Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ct/Sep14_ITPMan_set2.shtml

ITP Man Triathlon and Kid's Duathlon

Darien, CT, September 14, 2013

[Overall Results | Teams and Kid's Duathlon ]

Age Group

ITP Man Triathlon
Age Group Results
September 14, 2013
Results By FastFinishes.net
Female Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 19 Caitlin Drap 37 3 18:36.3 37:12 1 0:51.9 1 42:00.5 21.4 1 0:49.2 1 36:11.4 7:14 1:38:29.5
2 26 Rose Shabet 42 2 18:13.4 36:26 2 0:56.1 2 43:30.7 20.7 2 0:50.2 2 37:08.4 7:26 1:40:39.0
3 27 Sarah Borell 41 1 14:55.5 29:50 3 1:13.0 3 45:26.4 19.8 3 0:54.6 3 38:32.5 7:42 1:41:02.0
Male Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 1 Zachary Yannes 23 1 14:58.1 29:56 2 0:37.4 1 38:41.1 23.3 1 31:10.2 6:14 1:25:26.9
2 2 Gus Ellison 38 2 15:46.1 31:32 3 0:37.8 3 41:39.9 21.6 1 0:25.5 2 31:20.1 6:16 1:29:49.6
3 3 Don Gustavson 39 3 17:37.0 35:14 1 0:33.7 2 39:48.3 22.6 2 0:28.7 3 32:15.3 6:27 1:30:43.2
Female  0 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 111 Maren Phillips 0 1 19:14.0 38:28 1 1:38.3 1 51:46.1 17.4 1 0:59.3 1 43:26.5 8:41 1:57:04.3
2 176 Cecile Adners 0 2 20:48.0 41:36 2 3:17.2 2 59:06.7 15.2 2 1:02.5 2 45:31.5 9:06 2:09:46.1
Male  0 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 203 Unknown Partic. 23 1 37:29.6 74:58 1 1:14.2 1 51:12.9 17.6 1 0:25.6 1 47:03.7 9:25 2:17:26.2
Male  1 to 17
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 146 Peter Nestor 17 1 20:00.6 40:00 1 54:28.9 1 48:52.4 9:46 2:03:21.9
Female 18 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 65 Carrie Stevens 23 1 17:40.3 35:20 1 1:27.0 1 49:50.3 18.1 1 0:45.2 1 39:43.1 7:57 1:49:26.1
2 198 Caroline Carlson 23 2 21:24.6 42:48 2 4:16.0 2 1:02:16.9 14.5 2 0:57.9 2 46:19.0 9:16 2:15:14.5
Male 18 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 59 Nicholas Vilter 19 2 21:09.9 42:18 1 2:01.8 1 46:22.1 19.4 3 1:37.1 2 36:57.6 7:23 1:48:08.6
2 77 Brendan Hayes 23 3 22:03.2 44:06 2 2:18.9 2 48:49.2 18.4 2 1:25.2 1 36:27.1 7:17 1:51:03.8
3 112 Thomas London 24 1 18:47.4 37:34 3 3:26.2 3 53:57.0 16.7 1 1:05.2 3 39:48.5 7:58 1:57:04.5
Female 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 130 Kiersten Morsanutto 25 1 17:21.1 34:42 2 2:15.2 1 51:51.2 17.4 2 0:46.4 4 47:36.3 9:31 1:59:50.3
2 150 Mckenzie Healy 27 2 20:47.3 41:34 3 2:28.8 2 55:16.9 16.3 5 1:23.8 1 44:08.0 8:50 2:04:05.0
3 167 Brittany Manseau 25 3 21:28.6 42:56 1 1:10.4 3 57:26.8 15.7 3 0:51.2 3 46:03.8 9:13 2:07:01.1
4 193 Olympia Kyriakides 25 4 22:48.6 45:36 5 3:51.5 4 1:01:14.7 14.7 1 0:26.7 2 45:21.6 9:04 2:13:43.2
5 216 Erin Shea 28 5 24:53.5 49:46 4 2:55.5 5 1:10:43.2 12.7 4 1:09.2 5 49:46.1 9:57 2:29:27.6
Male 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 4 Ryan Hayes 25 2 14:58.2 29:56 1 0:36.0 1 41:39.8 21.6 2 0:33.5 1 33:01.6 6:36 1:30:49.3
