Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/May19_Bedfor_set5.shtml

Bedford Rotary Memorial Road Races 5k/12k

Bedford, NH, May 19, 2012

[12k overall results | 12k top ten M&F | 12k cash award winners | 12k age groups | 12k clydesdale/filly | 5k overall results | 5k top ten M&F | 5k cash award winners | 5k age groups | 5k teams | fk clydesdale/filly ]

12k teams


                    USATF TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
              38th Annual Bedford Rotary Memorial Road Races
                      2012 USATF-NE 12K Championship
May 19, 2012    12 Kilometers (USATF Certified #NH10012RF)     Bedford, NH
Timing: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: bt@gsrs.com     Event Website: www.rotarybedfordnh.com
===================================================================================
 

-------------------------------------------------------------------------------
                   MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                             
            37:40   39:31   39:37   39:58   39:59 (  40:25) (  40:58) = 3:16:45
         Nate Jenkins, Kevin Tilton, Mike Quintal, Alan Bernier, Greg Hammett,
         Dan Vassallo, Scott Leslie
   2.  TEAM RUN                                          
            38:48   39:24   39:33   39:34   39:42 (  40:56) (  43:04) = 3:17:01
         Justin Freeman, Joseph Koech, Josh Andrews, Steve O'Brien, Jason
         Dedonato, Ben Ndaya, Ben Coughlin
   3.  WESTERN MASS DISTANCE PROJECT                     
            36:51   39:43   39:44   40:36   41:08 (  44:27) (  44:32) = 3:18:02
         Kevin Johnson, Troy French, Robert Deegan, Jesse Regnier, Jason Ayr,
         Jacob Brewer, Joseph Czupryna
   4.  GREATER BOSTON TRACK CLUB                         
            38:55   38:57   39:45   40:32   41:58 (  42:08) (  42:09) = 3:20:07
         Kibrom Temeleso, Tom Young, Matthew Haringa, Brian McNamara, Alex
         Gomes, Barry Phelps, Edward Breen
   5.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            38:34   40:51   40:52   42:11   42:15 (  43:09) (  43:10) = 3:24:43
         Brandon Newbould, Jose Ortiz, Joseph Navas, Paul Hammond, Scott
         McGrath, Paul Doe, Steve Dowsett
   6.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                           
            41:17   41:39   41:53   42:07   42:24 (  43:04) (  43:10) = 3:29:20
         Brian Keefe, Robert Cipriano, Dmitry Drozdov, Carl Hartford, Jonathan
         May, Christopher Smith, Sean McDonough
   7.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                            
            39:27   43:29   43:49   44:50   47:09 (  49:20) (  52:23) = 3:38:44
         Chad Carr, Kevin Grovina, Patrick Bazinet, Joe Shapiro, Jason Salony,
         Brian Burg, Jeff Oskawarek
   8.  GATE CITY STRIDERS                                
            41:10   42:43   42:59   46:29   47:13 (  47:41) (  47:49) = 3:40:34
         Todd Callaghan, Brian Ruhm, Joe Morasse, Justin Soucy, Tom Varick,
         Michael Wright, Tim Burke
   9.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS                      
            39:39   42:54   44:03   51:11   55:32 (1:04:02) (1:06:14) = 3:53:19
         Brian Nelson, Carlos Rivera, Ivan Cordero, Barry Auskern, Stan Kolpa,
         Tom Montemagni, Bryon Dailey
  10.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            44:09   44:22   45:43   49:43   49:55 (  52:35) (  55:55) = 3:53:52
         Kevin Delaney, Terry McNatt, Matt Czaplinski, Patrick Bugbee, Marshall
         Randolph, Stephen Peckiconis, Peter Vezeridis
  11.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            46:51   47:02   47:26   49:02   49:11 (  49:47) (  49:53) = 3:59:32
         Keith O'Brien, Owen Evans, James Deluca, Dan Beaulieu, Michael Cryans,
         John Barbour, Frank Georges
  12.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            47:20   47:48   48:46   49:30   49:58 (  52:20) (  53:36) = 4:03:22
         Dennis Donoghue, Matt Thomas, Michael Lacombe, John Webber, Peter
         Heslam, Nick Paquette, Rick Walsh
  13.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            41:04   43:39   50:17   55:20   55:40 (  55:47) (  58:21) = 4:06:00
         Joshua Brown, Joe Noonan, Mike Bessette, John Hackney, Russ Cooke,
         Charlie Windisch, Bob Sayers
  14.  NORTH MEDFORD CLUB                                
            51:52   53:22   54:45 1:03:17 1:03:20 (1:11:37) (1:14:44) = 4:46:36
         Charles Salmond, Stephen Drouin, Michael Auger, Joseph Dimucci, Larry
         Morris, Jim Fay, Tim Blowin
  15.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                         
            48:30   55:50   58:24 1:01:19 1:04:00 (1:04:04) (1:04:04) = 4:48:03
         Jose Loureiro, John Jacobs, John Kleschinsky, Larry Dube, Alan
         St Germain, Rob Montgomery, Chuck McAllister

