Find this page online at www.coolrunning.com/results/13/ct/Mar30_StJose_set2.shtml

St. Joseph's School 3-Mi & 1/2-Mi

Baltic, CT, March 30, 2013

[3-Mi Overall Results | 1/2-Mi Kids Run Results ]

3-Mi Age Group Results

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School

3 Mile Race

Age Group Results

March 30, 2013


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)


Men: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Female 1 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shayla Hoover                     Manchester  CT         77    9        9        23:04.0      7:41/M
Top

male 1-9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Conor Selfors                     Old Saybrook  CT       80    9        3        20:13.0      6:44/M
       2    Sean Barkasy                      Manchester  CT         84    8       30        22:06.0      7:22/M
       3    Benjamin Carso                    Andover  CT           117   09       64        27:32.0      9:11/M
       4    Taavi Veltheim                    New London  CT        137   09       69        28:16.0      9:25/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bridgid Selfors                                          82   13        1        18:26.0      6:09/M
       2    Michaela Rouillard                Sterling  CT          104   14       10        23:16.0      7:45/M
       3    Maria Balderacchi                 Hampton  CT            69   13       23        26:33.0      8:51/M
       4    Julia Carso                       Andover  CT           115   11       43        34:00.0     11:20/M
       5    Nadia Jalal                       Lebanon  CT           148   14       52        37:50.0     12:37/M
Top

Male 10-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT       81   11        6        18:35.0      6:12/M
       2    Zachary Holm                      Amston  CT            122   10       17        21:27.0      7:09/M
       3    Tyler Riddle                      Norwich  CT           114   14       23        21:48.0      7:16/M
       4    Adam Densman                      Lebanon  CT            38   12       28        22:01.0      7:20/M
       5    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT        49   12       40        22:57.0      7:39/M
       6    Dylan Barkasy                     Manchester  CT         85   11       48        24:57.0      8:19/M
       7    Nick Carso                        Andover  CT           116   12       50        25:00.0      8:20/M
       8    Justin Tulli                      Jewett City  CT        60   10       53        25:44.0      8:35/M
       9    William Forrest                   Lebanon  CT           123   12       55        26:23.0      8:48/M
      10    Adam Jalal                        Lebanon  CT           150   11       57        26:45.0      8:55/M
      11    Shylo Howlett                     Willimantic  CT        55   14       60        26:58.0      8:59/M
      12    Nicholas Lamb                     Canterbury  CT         45   11       63        27:21.0      9:07/M
      13    Quentin Haeseler                  Canterbury  CT        118   13       74        28:55.0      9:38/M
      14    James Harrison                    Windham  CT             9   12       77        30:11.0     10:04/M
      15    Evan Carney                       North Franklin  CT    111   11       79        30:27.0     10:09/M
      16    Ryan Lamb                         Canterbury  CT         44   10       80        30:31.0     10:10/M
      17    Gavin Nye                         Jewett City  CT        54   13       83        31:11.0     10:24/M
      18    Noah McMahon                      Canterbury  CT         86   10       84        31:22.0     10:27/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Hill                        Baltic  CT            132   17       13        23:27.0      7:49/M
       2    Aby Wong                          Westminster  MA        56   16       24        26:36.0      8:52/M
       3    Veronica Lee                      Old Lyme               64   17       28        27:16.0      9:05/M
Top