2 20 Gregory Elek 26 1 14:35.2 29:10 2 0:50.1 3 46:02.0 19.6 8 1:09.4 3 35:55.8 7:11 1:38:32.8
3 36 Nick Kleinhenz 29 3 18:15.0 36:30 7 2:50.6 2 45:40.5 19.7 9 1:20.2 2 35:31.9 7:06 1:43:38.4
4 105 Eric Drexler 27 11 21:36.7 8 53:29.5 16.8 6 40:58.6 8:12 1:56:04.8
5 116 Kevin Donahue 25 5 20:56.0 41:52 6 2:27.4 7 53:26.0 16.8 3 0:43.1 5 40:44.4 8:09 1:58:17.0
6 118 Greg Alberti 25 4 20:38.4 41:16 8 2:50.9 6 52:39.5 17.1 6 1:03.5 8 41:11.6 8:14 1:58:24.2
7 122 Matthew Baldwin 28 10 21:12.2 4 52:21.5 17.2 10 45:10.3 9:02 1:58:44.1
8 125 David Vogel 25 7 21:30.3 43:00 3 1:32.0 9 54:27.0 16.5 1 0:28.2 7 41:04.9 8:13 1:59:02.5
9 134 Brad Livingston 28 9 26:17.3 52:34 4 2:17.1 5 52:23.4 17.2 5 1:00.4 4 38:52.0 7:46 2:00:50.3
10 175 Samuel Kinney 25 8 25:04.7 50:08 12 1:44:35.6 20:55 2:09:40.4
11 182 Benjamin Schmid 27 10 26:17.5 52:34 5 2:25.8 10 57:57.8 15.5 7 1:03.5 9 42:54.2 8:35 2:10:39.0
12 214 Michael Pizzitola 25 6 21:18.0 42:36 9 4:41.6 11 1:04:01.7 14.1 4 0:52.3 11 56:04.5 11:13 2:26:58.3
Female 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 87 Maria Agudo 33 6 21:39.4 43:18 3 1:50.5 1 48:57.9 18.4 6 1:39.3 1 38:56.1 7:47 1:53:03.4
2 88 Brigit Zimmerman 31 1 18:31.7 37:02 1 1:32.6 2 50:32.5 17.8 2 0:58.2 3 41:36.6 8:19 1:53:11.7
3 115 Amy Rebbechi 34 2 19:01.7 38:02 6 2:22.0 4 51:44.3 17.4 3 1:03.2 5 43:40.0 8:44 1:57:51.4
4 136 Dana Klinghoffer 31 7 22:21.2 44:42 4 2:02.8 3 51:19.2 17.5 4 1:20.1 6 44:06.5 8:49 2:01:10.0
5 137 Christa Robinson 32 8 24:31.0 49:02 5 2:10.6 5 51:46.7 17.4 7 1:40.3 2 41:06.2 8:13 2:01:14.9
6 147 Julie Parets 30 5 21:32.4 43:04 2 1:44.8 6 56:01.8 16.1 5 1:21.7 4 42:42.9 8:32 2:03:23.8
7 188 Alexis Green 30 4 21:25.8 42:50 7 2:48.3 8 59:43.3 15.1 8 1:45.0 7 45:59.5 9:12 2:11:42.2
8 202 Diana Ruszkowski 31 3 20:59.3 41:58 8 2:52.6 7 59:23.9 15.2 1 0:41.8 8 53:09.7 10:38 2:17:07.4
9 222 Katie Carr 34 9 28:25.0 56:50 9 4:34.2 9 1:03:00.3 14.3 9 3:41.8 9 1:07:12.9 13:26 2:46:54.4
Male 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 5 Tim Downs 33 12 20:08.7 1 38:39.2 23.3 1 32:55.6 6:35 1:31:43.6
2 22 Jason Mager 32 1 14:34.3 29:08 1 0:45.8 3 46:21.7 19.4 3 0:52.7 3 37:20.7 7:28 1:39:55.4
3 41 Jesse York 30 13 1:45:03.6 21:01 1:45:03.6
4 47 William Haughey 32 6 18:38.8 37:16 5 1:52.1 4 47:30.1 18.9 5 0:58.6 4 37:44.9 7:33 1:46:44.7
5 57 Peter Buniak 31 4 18:33.6 37:06 3 1:36.0 2 45:33.8 19.8 4 0:54.9 6 40:53.2 8:11 1:47:31.7
6 85 William Mena 32 3 16:24.6 32:48 4 1:48.6 5 49:51.4 18.1 7 1:13.3 9 43:20.7 8:40 1:52:38.8
7 113 Christopher Rogalski 31 7 18:50.9 37:40 6 2:34.9 6 50:38.5 17.8 8 1:14.3 10 43:46.3 8:45 1:57:05.1
8 169 Brett Gaudin 32 9 23:19.9 46:38 11 4:14.2 7 57:04.5 15.8 10 2:16.2 8 41:27.8 8:17 2:08:22.8
9 171 Mathias Rumilly 33 8 21:40.7 43:20 10 3:51.0 10 1:00:15.0 14.9 11 2:19.0 7 41:17.0 8:15 2:09:22.9
10 172 Sean Battis 32 2 16:06.2 32:12 2 0:58.6 12 1:16:37.5 11.7 2 0:52.1 2 34:50.0 6:58 2:09:24.6