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                             
            41:13   41:21   41:46   42:01   42:20 (  42:50) (  47:43) = 3:28:41
         Greg Putnam, Joe Shairs, Dave Dunham, George Adams, Martin Tighe, Dan
         Verrington, David Quintal
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                           
            41:39   41:53   42:24   43:04   43:11 (  46:58) (  47:26) = 3:32:11
         Robert Cipriano, Dmitry Drozdov, Jonathan May, Christopher Smith, Joe
         O'Leary, John Wichers, Jeffrey Silveira
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            40:52   42:11   43:09   43:15   44:02 (  44:08) (  44:26) = 3:33:29
         Joseph Navas, Paul Hammond, Paul Doe, Brian Allen, Reno Stirrat,
         Michael Platt, Douglas Martyn
   4.  GATE CITY STRIDERS                                
            41:10   42:43   47:13   47:41   47:49 (  47:56) (  48:48) = 3:46:36
         Todd Callaghan, Brian Ruhm, Tom Varick, Michael Wright, Tim Burke,
         Steve Wolfe, Paul Arnold
   5.  GREATER BOSTON TRACK CLUB                         
            42:08   44:21   44:37   47:37   50:32 (  57:41) = 3:49:15
         Barry Phelps, Doug McLucas, Gary Cattarin, Ken Ross, Tom Derderian,
         Gary Circosta
   6.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            44:09   44:22   45:43   49:55   52:35 (  56:48) (1:03:01) = 3:56:44
         Kevin Delaney, Terry McNatt, Matt Czaplinski, Marshall Randolph,
         Stephen Peckiconis, Michael Menovich, George Kocur
   7.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            41:04   43:39   50:17   55:20   55:40 (  55:47) (  58:21) = 4:06:00
         Joshua Brown, Joe Noonan, Mike Bessette, John Hackney, Russ Cooke,
         Charlie Windisch, Bob Sayers
   8.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            47:20   48:46   49:30   49:58   52:20 (  53:36) (  54:01) = 4:07:54
         Dennis Donoghue, Michael Lacombe, John Webber, Peter Heslam, Nick
         Paquette, Rick Walsh, Adam Nisson
   9.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            46:51   49:11   49:47   51:34   52:05 (  53:27) (  54:27) = 4:09:28
         Keith O'Brien, Michael Cryans, John Barbour, Jeff Clark, Chip Mann,
         Ken Goodin, David Pecchia
  10.  NORTH MEDFORD CLUB                                
            51:52   53:22   54:45 1:03:17 1:03:20 (1:11:37) (1:14:44) = 4:46:36
         Charles Salmond, Stephen Drouin, Michael Auger, Joseph Dimucci, Larry
         Morris, Jim Fay, Tim Blowin
  11.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                         
            48:30   55:50   58:24 1:01:19 1:04:00 (1:04:04) (1:13:19) = 4:48:03
         Jose Loureiro, John Jacobs, John Kleschinsky, Larry Dube, Alan
         St Germain, Rob Montgomery, Robert Lennon
  12.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS                      
            51:11   55:32 1:04:02 1:06:14 1:15:26 = 5:12:25
         Barry Auskern, Stan Kolpa, Tom Montemagni, Bryon Dailey, Jim Gurzenski

