Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/me/May27_Pinela_set2.shtml

Pineland Trail Running Festival

New Gloucester, ME, May 27, 2012

[25K | 50MI | 25K Team | 50K Team | 50MI Team ]

50K

RaceWire

Results By RaceWire


                                                                                                              Total  
   Place    Name                              Team               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    ROSS KRAUSE                       413 Trail Runners    1341    32   M       1 Top Fin           3:45:50.1      7:16/M
      2    DAVID HERR                                             1522    47   M       2 Top Fin           3:47:26.1      7:19/M
      3    DEVIN JONES                       Somerville Road Run  1435    31   M       3 Top Fin           4:06:05.3      7:55/M
      4    DAVID RYE                                              1328    31   M       1 30-39             4:16:24.1      8:15/M
      5    DAVE MERKT                        Shenipsit Striders   1450    28   M       1  0-29             4:16:49.2      8:16/M
      6    NICK TOOKER                       413 Trail Runners    1336    33   M       2 30-39             4:19:06.4      8:21/M
      7    PETER LAGOY                                            1416    52   M       1 50-59             4:19:14.0      8:21/M
      8    DONALD PACHER                     413 Trail Runners    1490    40   M       1 40-49             4:26:30.7      8:35/M
      9    STEPHANIE CRAWFORD                Coastal Athletic As  1475    35   F       1 Top Fin           4:27:18.1      8:36/M
     10    JACK MAY                                               1370    42   M       2 40-49             4:32:06.6      8:46/M
     11    TY THURLOW                        Crow Athletics       1403    27   M       2  0-29             4:34:36.4      8:50/M
     12    DAN BEAULIEU                      Greater Lowell Road  1474    31   M       3 30-39             4:35:16.7      8:52/M
     13    GNARLS BARCLAY                    Trail Monster Runni  1502    37   F       2 Top Fin           4:35:26.6      8:52/M
     14    MYLES CHASE                                            1528    26   M       3  0-29             4:36:18.9      8:54/M
     15    BOB POIRIER                       Trail Monster Runni  1429    57   M       2 50-59             4:37:22.4      8:56/M
     16    TONY HENDERSON                                         1527    34   M       4 30-39             4:37:32.9      8:56/M
     17    MARTY DAIGNAULT                                        1436    49   M       3 40-49             4:42:42.9      9:06/M
     18    PETER SHEESLEY                                         1417    28   M       4  0-29             4:42:52.6      9:06/M
     19    LESLIE BECKWITH                   acidotic RACING      1305    36   F       3 Top Fin           4:43:04.5      9:07/M
     20    STEVE CONLEY                      Maine Rowdies        1391    48   M       4 40-49             4:44:45.4      9:10/M
     21    PETE HARLEY                                            1483    41   M       5 40-49             4:44:53.9      9:10/M
     22    TOM SHEESLEY                                           1434    30   M       5 30-39             4:45:43.7      9:12/M
     23    HUNTER BENNETT-DAGGET             Coastal Athletic As  1529    28   M       5  0-29             4:48:26.6      9:17/M
     24    KATJA FOX                         White Mountain Mile  1344    46   F       1 40-49             4:49:56.6      9:20/M
     25    JOE HOLLAND                                            1530    49   M       6 40-49             4:50:31.1      9:21/M
     26    DEBBIE MOREAU                                          1334    40   F       2 40-49             4:51:52.2      9:24/M
     27    TIMOTHY CHARBONEAU                                     1347    45   M       7 40-49             4:51:52.4      9:24/M
     28    ALORSAURUS MORRISON               Trail Monster Runni  1463    44   M       8 40-49             4:52:58.7      9:26/M
     29    DICK GRAVES                                            1372    57   M       3 50-59             4:53:09.6      9:26/M
     30    LANCE HOENIG                      Winner's Circle Run  1469    43   M       9 40-49             4:53:35.5      9:27/M
     31    JORDI ST. JOHN                                         1509    31   M       6 30-39             4:53:43.4      9:27/M
     32    THOMAS GOSSELIN                                        1400    26   M       6  0-29             4:53:50.7      9:28/M
     33    ARNE KOCH                         Crow Athletics       1420    40   M      10 40-49             4:53:52.7      9:28/M
     34    BRENDAN GILPATRICK                                     1330    28   M       7  0-29             4:54:15.7      9:28/M
     35    AMOS ESTY                                              1360    35   M       7 30-39             4:56:29.7      9:33/M
