Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ct/Nov3_Zombie_set3.shtml

Zombie Chase

West Hartford, CT, November 3, 2013

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                             AGE-GROUP RESULTS


                        MALE AGE GROUP:   9 - UNDER

    1 Frankie Spirito      8 BRISTOL            CT   409   31:40 ZOMBIE 
    2 Henry Walker         7 SIMSBURY           CT   227   36:38 HUMAN  
    3 Michael D'Andrea     9 WEST HARTFORD      CT   145   42:27 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Brian Waterston     14 WEST HARTFORD      CT   148   20:41 HUMAN  
    2 Nicholas Klingman   14 WEST HARTFORD      CT    73   20:49 HUMAN  
    3 Damian Mackay-Morga 14 SIMSBURY           CT   146   21:51 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Spencer Maslin      16 WEST HARTFORD      CT   107   19:33 HUMAN  
    2 Harrison Dunnett    17 EAST HADDAM        CT    83   20:40 HUMAN  
    3 Isiah Jefferson     16 WEST HARTFORD      CT   135   23:43 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Chris Peshka        23 WEST HARTFORD      CT   120   25:46 HUMAN  
    2 David Abreu         21 BERLIN             CT   126   29:01 HUMAN  
    3 Glenn Bautista      23 NEW BRITAIN        CT   480   30:38 ZOMBIE 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 John Seaward        27 POMFRET            CT   195   18:38 HUMAN  
    2 Brendan Schuch      28 NEW BRITAIN        CT   168   18:44 HUMAN  
    3 Brian Hayes         28 WEST HARTFORD      CT   163   19:09 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Alex Lorenc         32 HARWINTON          CT    25   20:53 HUMAN  
    2 Luke Nowakowski     34 WEST HARTFORD      CT   256   21:32 HUMAN  
    3 Joshua Schroeder    31 WINDSOR LOCKS      CT    59   22:18 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Mike Hart           36 WEST HARTFORD      CT   229   19:28 HUMAN  
    2 Evan Schiff         38 WEST HARTFORD      CT   137   21:10 HUMAN  
    3 Manuel Lirio        38 WEST HARTFORD      CT    50   22:10 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 T David Bomzer      42 WEST HARTFORD      CT   183   23:31 HUMAN  
    2 Richard Wong        40 NEWINGTON          CT   483   23:55 ZOMBIE 
    3 David Misiorski     43 FARMINGTON         CT   403   24:01 ZOMBIE 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Tim Struthers       46 WEST HARTFORD      CT   241   21:37 HUMAN  
    2 Michael Oloughlin   45 WEST HARTFORD      CT   309   23:49 ZOMBIE 
    3 Jack Perugini       45 NEWINGTON          CT   481   23:54 ZOMBIE 


                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 James Nadeau        51 HOLYOKE            MA    13   23:45 HUMAN  
    2 Richard Retallick   54 WEST HARTFORD      CT   140   31:50 HUMAN  
    3 Joseph Cappa        52 GLASTONBURY        CT    74   44:46 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Jozef Malcak        55 NEW BRITAIN        CT   132   25:58 HUMAN  
    2 Steven Kane         57 EAST HARTLAND      CT   131   29:25 HUMAN  
    3 John Byrnes         59 WEST HARTFORD      CT   240   33:39 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Brad Seaward        60 POMFRET            CT   194   23:48 HUMAN  
    2 Leonard Vann        61 COVENTRY           CT    29   26:28 HUMAN  
    3 Oz Griebel          64 HARTFORD           CT   236   30:52 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Paul Dworkin        66 WEST HARTFORD      CT    60   23:58 HUMAN  
    2 Whit Knapp          65 WEST HARTFORD      CT   215   26:16 HUMAN  
    3 Craig Stalk         67 WEST HARTFORD      CT   176   32:19 HUMAN  

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1 Boris Lurye         76 HARTFORD           CT    43   29:27 HUMAN  

