Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/me/Oct6_MDILio_set1.shtml

MDI Lions Club Acadia Triathlon

Somesville, ME, October 6, 2012

[Run Results | Bike Results | Paddle Results | Triathlon Division Awards | 4.1 mile run-only results ]

Triathlon Overall Results

MDI Lions Club Acadia Triathlon
10/06/2012
Long Pond, Somesville, ME
 
Race timing and scoring by sparkflashgap@gmail.com
 
OVERALL RESULTS
 
Place Name                       Cate               Rank Run     Rank Bike    Rank Canoe   Rank Finish  
===== ========================== ================== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1 Team Penobscot             Team Male             6   26:00    9   42:19    1   33:04    1 1:41:22 
    2 Team 245                   Team Male             4   25:21    1   35:14    7   41:05    2 1:41:38 
    3 Jeff Dubis                 Ind M kayak           8   27:34    4   38:47    4   38:33    3 1:44:52 
    4 Weekend Warriors           Team Mixed           19   30:54    8   42:09    2   33:09    4 1:46:11 
    5 Team 30                    Team Male             5   25:56    3   37:51   10   44:20    5 1:48:06 
    6 Richard Baldarelli         Ind M 50+            18   30:38    2   35:37   20   48:53    6 1:55:06 
    7 Bi-Coastal Best            Team Family           2   23:27   11   43:35   19   48:48    7 1:55:49 
    8 Bret Vicary                Ind M 50+            15   29:15   12   44:36    8   42:13    8 1:56:02 
    9 John Dargis                Ind M 50+            23   31:44   14   44:49    6   40:05    9 1:56:37 
   10 Augustus Hoy               Ind M kayak          11   28:43    7   41:56   13   46:49   10 1:57:27 
   11 Brent Jepson               Ind M kayak          21   31:28    6   41:27   15   46:56   11 1:59:50 
   12 Three Kiddie Nuggets       Team Family           3   25:20   38   55:42    5   38:56   12 1:59:56 
   13 M &M                       Team Male             9   28:25   13   44:44   22   49:56   13 2:03:03 
   14 Dan Baumert                Ind M 50+            43   36:18   25   49:32    3   38:01   14 2:03:50 
   15 Joshua Barlow              Ind M kayak          24   32:07   24   48:16   12   45:10   15 2:05:32 
   16 Matt Grover                Ind M kayak          16   29:33   17   45:24   24   51:39   16 2:06:34 
   17 Team Jackson Lab           Team Business        13   29:02   23   48:07   21   49:31   17 2:06:39 
   18 Neera Harmon               Ind F kayak          34   34:52   22   47:39   17   47:29   18 2:09:59 
   19 Randall Farr               Ind M kayak          35   34:53   28   50:25   11   44:47   19 2:10:03 
   20 Cem Giray                  Ind M kayak          36   34:54   31   51:38    9   44:01   20 2:10:31 
   21 Rameen Molavi              Ind M kayak          27   32:46   26   49:52   23   50:36   21 2:13:13 
   22 Sherry Dubis               Ind F kayak          49   38:43   19   47:30   18   48:31   22 2:14:42 
   23 Wicked Chickens            Team Male            42   35:57    5   40:57   33   59:03   23 2:15:56 
   24 K^2                        Team Mixed           38   35:00   16   45:09   31   57:10   24 2:17:17 
   25 Doug Hinerfeld             Ind M kayak          10   28:37   18   45:59   38 1:03:15   25 2:17:49 
   26 Tony Schreiner             Ind M 50+            14   29:05   20   47:32   36 1:01:27   26 2:18:03 
   27 Linda Crowell              Ind F kayak          28   32:47   27   50:04   29   55:24   27 2:18:14 
   28 Dream Team                 Team Female          37   34:56   29   51:07   25   52:27   28 2:18:28 
   29 Lawson Worcester           Team Female          22   31:39   30   51:10   30   57:02   29 2:19:49 
   30 Fishes and Delicious       Team High Scho       48   37:45   39   56:07   14   46:51   30 2:20:42 
   31 Guami                      Team Family          32   33:40   10   43:29   40 1:05:06   31 2:22:13 
   32 Les Swartz                 Ind M 50+            39   35:21   33   53:39   26   53:21   32 2:22:20 
   33 Bob Bachorik               Ind M race boat      33   34:41   21   47:33   35 1:00:48   33 2:23:01 
   34 The HotDogs                Team Family          47   37:41   32   53:06   28   53:51   34 2:24:36 
   35 ACES                       Team Family          29   32:48   15   44:53   43 1:07:36   35 2:25:17 
   36 Hirstutes and Her Scoots   Team Mixed           17   30:35   37   55:41   39 1:03:21   36 2:29:35 
   37 Walsh Mueller              Team Female          50   40:54   44 1:01:47   16   47:19   37 2:29:59 
   38 Yonca Berk-Giray           Ind F kayak          58   41:32   43 1:00:46   27   53:33   38 2:35:50 
   39 N.E.E.D. 4 Speed           Team High Scho       25   32:14   40   58:14   41 1:05:30   39 2:35:58 
   40 Caring Hands of Maine      Team Mixed           26   32:27   46 1:08:32   37 1:02:50   40 2:43:47 
   41 Ernest Grendell            Ind M 50+            65   51:46   42   59:36   32   58:58   41 2:50:19 
   42 Lucky Ones                 Team Family          45   36:53   41   59:19   45 1:17:28   42 2:53:39 
   43 Patrick Hall               Ind M race boat      51   41:03   35   55:12   47 1:20:11   43 2:56:25 
   44 Douglas Farrell            Ind M kayak          52   41:04   34   55:09   48 1:20:20   44 2:56:32 
   45 Traecy Smith               Ind F kayak          66   51:47   47 1:08:45   34 1:00:45   45 3:01:15 
   46 Team Toronto               Team Family          30   33:21   48 1:13:40   44 1:14:37   46 3:01:36 
   47 Anna Palo                  Ind F kayak          54   41:13   49 1:19:21   42 1:05:36   47 3:06:09 
   48 Alex the Kearns            Ind M kayak          53   41:10   36   55:22   49 1:30:00   48 3:06:32 
   49 UNE PT DOCS                Team Mixed           60   45:44   45 1:02:11   46 1:19:00   49 3:06:54