Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ct/Nov9_NEPSTA_set3.shtml

NEPSTA Division II Cross Country Championships

Suffield, CT, November 9, 2013

[Varsity Girls' Results | Varsity Girls' Team Results | Varsity Boys' Team Results | Junior Varsity Girls' Results | Junior Varsity Girls' Team Results | Junior Varsity Boys' Results | Junior Varsity Boys' Team Results ]

Varsity Boys' Results

                                                                      Page 1
            2013 NEPSTA Division II Cross-Country Championships
                Hosted by Suffield Academy, Suffield, Conn.
                       November 9, 2013  5,000 Meters
      Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES         racetime@gsrs.com
===============================================================================
                           BOYS VARSITY RESULTS
Place TmPl Race# Name                     School                   Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ======================== ==== ======= ===== 
    1    1   150 Joey Mullen -C           ROXBURY LATIN            2015   16:38  5:22 
New record.  Old record 17:02 by Hythem Al-Mulda, Canterbury, 2013
    2    2   184 Sean McLaughlin -C       ST. MARK'S               2014   16:45  5:24 
    3    3   125 Liam Harris              KENT                     2016   16:51  5:26 
    4    4   185 Liam Monheim             ST. MARK'S               2016   17:08  5:31 
    5    5   170 Eric Danielsen -C        ST. MARK'S               2014   17:12  5:32 
    6    6   205 Kaison Ifill -C          SUFFIELD ACADEMY         2015   17:19  5:35 
    7    7   312 Eric Jubber              NOBLES                   2016   17:23  5:36 
    8    8    86 McLean Sherrin           THE GOVERNOR'S ACADEMY   2015   17:24  5:36 
    9    9    46 Jordan Comeau -C         CUSHING                  2014   17:25  5:37 
   10   10   213 Hiroshi Nakajima -C      TABOR                    2014   17:29  5:38 
   11   11   218 Sam Cook                 TABOR                    2015   17:31  5:39 
   12   12    59 Spencer Ralston -C       CUSHING                  2014   17:37  5:41 
   13   13   233 Archie Velazquez         TABOR                    2017   17:42  5:42 
   14   14     4 Zack Boughner            BBN                      2015   17:49  5:44 
   15   15    75 Patrick Farrell -C       THE GOVERNOR'S ACADEMY   2014   17:50  5:45 
   16   16   138 Harry Doernberg -C       ROXBURY LATIN            2014   17:52  5:45 
   17   17   106 Grant Young              HOPKINS                  2016   17:53  5:46 
   18   18   336 Willy Anderson           GROTON                   2015   17:54  5:46 
   19   19   190 Matt Thalmann            ST. MARK'S               2017   18:00  5:48 
   20   20   175 Miles Foy                ST. MARK'S               2016   18:02  5:49 
   21   21   122 Christ Dineff -C         KENT                     2014   18:03  5:49 
   22   22   146 Hamza Chaudhry           ROXBURY LATIN            2015   18:03  5:49 
   23   23   220 Ben Cook                 TABOR                    2015   18:08  5:51 
   24   24   319 Justin Skelly            NOBLES                   2015   18:12  5:52 
   25   25   128 Blake Keesee             KENT                     2016   18:12  5:52 
   26   26   114 Chris Alberigi           KENT                     2016   18:13  5:52 
   27   27   169 Harrison Chapman -C      ST. MARK'S               2014   18:13  5:52 
   28   28   151 Josh Racine              ROXBURY LATIN            2015   18:14  5:52 
   29   29   243 Tommy Griffith-C         WESTMINSTER              2014   18:14  5:53 
   30   30   252 Aaron Rubin              WESTMINSTER              2015   18:16  5:53 
   31   31   250 Travis Percy-C           WESTMINSTER              2014   18:17  5:53 
   32   32    70 Alexander Connor         THE GOVERNOR'S ACADEMY   2016   18:18  5:54 
   33   33    96 Johanan Knight           HOPKINS                  2015   18:18  5:54 
   34   34     1 Alberto Ancona-C         BBN                      2014   18:19  5:54 
   35   35   194 Aidan Clark-Long         SUFFIELD ACADEMY         2015   18:20  5:54 
