Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/nh/Aug11_Monadn_set3.shtml

Monadnock Challenge Sprint Triathlon

Peterborough, NH, August 11, 2012

[Overall Individual | Teams ]

Awards

                                                                                                                         Page 1
                                             Monadnock Challenge Sprint Triathlon
                                                          8/11/2012
                                                       Peterborough, NH
for correction requests, please email bill@yankeetiming.com
 
                                                          AWARD LIST

Number of records: 50 

                       OVERALL MALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Lars Sauvola         37 rindge             NH    3 10:49  1:10    2 43:56  1:19    1   21:25 01:18:37         
    2 Daniel Levesque      37 Wilton             NH    7 11:02  1:34    1 41:13  1:13    2   23:49 01:18:48         
    3 Alfie Alschuler      41 Amherst            MA    2  9:51  1:46    5 46:07  1:11    5   25:22 01:24:15         

                       OVERALL FEMALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Nora Weathers        17 Peterborough       NH    1 10:41  1:29    6 51:26  1:29    1   25:11 01:30:14         
    2 Kelsie Eckert        24 South Sutton       NH    7 12:26  1:40    3 50:53  1:17    3   28:36 01:34:49         
    3 Amy Morin            47 bedford            NH   11 14:14  1:44    2 50:21  1:16    5   28:58 01:36:31         


                          FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Maxine Dunn          17 Peterborough       NH    1 12:58  2:49    1 63:17  1:27    1   32:02 01:52:31         

                          MALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Anthony Prochilo     19 Antrim             NH    2 14:06  2:40    1 57:21  1:25    2   28:56 01:44:26         

                          FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jennifer Wilcox      24 Jaffrey            NH    1 15:07  2:15    1 51:00  2:38    1   32:33 01:43:31         

                          MALE AGE GROUP:  20 - 24
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Sean Dorman          22 Brookline          NH    1 15:28  2:04    1 58:11  1:59    2   31:39 01:49:19         

                          FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Katelyn Thigpen      26 Rye                NH    1 12:10  2:48    1 50:16  1:45    3   31:39 01:38:36         

                          MALE AGE GROUP:  25 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jordan Mitchell-Love 25 Saxtons River      VT    1 10:58  1:32    1 50:28  1:33    3   28:20 01:32:49         

                          FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========

                          MALE AGE GROUP:  30 - 34
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Bryan Aube           33 Greenland          NH    1 12:35  1:52    1 45:48  1:50    2   26:49 01:28:52         


                          FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Laura Sauvola        36 Rindge             NH    3 13:58  1:56    1 51:22  1:41    3   30:10 01:39:06         

                          MALE AGE GROUP:  35 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Geremia Ortega       36 methuen            MA    3 14:55  2:19    1 46:00  1:42    1   26:27 01:31:21         

                          FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Lori Baldwin         41 Bennington         NH    1 13:50  3:31    1 56:18  1:40    2   33:00 01:48:17         

                          MALE AGE GROUP:  40 - 44
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Thomas Hart          43 Kensington         MD    3 12:00  1:30    3 47:53  1:04    1   24:22 01:26:49         

                          FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Rebecca Hackler      45 Peterborough       NH    3 18:38  4:53    1 60:23  1:56    1   34:27 02:00:15         

                          MALE AGE GROUP:  45 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Edward Madigan       49 Jaffrey            NH    1 10:55  1:15    2 49:17  1:21    1   27:41 01:30:27         

                          FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Kristine Kahr        51 Madbury            NH    1 11:10  2:40    1 53:04  0:07    2   32:29 01:39:29         

                          MALE AGE GROUP:  50 - 54
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Edward Bleich        52 Windham            NH    1 10:55  2:07    1 46:10  1:43    1   25:04 01:25:57         


                          FEMALE AGE GROUP:  55 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Gail Dwyer           56 FITCHBURG          MA    3 18:18  2:40    2 60:07  1:52    1   32:47 01:55:43         

                          MALE AGE GROUP:  55 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Don Slovenkai        56 New Ipswich        NH    1 11:19  2:04    1 49:46  1:34    1   27:32 01:32:12         
TEAM CATEGORY AWARD

                          Teams
                     =================================

Place Team                         PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall   Penalty
===== ==========================   == =====  ====   == =====  ====  ===  ===== ========  ========
    1 Addis ababa                  2 13:53  1:06    3 49:33  1:06    1   22:26 01:28:02 
    2 Piroformis Pushers           4 14:41  1:22    1 44:24  1:09    3   27:07 01:28:40 
    3 Lyons Tamers                 5 15:34  1:10    5 51:35  1:35    2   25:51 01:35:44