     36    SEAN CASE                         Maine Rowdies        1431    43   M      11 40-49             4:56:53.7      9:34/M
     37    CLIFF CHASE                       Winner's Circle Run  1423    47   M      12 40-49             4:59:07.9      9:38/M
     38    KELSEY BATTIGE                                         1342    25   F       1  0-29             4:59:14.6      9:38/M
     39    CHUCK HAZZARD                     Trail Monster Runni  1375    51   M       4 50-59             4:59:19.2      9:38/M
     40    KATY HAZZARD                      Trail Monster Runni  1374    39   F       1 30-39             4:59:19.7      9:38/M
     41    RON ABRAMSON                      Granite State Racin  1364    43   M      13 40-49             5:00:58.2      9:41/M
     42    PETER GUZA                        Borderline Running   1352    31   M       8 30-39             5:01:54.2      9:43/M
     43    DAVID LIQUORI                                          1510    34   M       9 30-39             5:04:06.9      9:47/M
     44    BOB CATTAN                                             1346    41   M      14 40-49             5:05:14.0      9:50/M
     45    IAN COSTANZO                                           1448    18   M       8  0-29             5:05:50.9      9:51/M
     46    JOHN RODRIGUE                     Midcoast Triathlon   1333    47   M      15 40-49             5:06:35.2      9:52/M
     47    STEVE MITCHELL                                         1442    39   M      10 30-39             5:06:36.5      9:52/M
     48    JOHN BROWN                        Trail Animals Runni  1343    54   M       5 50-59             5:06:41.0      9:52/M
     49    ALEXANDER HAYMAN                                       1515    26   M       9  0-29             5:07:04.2      9:53/M
     50    DONALD BURKE                      Wampanoag Road Runn  1399    55   M       6 50-59             5:07:57.8      9:55/M
     51    DANIEL ROY                                             1458    22   M      10  0-29             5:13:06.9     10:05/M
     52    DAVID DRACH                       White Mountain Mile  1524    55   M       7 50-59             5:14:31.7     10:08/M
     53    ABBY JACKSON                      Winner's Circle Run  1337    32   F       2 30-39             5:14:40.6     10:08/M
     54    DIANE LAVANGIE                    Maine Rowdies        1389    53   F       1 50-59             5:15:13.3     10:09/M
     55    MARTIN DONLON                     Maine Rowdies        1397    61   M       1 60-99             5:16:11.7     10:11/M
     56    DAVID JAVAHERI                                         1366    40   M      16 40-49             5:17:45.4     10:14/M
     57    SUSAN BOURQUE                     Greater Lowell Road  1489    37   F       3 30-39             5:19:18.7     10:17/M
     58    SARAH HAUKE                       Trail Animals Runni  1361    29   F       2  0-29             5:21:44.6     10:22/M
     59    TRAVIS BASHAW                     PR Racing            1405    37   M      11 30-39             5:21:53.7     10:22/M
     60    AQUILINO ALAMO                    Midcoast Triathlon   1505    45   M      17 40-49             5:24:37.1     10:27/M
     61    MATT BRYANT                                            1307    34   M      12 30-39             5:24:47.5     10:27/M
     62    SHANNON SAWYER                                         1428    30   F       4 30-39             5:27:11.2     10:32/M
     63    LAURIANNE SCHLOSSER               Coastal Athletic As  1454    36   F       5 30-39             5:27:13.2     10:32/M
     64    SARA SHINN                        Coastal Athletic As  1519    42   F       3 40-49             5:27:13.4     10:32/M
     65    SUSAN COLLINS-PULICK              G.A.C.               1340    43   F       4 40-49             5:27:21.7     10:32/M
     66    ALISON CLEARY                     Shenipsit Striders   1413    27   F       3  0-29             5:27:52.1     10:33/M
     67    MICHAEL LACOMPTE                                       1520    35   M      13 30-39             5:30:05.0     10:38/M
     68    MATTHEW BURRELL                                        1412    26   M      11  0-29             5:30:39.7     10:39/M
     69    JIM ROBINSON                                           1500    54   M       8 50-59             5:32:29.5     10:42/M
     70    DAVID FAGNANT                     Wampanoag Road Runn  1373    50   M       9 50-59             5:33:31.7     10:44/M
     71    SCOTT JAMIESON                                         1445    50   M      10 50-59             5:34:04.6     10:45/M
     72    BRIAN RODERICK                    Winner's Circle Run  1385    43   M      18 40-49             5:37:48.6     10:53/M
     73    BOB DUNFEY                                             1513    60   M       2 60-99             5:38:25.3     10:54/M
     74    TOM WHITAKER                      Trail Monster Runni  1381    41   M      19 40-49             5:39:46.0     10:56/M
     75    MATTHEW KAYAL                                          1390    42   M      20 40-49             5:40:52.2     10:58/M
