Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ri/Jun10_KatieD_set2.shtml

Katie DeCubellis

Narragansett, RI, June 10, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:29 10:48    1 70-98   91 M   366 John Phillips               Matunuck,RI                                                  
 2     44:02 14:12    2 70-98  105 M   337 Walter Twachtman            Glastonbury,CT                                               
 3     57:38 18:35    3 70-98  120 M   412 Tom Nathaniel               Narr,RI                                                      

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:19  8:29    1 60-69   59 M   295 Ken Straight                Narragansett,RI                                              
 2     33:22 10:46    2 60-69   90 M   398 Joe Light                                                                             
 3     38:10 12:19    3 60-69  100 M   301 Tom Obrien                  Wakefield,RI                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:28  6:17    1 50-59    2 M   384 Peter Barbera                                                                         
 2     21:08  6:49    2 50-59    9 M   299 Ken Abrams                  N Kingstown,RI                                               
 3     22:29  7:15    3 50-59   21 M   300 Neal Slobin                 Old Jaybrook,CT                                              

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:43  6:22    1 40-49    3 M   352 David Tetreault             Narr,RI                                                      
 2     21:13  6:51    2 40-49   10 M   357 Stephen Collins             Warwick,RI                                                   
 3     21:41  7:00    3 40-49   12 M   407 Jim Sullivan                Narr,RI                                                      

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:16  5:34    1 30-39    1 M   432 Justin Bentley                                                                        
 2     20:29  6:36    2 30-39    6 M   287 James Tsagaroulis           Saunderstown,RI                                              
 3     21:30  6:56    3 30-39   11 M   260 Greg Pariseault             Exeter,RI                                                    

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:07  6:29    1 19-29    4 M   298 Jeffrey Ericson             Brookline,MA                                                 
 2     20:20  6:34    2 19-29    5 M   417 Alex Gattin                 Narr,RI                                                      
 3     20:46  6:42    3 19-29    7 M   603 Marciano Brunette                                                                     

         MEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:25  7:14    1 15-18   19 M   306 Thomas Morgan               Cranston,RI                                                  
 2     22:27  7:15    2 15-18   20 M   234 Derek French                Cranston,RI                                                  
 3     22:51  7:22    3 15-18   30 M   383 Adam Liptak                                                                           

         MEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:51  7:03    1 12-14   14 M   374 Liam Carberry                                                                         
 2     22:11  7:09    2 12-14   17 M   405 Robin Hall                  N Smithfield,RI                                              
 3     23:50  7:41    3 12-14   35 M   262 Benedict Portugal           Norwich,CT                                                   

         MEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:38  7:57    1 09-11   40 M   224 Zachary DeCosta             Warwick,RI                                                   
 2     25:55  8:22    2 09-11   53 M   467 Sean Macdonald                                                                        
 3     26:01  8:24    3 09-11   54 M   394 Andrew Tolfa                                                                          

         MEN AGE GROUP 01- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:08  9:24    1 01-8    76 M   256 Adam Melnick                Narragansett,RI                                             
 2     36:12 11:41    2 01-8    97 M   347 Sebastian Gramma            Narr,RI                                                     
 3     51:49 16:43    3 01-8   112 M   466 Dylan Bellows                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:38 13:45    1 70-98  124 F   338 Dorothy Twachtman           Glastonbury,CT                                               
 2     45:58 14:50    2 70-98  130 F   309 Carol Ann DeSista           Cranston,RI                                                  

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     43:17 13:58    1 60-69  125 F   303 Diane Obrien                Wakefield,RI                                                 
 2     45:56 14:49    2 60-69  129 F   365 Lorraine Phillips           Matunuck,RI                                                  
 3     48:56 15:47    3 60-69  140 F   442 Terrie Quinn                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:47  7:21    1 50-59   18 F   375 Karen Purtill                                                                         
 2     24:28  7:54    2 50-59   24 F   339 Betty Lou Goodwin           Charlestown,RI                                               
 3     26:58  8:42    3 50-59   32 F   204 Susan Barr                  Wakefield,RI                                                 

