F   978 Cindy Savage                Morriston,FL                                                  
 224   30:41  9:54   14 40-44  128 M   145 Keith Perry                                                                            
 225   31:00 10:00   13 01-10  129 M   971 Adam Westgate               Belleview,FL                                                  
 226   31:01 10:00   11 35-39  130 M   968 Uriel Velazquez             Ocala,FL                                                      
 227   31:02 10:01   13 40-44   97 F   135 Betty Jo Donnelly           Dunnellon,FL                                                  
 228   31:04 10:01    4 65-98  131 M   335 Frank McCann                The Villages,FL                                               
 229   31:05 10:02    6 20-24   98 F   451 Stephanie Park              Ocala,FL                                                      
 230   31:06 10:02    7 14-16   99 F   467 Karlee Gibas                Ocala,FL                                                      
 231   31:07 10:02   10 35-39  100 F   446 Nina Graunke                Ocala,FL                                                      
 232   31:09 10:03   14 40-44  101 F   204 Julie Alban                 Belleview,FL                                                  
 233   31:11 10:04   15 40-44  132 M   118 William Nolen               Citra,FL             Ft McCoy Youth Runners                   
 234   31:15 10:05   12 35-39  133 M   325 Keith Long                  Ocklawaha,FL                                                  
 235   31:21 10:07    4 55-59  102 F   468 Marie Ragan                 Ocala,FL                                                      
 236   31:26 10:08   14 50-54  134 M   397 Eric Stiles                 Ocala,FL             Glass Botton Boat Tours                  
 237   31:36 10:12   18 14-16  135 M   398 Ryan Stiles                 Ocala,FL             Glass Botton Boat Tours                  
 238   31:40 10:13    5 01-10  103 F   371 Mackenzie Ragle             Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 239   31:41 10:13   10 25-29  104 F   238 Cassandra Collinge          Ocala,FL                                                      
 240   31:45 10:15    7 20-24  105 F   256 Brooklyn Curley             Ocala,FL                                                      
 241   31:48 10:15    5 30-34  106 F   961 Leslie Maser                Ocala,FL             Lockheed Martin                          
 242   31:52 10:17   19 14-16  136 M   436 Sean Woodruff               Silver Springs,FL    Orienteering Team B                      
 243   31:57 10:18    3 55-59  137 M   360 Ted Pacifici                Ocala,FL                                                      
 244   32:00 10:19    8 20-24  107 F   376 Kelsey Robinson             Ocala,FL                                                      
 245   32:02 10:20    6 30-34  108 F   479 Kim Ragle                   Ocala,FL                                                      
 246   32:06 10:21   15 40-44  109 F   433 Kathy Williams              Ocala,FL                                                      
 247   32:08 10:22   15 11-13  138 M   120 Eric Taupier                Summerfield,FL                                                
 248   32:10 10:23   11 25-29  110 F   353 Jackie Nietzer              Ocala,FL                                                      
 249   32:14 10:24    9 20-24  111 F   259 Stefanie DeBetta            Ocala,FL                                                      
 250   32:18 10:25    7 30-34  112 F   268 Esta Eberhardt              Lake City,FL         Glass Botton Boat Tours                  
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 251   32:29 10:29   16 11-13  139 M   121 Will Ackerman               Oxford,FL                                                     
 252   32:29 10:29   13 35-39  140 M   201 Jason Adams                 Oxford,FL                                                     
 253   32:29 10:29   16 40-44  113 F   331 Debbie Marino               Summerfield,FL                                                
 254   32:45 10:34   12 25-29  114 F   123 Ashli Alfarone              Ocala,FL                                                      
 255   32:45 10:34    3 65-98  115 F   290 Ruth Gorman                 Belleview,FL                                                  
 256   32:53 10:36   17 11-13  141 M   459 Dominic Guerra              Belleview,FL                                                  
 257   33:01 10:39    8 45-49  116 F   431 Birgit Williams             Ocala,FL                                                      
 258   33:01 10:39    9 45-49  117 F   378 Terri Robinson              Ocala,FL                                                      
 259   33:05 10:40   13 25-29  118 F   105 Shanta Matthews             Ocala,FL                                                      
 260   33:20 10:45   10 45-49  119 F   381 Lisa Ronan                  Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 261   34:04 10:59   11 45-49  120 F   362 Frances Pembroke-Taylor     Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 262   33:56 10:57    4 55-59  142 M   342 Michael Miller              Ocala,FL                                                      
 263   33:48 10:54   17 40-44  121 F   981 Michelle Westgate           Belleview,FL                                                  
