Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/me/Oct27_BoysGi_set2.shtml

Boys & Girls HS XC State Championship

Belfast, ME, October 27, 2012

[Girls Results ]

Boys Results

 Class A State XC Championship

   Combined Boys

           2012 Maine State XC Championship Meet - 10/27/2012
                                Belfast
                                Results
 Event 1  Boys 5k Run CC All Classes Combined
 Top 25 Individuals Qualify for New England Championship Meet
=======================================================================
   Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
 1 Dan Curts                 JR Ellsworth             15:47.52    1
 2 Silas Eastman             SR Fryeburg Academy      15:47.56    2
 3 Jack Pierce               SR Merriconeag           15:57.41
 4 Josef Holt-Andrews        JR Telstar               16:20.43    3
 5 Cam Nadeau                SR Biddeford             16:36.40    4
 6 Ben Trapani               JR Camden Hills          16:36.49    5
 7 Robby Hall                SR Scarborough           16:39.88    6
 8 Nathan Madeira            SR Greely High School    16:40.83    7
 9 Marc Hachey               SR Winthrop              16:45.52    8
10 Lucas Bourget             SR Elhs                  16:47.26
11 Josh Horne                JR Mt. Blue              16:47.89    9
12 Mohamed Awil              SR Lewiston              16:49.73   10
13 Isaiah Harris             SO Lewiston              16:50.75   11
14 Braden Becker             JR Yarmouth              16:51.09   12
15 Mohamed Barre             SR Lewiston              16:53.12   13
16 Caleb Lord                SO Hampden Academy       16:55.24   14
17 Liam Simpson              JR Cape Elizabeth        16:55.42   15
18 George Morrison           SR Massabesic            16:56.98   16
19 Robert Looker             JR Ellsworth             16:59.77   17
20 Justin Tracy              SR Mt. Blue              17:01.06   18
21 Michael Aboud             SO Massabesic            17:01.85   19
22 Nick Eaton                SR York High School      17:02.25   20
23 Peter Doane               JR Cape Elizabeth        17:03.29   21
24 Jack Letellier            JR Marshwood             17:03.63   22
25 Will Shafer               JR Gray New Gloucester   17:04.10
26 Jack Sullivan             SR Scarborough           17:04.83   23
27 Sam Stahnke               SR George Stevens        17:06.39   24
28 Jonathan Stanhope         JR Bangor High School    17:10.31   25
29 Bryce Murdick             SO Falmouth              17:10.56   26
30 Tyler White               SR Orono High School     17:11.02   27
31 Jay Lesser                SR Falmouth              17:11.29   28
32 Mohamed Mohamed           JR Lewiston              17:12.14   29
33 Nick Kopf                 SR Hampden Academy       17:13.63   30
34 Ben Allen                 JR Portland              17:15.05
35 Remington Gaetjens        SO Massabesic            17:21.40   31
36 Jesse Southard            FR Gorham High School    17:22.24   32
37 Samuel Proctor            SR Bangor Christian      17:23.01   33
38 Yahye Hussein             SO Deering High School   17:24.53   34
39 Logan Moses               JR Messalonskee          17:24.77
40 Nathan Skvorak            JR Windham High School   17:25.89   35
41 Alec Jordan               SR York High School      17:26.22   36
42 Colin Glencross           FR Bangor High School    17:26.96   37
43 Sam Wood                  JR Mt. Ararat            17:28.23   38
44 Thomas Robichaud          SR Yarmouth              17:28.63   39
45 Caleb Halvorson-Fried     JR Bangor High School    17:29.01   40
46 Dylan Merchant            SR Bangor Christian      17:30.35   41
47 Christian Heath           SR Gardiner              17:30.50
48 Cody Vachon               SR Massabesic            17:30.88   42
49 Colin Tardiff             FR Scarborough           17:31.51   43
50 Ron Lund                  SR Caribou High School   17:31.96   44
51 Andrew Mongiat            SO Massabesic            17:32.08   45
52 Dan Lesko                 SO Mt. Blue              17:32.23   46
53 Ian Morris                JR Scarborough           17:32.30   47
