Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/Sep22_38thAn_set6.shtml

38th Annual Manchester Invitational

Manchester, NH, September 22, 2012

[Girls Freshman | Boys Freshman | Girls JV | Boys JV | Girls Small School | Girls Elite | Boys Elite | Girls Large School | Boys Large School | Girls Freshmen Team | Boys Freshmen Team | Girls JV Team | Boys JV Team | Girls Small School Team | Boys Small School Team | Girls Elite Team | Boys Elite Team | Girls Large School Team | Boys Large School Team ]

Boys Small School

Small school male race winner Dan Curts of Ellsworth High School.
photo Yankee Timing
                                                                     Page 1
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
   1    1 1455 Dan Curts          Ellsworth                      11 15:42  5:04 
   2    2 1657 Silas Eastman      Fryeburg                       12 15:42  5:04 
   3    3 1304 Jeremy Brassard    Coe-Brown                      11 16:03  5:11 
   4    4 2327 Jack Pierce        Merriconeag Waldorf            12 16:09  5:13 
   5    5 1794 Noah Williams      Hanover                        12 16:22  5:17 
   6    6 1145 Andrew Weckstein   Bow                            11 16:28  5:19 
   7    7 1725 Nate Madeira       Greely                         12 16:29  5:19 
   8    8 2882 victor ricci       Prout School                   12 16:35  5:21 
   9    9 2632 Cameron Barth      Oyster River                   10 16:43  5:24 
  10   10 2634 Thomas Caulfield   Oyster River                   12 16:47  5:25 
  11   11 1040 tom Barry          Barrington                     12 16:48  5:25 
  12   12 1561 Levi Frye          Fall Mountain                  12 16:48  5:26 
  13   13 1464 Robert Looker      Ellsworth                      11 16:50  5:26 
  14   14 2040 Josh Fontaine      Lebanon                        10 16:52  5:27 
  15   15 1814 Goeffrey Kazlow    Harwood                        11 16:53  5:27 
  16   16 1818 Sam Nishi          Harwood                        10 16:57  5:29 
  17   17 2643 Neal Mistretta     Oyster River                   11 17:00  5:30 
  18      2841 Drew Tuttle        Prospect Mountain              11 17:06  5:31 
  19   18 1043 Will Casazza       Barrington                     12 17:07  5:32 
  20   19 1906 Cam DeBrusk        Hopkinton                      12 17:09  5:32 
  21   20 2261 Michael Schroeder  Marthas Vineyard               12 17:13  5:33 
  22   21 3026 Jake Manning       South Kingstown                12 17:14  5:34 
  23   22 1052 Connor Royley      Barrington                     12 17:17  5:35 
  24   23 3074 Ben Finnigan       St. Thomas Aquinas             10 17:17  5:35 
  25   24 2635 Christian Davis    Oyster River                   12 17:18  5:35 
  26      1960 Conor Terhune      Kearsarge                      12 17:18  5:35 
  27   25 2674 Brandon Hannon     Pelham                         12 17:18  5:35 
  28   26 1658 Logan Gerchman     Fryeburg                       12 17:19  5:35 
  29   27 1817 Nathanael Kuzio    Harwood                        10 17:19  5:36 
  30   28 2650 Drew Thibault      Oyster River                   11 17:21  5:36 
  31   29 1623 Abrin Berkemeyer   Freeport                       12 17:22  5:36 
  32   30 1815 Nathaneal Kazlow   Harwood                        11 17:31  5:39 
  33   31 1792 George Voigt       Hanover                        12 17:31  5:39 
  34   32 2870 luke emby          Prout School                   11 17:31  5:40 
  35   33 3070 Anthony Coraluzzo  St. Thomas Aquinas             10 17:34  5:40 
  36   34 2249 Cooper Chapman     Marthas Vineyard               12 17:35  5:41 
  37   35 1454 Brayden Beardsley  Ellsworth                      11 17:36  5:41 
  38   36 2253 Kyle Joba-Woodruf  Marthas Vineyard               12 17:39  5:42 
  39   37 1041 Lucas Bledsoe      Barrington                     10 17:40  5:42 
  40   38 2037 Teddy Bessette     Lebanon                        11 17:41  5:43 
  41   39 2045 Zak Kinsman        Lebanon                        11 17:42  5:43 
  42   40 2638 Drew Horton        Oyster River                   12 17:44  5:44 
  43   41 1461 Cooper Holmes      Ellsworth                      9  17:46  5:44 
  44   42 2258 Sam Oslyn          Marthas Vineyard               12 17:47  5:45 
  45   43 2590 Matt Malcom        North Yarmouth Academy         10 17:48  5:45 
  46   44 1787 Sam Merrens        Hanover                        12 17:51  5:46 
  47   45 1564 Sean Kelly         Fall Mountain                  12 17:51  5:46 
  48   46 1133 Alex Evans         Bow                            12 17:51  5:46 
  49   47 3216 Brandon Bielinski  Windham                        10 17:55  5:47 
  50   48 1902 Alex Bostic        Hopkinton                      12 17:55  5:47 