 264   33:40 10:52    8 30-34  122 F   202 Joy Adams                   Oxford,FL                                                     
 265   33:32 10:49   11 35-39  123 F   228 Shalon Buchs                Ocala,FL                                                      
 266   33:35 10:50    9 30-34  124 F   323 Stacie Lilly                Ocklawaha,FL                                                  
 267   33:38 10:51   18 11-13  125 F   408 Leigh Treadway              Ocala,FL             Team Treadway                            
 268   33:40 10:52    2 60-64  143 M   462 F.W. Smith                  Ocala,FL                                                      
 269   33:43 10:53   11 45-49  144 M   954 Steven Gross                Silver Springs,FL    Signature Brands                         
 270   33:56 10:57   10 20-24  126 F   318 Brittany Lachapelle         Ocala,FL                                                      
 271   34:06 11:00   12 45-49  127 F   362 Frances Pembroke-Taylor     Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 272   34:15 11:03   10 30-34  128 F   484 Christy Chance                                   Team Yoho                             
 273   34:22 11:05   18 40-44  129 F   411 Tara Treadway               Ocala,FL             Team Treadway                            
 274   34:26 11:06   12 35-39  130 F   358 Serana Otero                Fort White,FL                                                 
 275   34:30 11:08   11 30-34  131 F   995 Lilia Landers               Ocala,FL                                                      
 276   34:38 11:10    6 01-10  132 F   143 Kaylei Perry Hunley         Summerfield,FL                                                
 277   34:44 11:12    4 65-98  133 F   147 Loretta Kawe                Summerfield,FL                                                
 278   34:49 11:14    5 55-59  134 F   148 Donna Fulford               Ocala,FL             The Spin-Offs                            
 279   35:00 11:17   19 40-44  135 F   300 Colette Hudson              Ocala,FL                                                      
 280   35:00 11:17   19 11-13  136 F   209 Madi Aldana                 Ocala,FL                                                      
 281   35:00 11:17    8 50-54  137 F   454 Theresa Roland              Ocklawaha,FL         The Spin-Offs                            
 282   35:00 11:17     Age?    138 F   155 Maxine Simms                Silver Springs,FL    The Spin-Offs                            
 283   35:00 11:17    5 55-59  145 M   421 Matthew Verrando            Ocala,FL             The Spin-Offs                            
 284   35:00 11:17   20 11-13  139 F   163 Fall Kuhn                   Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 285   35:34 11:28   12 45-49  146 M   216 Mark Avery                  Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
 286   35:36 11:29    6 55-59  140 F   149 Helen Helpling              Ocala,FL             The Spin-Offs                            
 287   35:39 11:30   12 30-34  141 F   958 Eva Grubbs                  Ocala,FL                                                      
 288   35:42 11:31   13 30-34  142 F   307 Naomi Kane                  Ocala,FL                                                      
 289   35:44 11:32   21 11-13  143 F   979 Olivia Savage               Morriston,FL                                                  
 290   35:46 11:32    6 55-59  147 M   438 Ted Yoho                    Gainesville,FL       Team Yoho                                
 291   35:48 11:33   20 40-44  144 F   458 Ann Jordan                  Silver Springs,FL                                             
 292   35:51 11:34   14 30-34  145 F   354 Jessica Norfleet            Newberry,FL          Team Yoho                                
 293   35:51 11:34   14 01-10  148 M   355 Judson Norfleet             Newberry,FL          Team Yoho                                
 294   36:10 11:40   15 01-10  149 M   154 Xavier Alexander            Ocala,FL                                                      
 295   36:11 11:40   21 40-44  146 F   999 Krissy Meadows              Belleview,FL                                                  
 296   36:13 11:41   13 45-49  150 M   413 Daniel Tremblay             Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 297   36:16 11:42   22 40-44  147 F   412 Annette Tremblay            Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 298   36:18 11:43    9 25-29  151 M   982 Randy Hauck                 Ocala,FL                                                      
 299   36:20 11:43   13 35-39  148 F   955 Farrah Warfield             Hernando,FL                                                   
 300   36:26 11:45    2 60-64  149 F   375 Sue Robbins                 Ocala,FL             Queens Of Quickness                      
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Helping Hands 5k                                  
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 301   36:32 11:47   23 40-44  150 F   230 Charlette Burleson          Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 302   36:44 11:51    9 50-54  151 F   124 Trish Perry                 Ocala,FL                                                      
 303   36:53 11:54   10 50-54  152 F   948 Michele McLain              Dunnellon,FL                                                  
