Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/Jun16_BigGre_set2.shtml

Big Green Triathlon

Hanover, NH, June 16, 2012

[Overall Results | Teams ]

Awards

                                                                                                                         Page 1
                                                     Big Green Triathlon
                                                        June 16, 2012
                                                         Hanover, NH
 
                                                          AWARD LIST
Number of records: 50 
                       OVERALL MALE WINNERS
                      ==========================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Ryan Calsbeek        37 randolph           VT    3 17:50  3:33    2 46:41  0:56    5   32:04 01:41:02         
    2 Todd Rowley          42 Huntington         NY    6 18:54  3:29    5 49:01  1:09    2   30:16 01:42:47         
    3 Eben Jones           51 new cannan         CT    1 15:39 51:03                    11   36:00 01:43:57         
                       OVERALL FEMALE WINNERS
                      ==========================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Sarah Pribram        44 Shelburne          VT    3 19:42  4:06    6 53:35  1:15    3   34:59 01:53:34         
    2 Erin Smith           38 Salem              NH    4 19:50  3:49    3 50:44  1:02   15   40:24 01:55:47         
    3 Jennifer Miller      46 Richmond           VT   10 22:24  4:22    2 50:22  1:19   12   39:30 01:57:57         

                          FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Maddy Pfeifer        17 Andover            NH    1 20:03  3:40    1 57:18  1:06    1   36:50 01:58:53         
    2 Madeline Borek       19 Durham             NH    2 31:06  5:55    2 64:37  0:53    2   40:05 02:22:35         
                          MALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
                          FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Yifan Luo            24 Brookline          MA    2 20:19  4:47    1 60:13  1:33    1   40:08 02:06:59         
    2 Jillian Galli        24 Amherst            NH    3 21:54  6:21    3 63:57  2:04    4   48:29 02:22:43         
    3 Jillian Riehl        26 Pasadena           CA    4 27:37  5:09    2 63:39  2:37    3   45:45 02:24:45         
                          MALE AGE GROUP:  20 - 29
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Ross McEntarfer      27 White River Juncti VT    5 21:32  3:55    1 45:22  1:12    2   32:08 01:44:07         
    2 Philip Mason         25 Post Mills         VT    7 23:08  3:30    3 50:15  1:23    1   31:22 01:49:36         
    3 Joey McIntyre        28 S Royalton         VT    2 20:42  4:02    4 52:41  1:05    3   35:35 01:54:03         
                          FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Megan Vile           34 manahawkin         NJ    1 19:23  4:15    6 59:24  1:18    2   35:32 01:59:50         
    2 Amanda Bayliss       33 White River Juncti VT    8 25:52  3:55    3 55:31  1:15    1   33:18 01:59:50         
    3 Alton Eckel          30 Salem              NH    5 24:51  4:30    1 51:09  1:20    5   38:37 02:00:24         
                          MALE AGE GROUP:  30 - 39
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jason Smith          38 Salem              NH    3 18:27  3:49    1 47:49  1:00    4   33:14 01:44:18         
    2 Michael Vile         39 Manahawkin         NJ    1 15:52 55:26                     6   36:02 01:48:21         
    3 Matt Fates           38 Boxford            MA    4 19:23  4:16    3 51:34  1:00    3   32:37 01:48:49         
                          FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Celeste St Pierre    47 lincoln            NH    2 19:53  4:07    2 55:33  1:10    3   37:57 01:58:38         
    2 Julie Jones          44 new cannan         CT    1 19:37  4:14    3 57:27  1:10    4   39:00 02:01:26         
    3 Molly Rossignol      42 Hopkinton          NH    6 24:50  5:58    8 64:48  1:35    2   35:05 02:12:14         

                          MALE AGE GROUP:  40 - 49
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Colin Mahoney        47 Lawrence           KS    8 23:57  4:48    1 49:28  1:22    4   37:09 01:56:41         
    2 Tim Reidy            41 Ross               CA    3 22:23  4:24    5 53:32  1:03    2   36:57 01:58:17         
    3 Phillip Marriott     45 Brooklyn           NY    4 22:46  3:58    8 55:42  1:44    3   36:59 02:01:07         
                          FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Sara Rosenbloom      54 Laconia            NH    1 23:09  5:06    1 58:51  1:15    2   43:19 02:11:37         
    2 Diane Grollman       51 Norwich            VT    4 28:16  4:18    4 65:39  0:59    1   42:19 02:21:30         
    3 Joyce Butterworth    53 Penacook           NH    2 26:21  7:13    2 64:22  1:53    4   52:01 02:31:48         
                          MALE AGE GROUP:  50 - 59
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Robert Kendall       55 Springfield        VT    1 21:18  5:51    4 56:02  1:11    3   38:48 02:03:07         
    2 Geoff McGean         51 Lincoln            MA    4 23:21  6:01    6 59:23  1:24    1   38:07 02:08:14         
    3 Marc Seltzer         50 hanover            NH    7 25:47  6:02    2 55:32  4:10    2   38:27 02:09:58         
                          FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Susan McKenzie       64 white river jct    VT    1 32:04  9:20    1 82:50  3:18    1 1:19:41 03:27:11         
                          MALE AGE GROUP:  60 - 69
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Paul Gardent         65 Etna               NH    1 32:12  7:30    2 75:24  2:12    1   41:04 02:38:20         
    2 Irvin Gordon         67 Concord            NH    2 35:06  6:42    1 56:45  3:15                               
                          FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
                          MALE AGE GROUP:  70 - 99
                     =================================
Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
TEAM CATEGORY AWARD
                          Teams
                     =================================
Place Team                         PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall   Penalty
===== ==========================   == =====  ====   == =====  ====  ===  ===== ========  ========
    1 Grassroot Soccer             3 19:59  3:46    2 53:14  0:39    2   33:41 01:51:17 
    2 nordie alumnae minus 1       4 22:49  3:31    1 52:59  0:47    4   35:58 01:56:02 
    3 Gnarly Narwahls              1 15:35  2:59    9 63:44  0:45    6   37:29 02:00:29