11 179 Chad Weber 30 11 28:11.6 56:22 9 3:19.9 9 58:15.5 15.5 1 0:39.9 5 39:28.6 7:54 2:09:55.7
12 196 Steven Foster 33 5 18:38.1 37:16 7 2:56.1 11 1:05:18.4 13.8 6 1:04.5 11 46:59.8 9:24 2:14:57.1
13 206 Andrew Quan 34 10 28:09.9 56:18 8 3:15.5 8 57:57.0 15.5 9 2:11.3 12 47:26.7 9:29 2:19:00.6
Female 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 32 Karen Woodward 37 3 18:15.2 36:30 4 1:18.2 1 45:19.4 19.9 1 0:40.6 1 36:55.1 7:23 1:42:28.8
2 46 Jennifer Meane 38 2 15:28.5 30:56 1 0:57.0 4 50:49.0 17.7 3 0:47.6 2 38:37.6 7:43 1:46:39.9
3 73 Debbie Hires 39 4 18:35.8 37:10 6 1:24.7 2 47:34.3 18.9 2 0:41.0 7 41:43.2 8:21 1:49:59.2
4 95 Chanterelle Sung 35 1 14:56.1 29:52 10 2:42.9 8 53:14.9 16.9 11 2:03.5 8 41:54.7 8:23 1:54:52.2
5 103 Sara Osberg 37 6 19:15.4 38:30 7 1:50.9 6 51:37.5 17.4 9 1:47.6 6 41:16.8 8:15 1:55:48.4
6 128 Brooke O'Connor 35 10 23:05.8 46:10 8 2:13.8 7 52:39.2 17.1 8 1:45.0 3 39:55.8 7:59 1:59:39.8
7 132 Stephanie West 38 8 20:19.5 40:38 9 2:39.0 9 53:55.7 16.7 10 1:59.1 4 41:09.1 8:14 2:00:02.7
8 138 Caroline Hribar 35 7 20:04.7 40:08 5 1:20.6 3 50:38.8 17.8 6 1:22.1 11 48:05.4 9:37 2:01:31.8
9 154 Sara Ernst 38 5 18:48.9 37:36 12 3:53.7 11 57:54.0 15.5 12 2:33.0 5 41:12.9 8:14 2:04:22.6
10 165 Karen Rice 36 12 27:47.9 55:34 3 1:10.7 5 50:50.7 17.7 5 1:21.1 9 45:33.3 9:07 2:06:43.9
11 173 Jenny Theroux 35 9 21:50.5 43:40 2 1:10.2 12 58:46.7 15.3 7 1:28.1 10 46:13.4 9:15 2:09:29.1
12 194 Charlotte Bab 39 11 23:31.3 47:02 11 2:50.6 10 56:30.3 15.9 4 1:13.0 12 49:58.0 10:00 2:14:03.4
Male 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 9 Daniel Conroy 39 3 16:33.2 33:06 1 0:49.8 1 41:10.3 21.9 8 0:44.1 4 33:53.1 6:47 1:33:10.7
2 11 Troy Romanowski 35 4 16:59.9 33:58 3 0:55.1 2 42:53.3 21.0 3 0:36.3 2 32:44.1 6:33 1:34:08.9
3 15 Jason Reynolds 35 1 16:27.2 32:54 9 1:18.7 9 45:43.4 19.7 4 0:38.5 1 32:37.4 6:31 1:36:45.4
4 28 Henry Decsi III 37 13 18:42.3 37:24 10 1:19.3 4 43:39.0 20.6 14 1:10.6 7 36:46.4 7:21 1:41:37.8
5 29 Eugene Huang 38 23 22:57.8 45:54 14 1:56.7 3 43:27.2 20.7 6 0:41.4 3 32:53.7 6:35 1:41:56.9
6 30 Benjamin Dooley 38 11 18:32.6 37:04 2 0:52.3 12 47:04.6 19.1 1 0:34.7 5 35:05.7 7:01 1:42:10.1
7 37 Christian Dockum 37 12 18:33.0 37:06 7 1:15.5 5 44:23.2 20.3 12 0:52.9 10 38:45.5 7:45 1:43:50.4
8 40 Chris Smock 37 7 17:32.4 35:04 15 1:58.8 8 45:26.3 19.8 15 1:17.4 8 38:12.2 7:38 1:44:27.2
9 45 Charles Seidler 36 19 21:05.9 42:10 8 1:16.6 6 44:29.7 20.2 7 0:43.9 13 38:57.6 7:47 1:46:33.9
10 49 Saul Sola 39 25 19:26.4 7 45:15.0 19.9 16 42:10.1 8:26 1:46:51.6
11 52 Erik Osberg 37 17 19:49.8 39:38 19 2:25.1 11 46:54.4 19.2 18 1:28.2 6 36:28.6 7:18 1:47:06.2
12 54 John Grandefeld 35 8 17:42.5 35:24 6 1:11.0 10 46:53.4 19.2 16 1:20.0 14 40:01.7 8:00 1:47:08.7
13 56 Aidan Mara 38 5 17:27.5 34:54 12 1:55.6 15 48:55.6 18.4 11 0:48.6 9 38:17.9 7:39 1:47:25.4