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:03  6:28    1 40-49    2 F   448 Claire Gadrow                                                                         
 2     21:38  6:59    2 40-49    9 F   413 Amy Rice                    Kingston,RI                                                  
 3     21:45  7:01    3 40-49   11 F   233 Laurie Feit-Melnick         Narragansett,RI                                              

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:15  6:32    1 30-39    3 F   435 Natalie Fish                                                                          
 2     20:34  6:38    2 30-39    6 F   423 Tara Allen                  Greenwich,CT                                                 
 3     22:32  7:16    3 30-39   15 F   424 Karen Festa                 S Kingstown,RI                                               

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:02  5:49    1 19-29    1 F   419 Cait Bradley                Charlestown,RI                                               
 2     20:31  6:37    2 19-29    4 F   450 Tracey Foster                                                                         
 3     20:32  6:37    3 19-29    5 F   414 Haley Mathewson             Cranston,RI                                                  

       WOMEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:40  6:59    1 15-18   10 F   408 Eily Sullivan               Narr,RI                                                      
 2     24:58  8:03    2 15-18   27 F   202 Isabel Baker                Charlestown,RI                                               
 3     28:51  9:18    3 15-18   48 F   473 Abby Ceresi                                                                           

       WOMEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:16  7:11    1 12-14   14 F   485 Marissa McPhillips                                                                    
 2     24:27  7:53    2 12-14   23 F   416 Emily McNeiece              Narr,RI                                                      
 3     29:09  9:24    3 12-14   52 F   454 Samantha Baker                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:04  9:23    1 09-11   51 F   460 Brenna Rojck                                                                          
 2     29:31  9:31    2 09-11   54 F   613 Sarah Sweet                                                                           
 3     29:43  9:35    3 09-11   57 F   255 Mollie Melnick              Narragansett,RI                                              