                                                                     Page 2
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
  51   49 1631 Mark Donahue       Freeport                       11 17:56  5:47 
  52   50 1310 Lucas Fisher       Coe-Brown                      11 17:57  5:48 
  53   51 2647 Jason Shamesman    Oyster River                   11 18:01  5:49 
  54   52 1663 Thomas Rose        Fryeburg                       10 18:02  5:49 
  55   53 2257 Isaiah Maynard     Marthas Vineyard               11 18:03  5:50 
  56   54 2326 Zach Neveu         Merriconeag Waldorf            10 18:04  5:50 
  57   55 3077 Sam Haines         St. Thomas Aquinas             11 18:04  5:50 
  58   56 2878 matt peacock       Prout School                   12 18:06  5:51 
  59   57 1917 Sam Smith          Hopkinton                      12 18:07  5:51 
  60   58 1659 Eric Hannes        Fryeburg                       11 18:09  5:52 
  61   59 1628 Mason Cyr          Freeport                       12 18:10  5:52 
  62   60 1567 Caleb Loiselle     Fall Mountain                  12 18:10  5:52 
  63   61 1816 Caleb Kessler      Harwood                        11 18:11  5:52 
  64   62 3297 Shawn Dunphy       TRINITY                        11 18:11  5:52 
  65   63 1139 Kevin McCully      Bow                            12 18:13  5:53 
  66   64 1053 Marcus Sefranek    Barrington                     11 18:15  5:54 
  67   65 2679 Brian O'Hearn      Pelham                         12 18:16  5:54 
  68   66 1463 Frank King         Ellsworth                      11 18:22  5:56 
  69   67 1637 Zach Merrill       Freeport                       10 18:23  5:56 
  70   68 1571 Tristan phillips   Fall Mountain                  10 18:25  5:57 
  71   69 1914 Cody Roberge       Hopkinton                      11 18:26  5:57 
  72   70 2668 Bryce Blanchard    Pelham                         9  18:27  5:57 
  73   71 3217 Alex Brissette     Windham                        11 18:28  5:58 
  74   72 3029 Scott Washburn     South Kingstown                12 18:29  5:58 
  75      2549 Alex Chase         Newmarket                      12 18:29  5:58 
  76   73 1373 Andrew Hunt        Con-Val                        10 18:30  5:58 
  77   74 1137 Peter LaRiviere    Bow                            11 18:30  5:59 
  78   75 2046 Henry Kovac        Lebanon                        11 18:33  5:59 
  79   76 2247 Jeremy Alley-Tarte Marthas Vineyard               11 18:33  5:59 
  80   77 2613 Brendon Miller     Oakmont                        11 18:34  6:00 
  81   78 2879 ryan pinch         Prout School                   11 18:34  6:00 
  82   79 1819 Jacob Palmerio     Harwood                        10 18:35  6:00 
  83   80 1371 Joseph Bernstein   Con-Val                        10 18:36  6:00 
  84   81 3305 Carlos Turner      TRINITY                        9  18:36  6:00 
  85   82 2006 Dylan Tarbox       Kingswood                      11 18:38  6:01 
  86   83 3293 Byrne Cronin       TRINITY                        11 18:39  6:01 
  87   84 1318 Kyle Noel          Coe-Brown                      12 18:40  6:02 
  88   85 1239 Sean Munnelly      Campbell                       10 18:40  6:02 
  89   86 3030 Derrick Yang       South Kingstown                11 18:41  6:02 
  90   87 2604 George Condon      Oakmont                        12 18:42  6:02 
  91   88 1047 Anteneh Kutenplon  Barrington                     11 18:43  6:03 
  92   89 2881 duncan quinn       Prout School                   12 18:44  6:03 
  93   90 1305 Josh Conrad        Coe-Brown                      10 18:45  6:03 
  94   91 1656 Patrick Carty      Fryeburg                       9  18:46  6:04 
  95   92 1780 Billy DeLucia      Hanover                        12 18:47  6:04 
  96   93 1720 Troy Cochrane      Greely                         10 18:47  6:04 
  97   94 2050 Cameron Stewart    Lebanon                        11 18:48  6:04 
  98      2840 Cody Symonds       Prospect Mountain              10 18:48  6:04 
  99   95 1795 Ethan Winter       Hanover                        10 18:49  6:04 
 100   96 2004 Jacob Saucier      Kingswood                      12 18:49  6:05 