   36   36   147 Luciano Ferzoco          ROXBURY LATIN            2015   18:22  5:55 
   37   37   212 John Kanto -C            TABOR                    2014   18:25  5:56 
   38   38   117 Jenson Carlgren          KENT                     2015   18:25  5:56 
   39   39   238 Thomas Cragg             WESTMINSTER              2014   18:27  5:57 
   40   40   215 Sam Wakeman              TABOR                    2014   18:28  5:57 
   41   41   182 William Lyons -C         ST. MARK'S               2014   18:30  5:58 
   42   42   232 Matthew Paliotta         TABOR                    2017   18:31  5:58 
   43   43   311 Justin Jimenez -C        NOBLES                   2014   18:38  6:00 
   44   44    28 Derrick Burt             BERKSHIRE                2016   18:39  6:01 
   45   45   281 Keelan Calderwood        WORCESTER ACADEMY        2015   18:42  6:01 
   46   46    90 Connor Abbott            HOPKINS                  2014   18:43  6:02 
   47   47    20 William Marshall         BBN                      2015   18:45  6:03 
   48   48   257 Matt C Cavanaugh         WILLISTON                2014   18:48  6:03 
   49   49    15 Christopher Keegan-C     BBN                      2014   18:48  6:03 
   50   50   116 Noah Burhance            KENT                     2016   18:48  6:03 
                                                                      Page 2
            2013 NEPSTA Division II Cross-Country Championships
                Hosted by Suffield Academy, Suffield, Conn.
                       November 9, 2013  5,000 Meters
      Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES         racetime@gsrs.com
===============================================================================
                           BOYS VARSITY RESULTS
Place TmPl Race# Name                     School                   Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ======================== ==== ======= ===== 
   51   51   352 Will Norton              GROTON                   2017   18:49  6:04 
   52   52    98 Jarett Poliner -C        HOPKINS                  2015   18:50  6:04 
   53   53   348 Shangyan Li              GROTON                   2014   18:50  6:04 
   54   54    56 Juan Pablo Ortiz         CUSHING                  2016   18:52  6:05 
   55   55   302 Akshat Agrawal           NOBLES                   2014   18:53  6:05 
   56   56   355 Jamie Thorndike          GROTON                   2014   18:54  6:05 
   57   57   322 Duncan Umphrey           NOBLES                   2017   18:54  6:05 
   58   58    99 Matthijs Van Mierlo      HOPKINS                  2015   18:55  6:06 
   59   59    30 Peter Giordano           BERKSHIRE                2015   18:57  6:06 
   60   60   206 Shivang Jhunjhnuwala     SUFFIELD ACADEMY         2014   18:58  6:07 
   61   61   262 Gabe Hohmann             WILLISTON                2014   19:07  6:10 
   62   62    81 Liam McDonough           THE GOVERNOR'S ACADEMY   2016   19:09  6:10 
   63   63   310 Nick Jaczko              NOBLES                   2015   19:10  6:10 
   64   64   259 Sam Duffy                WILLISTON                2014   19:13  6:11 
   65   65    71 Stephen Damianos         THE GOVERNOR'S ACADEMY   2015   19:15  6:12 
   66   66   328 Ryan Finneran            THAYER                   2015   19:15  6:12 
   67   67   331 John Reynolds            THAYER                   2015   19:16  6:12 
   68   68   280 John Bowers              WORCESTER ACADEMY        2014   19:16  6:12 
   69   69    21 Samuel Miller-Smith-C    BBN                      2014   19:18  6:13 
   70   70    83 Philip Parry             THE GOVERNOR'S ACADEMY   2016   19:20  6:14 
   71   71   332 Brad Rotondi             THAYER                   2015   19:21  6:14 
   72   72   110 Michael Christie         HOPKINS                  2019   19:21  6:14 
   73   73   105 William Simon            HOPKINS                  2016   19:21  6:14 
   74   74   251 Stephan Reyes            WESTMINSTER              2014   19:23  6:15 
   75   75    57 Michael Powers           CUSHING                  2014   19:24  6:15 
   76   76   203 Josh Hillman             SUFFIELD ACADEMY         2014   19:25  6:15 
