Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/Oct6_Applef_set5.shtml

Applefest Half Marathon & Relay

Hollis, NH, October 6, 2012

[Overall results | Top 10 M&F | Age Groups | Clydesdales/Fillies ]

Relay Teams


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          MALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Scott Zeller / Rodrigo Villaamil                   M     1472 TEAM CORALIO                   1:22:20 
    2 Adam Rundell / Aaron Mathieu                       M     1445 SUMMER VACATION?               1:25:15 
    3 Chris Abbott / Nick Sanders                        M     1487 NIBOBAN                        1:29:00 
    4 Stephen Christian / Josh Christian                 M     1479 TEAM CHRISTIAN                 1:45:18 
    5 John King / Don Fay                                M     1488 BONE DADDY'S                   1:48:57 
    6 David Rines / Josh Rines                           M     1489 JODA                           1:49:16 
    7 Gary Dunner / Lynn Archambault                     M     1483 DON'T BREAK MY STRIDE          1:55:56 
    8 Charlie Hudson / Ian Hudson                        M     1452 GREASED LIGHTNING LITE         1:57:39 
    9 Matthew Waterman / Melissa Robbins                 M     1473 TEAM EPCOT                     2:01:02 
   10 Rick Hann / Kemper Ure                             M     1496 THE DOMINATORS                 2:11:36 
   11 Marco Barbosa / Sara Piper                         M     1471 RED PINE FARM                  2:13:06 
   12 Philip Parcell  Sr  / Philip J                     M     1446 ENGAGE                         2:27:12 
   13 Richard Hodgson / Jessica D'amico                  M     1475 PERFECT STRANGERS              2:45:40 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 David Arguin / Donald Arguin                       M     1465 DOUBLE TROUBLE                 1:32:22 
    2 Scott Kent / Gary Kent                             M     1448 SARGE AND BRUNO SHOW           1:50:45 
    3 Mark Murray / Lee Brucks                           M     1402 SHOULDA SOLD                   2:07:33 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Steve Horton / Jerry Mcdougle                      M     1480 KENAUK RESERVE                 1:42:18 


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         FEMALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Deborah Slason / Heidi Vachon                      F     1409 QC RUNNERS                     1:34:12 
    2 Melissa Brossi / Rachel Matuszek                   F     1418 CRABBY APPLES                  1:51:45 
    3 Caitlin Aho / Brittany Jones                       F     1477 SUCK IT UP  BUTTERCUP!         1:51:59 
    4 Erika Villemure / Kristen Battles-Burden           F     1420 MANCH VEGAS MAMAS              1:53:39 
    5 Barb Arguin / Molly Linn-Wulff                     F     1466 SCOOTER GIRLS                  1:56:20 
    6 Karen Meyer / Beth Goonan                          F     1464 2 QUICK FOXES                  1:56:57 
    7 Elizabeth Melampy / Priscilla Lawrence             F     1502 OH JAI                         1:58:09 
    8 Brooke Sheeran-Demers / Sandra Sheeran             F     1430 FEARLESS FROGS                 2:00:55 
    9 Rebecca Westlake / Daniellie Touhey                F     1414 CHAMPS NOT CHUMPS              2:03:35 
   10 Sandy Rodrigue / Jennifer Kingston                 F     1405 MAINE GIRLS                    2:05:49 
   11 Lori Potter / Karen Macintyre                      F     1486 2 OLD LADIES                   2:07:16 
   12 Karen Gibson / Carolyn Cormier                     F     1412 NIGHT CRAWLERS                 2:07:25 
   13 Sara Paddock / Mayumi Kearns                       F     1415 PHILHARMONICS                  2:10:03 
   14 Lisa Broderick / Elaine Collins                    F     1482 MOMS DAY OUT                   2:10:47 
   15 Tracy Fraga / Jane Loconte                         F     1500 PERFECT STRANGERS 2            2:10:48 
   16 Katherine Mcbride / Laurie Sturgis                 F     1435 TEAM CRAZY                     2:10:59 
   17 Katherine Long / Jackie Quesnel                    F     1434 READY FOR A 5K                 2:11:12 
   18 Danielle Justo / Gianna Martorana                  F     1427 RUBIX KUBE                     2:13:59 
   19 Kelly Murray / Tara Forrest                        F     1422 TEAM COSMO                     2:18:37 
   20 Jesse Morrell / Karen Araujo                       F     1457 MOORRELL                       2:19:12 
   21 Elizabeth Ivey / Elaine Uy                         F     1456 BAZINGA                        2:19:53 
   22 Miriam Lundy / Camellia Banerjee                   F     1426 CAT & MOUSE                    2:21:23 
   23 Heather Melito-Dezan / Belinda King                F     1455 WHATEVA!                       2:25:16 
   24 Linda Casazza / Jenn Casazza                       F     1421 JELIN                          2:27:12 
   25 Jessica Tanguay / Nicole Soucie                    F     1419 SOUL SISTERS                   2:36:52 
   26 Kara Lane / Maureen Lane                           F     1468 FAST LANE                      2:37:12 
-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Sally Sites / Wendy Newsham                        F     1459 STILL STANDING                 1:56:22 
    2 Eleanor Amidon / Barbara Doherty                   F     1413 MINI DREAM TEAM                2:11:56 
    3 Cheryl King / Debbie Wilkinson                     F     1478 THERAPYRX                      2:13:07 
    4 Heather Hall / Michele Mccullough                  F     1476 HH & MM                        2:13:15 
    5 Barbara Indermitte / Lori Takalo                   F     1453 DYNAMIC DUO                    2:16:07 
    6 Cheryl Crickett - Holland / Kathy Robbins          F     1462 CHE/KATHY                      2:19:31 
-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Andrea Pierce / Fiona Mcdonnell                    F     1497 FI & ANDIEPI                   1:52:12 