Male 15-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Watson                       Canterbury  CT         70   16        3        17:31.0      5:50/M
       2    Sean Carney                       North Franklin  CT    110   16        8        18:40.0      6:13/M
       3    Logan Hansen                      Baltic  CT             91   15       14        20:42.0      6:54/M
       4    Michael Feeney                    Baltic  CT            102   15       52        25:43.0      8:34/M
       5    Justin Paz                        Baltic  CT             65   19       61        27:16.0      9:05/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Hanrahan                   Oakdale  CT           112   21       19        25:04.0      8:21/M
       2    Jennifer Clark                    Norwich  CT            47   29       34        29:55.0      9:58/M
       3    Rachael Simoneau                  Jewett City  CT        40   28       49        36:25.0     12:08/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Ledyard  CT             1   29        1        15:42.0      5:14/M
       2    Robert Buttermore                 Waterford             106   25        4        17:36.0      5:52/M
       3    Daniel Johnson                    Oakdale  CT            68   20       12        19:52.0      6:37/M
       4    Robert Cole                       Newark  OH            143   21       39        22:54.0      7:38/M
       5    Dustin Colletta                   Lake Charles  LA      142   27       43        23:52.0      7:57/M
       6    James Simoneau                    Jewett City  CT        41   26       47        24:45.0      8:15/M
       7    Alexander Kinloch                 Groton  CT            144   21       68        28:12.0      9:24/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         94   38        2        19:36.0      6:32/M
       2    Cindy Ouillette                   North Stonington  C   153   37        4        20:37.0      6:52/M
       3    Michelle Sabukewicz               Jewett City  CT        62   34        7        22:28.0      7:29/M
       4    Heather Avery                     Norwich  CT             6   39       11        23:20.0      7:47/M
       5    Theresa Lewis                     Jewett City  CT        52   36       12        23:24.0      7:48/M
       6    Stephen Delucia                   Lebanon  CT           120   34       14        23:43.0      7:54/M
       7    Kendra Allen                      Baltic  CT             51   38       16        24:01.0      8:00/M
       8    Christine McGarry                 Ridgefield  CT        152   38       20        25:24.0      8:28/M
       9    Tulani Gant                       Lisbon  CT            155   37       25        26:55.0      8:58/M
      10    Heidi Veltheim                    New London  CT        136   38       26        27:07.0      9:02/M
      11    Michele Geragotelis               Plainfield  CT         39   35       31        29:05.0      9:42/M
      12    Jennie Obrien                     Woodstock  CT          92   36       39        33:17.0     11:06/M
      13    Sara Zerull                       Terryville  CT         97   31       40        33:35.0     11:12/M
      14    Jill Schmidt                      Moosup  CT             33   32       41        33:37.0     11:12/M
      15    Jocelyn Benoit                    Plainfield  CT         99   33       42        33:42.0     11:14/M
      16    Elizabeth Carney                  North Franklin  CT    109   39       54        40:35.0     13:32/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Johnson                      Lisbon  CT            119   37        2        17:04.0      5:41/M
       2    Bryce Dietz                       Jewett City  CT        37   35       16        21:23.0      7:08/M
       3    Ray Guillet                       Norwich  CT           154   37       18        21:37.0      7:12/M
       4    Rob Schmidt                       Moosup  CT             34   33       24        21:56.0      7:19/M
       5    Mark Barkasy                      Manchester  CT        113   37       31        22:07.0      7:22/M
       6    Ben Burkey                        Colchester  CT         71   38       34        22:29.0      7:30/M
       7    David Allen                       Baltic  CT             50   37       36        22:40.0      7:33/M
       8    Stephen Moskaluk                  Oakdale  CT             3   39       37        22:42.0      7:34/M
       9    Hans Veeltheim                    New London  CT        135   39       46        24:33.0      8:11/M
      10    Robert Norman                     Ridgely  MD            95   38       51        25:14.0      8:25/M
      11    Kris Adams                        Canterbury  CT         98   33       66        27:56.0      9:19/M
      12    Geoffrey Lamarche                 Manchester  CT         48   31       86        32:39.0     10:53/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spring Cole                       Danielson  CT          22   48        6        22:10.0      7:23/M
       2    Nancy Alletto                     Jewett City  CT        25   45        8        23:02.0      7:41/M
       3    Kimberly Gunn                     Oneco  CT             108   47       15        23:57.0      7:59/M
       4    Mary Rief                         Griswold  CT          124   44       17        24:11.0      8:04/M
       5    Norma Vivar                       Jewett City  CT        78   49       18        24:30.0      8:10/M
       6    Lynne Hill                        Baltic  CT             58   47       21        25:36.0      8:32/M
       7    Joanne Holm                       Amston  CT            121   40       22        25:59.0      8:40/M
       8    Amy Gromek                        Jewett City  CT        23   42       27        27:15.0      9:05/M
       9    Laura Caruso                      Manchester  CT         72   47       33        29:35.0      9:52/M
      10    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           134   44       35        30:10.0     10:03/M
      11    April Philips                     Groton  CT            128   41       36        30:37.0     10:12/M
      12    Laura Tulli                       Jewett City  CT        61   40       37        30:57.0     10:19/M
      13    Tammi Veit                        Jewett City  CT        15   45       47        35:13.0     11:44/M