54 Sully Jackson             SR Mt. Blue              17:32.51   48
55 Nick Smelcer              JR Lincoln Academy       17:34.10
56 Josh Ringer               SR Hall-Dale             17:34.80   49
57 Nathan Mackenzie          JR Mt. Ararat            17:34.89   50
58 Brayden Beardsley         JR Ellsworth             17:34.93   51
59 Chris Cote                SO Waterville            17:36.41   52
60 Spencer Brown             SO Falmouth              17:36.59   53
61 Jacob Terry               SO Scarborough           17:40.71   54
62 Will Britton              JR Cape Elizabeth        17:42.56   55
63 Tom Laverriere            SR Biddeford             17:42.80   56
64 Josh Espy                 SR Waynflete School      17:43.54   57
65 Dustin Ramsay             JR Hampden Academy       17:43.74   58
66 Kyle Morrison             SR York High School      17:44.77   59
67 Matt Malcom               SO NYA                   17:45.81   60
68 Luke Rand                 JR Brewer High School    17:45.89   61
69 Kyle Kennedy              SO Cape Elizabeth        17:46.95   62
70 Ben Allen                 SO Winthrop              17:47.97   63
71 Jordan Harris             SO MDI                   17:48.54   64
72 Nicholas Harriman         FR Lisbon High School    17:50.72   65
73 Jason Stevenson           JR Maranacook            17:51.30   66
74 Justin Guerette           FR Cape Elizabeth        17:52.36   67
75 Sean Soucy                FR Falmouth              17:52.42   68
76 Josh Simensky             FR Falmouth              17:55.56   69
77 Alex Owen                 SR Boothbay              17:56.24   70
78 Zach Neveu                SO Merriconeag           17:56.59
79 Andrew Davis              SR Windham High School   17:56.74   71
80 Kilton Webb               SR Maranacook            17:57.39   72
81 Jeremy Collett            JR Gorham High School    17:58.08   73
82 Nickolas Shuckrow         SR Winslow High School   17:58.55   74
83 Jonathan Bland            SO Windham High School   17:58.74   75
84 Joe Vogel                 SR York High School      17:59.24   76
85 James McAuliffe           JR Hall-Dale             17:59.44   77
86 Abrin Berkemeyer          SR Freeport              18:00.11   78
87 Mark Donahue              JR Freeport              18:00.61   79
88 Gavin Damian-Loring       FR South Portland        18:01.30   80
89 Frank King                JR Ellsworth             18:03.14   81
90 Chris Pomerleau           SO Hall-Dale             18:03.82   82
91 Brendan Cyr               SO Caribou High School   18:04.22   83
92 Austin Landry             SO Maranacook            18:04.62   84
93 Jacob Archer              SO Bangor High School    18:04.65   85
94 Tristan Walden            JR Brewer High School    18:05.69   86
95 Alexander Brockelman      FR York High School      18:05.90   87
96 Tim Enos                  SR Leavitt               18:06.56
97 Harrison Knowlton         SO Leavitt               18:06.58
98 Dominic Martin            SR Bangor High School    18:06.64   88
99 Thomas Rose               SO Fryeburg Academy      18:06.65   89
100 Julian Pelzer             JR Cape Elizabeth        18:07.78   90
101 Connor Bouffard           SO Biddeford             18:09.61   91
102 Branden Pratt             JR Massabesic            18:09.85   92
103 Cody Furbish              SR Marshwood             18:10.42   93
104 Walter Martin             JR Brunswick             18:11.08   94
105 Stephen Taylor            JR Brewer High School    18:11.70   95
106 Alex Nichols              SR Brunswick             18:12.95   96
107 Mason Finitz              JR York High School      18:13.97   97
108 Andrew Sholl              FR Scarborough           18:14.18   98
109 Ben Salinas               JR Bangor High School    18:14.20   99
110 Ben Foster                SO Gorham High School    18:14.87  100
111 Logan Gerchman            SR Fryeburg Academy      18:15.58  101
112 Sean McGovern             SO Scarborough           18:15.99  102
113 Zack Palmeter             JR Bangor Christian      18:16.20  103
114 Henry O'Shaughnessy       SR York High School      18:16.97  104