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          COED OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Lisa Engler / Steven Engler                        C     1470 ENGLEBERRY                     1:33:21 
    2 Susan Bruce / Will Bruce                           C     1428 THE BULA BIRDS                 1:39:26 
    3 Julie Higgins / Rob Higgins                        C     1474 THE HIGGYS                     1:42:23 
    4 Katie Mckillen / Mark Berry                        C     1498 MOONSHINE MAILMEN              1:42:29 
    5 Kelly Fisher-Spencer / Josh Stratton               C     1491 TEAM ELDORADO                  1:46:20 
    6 Brad Leighton / Lisa Young                         C     1425 LISA'S PERSONAL TRAINING       1:51:45 
    7 Christian Adamiak / Lian Rundell                   C     1443 HANSEL & GRETEL                1:52:26 
    8 Nicole Arsenault / Brodie Kramer                   C     1454 RUNNING ROOMIES!               1:59:41 
    9 Nancy Bell / Sean Bell                             C     1493 EASTERN ELITE                  2:00:19 
   10 Alexsia & Peter Karamourtopoulos                   C     1450 KTOP22                         2:00:53 
   11 Alicia Hammond / Ron Hammond                       C     1501 HAMMOND                        2:01:09 
   12 Lorraine Myers / Sean Myers                        C     1451 TEAM LIFE                      2:02:04 
   13 Clinton Randall Iv / Nicole Randall                C     1440 RANDALL                        2:03:53 
   14 Rebecca Brown / Dennis Brown                       C     1499 TEAM WILDABEAST                2:04:16 
   15 Olivia Ester / Jedrek Millett                      C     1463 MILL-ESTERS                    2:07:21 
   16 Katie Gallagher / Chayil Timmerman                 C     1431 MARAUDING MANATEES             2:09:35 
   17 Elizabeth Fay / Chris Fay                          C     1437 NOT MY IDEA                    2:10:45 
   18 Kendall Hood / Kenta Hood                          C     1444 NEIGHBOR HOODS                 2:12:40 
   19 Laura Hohengasser / Erik Hohengasser               C     1410 HOHO'S                         2:13:11 
   20 Elizabeth Wienslaw / Jonathan Wienslaw             C     1442 HARRY'S PALS                   2:18:37 
   21 Beverly O'brien / Tyler O'brien                    C     1404 O'BRIEN                        2:19:04 
   22 Ingrid Skoog / Matthew Peterson                    C     1449 CHIM RICHALDS EXPERIENCE       2:28:02 
   23 Robert Hartigan / Shannon Hartigan                 C     1432 SHAN DOGS                      2:32:43 
   24 Laurie Miller / Scott Pachucki                     C     1417 TEAM KJ                        2:34:17 
-------------------------------------------------------------------------------
                         COED MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Leslie Reap / Kevin Mcintyre                       C     1467 NEXT UP -- MONT TREMBLANT      1:33:35 
    2 Curtis Hansen / Michelle Hansen                    C     1438 TOOT-N-ODDER                   1:37:54 
    3 Jamie Staton / Suzanne Boisclair                   C     1407 FUNNIEST QCR'S                 1:50:17 
    4 Kristi Buckley / Dan Buckley                       C     1494 DA KOASTERS                    1:52:21 
    5 Kazumi Francis / Raymond Francis                   C     1469 OVER-RATED                     1:53:34 
    6 Stephanie Kamin / Steve Kenney                     C     1429 SK SQUARED                     1:54:33 
    7 Amy Sparks / Rich Sparks                           C     1492 SPARKS R FLYING                1:55:15 
    8 Chris Vroman / Dawn Wisbey                         C     1485 VROBEY                         1:57:52 
    9 Michelle Kenney / Jeff Novotny                     C     1423 KENNEY/NOVOTNY                 1:59:24 
   10 Ted Weismann / April Weismann                      C     1441 TANDA                          2:00:53 
   11 Ian Wisbey / Heather Vroman                        C     1484 FLAT 5                         2:08:31 
   12 Chrissie Macarthur / Daniel Kronish                C     1436 BLONDIE & DAGWOOD              2:29:43 

-------------------------------------------------------------------------------
                         COED SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Gigi Ferris / Dave Ferris                          C     1481 TEAM TAMARACK                  1:56:52 
    2 David Coleman / Deborah Macri                      C     1460 YANKEE SNIPPERS                2:03:35 
    3 John Litherland / Meagan Litherland                C     1458 OLD'N'SLOW                     2:11:30 
    4 Zelda Schwartz / Dr  Paul                          C     1408 LOVEBUGS                       3:26:04