14 60 Robert Farley 37 2 16:28.3 32:56 4 0:57.0 13 47:51.6 18.8 5 0:38.8 17 42:13.2 8:27 1:48:09.1
15 83 Todd Zipper 37 9 18:06.8 36:12 5 1:06.4 22 53:10.7 16.9 2 0:35.5 12 38:51.6 7:46 1:51:51.3
16 86 Nicholas Tzavaras 38 6 17:32.3 35:04 11 1:28.9 17 50:39.2 17.8 10 0:45.3 19 42:32.1 8:30 1:52:57.9
17 91 Todd Harper 36 15 19:29.5 38:58 16 1:59.5 14 48:01.2 18.7 20 1:54.8 20 42:56.9 8:35 1:54:22.1
18 97 Virgil Watson 38 18 20:23.8 40:46 17 2:05.5 16 49:21.7 18.2 9 0:44.7 18 42:30.6 8:30 1:55:06.6
19 100 Timothy Hughes 37 10 18:12.2 36:24 23 3:39.4 19 51:29.5 17.5 13 1:01.5 15 41:11.1 8:14 1:55:33.9
20 126 Jonathan Har-Even 35 24 23:08.1 46:16 20 2:37.9 21 52:55.2 17.0 19 1:33.8 11 38:48.6 7:46 1:59:03.8
21 160 Daniel Dibiasio 36 21 21:58.0 43:56 18 2:17.6 18 50:54.9 17.7 21 2:06.5 22 48:17.4 9:39 2:05:34.6
22 177 Torsten Sippel 38 14 19:18.6 38:36 13 1:55.7 20 52:52.7 17.0 23 2:18.7 26 53:23.8 10:41 2:09:49.6
23 185 Charles Shelley 38 20 21:57.6 43:54 24 4:09.5 23 53:32.2 16.8 24 2:25.6 24 49:06.9 9:49 2:11:12.0
24 186 Scott Depetris 36 26 25:27.7 24 54:28.6 16.5 25 51:35.0 10:19 2:11:31.3
25 189 Michael Slocum 35 16 19:31.5 39:02 21 3:09.6 26 1:03:45.5 14.1 17 1:24.2 21 44:17.5 8:51 2:12:08.5
26 190 Blazej Cichy 39 22 22:37.3 45:14 22 3:17.5 25 55:36.5 16.2 22 2:10.7 23 48:44.2 9:45 2:12:26.4
Female 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 78 Keri Harden 43 1 16:15.6 32:30 1 0:45.2 1 49:10.5 18.3 1 0:37.1 5 44:26.8 8:53 1:51:15.4
2 102 Sarah Madson 43 4 20:08.8 40:16 3 1:54.6 4 50:48.2 17.7 7 1:32.1 1 41:22.5 8:16 1:55:46.4
3 104 Emma Robinson 40 2 19:24.7 38:48 2 1:25.6 2 49:28.3 18.2 9 1:33.5 4 44:03.0 8:49 1:55:55.2
4 119 Amanda Filbert 40 6 20:54.5 41:48 5 2:00.5 3 49:38.5 18.1 11 2:13.6 3 43:40.4 8:44 1:58:27.8
5 120 Kathleen Bucci 44 13 20:14.0 6 52:14.9 17.2 10 46:09.7 9:14 1:58:38.7
6 156 Kristin Peck 42 5 20:16.3 40:32 9 3:28.9 7 53:23.7 16.9 6 1:30.5 11 46:13.2 9:15 2:04:52.7
7 159 Heather Sung 44 3 19:56.8 39:52 8 3:25.2 11 57:17.8 15.7 8 1:33.3 2 43:19.0 8:40 2:05:32.3
8 180 Kara Bohnsack 42 7 23:50.5 47:40 7 2:43.9 5 51:47.3 17.4 4 1:08.3 14 50:31.4 10:06 2:10:01.6
9 181 Karen Morrow 42 8 24:49.5 49:38 4 1:59.3 9 56:30.2 15.9 2 1:04.0 9 46:07.8 9:13 2:10:31.0
10 195 Kelley Throop 43 10 27:22.8 54:44 11 3:58.1 10 56:43.1 15.9 10 1:35.2 6 44:42.7 8:56 2:14:22.1
11 201 Jennifer Brennan 42 9 27:09.8 54:18 12 4:13.9 8 56:10.8 16.0 12 3:12.0 8 45:47.4 9:09 2:16:34.0
12 207 Julie Eiben 43 12 29:29.9 58:58 6 2:01.0 12 58:32.7 15.4 5 1:18.1 13 48:22.0 9:40 2:19:43.9
13 209 Kelly Laferriere 40 14 27:35.7 14 1:07:41.2 13.3 7 45:37.0 9:07 2:20:54.0
14 218 Sherri Prendergast 44 15 36:46.4 13 1:03:22.4 14.2 16 56:00.7 11:12 2:36:09.6
15 219 Laura Silva 44 16 1:51:41.2 8.06 3 1:05.2 12 46:45.8 9:21 2:39:32.3
16 221 Theresa McClure 43 11 29:15.6 58:30 10 3:44.6 15 1:18:03.2 11.5 13 3:35.3 15 52:15.1 10:27 2:46:54.0
