Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ri/May19_25thAn_set4.shtml

25th Annual Narrow River 5k Walk & Run and 10k

Narragansett, RI, May 19, 2012

[Walk | Walk Age Groups | 5k Overall | 10k Overall | 10k Age Group ]

5k Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:33  9:32    1 70-98   27 M   201 Jack Campbell               Warwick,RI                                                   

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:28  7:15    1 60-69    7 M   156 Toby Roberts                Narragansett,RI                                              
 2     26:52  8:40    2 60-69   18 M   103 John Cory                   Cranston,RI                                                  
 3     31:26 10:08    3 60-69   31 M   122 Tom Green                   Wakefield,RI                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:05  6:09    1 50-59    3 M   124 Fred Bartlett               Narragnasett,RI                                              
 2     23:06  7:27    2 50-59    9 M   236 Mark Lardati                Winsted,CT                                                   
 3     23:54  7:43    3 50-59   10 M    33 David Hemendinger           East Greenwich,RI                                            

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:01  6:08    1 40-49    2 M   237 Mark Whaley                 Wakefield,RI                                                 
 2     19:33  6:18    2 40-49    4 M   142 James Chaves                Prov,RI                                                      
 3     27:29  8:52    3 40-49   22 M    92 Brian Shim                  Providence,RI                                                

         MEN AGE GROUP 19-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:47  5:25    1 19-39    1 M   158 Thijs Kolet                 Providence,RI                                                
 2     20:54  6:45    2 19-39    5 M    58 James Tsagaroulis           Saunderstown,RI                                              
 3     21:54  7:04    3 19-39    6 M   220 Webb McDonald               Portsmouth,RI                                                

         MEN AGE GROUP 01-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:42  8:17    1 01-18   16 M   197 Sean MacDonald              Narragansett,RI                                              
 2     27:22  8:50    2 01-18   20 M    61 Tillman Bartholomew         Belgrade,MT                                                  
 3     29:20  9:28    3 01-18   26 M   180 Kane Hall                   Narragansett,RI                                              

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:47 12:50    1 70-98   37 F   112 Kathleen Kelley             Greenville,RI                                                

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:36  8:54    1 60-69    8 F   127 Shirley Freitag             Narragansett,RI                                              
 2     32:44 10:34    2 60-69   25 F   215 Lynne Hale                  Saunderstown,RI                                              

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:09 10:42    1 50-59   26 F   153 Patricia Reposa             Rockville,RI                                                 
 2     35:53 11:35    2 50-59   32 F    20 Laura Angell                East Greenwich,RI                                            
 3     36:38 11:49    3 50-59   33 F    77 Kathy Lafond                Wakefield,RI                                                 

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:05  7:46    1 40-49    4 F    91 Mary Lincoln                Narragansett,RI                                              
 2     26:35  8:35    2 40-49    5 F   207 Melita Motherway            Mystic,CT                                                    
 3     27:28  8:52    3 40-49    7 F    17 Linda Leduc                 Harrisville,RI                                               

       WOMEN AGE GROUP 19-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:23  6:15    1 19-39    1 F   157 Michaeline Nelson           Providence,RI                                                
 2     22:52  7:23    2 19-39    2 F   200 Maggie Rokovic              Narr,RI                                                      
 3     24:03  7:45    3 19-39    3 F   135 Jennifer Castro             Narragansett,RI                                              