       WOMEN AGE GROUP 01- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:34 11:28    1 01-8    96 F   261 Yarden Politis              Newport,RI                                                  
 2     39:34 12:46    2 01-8   108 F   399 Regina Nayman                                                                        
 3     45:58 14:50    3 01-8   131 F   390 Jordan Saris-Baglama                                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:16  5:34    1 30-39    1 M   432 Justin Bentley                                                                        
 2     19:28  6:17    1 50-59    2 M   384 Peter Barbera                                                                         
 3     19:43  6:22    1 40-49    3 M   352 David Tetreault             Narr,RI                                                      
 4     20:07  6:29    1 19-29    4 M   298 Jeffrey Ericson             Brookline,MA                                                 
 5     20:20  6:34    2 19-29    5 M   417 Alex Gattin                 Narr,RI                                                      
 6     20:29  6:36    2 30-39    6 M   287 James Tsagaroulis           Saunderstown,RI                                              
 7     20:46  6:42    3 19-29    7 M   603 Marciano Brunette                                                                     
 8     20:54  6:45    4 19-29    8 M   500 Cory Durkin                                                                           
 9     21:08  6:49    2 50-59    9 M   299 Ken Abrams                  N Kingstown,RI                                               
 10    21:13  6:51    2 40-49   10 M   357 Stephen Collins             Warwick,RI                                                    
 11    21:30  6:56    3 30-39   11 M   260 Greg Pariseault             Exeter,RI                                                     
 12    21:41  7:00    3 40-49   12 M   407 Jim Sullivan                Narr,RI                                                       
 13    21:49  7:02    4 40-49   13 M   492 Joe Golmes                                                                             
 14    21:51  7:03    1 12-14   14 M   374 Liam Carberry                                                                          
 15    21:53  7:04    5 40-49   15 M   437 Daniel Kortick                                                                         
 16    21:57  7:05    6 40-49   16 M   496 Rj Tally                                                                               
 17    22:11  7:09    2 12-14   17 M   405 Robin Hall                  N Smithfield,RI                                               
 18    22:20  7:12    5 19-29   18 M   322 Shane McNamara              Narragansett,RI                                               
 19    22:25  7:14    1 15-18   19 M   306 Thomas Morgan               Cranston,RI                                                   
 20    22:27  7:15    2 15-18   20 M   234 Derek French                Cranston,RI                                                   
 21    22:29  7:15    3 50-59   21 M   300 Neal Slobin                 Old Jaybrook,CT                                               
 22    22:30  7:15    4 30-39   22 M   334 Schris Mulvaney             Narragansett,RI                                               
 23    22:33  7:16    6 19-29   23 M   206 Michael Boynton Jr          Wyoming,RI                                                    
 24    22:34  7:17    7 40-49   24 M   425 Michael Boynton             Richmond,RI                                                   
 25    22:40  7:19    5 30-39   25 M   333 Paul Ramos                  Wakefield,RI                                                  
 26    22:42  7:19    7 19-29   26 M   463 Lucas Brierty                                                                          
 27    22:44  7:20    8 19-29   27 M   609 Terence Turnquist                                                                      
 28    22:45  7:20    6 30-39   28 M   406 Marc Mott                   Coventry,RI                                                   
 29    22:46  7:21    7 30-39   29 M   371 Nathan Meyer                Narr,RI                                                       
 30    22:51  7:22    3 15-18   30 M   383 Adam Liptak                                                                            
 31    23:07  7:27    8 40-49   31 M   323 John McNamara               Narragansett,RI                                               
 32    23:14  7:30    8 30-39   32 M   370 Ryan Meyer                                                                             
 33    23:48  7:41    9 30-39   33 M   358 Ryan Maguire                Saunderstown,RI                                               
 34    23:49  7:41    9 40-49   34 M   382 Joe Liptak                                                                             
 35    23:50  7:41    3 12-14   35 M   262 Benedict Portugal           Norwich,CT                                                    
 36    24:04  7:46   10 30-39   36 M   482 David Matarese                                                                         
 37    24:24  7:52    9 19-29   37 M   307 Jake Morgan                 Cranston,RI                                                   
 38    24:28  7:54   10 19-29   38 M   254 Matthew McCabe              Allston,MA                                                    
 39    24:30  7:54   11 30-39   39 M   411 Christopher Prazeres        Seekonk,MA                                                    
 40    24:38  7:57    1 09-11   40 M   224 Zachary DeCosta             Warwick,RI                                                    
 41    24:45  7:59   12 30-39   41 M   304 Keith Kozlin                W Warwick,RI                                                  
 42    24:48  8:00    4 15-18   42 M   612 Ian O'Donnell                                                                          
 43    24:50  8:01   10 40-49   43 M   346 Pete Rumsey                 Exeter,RI                                                     
 44    24:53  8:02   13 30-39   44 M   445 Thomas Denicola                                                                        
 45    24:56  8:03   14 30-39   45 M   279 Eric Tavares                Fall River,MA                                                 
 46    25:01  8:04    5 15-18   46 M   443 Jon Petterich                                                                          
 47    25:06  8:06    6 15-18   47 M   203 Mark Baker                  Charlestown,RI                                                
 48    25:18  8:10   15 30-39   48 M   409 Keith Koehler               N Kingstown,RI                                                
 49    25:23  8:11    7 15-18   49 M   379 Edwin Portugil                                                                         
 50    25:34  8:15   11 40-49   50 M   470 Kenneth Terrawova                                                                      