Male 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 7 James Charlton 44 4 16:43.8 33:26 4 1:14.3 1 41:26.7 21.7 2 0:35.0 2 32:17.7 6:27 1:32:17.5
2 8 Jon Chesto 42 3 15:34.9 31:08 3 1:08.7 7 44:33.7 20.2 5 0:47.0 1 30:45.3 6:09 1:32:49.9
3 10 Kevin Cavanaugh 42 5 16:57.5 33:54 9 1:41.8 2 41:46.8 21.5 3 0:40.1 3 33:00.4 6:36 1:34:06.7
4 14 William Donzeiser 41 7 17:23.9 34:46 1 0:50.9 5 43:04.1 20.9 4 0:43.8 4 34:16.4 6:51 1:36:19.3
5 17 William Homes 44 10 17:41.6 35:22 6 1:35.0 3 42:11.4 21.3 9 1:01.8 5 35:06.1 7:01 1:37:36.0
6 25 Nicola Mongelli 43 2 15:07.1 30:14 10 1:54.2 10 45:44.8 19.7 11 1:05.7 6 36:40.4 7:20 1:40:32.4
7 31 Scott Coughlin 41 29 19:12.4 4 42:55.6 21.0 14 40:13.6 8:03 1:42:21.6
8 34 William Shepard 40 1 13:56.3 27:52 11 2:00.2 13 48:49.7 18.4 8 0:53.6 7 37:15.7 7:27 1:42:55.7
9 39 Matthew McBride 41 8 17:32.3 35:04 7 1:36.4 9 45:33.5 19.8 6 0:49.7 9 38:32.0 7:42 1:44:04.3
10 55 Roy Irwin 43 9 17:40.6 35:20 28 50:34.6 12 38:59.4 7:48 1:47:14.6
11 61 Tom Davidson 41 32 24:46.6 6 44:28.3 20.2 13 39:01.4 7:48 1:48:16.4
12 68 Matt Talucci 43 12 18:34.4 37:08 5 1:15.1 18 50:02.4 18.0 7 0:52.0 11 38:45.4 7:45 1:49:29.5
13 74 Steve Morrissey 41 28 17:20.1 15 49:28.7 18.2 21 43:14.3 8:39 1:50:03.2
14 80 Thomas Tynan 43 20 21:58.4 43:56 15 2:22.8 8 45:02.2 20.0 14 1:13.1 16 40:53.5 8:11 1:51:30.2
15 89 Mark Michels 41 6 17:23.6 34:46 8 1:40.1 14 49:04.5 18.3 23 1:41.1 23 43:57.4 8:47 1:53:46.9
16 101 Lee Holt 41 27 28:09.0 56:18 14 2:20.0 11 45:55.7 19.6 24 1:43.6 8 37:27.0 7:29 1:55:35.4
17 106 Andy Maloney 40 21 22:31.7 45:02 18 2:46.5 16 49:42.6 18.1 1 0:34.4 15 40:42.1 8:08 1:56:17.5
18 117 Tim Chase 41 30 21:35.5 22 51:40.4 17.4 29 45:06.8 9:01 1:58:22.8
19 121 Todd Hayes 41 13 18:45.8 37:30 12 2:09.0 28 55:43.3 16.2 10 1:04.3 17 40:58.5 8:12 1:58:41.0
20 123 Graham Hill 43 18 21:56.2 43:52 13 2:15.5 19 50:13.2 17.9 18 1:30.8 19 42:52.5 8:34 1:58:48.4
21 124 Alex Beurle 41 17 21:36.0 43:12 22 3:44.0 24 53:28.6 16.8 20 1:33.0 10 38:37.1 7:43 1:58:58.9
22 127 Stephen Brennan 44 31 22:39.3 21 51:32.1 17.5 27 44:57.7 8:59 1:59:09.2
23 135 Mikhail Yeremeev 43 11 17:51.3 35:42 2 1:06.8 30 59:33.2 15.1 15 1:13.5 18 41:06.6 8:13 2:00:51.6
24 141 Albert (chip")" Tucker 44 24 24:23.7 48:46 23 3:51.9 12 48:33.9 18.5 17 1:22.0 25 44:06.4 8:49 2:02:18.1
25 148 Minh-Sang Truong 44 14 19:39.5 39:18 27 5:19.1 17 49:50.3 18.1 19 1:32.3 34 47:40.5 9:32 2:04:01.8
26 151 Tim Golden 42 22 23:15.3 46:30 17 2:43.6 23 53:19.4 16.9 25 1:56.0 20 42:56.3 8:35 2:04:10.9
27 157 Paul Sassa 41 16 21:04.7 42:08 16 2:35.5 26 54:15.5 16.6 13 1:07.3 31 45:51.4 9:10 2:04:54.5
28 164 Matthew Barnard 41 23 23:34.2 47:08 21 3:43.5 25 54:03.3 16.7 12 1:07.2 24 44:03.3 8:49 2:06:31.7
29 170 William Cusack 43 15 20:54.8 41:48 20 3:09.7 29 56:45.1 15.9 26 2:05.2 30 45:28.5 9:06 2:08:23.6