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            42:11   43:09   44:02   44:08   44:26 (  45:18) (  49:17) = 3:37:56
         Paul Hammond, Paul Doe, Reno Stirrat, Michael Platt, Douglas Martyn,
         Ephraim Ezekiel, John Gorman
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                           
            41:39   47:26   50:46   50:46   51:16 = 4:01:53
         Robert Cipriano, Jeffrey Silveira, Martin Van Walsum, Jonathan Silver,
         Gordon Pilotte
   3.  GATE CITY STRIDERS                                
            49:27   49:42   50:01   51:37   51:42 (  52:19) (  53:03) = 4:12:29
         Ken Snow, Len Hall, Brian Kane, Trevor Ward, Rich Stockdale, Milt
         Schumacher, James Velino
   4.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            47:20   48:46   49:30   53:36   54:01 = 4:13:13
         Dennis Donoghue, Michael Lacombe, John Webber, Rick Walsh, Adam Nisson
   5.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            49:11   49:47   52:05   53:27   54:31 (  57:01) (  59:04) = 4:19:01
         Michael Cryans, John Barbour, Chip Mann, Ken Goodin, Michael Brodeur,
         Tom Peters, Stavros Kanaracus
   6.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            55:20   55:40   55:47   58:21   58:53 = 4:44:01
         John Hackney, Russ Cooke, Charlie Windisch, Bob Sayers, David Hammond
   7.  NORTH MEDFORD CLUB                                
            51:52   53:22   54:45 1:03:17 1:03:20 (1:11:37) (1:14:44) = 4:46:36
         Charles Salmond, Stephen Drouin, Michael Auger, Joseph Dimucci, Larry
         Morris, Jim Fay, Tim Blowin
   8.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            49:55   52:35   56:48 1:03:01 1:16:36 (1:25:31) = 4:58:55
         Marshall Randolph, Stephen Peckiconis, Michael Menovich, George Kocur,
         Robert Riordan, Isaiah Shalom
   9.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS                      
            51:11   55:32 1:04:02 1:06:14 1:15:26 = 5:12:25
         Barry Auskern, Stan Kolpa, Tom Montemagni, Bryon Dailey, Jim Gurzenski
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                         
            55:50   58:24 1:04:00 1:13:19 1:14:17 (1:27:06) = 5:25:50
         John Jacobs, John Kleschinsky, Alan St Germain, Robert Lennon, Douglas
         Cairnie, Ken Shiff

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GATE CITY STRIDERS                                
            51:37   51:42   52:19 (  55:04) (  57:45) (1:22:00) = 2:35:38
         Trevor Ward, Rich Stockdale, Milt Schumacher, John Lewicke, Joe Noonan,
         Skip Cleaver
   2.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            49:11   52:05   59:04 (  59:13) (1:02:20) = 2:40:20
         Michael Cryans, Chip Mann, Stavros Kanaracus, Denny Leblanc, Gary See
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            49:55   56:48 1:03:01 (1:16:36) (1:25:31) = 2:49:44
         Marshall Randolph, Michael Menovich, George Kocur, Robert Riordan,
         Isaiah Shalom
   4.  NORTH MEDFORD CLUB                                
            51:52 1:03:20 1:16:15 = 3:11:27
         Charles Salmond, Larry Morris, Paul Schell

-------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BOSTON ATHLETIC ASSOCIATION                       
            43:52   44:24   44:44 = 2:13:00
         Emily Kroshus, Lindsay Willard, Caroline Bjune
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            45:03   45:59   46:44 (  47:15) (  47:49) (  48:00) (  52:06)
          = 2:17:46
         Helen Dinan, Maria Servin, Christin Doneski, Holly Madden, Heather
         Searles, Amy Bernard, Nadine Palmer
   3.  GREATER BOSTON TRACK CLUB                         
            45:55   47:14   48:55 (  55:52) = 2:22:04
         Emily Raymond, Anna Novick, Meghan Lynch, Taylor Krajewski
   4.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                            
            45:42   48:07   50:00 (  50:27) (  51:12) (  54:29) (1:00:08)
          = 2:23:49
         Kaitlin Anelauskas, Amanda Brewster, Becky Hutchinson, Alicia Nugent,
         Kimberly Mikesh, Meredith Stanford, Krista McDowell
   5.  ADIDAS NEW ENGLAND                                
            48:15   48:25   49:23 = 2:26:03
         Larissa Park, Katrina Gravel, Dana Parrot
   6.  CENTRAL MASS STRIDERS                             
            47:49   50:04   50:29 (  51:17) (  52:40) (  53:24) (1:01:36)
          = 2:28:22
         Abbey Gosling, Karen McGahie, Debbie Barry, Alice McKeon, Sidney
         Letendre, Amanda Learned, Jodi Hirschman
   7.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                           
            45:49   51:16   52:41 (  53:33) (  53:45) (  58:35) (  58:57)
          = 2:29:46
         Kate Hails, Kerry May, Mary Nodine, Jennifer Rapaport, Erin Morin,
         Yili Yao, Elizabeth Cooney
   8.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            49:25   51:01   52:04 (  53:31) (1:01:32) (1:03:15) (1:04:13)
          = 2:32:30
         Emily Block, Ellie Tucker, Laurie Gaudreau, Abby Jackson, Mary Jane
         Ryan, Susan Talon, Louise Valois
   9.  GATE CITY STRIDERS                                
            50:27   51:56   52:58 (  54:19) (  56:41) (  59:09) (  59:48)
          = 2:35:21
         Karen Pattelena, Karen Long, Cathy Merra, Callie Hartnett, Tammy
         Gaffey, Kelly Aschbrenner, Emily Soucy
  10.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            51:34   52:27   53:14 (  55:41) (  56:32) (  57:21) (  57:29)
          = 2:37:15
         Candice Gagnon, Liane Pancoast, Ally Maslowski, Sheila Jacks, Amanda
         Benolt, Nancy Dorn, Stephanie Roche
  11.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            50:57   51:19   56:12 (  57:38) (  59:09) (1:01:13) = 2:38:28
         Liz Hollenbach, Sue Hackney, Tania Horton, Hazel Kreider, Moira Durnin,
         Ellie Bouffard
  12.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            54:42   57:42   58:32 (  59:26) (1:01:28) (1:15:46) = 2:50:56
         Lisa Doucett, Kristi Cabot, Patricia Robinson, Julie Weisman, Gail
         Breslow, Mimi Sun
  13.  NORTH SHORE STRIDERS                              
            59:48 1:03:22 1:04:41 (1:06:40) (1:07:12) = 3:07:51
         Katherine Gage, Annajean McMahon, Rachel Stafford, Tara McGoff, Vicky
         Yee