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:02  5:49    1 19-29    1 F   419 Cait Bradley                Charlestown,RI                                               
 2     20:03  6:28    1 40-49    2 F   448 Claire Gadrow                                                                         
 3     20:15  6:32    1 30-39    3 F   435 Natalie Fish                                                                          
 4     20:31  6:37    2 19-29    4 F   450 Tracey Foster                                                                         
 5     20:32  6:37    3 19-29    5 F   414 Haley Mathewson             Cranston,RI                                                  
 6     20:34  6:38    2 30-39    6 F   423 Tara Allen                  Greenwich,CT                                                 
 7     20:50  6:43    4 19-29    7 F   238 Benjamin Grande             Riverside,RI                                                 
 8     21:06  6:48    5 19-29    8 F   216 Arianna Colella             Cranston,RI                                                  
 9     21:38  6:59    2 40-49    9 F   413 Amy Rice                    Kingston,RI                                                  
 10    21:40  6:59    1 15-18   10 F   408 Eily Sullivan               Narr,RI                                                       
 11    21:45  7:01    3 40-49   11 F   233 Laurie Feit-Melnick         Narragansett,RI                                               
 12    21:47  7:02    4 40-49   12 F   376 Rebecca Allen                                                                          
 13    22:06  7:08    6 19-29   13 F   249 Yifan Luo                   Brookline,MA                                                  
 14    22:16  7:11    1 12-14   14 F   485 Marissa McPhillips                                                                     
 15    22:32  7:16    3 30-39   15 F   424 Karen Festa                 S Kingstown,RI                                                
 16    22:37  7:18    5 40-49   16 F   415 Tammy McNeiece              Narr,RI                                                       
 17    22:46  7:21    6 40-49   17 F   363 Tracy Allen Duff            Wakefield,RI                                                  
 18    22:47  7:21    1 50-59   18 F   375 Karen Purtill                                                                          
 19    22:55  7:24    7 40-49   19 F   418 Melissa Nathaniel           Saunderstown,RI                                               
 20    23:20  7:32    8 40-49   20 F   342 Lisa McMahon                Warwick,RI                                                    
 21    23:32  7:35    7 19-29   21 F   349 Deanna Slobin               Old Saybrook,CT                                               
 22    24:22  7:52    9 40-49   22 F   345 Terry Preli                 Saunderstown,RI                                               
 23    24:27  7:53    2 12-14   23 F   416 Emily McNeiece              Narr,RI                                                       
 24    24:28  7:54    2 50-59   24 F   339 Betty Lou Goodwin           Charlestown,RI                                                
 25    24:35  7:56    4 30-39   25 F   273 Katie Shaughnessy           Cranston,RI                                                   
 26    24:54  8:02   10 40-49   26 F   330 Kim Raymond                 Coventry,RI                                                   
 27    24:58  8:03    2 15-18   27 F   202 Isabel Baker                Charlestown,RI                                                
 28    25:10  8:07    5 30-39   28 F   610 Corinne Goff                                                                           
 29    25:12  8:08    8 19-29   29 F   396 Sophie Clode                                                                           
 30    25:14  8:08    9 19-29   30 F   453 Bridget Chappell                                                                       
 31    26:43  8:37   10 19-29   31 F   471 Jenna Kochakji                                                                         
 32    26:58  8:42    3 50-59   32 F   204 Susan Barr                  Wakefield,RI                                                  
 33    27:08  8:45   11 19-29   33 F   489 Mary Kavanagh                                                                          
 34    27:12  8:46   11 40-49   34 F   360 Jen Haley                   Middleboro,MA                                                 
 35    27:20  8:49    4 50-59   35 F   422 Deborah Lysik               S Kingstown,RI                                                
 36    27:23  8:50    6 30-39   36 F   458 Amy Rojek                                                                              
 37    27:27  8:51   12 19-29   37 F   294 Laura Thompson              Cranston,RI                                                   
 38    27:34  8:54   13 19-29   38 F   478 Caroline Greene                                                                        
 39    28:06  9:04   12 40-49   39 F   479 Kathy Andrews                                                                          
 40    28:16  9:07    7 30-39   40 F   488 Carrie Lester                                                                          
 41    28:24  9:10   14 19-29   41 F   635 Ashley Baron                                                                           
 42    28:27  9:11   13 40-49   42 F   250 Tina Lutz Morris            Wakefield,RI                                                  
 43    28:28  9:11   14 40-49   43 F   239 Kathleen Grevers            Milford,MA                                                    
 44    28:30  9:12    5 50-59   44 F   290 Gail Voyer                  Vineyard Haven,MA                                             
 45    28:41  9:15    6 50-59   45 F   602 Tammy Brunette Rugost                                                                  
 46    28:43  9:16   15 40-49   46 F   253 Suzanne Marshall            Bristol,RI                                                    
 47    28:46  9:17   16 40-49   47 F   222 Jana Damm                   Warwick,RI                                                    
 48    28:51  9:18    3 15-18   48 F   473 Abby Ceresi                                                                            
 49    28:57  9:20    8 30-39   49 F   373 Elizabeth Laplume                                                                      
 50    28:59  9:21    9 30-39   50 F   236 Megan Gagne                 Coventry,RI