Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ri/Apr21_ScottC_set3.shtml

Scott Carlson Memorial 5K

Warwick, RI, April 21, 2012

[Overall | Age Groups ]

Team

RaceWire

Results By RaceWire

Results by Racewire 

Final Team Results

5K

Team - AMICA Finish Position - 1

Team Score (places): 407

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    314  MEG PALUMBO             NORTH ATTLEBORO  MA    F    61     61     22:52.3    22:52.3
     2     40  VICKI BENSON            MANSFIELD  MA          F    63    124     22:57.9    45:50.3
     3    179  MATTHEW HALLAM          JOHNSTON  RI           M    68    192     23:05.8  1:08:56.1
     4    329  CRAIG PHELPS            WAKEFIELD  RI          M    93    285     23:55.4  1:32:51.6
     5     50  AMY BOUDREAU            NORTH KINGSTOWN  RI    F   122    407     24:47.6  1:57:39.3
     6    135  KEN ENOS                NARRAGANSETT  RI       M   132    539     25:17.4  2:22:56.7
     7    297  DEREK MYCROFT           HARRISVILLE  RI        M   148    687     25:52.7  2:48:49.5
     8     41  MICHAEL BERTONCINI      PROVIDENCE  RI         M   169    856     26:48.1  3:15:37.7
     9    212  ANNE KINEKE             CRANSTON  RI           F   249   1105     30:03.1  3:45:40.8
    10    246  LYNN MALLONEY           WARWICK  RI            F   304   1409     32:06.0  4:17:46.9
    11     64  LARRY BROWN             WARWICK  RI            M   206   1615     28:09.4  4:45:56.3
    12    206  RACHEL JONES            PLAINVILLE  MA         F   325   1940     34:13.4  5:20:09.8
    13    564  ROBERT MCCALL           CRANSTON  RI           M   333   2273     35:16.9  5:55:26.7
    14    451  MICHAEL WALSH           NEWPORT  RI            M   429   2702     49:11.4  6:44:38.2
    15     92  JOAN CHAFFEE            WARWICK  RI            F   457   3159     53:18.7  7:37:57.0

Team - ARPIN Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    100  JEFF CONLEY             EAST GREENWICH  RI     M    27     27     20:04.4    20:04.4
     2    409  MATT SOMWEBER           EAST GREENWICH  RI     M    70     97     23:15.0    43:19.5
     3     28  BRIAN ASAY              WARWICK  RI            M   138    235     25:32.0  1:08:51.6
     4     24  KATIE ANTOSH            EAST GREENWICH  RI     F   250    485     30:06.6  1:38:58.2
     5    304  DEREK ODEN              CRANSTON  RI           M   307    792     32:26.5  2:11:24.7

Team - CARJON Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    226  ANTHONY LANNI           JOHNSTON  RI           M    40     40     21:14.9    21:14.9
     2    177  ANDREW HADDAD           GLOCESTER  RI          M    54     94     22:20.9    43:35.9
     3     78  NICK CARDARELLI         GREENVILLE  RI         M    74    168     23:21.9  1:06:57.8
     4     34  ERIC BASCOMBE           CUMBERLAND  RI         M   113    281     24:31.1  1:31:28.9
     5    238  FRANK MACLACHLAN        WARWICK  RI            M   154    435     25:59.8  1:57:28.8
     6     35  KATHRINE BASCOMBE       CUMBERLAND  RI         F   244    679     29:55.7  2:27:24.6
     6     77  CHRISTOPHER CARDARELLI  GREENVILLE  RI         M   187   1038     27:34.4  3:21:56.4
     6    123  JOHN DIMUCCIO JR        CUMBERLAND  RI         M   246   1284     29:58.4  3:51:54.8
     6    131  JEFF DYER               PASCOAG  RI            M   275   1559     30:53.6  4:22:48.5
     6    188  DARRELL HAWKINS         CUMBERLAND  RI         M   172    851     26:57.2  2:54:21.9
     6    227  ROBERT LANNI            JOHNSTON  RI           M   407   2285     43:47.3  5:39:52.3
     6    438  RANDY VAN SCYOC         WOONSOCKET  RI         M   319   1878     33:16.4  4:56:04.9