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Jon Kukucka         32 WEST HARTFORD      CT   102   19:50 HUMAN  
    2 Aaron Ammar         26 WEST HARTFORD      CT   177   22:12 HUMAN  
    3 David Schreiter     52 LEBANON            CT    87   24:16 HUMAN  


                       FEMALE AGE GROUP:   9 - UNDER

    1 Talia Wexler         9 WEST HARTFORD      NY   248   30:27 HUMAN  
    2 Nancy Gfeller        9 WEST HARTFORD      CT   223   32:21 HUMAN  
    3 Helen Lapointe       9 WEST HARTFORD      CT    17   36:00 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Danielle Gagain     13 SOUTH WINDSOR      CT    15   23:09 HUMAN  
    2 Gabrielle Klein     14 WEST SIMSBURY      CT   156   24:22 HUMAN  
    3 Manon Nadeau        14 HOLYOKE            MA    12   25:00 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Abby Gosselin       15 WEST HARTFORD      CT    33   24:13 HUMAN  
    2 Julia Demichele     15 WEST HARTFORD      CT   245   26:11 HUMAN  
    3 Corinne Molson      15 AVON               CT    52   26:32 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Elizabeth Mashiak   21 BERLIN             CT     7   24:09 HUMAN  
    2 Lindsey Deford      21 ENFIELD            CT    98   25:09 HUMAN  
    3 Alyssa Caggiano     22 WEST HARTFORD      CT   108   25:41 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Kate Seaward        25 POMFRET            CT   196   23:39 HUMAN  
    2 Beth Salonia        29 ROCKY HILL         CT    24   25:10 HUMAN  
    3 Melissa Traynor     25 GLASTONBURY        CT    51   25:57 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Jennifer Robinson   33 NEW HAVEN          CT    35   24:55 HUMAN  
    2 Mandi Abate         32 PAWCATUCK          CT    62   27:15 HUMAN  
    3 Marlene Aleixo      31 MANCHESTER         CT   477   30:19 ZOMBIE 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Devon Hart          35 WEST HARTFORD      CT   230   24:51 HUMAN  
    2 Kimberly Twomey     35 STORRS MANSFIELD   CT   180   27:27 HUMAN  
    3 Lauren Donohue      37 SOUTH WINDSOR      CT   182   27:41 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Yvonne Buggy        40 CANTON             CT   186   24:59 HUMAN  
    2 Carrie Nuveen       41 SIMSBURY           CT   119   24:59 HUMAN  
    3 Shannon Kievman     40 MANCHESTER         CT    70   27:01 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Sonia Aube          45 WESTFIELD          MA   174   24:28 HUMAN  
    2 Darcie Hudson       49 WEATOGUE           CT   113   26:27 HUMAN  
    3 Pamela Dasilva      48 ROCKY HILL         CT    57   29:24 HUMAN  


                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Laurie Von Schmidt  52 BARKHAMSTED        CT   203   26:30 HUMAN  
    2 Linda Baxer         50 WEST HARTFORD      CT   404   28:24 ZOMBIE 
    3 Cari Sataline       51 FARMINGTON         CT   213   28:46 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Dee Lamoureux       58 BRISTOL            CT    97   30:57 HUMAN  
    2 Theresa Harper      56 PLAINVILLE         CT   221   32:32 HUMAN  
    3 Patricia Kane       55 EAST HARTLAND      CT   130   37:26 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Kathleen Stalk      62 WEST HARTFORD      CT   175   34:08 HUMAN  
    2 Pensy Yompakde      61 NEW BRITAIN        CT   206   45:21 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Barbara Kream       65 AVON               CT    46   50:42 HUMAN  

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER

    1 Irene Burke         80 STORRS MANSFIELD   CT   232   46:24 HUMAN  

                              ATHENA CATEGORY

    1 Shane Mulready      40 WEST HARTFORD      CT   106   26:09 HUMAN  
    2 Celeste Zehr        44 WEST HARTFORD      CT   128   29:05 HUMAN  
    3 Nancy Souza         45 WEST HARTFORD      CT   129   30:04 HUMAN