30 174 John Rose 42 26 28:07.8 56:14 26 4:53.8 20 50:35.5 17.8 27 2:07.6 22 43:55.2 8:47 2:09:40.1
31 183 John Chronakos 40 25 24:34.0 49:08 25 4:39.1 27 55:19.8 16.3 21 1:38.0 26 44:30.5 8:54 2:10:41.6
32 191 Neil Gabriele 41 19 21:56.3 43:52 19 2:56.7 31 1:00:43.7 14.8 22 1:38.3 32 46:12.1 9:14 2:13:27.3
33 199 Enzo Rascionato 40 33 26:05.7 33 1:01:48.4 14.6 33 47:21.9 9:28 2:15:16.1
34 208 James McCormack 42 28 29:31.8 59:02 24 4:09.4 32 1:00:44.7 14.8 16 1:18.2 28 44:58.5 9:00 2:20:42.8
Female 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 96 Joan Lynch 48 7 18:14.5 1 51:00.7 17.6 2 45:48.5 9:10 1:55:03.8
2 145 Pauline Akers 47 2 21:31.7 43:02 1 2:07.4 2 52:25.2 17.2 2 1:04.6 3 46:06.8 9:13 2:03:15.8
3 153 Anne Halaby 46 8 2:04:20.3 24:52 2:04:20.3
4 158 Jana Ireijo 45 1 20:47.3 41:34 2 2:20.0 4 57:42.8 15.6 3 1:25.2 1 42:57.6 8:35 2:05:13.0
5 168 Kimberly Tully 46 8 24:08.0 3 57:21.0 15.7 4 46:44.9 9:21 2:08:14.0
6 211 Margot Klingman 47 4 24:33.0 49:06 5 4:17.4 6 1:05:25.2 13.8 1 0:38.6 5 47:05.3 9:25 2:21:59.8
7 217 Kate O'Brien 46 6 26:40.1 53:20 3 3:29.2 5 1:05:07.1 13.8 4 1:50.2 6 57:13.5 11:27 2:34:20.3
8 224 Jill Huggett 46 5 25:03.9 50:06 6 5:37.1 8 1:20:23.4 11.2 5 3:19.0 7 1:01:40.5 12:20 2:56:04.1
Male 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 6 Mark Desautelle 46 1 13:14.3 26:28 1 0:41.8 2 42:54.7 21.0 2 0:45.4 3 34:13.7 6:51 1:31:50.0
2 12 Sanford Ewing 46 3 15:30.3 31:00 39 1:20:36.0 16:07 1:36:06.4
3 13 Matthew Woods 49 5 16:53.2 33:46 5 1:11.0 3 43:44.2 20.6 7 0:56.8 2 33:29.9 6:42 1:36:15.2
4 21 Howard Bunta 46 4 16:20.6 32:40 2 1:08.4 8 45:13.3 19.9 1 0:41.4 6 36:11.8 7:14 1:39:35.7
5 24 Danny Selcow 49 7 17:54.2 35:48 4 1:10.1 4 43:56.7 20.5 16 1:19.6 5 35:52.7 7:10 1:40:13.4
6 33 Kevin Schwartz 47 35 16:19.1 14 48:15.1 18.7 11 38:11.4 7:38 1:42:45.7
7 35 Stewart Pomeroy 46 37 19:51.6 6 44:35.0 20.2 13 38:35.0 7:43 1:43:01.7
8 38 Robert Smock 45 17 19:15.1 38:30 9 1:35.6 1 41:19.6 21.8 23 1:32.7 19 40:18.0 8:04 1:44:01.1
9 42 Jeffrey Rutledge 48 2 15:01.7 30:02 15 2:25.6 9 45:17.7 19.9 17 1:22.4 20 41:01.3 8:12 1:45:08.8
10 43 Andrew Decurtis 45 9 18:03.0 36:06 6 1:17.5 10 46:30.8 19.4 20 1:27.8 10 38:03.5 7:37 1:45:22.7
11 51 Marc Wolpers 47 19 19:45.9 39:30 8 1:30.7 11 46:45.6 19.3 14 1:17.8 8 37:42.0 7:32 1:47:02.1
12 53 Chetan Bhandari 46 15 19:12.0 38:24 18 2:30.8 17 48:55.4 18.4 6 0:51.0 4 35:37.9 7:07 1:47:07.3
13 62 James Sandison 49 6 17:43.7 35:26 14 2:10.6 16 48:48.1 18.4 8 0:57.3 15 39:18.2 7:52 1:48:57.9
14 63 Michael Richter 47 38 21:20.2 5 44:23.6 20.3 26 43:19.5 8:40 1:49:03.4
15 66 Attila Kelemen 47 12 18:43.7 37:26 12 1:52.2 12 46:51.1 19.2 31 2:21.7 17 39:37.8 7:55 1:49:26.7
16 71 Peter Edwards 49 18 19:19.8 38:38 7 1:28.7 7 45:07.0 19.9 10 0:59.6 24 42:55.6 8:35 1:49:51.0
17 75 Keith Mitchell 48 16 19:12.8 38:24 27 3:31.1 23 50:30.8 17.8 3 0:45.5 7 36:25.3 7:17 1:50:25.7