Team - Cool Jogging Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    116  TANIMU DELEON-NWAHA     MYSTIC  CT             M    15     15     18:42.7    18:42.7
     2    574  CHASE DAVIS             NORWICH  CT            M    34     49     20:27.8    39:10.5
     3    536  KYLE MUIR               GALES FERRY  CT        M   133    182     25:21.6  1:04:32.2
     4   6283  JUSTIN BUELL            UNCASVILLE  CT         M   194    376     27:51.9  1:32:24.2
     5    535  MATT NOLL               GROTON  CT             M   228    604     29:15.0  2:01:39.2
     5    532  MATT HAMMOND            GROTON  CT             M   229    833     29:15.5  2:30:54.7

Team - Kicking ALS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    482  ANNA WYSPIANSKI         ATTLEBORO  MA          F   208    208     28:12.5    28:12.5
     2    301  JENNIFER NELSON         ATTLEBORO FALLS  MA    F   220    428     29:00.1    57:12.7
     3    109  LISA DAFT               BARRINGTON  RI         F   221    649     29:01.2  1:26:14.0
     4    416  JARED STUBBS            REHOBOTH  MA           M   341    990     35:40.9  2:01:54.9
     5    261  COLLEEN MCBRIDE         REHOBOTH  MA           F   411   1401     44:21.2  2:46:16.1
     6    478  JOANN WOLSTENCROFT      SEEKONK  MA            F   416   1817     45:58.1  3:32:14.3
     7    119  KEVIN DIAS              TAUNTON  MA            M   421   2238     47:22.9  4:19:37.3
     7    118  KAYLA DIAS              TAUNTON  MA            F   420   2658     47:22.2  5:06:59.5
     7    117  DENISE DIAS             REHOBOTH  MA           F   423   3503     47:44.3  6:42:26.1
     7    388  CHRIS SHANNON           SWANSEA  MA            F   422   3080     47:42.2  5:54:41.7

Team - Shark Attack Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    383  KRISTIN SCHOCK          DOVER  NH              F   272    272     30:46.3    30:46.3
     2    381  DANA SCHOCK             EAST GREENWICH  RI     F   340    612     35:35.7  1:06:22.0
     3    384  MARTHA SCHOCK           EAST GREENWICH  RI     F   377    989     39:49.6  1:46:11.6
     4    382  HEIDI SCHOCK            EAST GREENWICH  RI     F   384   1373     40:29.6  2:26:41.3
     5    592  TRISH PALLESCHI         EAST GRENWICH  RI      F   414   1787     44:36.0  3:11:17.4

Team - Team Jake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    294  MILLY MORISSETTE        WESTERLY  RI           F   343    343     35:48.8    35:48.8
     2    470  JACOB WILSON            EAST GREENWICH  RI     M   388    731     40:41.3  1:16:30.1
     3    471  JENNIFER WILSON         EAST GREENWICH  RI     F   389   1120     40:47.1  1:57:17.3
     4     31  TESSA AUCLAIR           PAWTUCKET  RI          F   397   1517     42:07.1  2:39:24.4
     5     30  SUSAN AUCLAIR           PAWTUCKET  RI          F   403   1920     42:42.8  3:22:07.3
     6    322  SANDY PEREIRA           BRISTOL  RI            F   404   2324     42:55.7  4:05:03.0
     7     75  CHRISTOPHER CAHILL      JOHNSTON  RI           M   425   2749     48:06.4  4:53:09.5
     7    353  KATHRYN PULEO           PAWTUCKET  RI          F   456   4482     52:50.4  8:11:19.8
     7    392  MACKENZIE SHIELDS       RIVERSIDE  RI          F   426   3599     48:35.0  6:29:49.8
     7    393  PHYLLIS SHIELDS         RIVERSIDE  RI          F   427   4026     48:39.4  7:18:29.3
     7    430  ANNA TEJADA             DEDHAM  MA             F   424   3173     48:05.3  5:41:14.8

Team - DarrowEverett Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    112  ZACHARY DARROW          EAST GREENWICH  RI     M   101    101     24:04.7    24:04.7
     2    111  LAURA DARROW            EAST GREENWICH  RI     F   176    277     27:04.9    51:09.6
     3    186  WENDI HARVEY            RIVERSIDE  RI          F   282    559     31:15.3  1:22:24.9
     4    200  JOHANNA HUEBER          CRANSTON  RI           F   444   1003     50:45.2  2:13:10.1

Team - GTECH Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    463  STEVEN WICZEK           WARWICK  RI            M    59     59     22:38.9    22:38.9
     2   6278  NICOLE PAULSON          SOUTH EASTON  MA       F   124    183     25:00.3    47:39.2
     3    298  LAUREN MYERS            S. EASTON  MA          F   125    308     25:01.8  1:12:41.1