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            45:59   46:44   47:15 (  52:06) (  52:18) (  54:21) (  55:09)
          = 2:19:58
         Maria Servin, Christin Doneski, Holly Madden, Nadine Palmer, Lisa
         Zappala, Karen Durante, Sarah Prescott
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                             
            50:04   50:29   51:17 (  52:40) (1:01:36) (1:04:58) = 2:31:50
         Karen McGahie, Debbie Barry, Alice McKeon, Sidney Letendre, Jodi
         Hirschman, Annie Ryan
   3.  GATE CITY STRIDERS                                
            50:27   51:56   52:58 (  56:41) (1:03:27) (1:03:47) (1:03:54)
          = 2:35:21
         Karen Pattelena, Karen Long, Cathy Merra, Tammy Gaffey, Suzanne Barker,
         Yvonne Yen, Beth Whipple
   4.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                           
            51:16   53:33   58:35 (  58:57) (1:19:39) = 2:43:24
         Kerry May, Jennifer Rapaport, Yili Yao, Elizabeth Cooney, Ruthanne
         Waite
   5.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            51:01   52:04 1:01:32 (1:03:15) (1:04:13) (1:06:53) = 2:44:37
         Ellie Tucker, Laurie Gaudreau, Mary Jane Ryan, Susan Talon, Louise
         Valois, Ann Kucharski
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            52:27   55:41   57:21 (  58:36) (  59:06) (1:02:20) (1:04:05)
          = 2:45:29
         Liane Pancoast, Sheila Jacks, Nancy Dorn, Marli Piccolo, Amanda Maffel,
         Mary Casey-Gorman, Alicemary Aspell
   7.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            51:19   56:12   59:09 (1:01:13) = 2:46:40
         Sue Hackney, Tania Horton, Moira Durnin, Ellie Bouffard
   8.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            54:42   58:32   59:26 (1:01:28) (1:15:46) = 2:52:40
         Lisa Doucett, Patricia Robinson, Julie Weisman, Gail Breslow, Mimi Sun

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                             
            50:04   52:40 1:01:36 (1:04:58) = 2:44:20
         Karen McGahie, Sidney Letendre, Jodi Hirschman, Annie Ryan
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                             
            52:18   54:21 1:00:06 = 2:46:45
         Lisa Zappala, Karen Durante, Susan Stirrat
   3.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                       
            52:27   57:21   59:06 (1:02:20) = 2:48:54
         Liane Pancoast, Nancy Dorn, Amanda Maffel, Mary Casey-Gorman
   4.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC                     
            51:19   59:09 1:01:13 = 2:51:41
         Sue Hackney, Moira Durnin, Ellie Bouffard
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                            
            54:42   58:32   59:26 (1:01:28) (1:15:46) = 2:52:40
         Lisa Doucett, Patricia Robinson, Julie Weisman, Gail Breslow, Mimi Sun
   6.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                       
            51:01 1:01:32 1:03:15 (1:06:53) = 2:55:48
         Ellie Tucker, Mary Jane Ryan, Susan Talon, Ann Kucharski
   7.  GATE CITY STRIDERS                                
            52:58 1:04:29 1:12:28 (1:12:39) = 3:09:55
         Cathy Merra, Aline Kenney, Leenn Ward, Jane Levesque

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GATE CITY STRIDERS                                
          1:04:29 1:12:28 1:12:39 = 3:29:36
         Aline Kenney, Leenn Ward, Jane Levesque