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:47  5:25    1 19-39    1 M   158 Thijs Kolet                 Providence,RI                                                
 2     19:01  6:08    1 40-49    2 M   237 Mark Whaley                 Wakefield,RI                                                 
 3     19:05  6:09    1 50-59    3 M   124 Fred Bartlett               Narragnasett,RI                                              
 4     19:33  6:18    2 40-49    4 M   142 James Chaves                Prov,RI                                                      
 5     20:54  6:45    2 19-39    5 M    58 James Tsagaroulis           Saunderstown,RI                                              
 6     21:54  7:04    3 19-39    6 M   220 Webb McDonald               Portsmouth,RI                                                
 7     22:28  7:15    1 60-69    7 M   156 Toby Roberts                Narragansett,RI                                              
 8     22:34  7:17    4 19-39    8 M    73 Adam Wilson                 Wakefield,RI                                                 
 9     23:06  7:27    2 50-59    9 M   236 Mark Lardati                Winsted,CT                                                   
 10    23:54  7:43    3 50-59   10 M    33 David Hemendinger           East Greenwich,RI                                             
 11    24:07  7:47    5 19-39   11 M   194 Matthew Colavita            E Greenwich,RI                                                
 12    24:42  7:58    6 19-39   12 M   222 Steve Siravo                Wakefield,RI                                                  
 13    24:45  7:59    7 19-39   13 M   206 Greg Rokovic                Narrganset,RI                                                 
 14    25:11  8:07    8 19-39   14 M   169 Andrew Pollack              Parsippany,NJ                                                 
 15    25:19  8:10    9 19-39   15 M   217 Nick Stebenne               Wakefield,RI                                                  
 16    25:42  8:17    1 01-18   16 M   197 Sean MacDonald              Narragansett,RI                                               
 17    25:55  8:22   10 19-39   17 M    75 John Urban                  Slocum,RI                                                     
 18    26:52  8:40    2 60-69   18 M   103 John Cory                   Cranston,RI                                                   
 19    27:12  8:46   11 19-39   19 M    36 Edwin Mooney Jr             Lincoln,RI                                                    
 20    27:22  8:50    2 01-18   20 M    61 Tillman Bartholomew         Belgrade,MT                                                   
 21    27:22  8:50   12 19-39   21 M    59 Ryan Bartholomew            Belgrade,MT                                                   
 22    27:29  8:52    3 40-49   22 M    92 Brian Shim                  Providence,RI                                                 
 23    28:19  9:08    4 50-59   23 M   133 Keith Larson                Brookline,MA                                                  
 24    27:42  8:56    4 40-49   24 M   189 Dan Ratigan                 E Greenwich,RI                                                
 25    28:28  9:11   13 19-39   25 M    98 Kevin Balslov               Mt. Sinai,NY                                                  
 26    29:20  9:28    3 01-18   26 M   180 Kane Hall                   Narragansett,RI                                               
 27    29:33  9:32    1 70-98   27 M   201 Jack Campbell               Warwick,RI                                                    
 28    29:44  9:35   14 19-39   28 M    93 Dyllon Jones                Pawcatuck,CT                                                  
 29    30:07  9:43    5 50-59   29 M   212 Carlos Alves                Coventry,RI                                                   
 30    31:19 10:06   15 19-39   30 M    42 Sam Cross-Knorr             Providence,RI                                                 
 31    31:26 10:08    3 60-69   31 M   122 Tom Green                   Wakefield,RI                                                  
 32    32:16 10:25    4 60-69   32 M   167 Albert Scartabello          Wakefield,RI                                                  
 33    32:33 10:30   16 19-39   33 M    83 Michael Ostrowski           Mystic,CT                                                     
 34    33:31 10:49    5 60-69   34 M   119 Richard Geisler             Saunderstown,RI                                               
 35    36:54 11:54   17 19-39   35 M    32 Robert Johnson              Exeter,RI                                                     
 36    42:30 13:43    6 60-69   36 M    62 Dale Bartholomew            Bozeman,MT                                                    