                                                                     Page 3
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
 101   97 1719 Ian Byron          Greely                         12 18:49  6:05 
 102   98 2684 Jake Wormald       Pelham                         12 18:50  6:05 
 103      2931 Colby Butler       Sanborn Regional               11 18:50  6:05 
 104   99 1790 Jack Siegel        Hanover                        12 18:51  6:05 
 105  100 1641 Chris West         Freeport                       12 18:51  6:05 
 106  101 1730 Dan Ray            Greely                         11 18:52  6:05 
 107  102 3177 Eli Bucher         Wayland                        10 18:53  6:06 
 108  103 3299 Joe Lamontagne     TRINITY                        11 18:55  6:06 
 109  104 1566 Morgan Latham      Fall Mountain                  11 18:55  6:07 
 110  105 1572 Simon Pierpont     Fall Mountain                  11 18:56  6:07 
 111  106 2421 Kristopher Newell  Monadnock                      11 18:57  6:07 
 112      2836 Shane Mccartney    Prospect Mountain              11 18:58  6:07 
 113  107 1576 Hunter Williams    Fall Mountain                  12 19:00  6:08 
 114  108 1322 Cam Watson         Coe-Brown                      10 19:00  6:08 
 115  109 1779 Connor Cryans      Hanover                        10 19:01  6:08 
 116  110 1130 Andrew Attorri     Bow                            11 19:03  6:09 
 117  111 3072 William Donovan    St. Thomas Aquinas             12 19:03  6:09 
 118  112 2583 Jake Burns         North Yarmouth Academy         12 19:04  6:09 
 119  113 1901 Chris Barnard      Hopkinton                      11 19:04  6:10 
 120  114 1665 Liuke Yang         Fryeburg                       10 19:09  6:11 
 121  115 1134 Ben Evans          Bow                            12 19:10  6:11 
 122  116 2607 Chris Hill         Oakmont                        10 19:10  6:11 
 123  117 3289 Christian O'Connor York                           11 19:11  6:12 
 124  118 1655 Jonathan Burke     Fryeburg                       10 19:11  6:12 
 125  119 3181 Nick Condry        Wayland                        12 19:13  6:12 
 126  120 1393 Sam Richmond       Derryfield                     10 19:13  6:12 
 127  121 1733 Ryder White        Greely                         12 19:17  6:14 
 128  122 2001 Hunter Miller      Kingswood                      9  19:18  6:14 
 129  123 1387 Patrick Finocchiar Derryfield                     10 19:18  6:14 
 130  124 1821 Jacob Pitman       Harwood                        12 19:19  6:14 
 131  125 3027 Paul Sayour        South Kingstown                10 19:21  6:15 
 132  126 3193 Josh McCarthy      Wayland                        10 19:23  6:16 
 133  127 2875 matt matrullo      Prout School                   10 19:24  6:16 
 134  128 2869 ryan donovan       Prout School                   10 19:26  6:16 
 135  129 1910 Nate Hunt          Hopkinton                      12 19:27  6:17 
 136  130 1639 Victor Skorapa     Freeport                       12 19:27  6:17 
 137  131 1389 Eli Groves         Derryfield                     12 19:27  6:17 
 138  132 2016 Brian Englesen     Laconia                        10 19:28  6:17 
 139  133 3285 Spencer Hapgood    York                           11 19:29  6:17 
 140  134 3025 Alex Hedglen       South Kingstown                12 19:29  6:18 
 141  135 2669 Mattsen Bradbury/K Pelham                         11 19:30  6:18 
 142  136 2020 Timmy Kneuer       Laconia                        11 19:31  6:18 
 143  137 3232 Dan Rubery         Windham                        12 19:32  6:18 
 144  138 3191 Greg Karpacz       Wayland                        12 19:33  6:19 
 145  139 1308 Jacob Dowe         Coe-Brown                      12 19:34  6:19 
 146  140 2005 Sean Stackhouse    Kingswood                      11 19:35  6:19 
 147  141 1392 Dustin Leclerc     Derryfield                     11 19:35  6:20 
 148  142 3233 Tim Stap           Windham                        10 19:36  6:20 
 149  143 1048 Cassidy Laidlaw    Barrington                     11 19:37  6:20 
 150  144 1240 Ryan Perigny       Campbell                       11 19:38  6:20 