18 79 Bill Bohnsack 48 21 20:35.5 41:10 10 1:40.1 15 48:37.7 18.5 5 0:50.1 18 39:45.4 7:57 1:51:29.0
19 84 Paul Welch 49 24 21:05.6 42:10 21 2:55.5 20 49:26.7 18.2 15 1:19.0 9 37:43.3 7:33 1:52:30.3
20 90 Michael Towey 47 13 18:53.6 37:46 3 1:09.8 13 47:27.9 19.0 21 1:30.1 30 44:46.2 8:57 1:53:47.8
21 93 Kenneth Krasnow 48 26 21:56.2 43:52 32 4:32.7 37 1:08:24.2 13.2 25 1:44.2 1 18:04.2 3:37 1:54:41.7
22 98 Charles Otton 47 25 21:10.9 42:20 16 2:28.1 19 49:17.3 18.3 9 0:58.2 21 41:23.0 8:17 1:55:17.8
23 99 Bill Nightingale 49 8 18:00.9 36:00 11 1:46.6 25 51:43.4 17.4 26 1:46.9 22 42:03.5 8:25 1:55:21.4
24 107 Robert Flood 49 10 18:36.6 37:12 17 2:28.4 21 50:20.6 17.9 12 1:11.1 28 43:46.9 8:45 1:56:23.8
25 109 Eric Cheung 46 28 22:43.1 45:26 29 3:43.1 18 49:04.3 18.3 27 1:56.6 16 39:30.3 7:54 1:56:57.5
26 131 Dennis Leonard 45 11 18:43.0 37:26 33 5:20.4 31 54:22.2 16.6 33 2:30.8 14 38:59.5 7:48 1:59:56.0
27 140 John Donovan 49 20 20:07.6 40:14 13 1:54.5 30 54:21.3 16.6 11 1:07.8 29 44:40.3 8:56 2:02:11.7
28 142 Bryan Murphy 45 14 19:05.9 38:10 22 2:59.8 34 56:05.9 16.0 22 1:31.2 27 43:28.1 8:42 2:03:11.1
29 143 John Daileader 49 33 25:21.7 50:42 20 2:49.3 24 51:27.6 17.5 19 1:27.1 23 42:05.4 8:25 2:03:11.3
30 144 Dominic Napolitano 48 27 22:17.6 44:34 25 3:26.5 29 52:45.9 17.1 24 1:34.0 25 43:10.9 8:38 2:03:15.0
31 155 Christopher Flatt 45 32 25:17.6 50:34 26 3:30.4 32 55:18.7 16.3 28 2:05.5 12 38:22.1 7:40 2:04:34.5
32 163 Steven Blum 45 36 18:47.4 26 52:05.0 17.3 35 55:23.0 11:05 2:06:15.5
33 166 Michael Morris 49 30 23:15.0 46:30 24 3:24.9 22 50:26.3 17.8 18 1:26.5 31 48:27.7 9:41 2:07:00.7
34 192 Andy Hollyer 49 39 28:18.7 33 55:29.6 16.2 32 49:43.7 9:57 2:13:32.1
35 197 Zhen Liu 47 23 21:02.0 42:04 23 3:17.3 28 52:35.6 17.1 32 2:22.2 37 55:56.9 11:11 2:15:14.2
36 204 William Ludlam 49 34 25:38.2 51:16 19 2:38.5 27 52:17.0 17.2 13 1:12.3 36 55:53.8 11:11 2:17:39.9
37 210 Christopher Jaskiewicz 46 31 23:53.3 47:46 28 3:39.5 35 56:50.2 15.8 30 2:18.6 34 54:21.2 10:52 2:21:03.0
38 215 Guillaume Van Moorsel 45 29 22:51.7 45:42 30 3:54.9 36 59:27.5 15.1 4 0:48.5 38 1:00:15.6 12:03 2:27:18.4
39 223 Douglas Jamieson 48 35 28:27.9 56:54 31 4:11.1 38 1:29:16.4 10.1 29 2:10.0 33 51:47.6 10:21 2:55:53.2
Female 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 72 Karen Brown 51 1 19:11.0 38:22 1 1:26.5 1 46:18.9 19.4 3 1:18.0 1 41:41.8 8:20 1:49:56.4
2 108 Beverly Wagner 50 4 21:31.5 43:02 3 2:31.9 2 48:15.1 18.7 2 0:59.8 2 43:08.1 8:38 1:56:26.7
3 184 Sharon Simon 50 5 24:10.0 48:20 2 2:27.2 3 54:36.5 16.5 4 2:26.6 3 47:28.4 9:30 2:11:08.8
4 212 Jean Donnelly 53 3 21:28.2 42:56 5 1:04:38.5 5 56:56.7 11:23 2:23:03.5
5 213 Cathy Raynis Meeker 51 2 19:55.1 39:50 4 2:46.3 4 1:04:34.7 13.9 1 0:51.7 4 56:25.3 11:17 2:24:33.2