115 Matt Plourde              SR Hall-Dale             18:19.59  105
116 Connor Wagner             JR John Bapst            18:19.86  106
117 Erik Dodge                JR Erskine Academy       18:20.07
118 Matthew Toussaint         SO Fort Kent             18:20.25  107
119 Mason Stevenson           SR Bangor High School    18:20.95  108
120 Donovan Shea              JR Brunswick             18:21.89  109
121 Thomas Bradshaw           JR Gorham High School    18:22.53  110
122 Samuel Ouellette          SO Fort Kent             18:22.72  111
123 Ryan Washington           JR Caribou High School   18:22.72  112
124 Dylan Kinsbury            SR Waynflete School      18:22.96  113
125 Zach Merrill              SO Freeport              18:23.02  114
126 Calvin Butler             JR Marshwood             18:23.57  115
127 Mason Cyr                 SR Freeport              18:23.79  116
128 Dylan Harris              FR MDI                   18:24.17  117
129 Jake Demosthenes          JR Mt. Ararat            18:24.20  118
130 Dylan Berney              SR Winthrop              18:24.71  119
131 Parker Montano            SO Cheverus              18:25.03
132 Buck Nichols              SR Marshwood             18:25.64  120
133 Nick Derosby              JR Waterville            18:25.89  121
134 Eli Smith                 FR Camden Hills          18:26.66  122
135 Matt Esposito             SO Gorham High School    18:27.12  123
136 Alex Hebert               SR Deering High School   18:27.33  124
137 Zeb Tarasevich            SR Cheverus              18:27.39
138 Nathan Fitzpatrick        SR Brewer High School    18:27.85  125
139 Brian Westhoven           JR Orono High School     18:28.36  126
140 Shea Nelson               JR Mt. Ararat            18:28.63  127
141 Tristen Rich              SO Madison High School   18:28.64
142 John Murphy               SO Brunswick             18:29.15  128
143 Cameron Mondor            SO Thornton Academy      18:30.02
144 Will Hadden               SR Lincoln Academy       18:30.44
145 Andrew Balsamo            SR Lewiston              18:30.97  129
146 Bronson Dean              JR Telstar               18:31.57  130
147 Jordan Balsamo            SR Lewiston              18:32.13  131
148 Nick Mahar                SO Oceanside             18:32.60
149 Thomas Cassidy            JR Winslow High School   18:32.99  132
150 Matt Spear                JR John Bapst            18:33.03  133
151 Ben Bailey                JR Monmouth Academy      18:33.22  134
152 Tyler Horsford            SR Monmouth Academy      18:33.37  135
153 Ivan Johnson              SR Medomak               18:33.41  136
154 Steven Lailer             SO Windham High School   18:33.55  137
155 Benn Scully               JR Boothbay              18:34.68  138
156 Colby Trenten             SR Madison High School   18:35.04
157 Matt Gott                 SO Mt. Ararat            18:35.06  139
158 Abukar Adan               SR Waynflete School      18:35.71  140
159 Mitch Rossignol           SO Gorham High School    18:35.96  141
160 Schuyler Collett          SR Orono High School     18:36.10  142
161 Robert Campbell           JR Boothbay              18:37.00  143
162 Cole Hallee               SO Kennebunk             18:38.57
163 Iain Kurry                SO Falmouth              18:38.60  144
164 Kody Holmes               SR Ellsworth             18:39.13  145
165 Reese Preston             FR Windham High School   18:39.60  146
166 Nick Anderson             SR Medomak               18:39.75  147
167 Colby Watts               SO Maranacook            18:40.71  148
168 Patrick Carty             FR Fryeburg Academy      18:41.64  149
169 Troy Cochran              SO Greely High School    18:42.60  150
170 Dakota Greenblatt         SR Marshwood             18:43.38  151
171 Nicholas Lunn             SR Hodgdon High School   18:43.72
172 Jake Burns                SR NYA                   18:43.83  152
173 Luca DeAngelis            FR Maranacook            18:44.30  153
174 Jamie Ross                SR Brunswick             18:44.58  154
175 Josh Donnelly             SO Brewer High School    18:44.77  155
176 Gavin Felch               SO Medomak               18:44.94  156