Team - Manfredo Electric Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    456  DAVE WESSON             WARWICK  RI            M   141    141     25:38.9    25:38.9
     2     76  JILLIAN CANNONE         WARWICK  RI            F   415    556     45:52.7  1:11:31.6
     3    250  PAUL MANFREDO           WARWICK  RI            M   417    973     46:31.5  1:58:03.2

Team - Mirandou Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    287  MICHAEL MIRANDOU        EAST GREENWICH  RI     M    51     51     22:09.4    22:09.4
     2    288  RACHELLE MIRANDOU       EAST GREENWICH  RI     F    88    139     23:44.8    45:54.3
     3    286  ANGELICA MIRANDOU       EAST GREENWICH  RI     F   153    292     25:57.2  1:11:51.5

Team - Pavement Pounders Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    296  JOHNA MUNSON            CRANSTON  RI           F   227    227     29:14.8    29:14.8
     2    371  NANCY RUFFIN            PROVIDENCE  RI         F   257    484     30:16.9    59:31.8
     3    234  KAREN LETENDRE          BERKLEY  MA            F   263    747     30:37.3  1:30:09.2

Team - Perfectly Fit Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    443  ALEXIS VIOLA            NORTH KINGSTOWN  RI    F   139    139     25:38.2    25:38.2
     2    446  JONI VIOLA              NORTH KINGSTOWN  RI    F   285    424     31:19.1    56:57.4
     3    444  ANDREW VIOLA            NORTH KINGSTOWN  RI    M   302    726     32:01.4  1:28:58.9

Team - Team BuVoBo Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1     70  CRAIG BUTZBACH          WARWICK  RI            M   288    288     31:28.2    31:28.2
     2     72  DIANA BUTZBACH          WARWICK  RI            F   289    577     31:29.9  1:02:58.2
     3     59  TRACEY BOYAJIAN         WARWICK  RI            F   324    901     33:59.4  1:36:57.6

Team - TNT Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    546  ROBERT CORSI            WARWICK  RI            M    11     11     18:00.7    18:00.7
     2    387  DANIEL SEVIGNY          COVENTRY  RI           M    31     42     20:12.8    38:13.6
     3    548  GEORGE ROSS             RICHMOND  RI           M    44     86     21:23.4    59:37.0

Team - Providence Cobras Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    193  DAVID HOLGATE           EAST GREENWICH  RI     M    13     13     18:23.2    18:23.2
     2    460  TIFFANY WESSON          EAST GREENWICH  RI     F    96    109     23:58.6    42:21.8

Team - Ride-Away Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    192  SARAH HOGAN             WARWICK  RI            F   164    164     26:36.3    26:36.3
     2    597  MARY MURPHY             NORTH KINGSTON  MA     F   385    549     40:32.2  1:07:08.5

Team - Hauser Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1   6268  STEPHEN DAIGLE          PASCOAG  RI            M   156    156     26:07.0    26:07.0
     2   6262  JOSEPH HAUSER           PROVIDENCE  RI         M   209    365     28:15.7    54:22.8

Team - Coolrunning Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    303  WAYNE NOLAN             WARWICK  RI            M    95     95     23:57.8    23:57.8

Team - Ellies Angels Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    395  ED SHOTTEK              PAWTUCKET  RI          M   301    301     32:00.9    32:00.9

Team - Paula Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    366  PAULA RETELLE           WARWICK  RI            F   160    160     26:20.9    26:20.9

Team - RIRR Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    385  MARK SCHWAGER           EAST GREENWICH  RI     M    64     64     22:58.0    22:58.0

Team - Tuesday Night Turtles Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    377  DAVE SCHAAD             EAST GREENWICH  RI     M    19     19     18:52.4    18:52.4

Team - Diana Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    497  HERBERT CURTIS          N KINGSTOWN  RI        M   252    252     30:08.0    30:08.0

Team - Rotact Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    499  DARIAN PAMPLIN          PROVIDENCE  RI         M    39     39     21:14.0    21:14.0

Team - Provant Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    572  DAN SCANLON             EAST GREENWICH  RI     M    75     75     23:27.5    23:27.5

Team - Olivetree Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1   6254  DAVID DE OLIVEIRA       PROVIDENCE  RI         M   111    111     24:28.5    24:28.5

Team - Whirlaway Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    543  HELEN DINAN             BELLINGHAM  MA         F    10     10     17:56.0    17:56.0

Team - Sharron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                 O'all  Cum.
  Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
     1    591  AMANDA DEMAGISTRIS      NORTH KINGSTON  RI     F   140    140     25:38.6    25:38.6