Male 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 16 Thomas Denunzio 51 1 14:41.9 29:22 2 0:46.6 2 43:36.4 20.6 2 0:38.6 4 37:04.6 7:25 1:36:48.3
2 18 Robert La Banca 53 6 18:39.3 37:18 1 0:38.9 1 41:36.9 21.6 1 0:32.2 3 36:32.4 7:18 1:37:59.8
3 23 Don Ross 50 3 16:28.2 32:56 9 2:13.8 3 44:08.2 20.4 4 0:48.9 2 36:22.3 7:16 1:40:01.6
4 48 Jimmy Woods 50 12 19:42.2 39:24 4 1:57.7 8 47:22.3 19.0 16 2:05.1 1 35:43.7 7:09 1:46:51.2
5 50 Chris Sykes 53 9 18:55.3 37:50 8 2:12.0 10 47:51.1 18.8 3 0:45.4 5 37:13.5 7:27 1:46:57.3
6 58 Frank Mahoney 54 5 18:30.5 37:00 10 2:22.5 5 44:52.1 20.1 9 1:23.4 9 40:34.3 8:07 1:47:43.0
7 69 Garry Ford 50 20 19:58.1 11 49:01.1 18.4 8 40:32.8 8:06 1:49:32.2
8 70 Steve Borne 50 4 17:36.8 35:12 6 2:08.3 4 44:35.6 20.2 14 1:59.5 17 43:13.5 8:39 1:49:33.8
9 76 Raymond Waugh 54 22 23:08.6 6 45:34.9 19.8 12 1:36.3 7 40:15.5 8:03 1:50:35.5
10 81 Robert Ludlum 51 24 1:51:32.1 22:18 1:51:32.1
11 82 Oliver Kaufman 51 2 16:21.9 32:42 5 2:08.0 17 50:35.5 17.8 13 1:46.3 10 40:51.3 8:10 1:51:43.1
12 92 Robert Vilter 50 13 20:45.7 41:30 12 2:30.7 7 46:16.1 19.5 15 1:59.6 16 43:06.6 8:37 1:54:38.9
13 94 Joe Keeney 52 21 20:14.1 9 47:40.3 18.9 20 46:52.4 9:22 1:54:46.8
14 110 Steven Davis 51 8 18:54.2 37:48 11 2:30.3 15 50:18.8 17.9 18 2:26.1 14 42:50.7 8:34 1:57:00.2
15 114 Mark Odgers 52 10 19:10.9 38:20 14 2:42.8 18 51:04.6 17.6 8 1:12.8 15 42:54.9 8:35 1:57:06.1
16 129 Ron Hooker 54 17 23:31.7 47:02 7 2:09.1 13 49:42.7 18.1 10 1:28.0 13 42:50.5 8:34 1:59:42.1
17 133 Rod Fox 50 16 22:06.4 44:12 19 3:55.9 16 50:28.9 17.8 19 2:36.7 12 41:34.8 8:19 2:00:42.8
18 139 Marcos Esquivel 50 18 24:41.6 49:22 18 3:43.1 12 49:21.7 18.2 20 2:45.8 11 41:01.0 8:12 2:01:33.5
19 149 William Lattimer 52 14 21:04.2 42:08 17 3:24.7 21 53:29.1 16.8 17 2:25.5 18 43:40.8 8:44 2:04:04.5
20 152 Bruce Blasnik 54 7 18:51.5 37:42 15 2:52.8 19 51:35.7 17.4 5 1:06.0 21 49:45.5 9:57 2:04:11.8
21 161 Richard Donnelly 51 11 19:35.4 39:10 3 1:34.9 14 49:46.2 18.1 7 1:07.9 22 53:40.3 10:44 2:05:44.8
22 162 Gordon Thomson 51 15 21:39.0 43:18 16 3:11.5 20 53:15.8 16.9 6 1:07.3 19 46:34.2 9:19 2:05:48.1
23 187 John O'Malley 51 19 30:44.3 61:28 13 2:31.6 22 58:54.7 15.3 11 1:34.9 6 37:46.6 7:33 2:11:32.3
24 220 Scott Sherman 53 23 41:26.8 23 1:03:41.9 14.1 23 58:15.0 11:39 2:43:23.8
Male 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 64 John MacFarlane 59 1 18:38.6 37:16 1 2:16.1 1 49:08.7 18.3 2 0:50.6 1 38:26.1 7:41 1:49:20.3
2 67 Pat Marafiote 59 3 1:49:28.1 21:54 1:49:28.1
3 205 Tom Holland 55 2 21:44.6 43:28 2 2:50.5 2 1:01:53.6 14.5 1 0:39.2 2 51:17.6 10:15 2:18:25.7
Male 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 44 Timothy Ricks 62 3 21:38.7 1 46:17.9 19.4 1 38:23.4 7:41 1:46:20.2
2 178 Bruce Goulart 63 2 25:12.8 50:24 2 4:00.4 3 55:00.0 16.4 1 1:49.4 2 43:47.7 8:45 2:09:50.6
3 200 Noel Mara 64 1 21:59.7 43:58 1 3:00.7 2 52:12.9 17.2 2 2:27.1 3 56:27.9 11:17 2:16:08.5