Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ri/Oct19_5KByth_set2.shtml

5K By the Bay

Newport, RI, October 19, 2012

[Overall Results | Team Award ]

Age Group Winners


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 18-29    1 M  1175 Ryan Moore                                       Range Ruuner 1 Mixed                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:59  6:27    1 01-17    1 F  1199 Alyssa Shashaty                                                                       



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:26  8:51    1 60-98   59 M  1148 Bob Hart                                                                              
 2     29:39  9:34    2 60-98   63 M  1160 James Lastowski                                                                       
 3     37:09 11:59    3 60-98   73 M  1192 Dennis Riege                Clydesdale           Range Runners 3 Mixed                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:23  6:15    1 50-59   14 M  1158 Walter Lane                                      Range Ruuner 1 Mixed                 
 2     20:53  6:44    2 50-59   20 M  1169 George McClain                                                                        
 3     21:24  6:54    3 50-59   23 M  1135 Tom Fetherston                                   Range Ruuner 1 Mixed                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:54  5:46    1 40-49    4 M  1152 Clay Howland                                     Wild Colonial RC Male                
 2     21:18  6:52    2 40-49   22 M  1165 Andrew Mara                                      Range Ruuner 1 Mixed                 
 3     21:39  6:59    3 40-49   24 M  1218 Ty Britt                                                                              

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:07  5:31    1 30-39    2 M  1173 John Mentzer                                                                          
 2     17:55  5:47    2 30-39    5 M  1146 Brendan Hanrahan                                 Wild Colonial RC Male                
 3     18:13  5:53    3 30-39    7 M  1164 Michael Madden                                                                        

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:36  6:00    2 18-29    9 M  1163 Ralph Lufkin                                     OTCN Mixed                           
 2     18:41  6:02    3 18-29   11 M  1174 Jacob Montoya                                    OTCN Mixed                           
 3     20:41  6:40    4 18-29   18 M  1204 Adam Stein                                                                            

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:40  5:42    1 01-17    3 M  1225 Travis Wooten                                                                         
 2     17:56  5:47    2 01-17    6 M  1187 Jacob Reilly                                                                          
 3     18:48  6:04    3 01-17   12 M  1198 Nick Shashaty                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:53  9:38    1 50-59   27 F  1123 Bonny Courtney                                                                        
 2     32:20 10:26    2 50-59   40 F  1190 Valerie Riege                                    Range Runners 2 Mixed                
 3     32:27 10:28    3 50-59   41 F  1111 Nancy Bockbrader                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:22  7:52    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                          
 2     25:46  8:19    2 40-49   14 F  1157 Tyra Lamson                                                                           
 3     27:24  8:50    3 40-49   22 F  1186 Meg Reilly                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:54  7:23    1 30-39    4 F  1234 Alison VanHorn                                                                        
 2     22:59  7:25    2 30-39    5 F  1214 Robyn Wicks                                                                           
 3     23:35  7:36    3 30-39    6 F  1172 Amanda Mentzer                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:57  6:45    1 18-29    2 F  1200 Sheila Singer                                    OTCN Mixed                           
 2     22:14  7:10    2 18-29    3 F  1112 Deanna Brizgys                                   Navy Band NE Mixed                   
 3     23:41  7:38    3 18-29    7 F  1229 Marissa Myatt                                    JC And The Divas                     