177 Cole Chase                JR Oceanside             18:45.54
178 Curtis Paradis            SO Biddeford             18:46.47  157
179 Ryan Cole                 SO Hampden Academy       18:46.51  158
180 Stewart Buzzell           JR Monmouth Academy      18:47.12  159
181 Alex Thuotte              SR Gorham High School    18:47.19  160
182 Troy Cloutier             FR Massabesic            18:47.85  161
183 Ransom Burgess            JR MDI                   18:48.21  162
184 Felix Bonnevie            SO Mt. Blue              18:50.04  163
185 Austin Williams           JR Freeport              18:50.41  164
186 Ryan Morrison             FR Greely High School    18:50.74  165
187 Ralph Magnani             SO MDI                   18:50.95  166
188 Josh Wheeler              SR Mattanawcook          18:50.97
189 Ethan Harriman            SO Maranacook            18:51.07  167
190 Alexander Casas           JR Medomak               18:52.11  168
191 Josh Marquis              JR Orono High School     18:52.20  169
192 James O'Neil              JR Orono High School     18:52.34  170
193 Ridge Osgood              JR Narraguagus           18:52.95
194 Ben Kates                 SR Lisbon High School    18:53.02  171
195 Dylan Thombs              JR Monmouth Academy      18:53.77  172
196 Brendan Hickey            SO Mt. Blue              18:54.61  173
197 Ethan Casavant            SO Hampden Academy       18:55.37  174
198 Ted Burns                 SO Mt. Ararat            18:55.41  175
199 Matt Burnham              FR Boothbay              18:55.52  176
200 Griffin Davis             SR Winslow High School   18:56.58  177
201 Jason Higginbotham        FR Brunswick             18:57.57  178
202 Alexander Petersen        SR Hermon High School    18:57.61
203 Ian Byron                 SR Greely High School    18:59.30  179
204 Eli Nixon                 SO Marshwood             19:00.12  180
205 Thomas Plourde            SO Hall-Dale             19:00.17  181
206 Luke Thombs               FR Monmouth Academy      19:00.47  182
207 Travis Robbins            SO Richmond              19:00.82
208 Dakota Hiott              JR Deering High School   19:01.43  183
209 Andrew Cox                SR Washington Academy    19:01.46
210 Brandon Wade              SR Sumner High School    19:01.85
211 Eric Hannes               JR Fryeburg Academy      19:02.13  184
212 Chris West                SR Freeport              19:02.58  185
213 Ryder White               JR Greely High School    19:03.86  186
214 Abdullahi Mohamed         SO Lewiston              19:04.42  187
215 Jacob Guay                JR South Portland        19:04.59  188
216 Josh Zapsky               SO Hermon High School    19:05.07
217 Tyler MacDonald           JR Hampden Academy       19:07.80  189
218 Colin Laurence            SR Waynflete School      19:08.59  190
219 Cooper Holmes             FR Ellsworth             19:08.84  191
220 John LeBlanc              SO NYA                   19:09.46  192
221 Julian Ireland            SO Waynflete School      19:09.55  193
222 Will Richard              JR MDI                   19:10.29  194
223 Christopher Tanner        SO Brunswick             19:12.05  195
224 Trevor Ewald              JR Cape Elizabeth        19:12.34  196
225 Rylan Norris              SR John Bapst            19:12.88  197
226 Jordan Stebbins           SR Deering High School   19:13.02  198
227 Dan Ray                   JR Greely High School    19:13.11  199
228 Brandon Bourgoin          JR Lee Academy           19:13.15
229 Cote Brauneis             SO Lisbon High School    19:15.29  200
230 Lucas Kinney              JR Caribou High School   19:15.55  201
231 Haley Cunningham          SO NYA                   19:16.15  202
232 Samuel Southwick          FR John Bapst            19:16.17  203
233 Mathias Deming            FR Winthrop              19:16.76  204
234 Conall Molloy             JR Orono High School     19:17.18  205
235 Jake Goodwin              JR Marshwood             19:18.49  206
236 Kamran Husain             FR Fort Kent             19:18.65  207
237 Matt Bernier              SO Deering High School   19:18.88  208