 304   37:12 12:00   14 35-39  153 F   150 Shelley Hunley              Ocala,FL                                                      
 305   37:18 12:02    7 55-59  154 F   497 Connie Pendleton            Ocala,FL                                                      
 306   37:45 12:11   14 45-49  152 M   248 Patrick Cress               Ocala,FL             Signature Brands                         
 307   37:45 12:11   24 40-44  155 F   247 Donna Cress                 Ocala,FL             Signature Brands                         
 308   38:10 12:19    6 17-19  153 M   332 Frankie Marino              Summerfield,FL                                                
 309   38:10 12:19   16 40-44  154 M   379 Geraldo Rodriguez           Ocala,FL                                                      
 310   38:11 12:19   13 45-49  156 F   258 Mary Davis                  Belleview,FL                                                  
 311   38:24 12:23   25 40-44  157 F   980 Sonia Cornell               Ocala,FL                                                      
 312   38:35 12:27   14 45-49  158 F   211 Ana Alvarez                 Fort White,FL        Glass Botton Boat Tours                  
 313   38:35 12:27    7 20-24  155 M   212 Lazaro Alvarez              Fort White,FL        Glass Botton Boat Tours                  
 314   38:40 12:28   15 35-39  159 F   491 Leigh Ann Lenker            Weirsdale,FL                                                  
 315   38:54 12:33   26 40-44  160 F   165 Kathy Bryant                Ocala,FL                                                      
 316   39:07 12:37   27 40-44  161 F   144 Julie Ann Hunley            Summerfield,FL                                                
 317   39:04 12:36    8 14-16  162 F   146 Shellby Henley              Summerfield,FL                                                
 318   39:26 12:43    3 60-64  156 M   237 Steve Christlieb            Lowell,FL                                                     
 319   40:06 12:56    7 01-10  163 F   203 Siena Adams                 Oxford,FL                                                     
 320   40:07 12:56   22 11-13  164 F   970 Leisel Westgate             Belleview,FL                                                  
 321   40:07 12:56    8 01-10  165 F   287 Julianna Gomez              Ocala,FL             Swamp Zombies                            
 322   40:18 13:00   16 35-39  166 F   288 Nikki Gomez                 Ocala,FL             Swamp Zombies                            
 323   40:32 13:05   14 25-29  167 F   263 Mikki DiGaetano             Citra,FL             Swamp Zombies                            
 324   40:40 13:07    5 65-98  157 M   949 Unknown Runner                                                                         
 325   40:47 13:09    9 01-10  168 F   164 Olivia Kih                  Ocala,FL             Ocala JR Runners Club                    
 326   40:57 13:13    8 55-59  169 F   240 Sue Corden                  Ocala,FL                                                      
 327   41:52 13:30   15 45-49  170 F   315 Jennifer Kintzele           Ocala,FL             Chiefs Osceola Middle                    
 328   41:53 13:31   16 45-49  171 F   270 Lisa Engel                  Ocala,FL                                                      
 329   42:11 13:36   17 35-39  172 F   326 Shannon Long                Ocklawaha,FL                                                  
 330   42:29 13:42    5 65-98  173 F   122 Lee Folino                  Dunnellon,FL                                                  
 331   43:26 14:01   15 25-29  174 F   241 Amanda Cowart               Ocala,FL             Queens Of Quickness                      
 332   43:55 14:10   16 01-10  158 M   244 Ethan Craig                 Ocala,FL                                                      
 333   44:24 14:19   28 40-44  175 F   243 Angel Craig                 Ocala,FL                                                      
 334   44:53 14:29    9 55-59  176 F   284 Tincy German                Summerfield,FL                                                
 335   45:00 14:31   10 01-10  177 F   409 Lily Treadway               Ocala,FL             Team Treadway                            
 336   45:22 14:38   11 50-54  178 F   220 Sallietta Bedford           Lady Lake,FL                                                  
 337   46:19 14:56    6 65-98  159 M   293 Monroe Hadden               Ocala,FL                                                      
 338   46:35 15:02   15 30-34  179 F   356 Amanda Odom                 Ocala,FL                                                      
 339   46:35 15:02   29 40-44  180 F   141 Sherri Spillman             Ocala,FL                                                      
 340   50:20 16:14   30 40-44  181 F   390 Lisa Scott                  Summerfield,FL       Central Florida Boxing                   
 341   50:21 16:15   23 11-13  182 F   404 Morgan Taylor               Ocala,FL             Central Florida Boxing                   
 342   50:25 16:16    7 65-98  160 M   291 Robert Goudreau             Ocala,FL                                                      
 343   54:00 17:25   17 45-49  183 F   227 Beth Brown                  Dunnellon,FL                                                  
 344   54:00 17:25   12 50-54  184 F   311 Christine Kern              Dunnellon,FL