                                                                     Page 4
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
 151  145 2769 Isaac Williams     Plymouth Regional              9  19:40  6:21 
 152  146 3028 Matt Sheehy        South Kingstown                10 19:42  6:22 
 153  147 1624 Shane Brady        Freeport                       12 19:43  6:22 
 154  148 1996 Nils Babcock       Kingswood                      12 19:45  6:23 
 155  149 3301 Joel Rand          TRINITY                        10 19:48  6:23 
 156  150 2039 Lincoln Crutchfiel Lebanon                        12 19:50  6:24 
 157  151 1234 Nate Helie         Campbell                       12 19:50  6:24 
 158  152 3278 Nate Bald          York                           10 19:50  6:24 
 159      1956 Jacob Goldsberry   John Stark                     10 19:53  6:25 
 160  153 2003 Seth Richardson    Kingswood                      9  19:54  6:26 
 161  154 3219 Kyle Carbonneau    Windham                        11 19:55  6:26 
 162  155 2041 Ian Girdwood       Lebanon                        11 19:58  6:27 
 163  156 3291 Chris Young        York                           10 19:58  6:27 
 164  157 3184 Aidan Falvey       Wayland                        11 19:59  6:27 
 165  158 3024 Scott Clancy       South Kingstown                11 19:59  6:27 
 166      2930 Joey Brennan       Sanborn Regional               12 20:00  6:27 
 167  159 3295 Jason Dufour       TRINITY                        9  20:04  6:29 
 168  160 1928 Dylan Beeber       Innovation Charter             11 20:04  6:29 
 169  161 1374 Clay Lyons         Con-Val                        10 20:05  6:29 
 170      2842 Dylan Tuttle       Prospect Mountain              10 20:05  6:29 
 171  162 2015 Andrew Emanuel     Laconia                        10 20:07  6:30 
 172  163 2586 Haley Cunningham   North Yarmouth Academy         10 20:12  6:31 
 173  164 1467 Nate Rockwood      Ellsworth                      12 20:14  6:32 
 174  165 2764 Tyler Lester       Plymouth Regional              10 20:15  6:32 
 175  166 3287 Brandon LeBlanc    York                           12 20:16  6:33 
 176  167 1244 Cam Viola          Campbell                       12 20:17  6:33 
 177  168 2815 David Hartman      Portsmouth Christian           12 20:18  6:33 
 178  169 3280 Drew Binger        York                           11 20:21  6:34 
 179  170 2324 Lars Gundersen     Merriconeag Waldorf            10 20:22  6:35 
 180  171 2612 Joe Mellish        Oakmont                        10 20:23  6:35 
 181  172 1997 Austin Beveridge   Kingswood                      12 20:24  6:35 
 182  173 3066 Nick Arau          St. Thomas Aquinas             12 20:25  6:35 
 183  174 3223 Alex Fitzgerald    Windham                        11 20:27  6:36 
 184  175 2819 Ben Lovern         Portsmouth Christian           9  20:30  6:37 
 185  176 3281 Adam Briggs        York                           11 20:30  6:37 
 186  177 2818 Tommy Longo        Portsmouth Christian           10 20:31  6:37 
 187  178 1394 Mike Roffo         Derryfield                     10 20:33  6:38 
 188  179 1375 Elijah Machen      Con-Val                        11 20:35  6:39 
 189  180 2673 Brian Ferullo      Pelham                         12 20:36  6:39 
 190  181 2019 Troy Harper        Laconia                        10 20:39  6:40 
 191      2552 Brad Rossignol     Newmarket                      10 20:41  6:41 
 192  182 1129 Jeff Andrew        Bow                            11 20:43  6:41 
 193  183 3229 Justin Manter      Windham                        10 20:44  6:42 
 194      1697 Kyle Lachance      Gorham                         12 20:44  6:42 
 195  184 2323 John Burgess       Merriconeag Waldorf            11 20:46  6:42 
 196  185 2018 Matt Englesen      Laconia                        12 20:47  6:43 
 197  186 1937 William Paulo      Innovation Charter             10 20:48  6:43 
 198      1699 Bouchard Todd      Gorham                         12 20:49  6:43 
 199  187 3078 Walter Hutcheson   St. Thomas Aquinas             12 20:55  6:45 
 200  188 2330 Ben Tindall        Merriconeag Waldorf            12 20:56  6:45 