238 Jeff Willey               SO Lisbon High School    19:18.92  209
239 Liuke Yang                SO Fryeburg Academy      19:19.08  210
240 Adam Oko                  SR Central High School   19:19.52
241 Scott Lambert             SO Falmouth              19:19.71  211
242 Colton Gervais            SR South Portland        19:20.19  212
243 Ethan Craigo              SO MDI                   19:20.68  213
244 Nason Lamphier            SO Winslow High School   19:22.41  214
245 Jack Hasch                JR Boothbay              19:23.44  215
246 Ben Winchenbach           FR Camden Hills          19:23.45  216
247 Collin Hill               SR Central High School   19:23.58
248 Mike Tormey               SO John Bapst            19:24.36  217
249 Kerry Randazzo            SO Deering High School   19:24.85  218
250 Austin Gardner            SR Hall-Dale             19:25.98  219
251 Connor Rog                FR Greely High School    19:26.74  220
252 Jake Papa                 JR Mt. Ararat            19:27.41  221
253 Sam Gerkin                FR Yarmouth              19:27.77  222
254 Brian Parent              SR Bangor Christian      19:29.19  223
255 Daniel Jordan             JR South Portland        19:29.57  224
256 Derek Hawes               SR Ellsworth             19:29.66  225
257 Colin Kerner              SO Yarmouth              19:30.64  226
258 Skyler Fraga              FR Bucksport             19:31.16  227
259 Logan Theriault           SO Winslow High School   19:32.33  228
260 Liam Kenefic              JR Orono High School     19:32.87  229
261 Caleb Hunter              FR Caribou High School   19:33.25  230
262 Marques Houston           JR Monmouth Academy      19:34.12  231
263 John Salamone             JR South Portland        19:34.40  232
264 Noah Caron                FR Washburn              19:36.44
265 Keith Draper              JR Caribou High School   19:37.10  233
266 Cam Thompson              FR Waynflete School      19:37.99  234
267 Tyler Strid               JR Caribou High School   19:39.76  235
268 Koji Kobayashi            SR Maranacook            19:40.82  236
269 Sam Schwehm               SR Boothbay              19:42.54  237
270 Alex Drew                 SR Biddeford             19:42.92  238
271 Isaac Johnson             SO Winthrop              19:43.03  239
272 Tony Martel               JR Biddeford             19:43.31  240
273 Joseph Bellavia           JR Waterville            19:43.34  241
274 Oliver Broughton          FR George Stevens        19:46.16  242
275 Caleb Marsh               FR Brewer High School    19:46.87  243
276 Thomas Hodgkins           FR South Portland        19:47.24  244
277 Ian Grover                SR Yarmouth              19:49.68  245
278 Jed mcGill                SR Windham High School   19:51.78  246
279 Jordan Cole               FR Lisbon High School    19:52.81  247
280 Michael Neumann           FR Winthrop              19:55.18  248
281 Cody Speropolous          SR Winslow High School   19:55.40  249
282 Kade Smith                SR Boothbay              19:55.41  250
283 Branden Blank             SR Mt. Blue              19:57.06  251
284 Josh Richardson           JR Windham High School   19:57.35  252
285 El Tayeb Dahia            JR NYA                   19:59.39  253
286 Tyler Frey                SO Freeport              19:59.76  254
287 Isaac Ocana               SR Mattanawcook          20:00.12
288 Graham Chance             JR Waynflete School      20:09.37  255
289 Jace Schmidt              SR Bangor Christian      20:10.10  256
290 Billy Chambers            FR Waterville            20:10.81  257
291 Alex Turbine              SO Monmouth Academy      20:14.48  258
292 Greg Wheeler              SO Telstar               20:17.66  259
293 Andrew Nickerson          FR Yarmouth              20:20.95  260
294 Robin Doyle               JR Bucksport             20:22.29  261
295 Jeremy Wyman              SR Brewer High School    20:23.54  262
296 Kyle Jordan               SR Sumner High School    20:25.45
297 Nick Charest              SO Winthrop              20:27.64  263
298 Matt Hanna                SO MDI                   20:34.20  264