   77   77    62 Sho Tanaka               CUSHING                  2015   19:28  6:16 
   78   78   277 Tyler Greenwood          WILLISTON                2017   19:32  6:18 
   79   79   283 Peter Dykeman-Bermingham WORCESTER ACADEMY        2014   19:33  6:18 
   80   80    31 Daniel Kim               BERKSHIRE                2015   19:33  6:18 
   81   81   284 Brian Quistberg          WORCESTER ACADEMY        2016   19:35  6:18 
   82   82   247 George Knight            WESTMINSTER              2015   19:35  6:19 
   83   83   323 William Wang             NOBLES                   2016   19:42  6:21 
   84   84    55 Cameron Mutchler         CUSHING                  2014   19:45  6:22 
   85   85    41 Jack Scarafoni           BERKSHIRE                2017   19:47  6:22 
   86   86   344 David Howe               GROTON                   2014   19:48  6:23 
   87   87   248 Andrew Lee               WESTMINSTER              2017   19:48  6:23 
   88   88   153 Rafael Brantley          ROXBURY LATIN            2016   19:48  6:23 
   89   89    60 Clayton Sandage          CUSHING                  2014   19:49  6:23 
   90   90   327 Hunter Campbell          THAYER                   2015   19:49  6:23 
   91   91   258 Nick C Pattison          WILLISTON                2014   19:51  6:24 
   92   92   209 Will Moryto              SUFFIELD ACADEMY         2016   19:52  6:24 
   93   93   193 Hayden Childs -C         SUFFIELD ACADEMY         2015   19:52  6:24 
   94   94   159 Kendrick Jolin           SALISBURY                2016   20:06  6:29 
   95   95    22 Mason Olmsted            BBN                      2017   20:08  6:29 
   96   96    29 James Donovan            BERKSHIRE                2015   20:10  6:30 
   97   97     8 Peter Ferraro            BBN                      2015   20:11  6:30 
   98   98   340 Jack Fanikos             GROTON                   2017   20:16  6:32 
   99   99   263 Emmett O'Malley          WILLISTON                2015   20:18  6:32 
  100  100    36 Nate MacKenzie           BERKSHIRE                2014   20:24  6:34 
                                                                      Page 3
            2013 NEPSTA Division II Cross-Country Championships
                Hosted by Suffield Academy, Suffield, Conn.
                       November 9, 2013  5,000 Meters
      Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES         racetime@gsrs.com
===============================================================================
                           BOYS VARSITY RESULTS
Place TmPl Race# Name                     School                   Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ======================== ==== ======= ===== 
  101  101   356 Fraser Wright            GROTON                   2015   20:33  6:37 
  102  102   325 Andy Bayliss             THAYER                   2015   20:37  6:38 
  103  103   160 MacKenzie Morrison       SALISBURY                2014   20:38  6:39 
  104  104   191 Nick Alfano              SUFFIELD ACADEMY         2015   20:39  6:39 
  105  105   335 Jack McDonough           THAYER                   2017   20:41  6:40 
  106  106    26 Nick Asaro               BERKSHIRE                2014   20:44  6:41 
  107  107    88 Bowen Zhan               THE GOVERNOR'S ACADEMY   2016   20:49  6:42 
  108  108   256 Christian C Knapp        WILLISTON                2014   20:52  6:43 
  109  109   285 Zachary Sadlier          WORCESTER ACADEMY        2014   21:06  6:48 
  110  110   286 Samuel Waxlax            WORCESTER ACADEMY        2016   21:09  6:49 
  111  111   279 Arpan Bose               WORCESTER ACADEMY        2016   21:10  6:49 
  112  112   162 Charlie Isen             SALISBURY                2014   21:16  6:51 
  113  113   329 Tucker Meehan            THAYER                   2015   22:36  7:17 
  114  114   148 Ben Zheng                ROXBURY LATIN            2014   22:57  7:24 
  115  115   161 Jack Henrich             SALISBURY                2017   24:09  7:47 
  116  116   163 Webb Campbell -C         SALISBURY                2014   24:10  7:47 
  117  117   166 Tony Zheng               SALISBURY                2017   24:51  8:00