Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/Jun16_Eastma_set3.shtml

Eastman Splash, Mash, and Dash

Grantham, NH, June 16, 2012

[Complete Individual Results | Individual Overall Winners | Complete Relay Team Results | Relay Team Winners | Kids Finish Results | Kids Winners ]

Individual Age Group Winners

                       INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS

                        MALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Kenneth Weitzman           1 I     16 1:16:44 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 David Martino              2 I     20 1:10:56 
    2 Ben Hemani                 5 I     24 1:12:39 
    3 Brad Hagedorn              4 I     24 1:17:31 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Andrew Benson             10 I     27 1:06:54 
    2 Joseph Shaw               11 I     28 1:12:06 
    3 Lee Doyle                  9 I     26 1:17:48 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Aaron Clymer              16 I     31 1:13:53 
    2 Jonathan Gerbode-Grant    18 I     31 1:14:41 
    3 Jonathan Beckwith         22 I     33 1:17:50 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mark Chmielecki           32 I     38 1:07:01 
    2 Corin Wright              33 I     38 1:08:33 
    3 Michael Bradley           26 I     36 1:12:54 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Steve Stockwell           48 I     41 1:07:08 
    2 Kevin Weinman             44 I     41 1:10:05 
    3 Scott Durgin              41 I     40 1:12:02 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Thomas Gessner            71 I     46 1:07:57 
    2 Michael Dufour            80 I     48 1:09:36 
    3 Nathan Simmons            66 I     45 1:09:41 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jeff Litchfield           94 I     52 1:07:12 
    2 James Graham              85 I     50 1:13:03 
    3 John Ladue                91 I     51 1:15:26 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jeremiah Fitzgibbon      100 I     56 1:08:11 
    2 Jeff Reed                106 I     58 1:14:40 
    3 Edward Mahoney           105 I     58 1:18:32 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Libuda           111 I     63 1:18:25 
    2 Bill Endicott            109 I     60 1:27:04 
    3 Robert Drake             110 I     63 1:41:06 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Neal Mabain              113 I     65 1:27:40 
    2 Michael Linville         112 I     65 1:31:11 
    3 Stephen Priest           114 I     69 1:51:49 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Bradley Hosmer           115 I     72 1:43:32 
    2 Richard Wulf             116 I     72 1:57:50 

                        MALE AGE GROUP:  75 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 


                        CLYDESDALE WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 John Sourbeer             15 I     30 1:25:27 
    2 Mike Mooney               23 I     34 1:28:00 
    3 Sean Uiterwyk             34 I     38 1:31:09 

                        CLYDESDALE WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Daniel Moran              69 I     45 1:23:30 
    2 Christopher Trimble       65 I     45 1:28:29 
    3 Shawn Hanson              75 I     46 1:29:01 


                       FEMALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Caryn Pepin              122 I     22 1:34:58 
    2 Rebecca Williams         123 I     22 1:38:44 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Cindy Bennett            128 I     28 1:16:40 
    2 Jill Thorson             129 I     29 1:21:25 
    3 Marie Schreiner          126 I     28 1:22:23 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Courtney Kaup            136 I     34 1:14:12 
    2 Catherine Osterhaudt     132 I     32 1:22:51 
    3 Katherine Ziemer         131 I     31 1:29:16 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Julie Smith              155 I     39 1:16:02 
    2 Jennifer Marts           152 I     39 1:16:34 
    3 Molly McHugh             154 I     39 1:21:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Kirsten Woody            171 I     44 1:19:26 
    2 Sonya Monterose          169 I     43 1:24:58 
    3 Rebecca Kibbee           167 I     42 1:28:45 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Suzanna Smith-Horn       176 I     45 1:19:39 
    2 Carla Chandler           188 I     47 1:19:48 
    3 Kathy Key                187 I     47 1:20:01 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Suzan Ballmer            202 I     54 1:16:02 
    2 Joni Foster-Robison      199 I     51 1:23:05 
    3 Elizabeth Green          203 I     54 1:44:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Betty Bonito             207 I     55 1:22:59 
    2 Nancy Thurrell           211 I     59 1:27:42 
    3 Jody Goodrich            206 I     55 1:32:09 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Vicki McCloskey          214 I     63 1:28:05 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Manya Hult               215 I     67 1:31:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                       FEMALE AGE GROUP:  75 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 


                          ATHENA WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Anne MacGlaflin          156 I     39 1:37:25 
    2 Aurora Matzkin           143 I     37 1:42:43 
    3 Amy Newcomb              139 I     37 1:43:38 

                          ATHENA WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Sarah Lester             164 I     42 1:26:27 
    2 Susan Wheeler            198 I     50 1:33:12 
    3 Kirsten Surprenant       172 I     44 1:41:52