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:18  8:48    2 01-17   20 F  1257 Christina Abramson                                                                    
 2     27:22  8:50    3 01-17   21 F  1222 Rachel Ellis                                                                          
 3     29:28  9:30    4 01-17   25 F  1245 Natassia Russel                                  Boys And Girls Club Of Newport       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 18-29    1 M  1175 Ryan Moore                                       Range Ruuner 1 Mixed                 
 2     17:07  5:31    1 30-39    2 M  1173 John Mentzer                                                                          
 3     17:40  5:42    1 01-17    3 M  1225 Travis Wooten                                                                         
 4     17:54  5:46    1 40-49    4 M  1152 Clay Howland                                     Wild Colonial RC Male                
 5     17:55  5:47    2 30-39    5 M  1146 Brendan Hanrahan                                 Wild Colonial RC Male                
 6     17:56  5:47    2 01-17    6 M  1187 Jacob Reilly                                                                          
 7     18:13  5:53    3 30-39    7 M  1164 Michael Madden                                                                        
 8     18:28  5:57    4 30-39    8 M  1113 Nathaniel Broomfield                             Wild Colonial RC Male                
 9     18:36  6:00    2 18-29    9 M  1163 Ralph Lufkin                                     OTCN Mixed                           
 10    18:36  6:00    5 30-39   10 M  1141 Jason Gilmore                                    OTCN Mixed                            
 11    18:41  6:02    3 18-29   11 M  1174 Jacob Montoya                                    OTCN Mixed                            
 12    18:48  6:04    3 01-17   12 M  1198 Nick Shashaty                                                                          
 13    18:56  6:06    6 30-39   13 M  1241 Jeff Thurnher                                                                          
 14    19:23  6:15    1 50-59   14 M  1158 Walter Lane                                      Range Ruuner 1 Mixed                  
 15    19:55  6:25    4 01-17   15 M  1256 John Abramson                                     Unknown    Entrant                   
 16    20:15  6:32    7 30-39   16 M  1243 Charles Edel                                                                           
 17    20:24  6:35    8 30-39   17 M  1138 William Gauch                                                                          
 18    20:41  6:40    4 18-29   18 M  1204 Adam Stein                                                                             
 19    20:41  6:40    9 30-39   19 M  1223 Brian Brinkley              Clydsdale                                                  
 20    20:53  6:44    2 50-59   20 M  1169 George McClain                                                                         
 21    20:55  6:45   10 30-39   21 M  1213 James Watts                                                                            
 22    21:18  6:52    2 40-49   22 M  1165 Andrew Mara                                      Range Ruuner 1 Mixed                  
 23    21:24  6:54    3 50-59   23 M  1135 Tom Fetherston                                   Range Ruuner 1 Mixed                  
 24    21:39  6:59    3 40-49   24 M  1218 Ty Britt                                                                               
 25    21:54  7:04    4 40-49   25 M  1128 James Dickerson                                  BQCNR-2 Mixed                         
 26    22:07  7:08    4 50-59   26 M  1130 Tom Dwyer                                                                              
 27    22:15  7:11   11 30-39   27 M  1145 Blair Guy                                                                              
 28    22:16  7:11   12 30-39   28 M  1224 Zerben Herbert              Clydesdale                                                 
 29    22:35  7:17    5 40-49   29 M  1206 Eric Traini                 Clydesdale                                                 
 30    22:36  7:17    5 01-17   30 M  1203 Jacob Souvannavong                               Range Runners 3 Mixed                 
 31    22:41  7:19   13 30-39   31 M  1162 Brian Luebbert                                                                         
 32    22:56  7:24    5 18-29   32 M  1233 Adam VanHorn                                                                           
 33    22:57  7:24   14 30-39   33 M  1194 Xavier Rojas                                     BQCNR-2 Mixed                         
 34    22:58  7:25    5 50-59   34 M  1221 Pete Burrell                                                                           
 35    22:58  7:25    6 18-29   35 M  1242 Jason Waddell                                                                          
 36    23:01  7:25    6 40-49   36 M  1183 Fernando Patron                                  OTCN Mixed                            
 37    23:09  7:28    6 50-59   37 M  1170 Patrick McGee                                                                          
 38    23:20  7:32    7 18-29   38 M  1104 Daven Amin                                       Range Runners 2 Mixed                 
 39    23:29  7:35    8 18-29   39 M  1133 Tony Federico                                    Navy Band NE Mixed                    
 40    23:35  7:36    7 40-49   40 M  1159 Brien Lang                  Clydesdale           Wild Colonial RC Male                 
 41    23:57  7:44    6 01-17   41 M  1188 Liam Reilly                                                                            
 42    23:59  7:44    8 40-49   42 M  1195 Fred Russell                Clydesdale           BQCNR-2 Mixed                         
 43    24:04  7:46    9 18-29   43 M  1168 Lafeyel Marshall                                                                       
 44    24:20  7:51   15 30-39   44 M  1125 James Curcio                                     BQCNR-1 Mixed                         
 45    24:23  7:52   16 30-39   45 M  1124 James Crawford                                   BQCNR-2 Mixed                         
 46    24:34  7:55    9 40-49   46 M  1238 Todd Hull                   Clydesdale                                                 
 47    24:48  8:00   10 40-49   47 M  1101 Richard Brown                                                                          
 48    24:53  8:02   10 18-29   48 M  1184 Nicholas Petti              Clydesdale           BQCNR-1 Mixed                         
 49    25:06  8:06    7 01-17   49 M  1253 Taliek Morales                                   Boys And Girls Club Of Newport        
 50    25:08  8:06   17 30-39   50 M  1211 Jason Ward                                                                             