                                                                     Page 5
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
 201  189 2592 Jin Yao            North Yarmouth Academy         11 20:59  6:46 
 202  190 3175 Jake Adelman       Wayland                        12 21:00  6:47 
 203  191 2765 Ryan Milton        Plymouth Regional              12 21:00  6:47 
 204  192 1309 Ricky Dowling      Coe-Brown                      10 21:01  6:47 
 205  193 2013 Brandon Brown      Laconia                        11 21:01  6:47 
 206      2550 Patrick Hastings   Newmarket                      10 21:03  6:48 
 207  194 1908 Slattery Donohoe   Hopkinton                      12 21:03  6:48 
 208  195 2588 John LeBlanc       North Yarmouth Academy         10 21:07  6:49 
 209      1701 John Werlich       Gorham                         11 21:10  6:50 
 210  196 3303 Bryan Therrien     TRINITY                        10 21:12  6:51 
 211  197 1732 Weston Taylor      Greely                         11 21:16  6:52 
 212  198 1372 Jesse Edwards      Con-Val                        11 21:21  6:53 
 213  199 1238 Sam Munnelly       Campbell                       9  21:22  6:54 
 214  200 2611 Dylan Mei          Oakmont                        10 21:23  6:54 
 215  201 2417 Quentin Bazarnicki Monadnock                      11 21:27  6:55 
 216  202 1231 Chris Francis      Campbell                       12 21:30  6:56 
 217  203 3071 Brennan Donnell    St. Thomas Aquinas             12 21:31  6:57 
 218  204 2329 Lincoln Samuelson  Merriconeag Waldorf            10 21:33  6:57 
 219  205 2328 Graham Roeber      Merriconeag Waldorf            10 21:35  6:58 
 220      1957 Robert Kram        John Stark                     9  21:42  7:00 
 221  206 2766 Colin Nelson-Peck  Plymouth Regional              11 21:45  7:01 
 222  207 2892 Mitchel Sytulek    Raymond                        11 21:46  7:02 
 223  208 2890 Matthew Merchant   Raymond                        10 21:47  7:02 
 224  209 2418 Colt Busick        Monadnock                      12 21:53  7:04 
 225  210 2608 Eric Kupcinskas    Oakmont                        10 22:00  7:06 
 226  211 2821 Nick Wakeman       Portsmouth Christian           9  22:12  7:10 
 227  212 1728 Sam Parkinson      Greely                         11 22:14  7:11 
 228  213 1930 Lee DiMattia       Innovation Charter             10 22:15  7:11 
 229  214 2822 David Williams     Portsmouth Christian           11 22:20  7:13 
 230  215 1385 Jeffrey Baron      Derryfield                     10 22:27  7:15 
 231  216 2888 Chris Garvey       Raymond                        11 22:28  7:15 
 232  217 1944 Ronald Vieira      Innovation Charter             10 22:32  7:17 
 233  218 2887 David Emery        Raymond                        10 22:35  7:17 
 234  219 2767 Jot Sandhu         Plymouth Regional              11 22:47  7:21 
 235  220 1929 Benjamin Cook      Innovation Charter             11 22:55  7:24 
 236  221 2420 Lucas Maxfield     Monadnock                      9  22:58  7:25 
 237  222 2820 Joe Towle          Portsmouth Christian           9  22:58  7:25 
 238  223 2587 Aldis Gamble       North Yarmouth Academy         11 23:01  7:26 
 239  224 1932 Mclean Rozen       Innovation Charter             9  23:03  7:26 
 240  225 1370 Josiah Adams       Con-Val                        11 23:13  7:30 
 241  226 2759 Noah Brown         Plymouth Regional              12 23:23  7:33 
 242  227 2891 Shaun Spinney      Raymond                        12 23:31  7:35 
 243      2929 Sean Bedard        Sanborn Regional               10 23:59  7:44 
 244  228 2757 Daniel Ambrose     Plymouth Regional              9  24:09  7:48 
 245  229 1386 Michael Collins    Derryfield                     11 24:15  7:50 
 246  230 2589 Andy Liu           North Yarmouth Academy         11 24:30  7:55 
 247      1954 Tyler DeStefano    John Stark                     10 24:31  7:55 
 248  231 2889 Andrew Keefe       Raymond                        10 24:55  8:03 
 249  232 1942 Michael Taylor     Innovation Charter             10 25:38  8:16 
 250  233 2419 Lucas LeBlanc      Monadnock                      10 26:25  8:32 





                                                                     Page 6
                         38TH ANNUAL MANCHESTER
                   INVITATIONAL CROSS COUNTRY CLASSIC
               ============== 3.1 MILES =================

================================== BOYS'SMALL SCHOOL RACE ========================================
Place TmPl No.  Name               School                         Gr Time6 Pace  
===== ==== ==== ================== ============================== == ===== ===== 
 251  234 1376 Andrew Norton      Con-Val                        11 27:36  8:55 
 252      1955 Andrew Dustin      John Stark                     10 31:02 10:01 
 253         0