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:23  6:15    1 19-39    1 F   157 Michaeline Nelson           Providence,RI                                                
 2     22:52  7:23    2 19-39    2 F   200 Maggie Rokovic              Narr,RI                                                      
 3     24:03  7:45    3 19-39    3 F   135 Jennifer Castro             Narragansett,RI                                              
 4     24:05  7:46    1 40-49    4 F    91 Mary Lincoln                Narragansett,RI                                              
 5     26:35  8:35    2 40-49    5 F   207 Melita Motherway            Mystic,CT                                                    
 6     27:10  8:46    4 19-39    6 F   243 Emily Dyer                                                                            
 7     27:28  8:52    3 40-49    7 F    17 Linda Leduc                 Harrisville,RI                                               
 8     27:36  8:54    1 60-69    8 F   127 Shirley Freitag             Narragansett,RI                                              
 9     27:39  8:55    5 19-39    9 F     3 Meredith Nordstrom          Worcester,MA                                                 
 10    27:42  8:56    6 19-39   10 F    19 Madison Deleone             Tiverton,RI                                                   
 11    29:14  9:26    4 40-49   11 F   205 Elizabeth Ison              Wakefield,RI                                                  
 12    29:21  9:28    7 19-39   12 F   179 Claire Hall                 Narragansett,RI                                               
 13    29:28  9:30    8 19-39   13 F    76 Bridget Keane               Narragansett,RI                                               
 14    29:41  9:35    9 19-39   14 F   160 Jackie Cromer               Cranston,RI                                                   
 15    29:43  9:35   10 19-39   15 F    94 Ashley Jones                Pawcatuck,CT                                                  
 16    29:49  9:37    5 40-49   16 F   191 Jennifer Davis              Wakefield,RI                                                  
 17    29:52  9:38   11 19-39   17 F   151 Alyssa Ryan                 Ludlow,MA                                                     
 18    29:54  9:39   12 19-39   18 F    74 Tara Urban                  Slocum,CT                                                     
 19    30:20  9:47   13 19-39   19 F   224 Angela Yinyung              Prov,RI                                                       
 20    31:21 10:07   14 19-39   20 F    41 Anne Merrill                Providence,RI                                                 
 21    31:39 10:13   15 19-39   21 F   234 Kate Dusel                  Bristol,RI                                                    
 22    31:56 10:18   16 19-39   22 F    27 Jessica Feuti               Thompson,CT                                                   
 23    32:05 10:21    6 40-49   23 F    90 Anne Wareham                Smithfield,RI                                                 
 24    32:41 10:33   17 19-39   24 F   165 Danielle Cayer              Warwick,RI                                                    
 25    32:44 10:34    2 60-69   25 F   215 Lynne Hale                  Saunderstown,RI                                               
 26    33:09 10:42    1 50-59   26 F   153 Patricia Reposa             Rockville,RI                                                  
 27    33:45 10:53   18 19-39   27 F   159 Hilary Greaves              Cranston,RI                                                   
 28    33:58 10:57   19 19-39   28 F    28 Sarah Briggs                Saunderstown,RI                                               
 29    34:26 11:06    7 40-49   29 F   113 Kristin O'Connor            Glenmont,NY                                                   
 30    35:04 11:19    8 40-49   30 F    35 Nicole Zelenak              Saunderstown,RI                                               
 31    35:19 11:24   20 19-39   31 F   196 Kaitlin Paterson            N Kingston,RI                                                 
 32    35:53 11:35    2 50-59   32 F    20 Laura Angell                East Greenwich,RI                                             
 33    36:38 11:49    3 50-59   33 F    77 Kathy Lafond                Wakefield,RI                                                  
 34    37:15 12:01    4 50-59   34 F    89 Susan Woods                 Middletown,RI                                                 
 35    37:50 12:12   21 19-39   35 F   134 Janelle Homes               Prov,RI                                                       
 36    38:14 12:20   22 19-39   36 F   163 Emily Pietrzch              Saunderstown,RI                                               
 37    39:47 12:50    1 70-98   37 F   112 Kathleen Kelley             Greenville,RI                                                 
 38    40:20 13:01    5 50-59   38 F   199 Patricia Rakovic            Narragansett,RI                                               
 39    41:45 13:28   23 19-39   39 F    22 Jamie Hinchliff             Meriden,CT                                                    
 40    41:50 13:30    6 50-59   40 F    38 Lori Henry                  Narragansett,RI                                               
 41    41:58 13:32    7 50-59   41 F   172 Donna Andreozzi             E Providence,RI