299 Harry Cheung              SR Hall-Dale             20:35.96  265
300 Josh Chapman              FR NYA                   20:45.27  266
301 Devlin Valle              FR George Stevens        20:45.68  267
302 Jayson Martens            SR Biddeford             20:46.75  268
303 Caleb Ellis               SO Winslow High School   20:47.52  269
304 Daniel Bubar              FR Medomak               20:49.52  270
305 Forest Priestley          JR Camden Hills          20:49.63  271
306 Musdaf Omar               JR Deering High School   20:50.69  272
307 Henry Brooks              SR Telstar               21:00.83  273
308 Jonarthan Burk            SO Fryeburg Academy      21:09.13  274
309 Adam Witham               SO George Stevens        21:12.35  275
310 Hans Xu                   JR John Bapst            21:15.81  276
311 Adam Bohlen               FR Bucksport             21:15.85  277
312 Jin Yao                   JR NYA                   21:23.84  278
313 Kip Stanley               FR Fort Kent             21:24.15  279
314 Eddie McCluskey           SR Camden Hills          21:25.72  280
315 John Brooks               SO Telstar               21:31.52  281
316 Taylor Soteres            SO Bucksport             21:31.56  282
317 Daniel Hodgkins           SR South Portland        21:34.62  283
318 Jackson Hall              SR Yarmouth              21:41.06  284
319 Alex Bourgon              SR Bucksport             21:54.90  285
320 Joel Schmidt              FR Bangor Christian      21:57.83  286
321 Baxter Forrest            SO George Stevens        22:25.98  287
322 Nat Lawson                FR Camden Hills          22:30.50  288
323 Devon Oppedisano          JR George Stevens        22:32.41  289
324 Alex Rockeress            SO John Bapst            22:46.24  290
325 Richard Du                SO George Stevens        22:50.83  291
326 Joshua Degado             FR Medomak               22:56.47  292
327 Amaziah Jones             SO Bucksport             23:23.30  293
328 Jared Michaud             SO Fort Kent             23:24.98  294
329 Noah Perry                FR Waterville            23:31.86  295
330 Caleb Mailly              FR Waterville            24:42.71  296
331 Taber Pasternack          FR Telstar               27:39.33  297
332 Zach Kellner              FR Telstar               32:20.46  298
-- Spencer Canham            SO Hampden Academy            DNF
-- Nick Denney               FR Camden Hills               DNF
-- Tyler Jack                JR Wedtbrook                  DNF
                                  Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
Results - Men
*Class Winners Plus Next 3 Teams Qualify for New England Championship Meet*
 *1 Massabesic High School      153   16   19   31   42   45   92  161
     Total Time:  1:26:23.19
        Average:    17:16.64
 *2 Scarborough High School     173    6   23   43   47   54   98  102
     Total Time:  1:26:29.23
        Average:    17:17.85
 *3 Lewiston High School        192   10   11   13   29  129  131  187
     Total Time:  1:26:16.71
        Average:    17:15.35
 *4 Cape Elizabeth              220   15   21   55   62   67   90  196
     Total Time:  1:27:20.58
        Average:    17:28.12
 *5 Falmouth High School        244   26   28   53   68   69  144  211
     Total Time:  1:27:46.42
        Average:    17:33.29
  6 Bangor High School          275   25   37   40   85   88   99  108
     Total Time:  1:28:17.57
        Average:    17:39.52
  7 York High School            278   20   36   59   76   87   97  104
     Total Time:  1:28:18.38
        Average:    17:39.68
  8 Mt. Blue High School        284    9   18   46   48  163  173  251
     Total Time:  1:27:43.73
        Average:    17:32.75
  9 Ellsworth High School       295    1   17   51   81  145  191  225
     Total Time:  1:27:04.49
        Average:    17:24.90
 10 Hampden Academy             434   14   30   58  158  174  189
     Total Time:  1:29:34.49
        Average:    17:54.90
 11 Gorham High School          438   32   73  100  110  123  141  160
     Total Time:  1:30:24.84
        Average:    18:04.97