      14    Elizabeth Marko                   Lebanon  CT           149   47       48        36:17.0     12:06/M
      15    Wendi Everton                                            79   49       50        36:37.0     12:12/M
      16    Meg Chartier                      Baltic  CT             19   41       51        36:56.0     12:19/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Fisher                       Norwich  CT           127   44        5        18:14.0      6:05/M
       2    Brian Selfors                                            83   47        7        18:36.0      6:12/M
       3    Michael Fusaro                    Norwich  CT             4   47        9        19:07.0      6:22/M
       4    Michael Rouillard                 Sterling  CT          105   46       19        21:39.0      7:13/M
       5    Jim Joyce                         Oxford  MA            125   47       21        21:43.0      7:14/M
       6    Arthur Marrero                    Baltic  CT            126   48       38        22:49.0      7:36/M
       7    Eric Johnson                      Manchester  CT         73   42       42        23:17.0      7:46/M
       8    Mark Chartier                     Baltic  CT             20   42       45        24:13.0      8:04/M
       9    Bill Bentley                      Jewett City  CT        13   47       58        26:49.0      8:56/M
      10    Robert Landolphi                  Hampton  CT            42   43       65        27:38.0      9:13/M
      11    Kyle Osga                         Columbia  CT          156   42       82        31:00.0     10:20/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Hazelton                    Norwich  CT           129   57       30        28:24.0      9:28/M
       2    Leslie Jolley                     Brooklyn  CT           31   59       32        29:15.0      9:45/M
       3    Dee Lamay                         West Kingstown  RI     88   56       44        34:13.0     11:24/M
       4    Cecelia Grisafe                   Colchester  CT        140   57       45        34:43.0     11:34/M
       5    Christine Sacrey                  Preston  CT            67   59       46        35:00.0     11:40/M
       6    Christine Lemieux                 Norwich  CT            17   52       53        38:36.0     12:52/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Giza                      Colchester  CT        131   55       13        20:40.0      6:53/M
       2    John Brown                        Oakdale  CT           138   54       15        20:57.0      6:59/M
       3    Vidal Paz                         Baltic  CT             66   51       22        21:46.0      7:15/M
       4    Al Phillips                       Groton  CT              8   52       25        21:56.0      7:19/M
       5    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           103   54       26        21:58.0      7:19/M
       6    Fred Alletto                      Jewett City  CT        26   52       29        22:02.0      7:21/M
       7    Paul Dominy                       East Haddam  CT       141   51       32        22:10.0      7:23/M
       8    Dean Berardi                      Jewett City  CT         2   52       33        22:15.0      7:25/M
       9    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         76   57       41        22:59.0      7:40/M
      10    Larry Bransford                   Norwich  CT            74   57       56        26:38.0      8:53/M
      11    Edward Sabukewicz                 Jewett City  CT        63   51       67        27:59.0      9:20/M
      12    Ted Szarzynski                    Jewett City  CT        21   55       71        28:18.0      9:26/M
      13    Nourddine Jalal                   Lebanon  CT           151   52       73        28:23.0      9:28/M
      14    Bill Ghio                         Niantic  CT           147   59       75        29:32.0      9:51/M
      15    Bruce Grisafe                     Salem  CT             139   59       76        29:39.0      9:53/M
      16    Bob Mondani                       Norwich  CT            96   50       78        30:12.0     10:04/M
      17    Zygmunt Sieboda                   Moosup  CT            101   50       81        30:38.0     10:13/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Sharkey                      Grosvenor Dale  CT     10   63        5        21:33.0      7:11/M
       2    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT         14   66       29        27:54.0      9:18/M
       3    Pat Baker                         Oakdale  CT            35   68       38        31:24.0     10:28/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT             5   64       10        19:20.0      6:27/M
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           32   62       11        19:35.0      6:32/M
       3    Joseph Lemieux                    Norwich  CT            18   60       20        21:41.0      7:14/M
       4    John Sacrey                       Preston  CT            43   61       27        21:59.0      7:20/M
       5    Dave Jacobs                       Niantic  CT           100   67       35        22:36.0      7:32/M
       6    Tom Baker                         Oakdale  CT            36   69       44        24:12.0      8:04/M
       7    Phil Dean                         Woodstock  CT          93   63       49        24:58.0      8:19/M
       8    Leonard Vann                      Coventry  CT           24   61       54        25:50.0      8:37/M
       9    Stephen Moore                     Groton  CT            107   65       59        26:49.0      8:56/M
      10    Bernard Davis                     Grosvenor Dale  CT     11   63       62        27:17.0      9:06/M
      11    John Hazelton                     Norwich  CT           130   63       72        28:22.0      9:27/M
      12    tom Richards                      Mystic  CT            146   64       88        37:15.0     12:25/M
Top

men's senior

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            12   77       70        28:18.0      9:26/M
       2    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           145   73       85        32:27.0     10:49/M
       3    Tony Medeiros                     Westerly  RI           30   81       87        37:00.0     12:20/M

*Overall place within gender.