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:59  6:27    1 01-17    1 F  1199 Alyssa Shashaty                                                                       
 2     20:57  6:45    1 18-29    2 F  1200 Sheila Singer                                    OTCN Mixed                           
 3     22:14  7:10    2 18-29    3 F  1112 Deanna Brizgys                                   Navy Band NE Mixed                   
 4     22:54  7:23    1 30-39    4 F  1234 Alison VanHorn                                                                        
 5     22:59  7:25    2 30-39    5 F  1214 Robyn Wicks                                                                           
 6     23:35  7:36    3 30-39    6 F  1172 Amanda Mentzer                                                                        
 7     23:41  7:38    3 18-29    7 F  1229 Marissa Myatt                                    JC And The Divas                     
 8     24:14  7:49    4 30-39    8 F  1227 Stephanie Lastinger                              JC And The Divas                     
 9     24:22  7:52    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                          
 10    24:25  7:53    5 30-39   10 F  1181 Jennifer Newbarry                                BQCNR-2 Mixed                         
 11    24:38  7:57    6 30-39   11 F  1166 Stephanie Mara                                   Range Ruuner 1 Mixed                  
 12    25:15  8:09    7 30-39   12 F  1210 Julia Walton                                     Navy Band NE Mixed                    
 13    25:43  8:18    4 18-29   13 F  1177 Kimberly Murray                                                                        
 14    25:46  8:19    2 40-49   14 F  1157 Tyra Lamson                                                                            
 15    26:08  8:26    8 30-39   15 F  1139 Erin Gauch                                                                             
 16    26:10  8:26    9 30-39   16 F  1154 Jill Johansson                                                                         
 17    26:25  8:31   10 30-39   17 F  1207 Laura Turner                                                                           
 18    26:40  8:36   11 30-39   18 F  1147 Elizabeth Harris                                                                       
 19    26:58  8:42   12 30-39   19 F  1202 Jenni Souvannavong                               Range Runners 2 Mixed                 
 20    27:18  8:48    2 01-17   20 F  1257 Christina Abramson                                                                     
 21    27:22  8:50    3 01-17   21 F  1222 Rachel Ellis                                                                           
 22    27:24  8:50    3 40-49   22 F  1186 Meg Reilly                                                                             
 23    28:17  9:07    4 40-49   23 F  1105 Ana Barries                                      BQCNR-1 Mixed                         
 24    28:19  9:08    5 40-49   24 F  1196 Michelle Schuettke                                                                     
 25    29:28  9:30    4 01-17   25 F  1245 Natassia Russel                                  Boys And Girls Club Of Newport        
 26    29:34  9:32    5 01-17   26 F  1109 Sarah Black                                                                            
 27    29:53  9:38    1 50-59   27 F  1123 Bonny Courtney                                                                         
 28    30:07  9:43   13 30-39   28 F  1131 Stephanie Elcewicz                               Navy Band NE Mixed                    
 29    30:27  9:49    6 01-17   29 F  1235 Kelly Shea                                                                             
 30    30:30  9:50   14 30-39   30 F  1140 Ashley Gensheimer                                BQCNR-2 Mixed                         
 31    30:42  9:54     Age?     31 F  1231 Lulia Nefezyk                                    JC And The Divas                      
 32    31:05 10:02    7 01-17   32 F  1236 Alexandra O'Hara                                                                       
 33    31:26 10:08   15 30-39   33 F  1119 Amy Carter                                                                             
 34    31:46 10:15   16 30-39   34 F  1155 Marlene Kiernan-Johnson                                                                
 35    32:00 10:19    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                           
 36    32:06 10:21    8 01-17   36 F  1252 Mikayla Toppa                                    Boys And Girls Club Of Newport        
 37    32:10 10:23   17 30-39   37 F  1116 Erin Brown                                                                             
 38    32:17 10:25    9 01-17   38 F  1244 Quiara Brooks                                    Boys And Girls Club Of Newport        
 39    32:18 10:25    5 18-29   39 F  1106 Erin Beaton                                      Range Runners 2 Mixed                 
 40    32:20 10:26    2 50-59   40 F  1190 Valerie Riege                                    Range Runners 2 Mixed                 
 41    32:27 10:28    3 50-59   41 F  1111 Nancy Bockbrader                                                                       
 42    32:45 10:34   18 30-39   42 F  1122 Katy Compher                                                                           
 43    32:50 10:35    7 40-49   43 F  1108 Karen Binniker                                                                         
 44    33:24 10:46   19 30-39   44 F  1219 Mackenzie Boothe                                                                       
 45    34:24 11:06   10 01-17   45 F  1240 Lillie Souvannavong                                                                    
 46    35:46 11:32   20 30-39   46 F  1230 Lara Johsnon                                     JC And The Divas                      
 47    35:46 11:32    6 18-29   47 F  1150 Karrie Hobbs                                                                           
 48    36:53 11:54    4 50-59   48 F  1156 LINDA LALLI                                                                            
 49    37:09 11:59   11 01-17   49 F  1191 Victoria Riege                                   Range Runners 2 Mixed                 
 50    40:22 13:01    8 40-49   50 F  1216 Anita Wooten