 12 Windham High School         464   35   71   75  137  146  246  252
     Total Time:  1:30:34.52
        Average:    18:06.91
 13 Mt. Ararat High School      472   38   50  118  127  139  175  221
     Total Time:  1:30:31.01
        Average:    18:06.21
*14 Hall-Dale High School       494   49   77   82  105  181  219  265
     Total Time:  1:30:57.82
        Average:    18:11.57
 15 Marshwood High School       501   22   93  115  120  151  180  206
     Total Time:  1:30:46.64
        Average:    18:09.33
 16 Brewer High School          522   61   86   95  125  155  243  262
     Total Time:  1:31:15.90
        Average:    18:15.18
 17 Maranacook High School      523   66   72   84  148  153  167  236
     Total Time:  1:31:18.32
        Average:    18:15.67
 18 Fryeburg Academy            525    2   89  101  149  184  210  274
     Total Time:  1:29:53.56
        Average:    17:58.72
 19 Biddeford High School       546    4   56   91  157  238  240  268
     Total Time:  1:30:58.20
        Average:    18:11.64
 20 Freeport High School        551   78   79  114  116  164  185  254
     Total Time:  1:31:37.94
        Average:    18:19.59
 21 Brunswick High School       581   94   96  109  128  154  178  195
     Total Time:  1:31:59.65
        Average:    18:23.93
 22 Winthrop High School        633    8   63  119  204  239  248  263
     Total Time:  1:31:57.99
        Average:    18:23.60
 23 Orono High School           634   27  126  142  169  170  205  229
     Total Time:  1:32:00.02
        Average:    18:24.01
 24 Bangor Christian Schools    656   33   41  103  223  256  286
     Total Time:  1:32:48.85
        Average:    18:33.77
 25 Caribou High School         670   44   83  112  201  230  233  235
     Total Time:  1:32:47.70
        Average:    18:33.54
 26 Greely High School          687    7  150  165  179  186  199  220
     Total Time:  1:32:17.33
        Average:    18:27.47
 27 Waynflete School            693   57  113  140  190  193  234  255
     Total Time:  1:33:00.35
        Average:    18:36.07
 28 Mount Desert Island HS      703   64  117  162  166  194  213  264
     Total Time:  1:33:02.16
        Average:    18:36.44
 29 Boothbay Region High Scho   742   70  138  143  176  215  237  250
     Total Time:  1:33:26.88
        Average:    18:41.38
 30 Yarmouth High School        744   12   39  222  226  245  260  284
     Total Time:  1:33:07.81
        Average:    18:37.57
 31 Deering High School         747   34  124  183  198  208  218  272
     Total Time:  1:33:25.19
        Average:    18:41.04
 32 Monmouth Academy            782  134  135  159  172  182  231  258
     Total Time:  1:33:47.95
        Average:    18:45.59
 33 Winslow High School         825   74  132  177  214  228  249  269
     Total Time:  1:34:22.86
        Average:    18:52.58
 34 John Bapst Memorial HS      856  106  133  197  203  217  276  290
     Total Time:  1:34:46.30
        Average:    18:57.26
 35 North Yarmouth Academy      859   60  152  192  202  253  266  278
     Total Time:  1:34:54.64
        Average:    18:58.93
 36 Medomak Valley High Schoo   877  136  147  156  168  270  292
     Total Time:  1:35:39.73
        Average:    19:07.95
 37 Lisbon High School          892   65  171  200  209  247
     Total Time:  1:35:10.76
        Average:    19:02.16
 38 Camden Hills High School    894    5  122  216  271  280  288
     Total Time:  1:36:41.95
        Average:    19:20.39
 39 South Portland High Schoo   936   80  188  212  224  232  244  283
     Total Time:  1:35:30.05
        Average:    19:06.01
 40 Telstar Regional High Sch   946    3  130  259  273  281  297  298
     Total Time:  1:37:42.01
        Average:    19:32.41
 41 Waterville Senior High Sc   966   52  121  241  257  295  296
     Total Time:  1:39:28.31
        Average:    19:53.67
 42 Fort Kent Community High    998  107  111  207  279  294
     Total Time:  1:40:50.75
        Average:    20:10.15
 43 George Stevens Academy     1095   24  242  267  275  287  289  291
     Total Time:  1:41:16.56
        Average:    20:15.32
 44 Bucksport High School      1332  227  261  277  282  285  293
     Total Time:  1:44:35.76
        Average:    20:55.16