     76    SEAN MONTEMBAULT                  prove a point        1365    36   M      14 30-39             5:41:42.5     11:00/M
     77    KEVIN GRAY                        prove a point        1392    31   M      15 30-39             5:41:42.7     11:00/M
     78    DERRICK BROWN                     prove a point        1384    30   M      16 30-39             5:41:43.9     11:00/M
     79    NATHAN MYERS                      prove a point        1415    29   M      12  0-29             5:41:44.0     11:00/M
     80    CHIP PATERSON                                          1304    37   M      17 30-39             5:42:08.7     11:01/M
     81    MICHELLE MAIESE                   LunaChix             1303    37   F       6 30-39             5:42:31.2     11:02/M
     82    SEAN MCNAMARA                     Wampanoag Road Runn  1498    39   M      18 30-39             5:43:36.0     11:04/M
     83    LAUREN FARKASH                    Wampanoag Road Runn  1503    43   F       5 40-49             5:43:36.3     11:04/M
     84    KERI STANOVITCH                   Wampanoag Road Runn  1386    34   F       7 30-39             5:43:38.1     11:04/M
     85    LUCY WHITE                        Coastal Athletic As  1518    45   F       6 40-49             5:45:12.2     11:07/M
     86    HEIDI FIORE-CAMPBELL              Coastal Athletic As  1517    41   F       7 40-49             5:45:13.6     11:07/M
     87    SCOTT BARRAS                                           1387    40   M      21 40-49             5:45:37.3     11:08/M
     88    MATTHEW CIRINNA                   Winner's Circle Run  1326    44   M      22 40-49             5:46:53.3     11:10/M
     89    ANTHONY TIEULI                    Trail Animals Runni  1339    39   M      19 30-39             5:46:58.5     11:10/M
     90    SAM BRODY                         413 Trail Runners    1516    30   M      20 30-39             5:47:10.1     11:11/M
     91    CRAIG FRALEY                                           1488    33   M      21 30-39             5:47:13.4     11:11/M
     92    MICHELLE L SHERMAN                                     1467    46   F       8 40-49             5:47:21.9     11:11/M
     93    THOMAS BRAZIL                                          1512    50   M      11 50-59             5:47:34.5     11:11/M
     94    LAWRENCE RYAN                                          1501    48   M      23 40-49             5:48:26.2     11:13/M
     95    LORING BESSE                                           1407    46   M      24 40-49             5:48:28.5     11:13/M
     96    PATRICK FORD                                           1507    46   M      25 40-49             5:48:29.4     11:13/M
     97    JAY KELLY                         Trail Animals Runni  1473    50   M      12 50-59             5:51:00.6     11:18/M
     98    JANE VANNI                                             1424    35   F       8 30-39             5:51:34.5     11:19/M
     99    ADAM GENTILE                                           1324    41   M      26 40-49             5:53:00.2     11:22/M
    100    BARRY MILLER                      Heartbreak Hill Str  1506    42   M      27 40-49             5:55:46.4     11:27/M
                                                                                                              Total  
   Place    Name                              Team               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    KEN HERRINGDINE                                        1430    32   M      22 30-39             5:56:05.9     11:28/M
    102    TIM HAMLEN                        Winner's Circle Run  1453    38   M      23 30-39             5:56:42.0     11:29/M
    103    BRETT LELAND                      Maine Rowdies        1484    40   M      28 40-49             5:57:06.7     11:30/M
    104    BOB WARREN                                             1377    51   M      13 50-59             5:57:47.5     11:31/M
    105    ROBIN CUCINOTTA                   Winner's Circle Run  1318    40   F       9 40-49             5:58:00.7     11:32/M
    106    EMER O'DONOGHUE                   Somerville Road Run  1320    50   F       2 50-59             6:00:04.0     11:36/M
    107    GARY HEBERT                                            1525    47   M      29 40-49             6:00:43.0     11:37/M
    108    AL CAT                            G.A.C.               1368    59   M      14 50-59             6:00:48.2     11:37/M
    109    GIUILIANA FOY                                          1523    35   F       9 30-39             6:01:06.7     11:38/M
    110    NATHAN HEDBERG                    White Mountain Mile  1432    30   M      24 30-39             6:01:18.9     11:38/M
    111    JAMES BANYAS                      Winner's Circle Run  1351    48   M      30 40-49             6:01:50.7     11:39/M
    112    PHILLIP ANDERSON                                       1441    36   M      25 30-39             6:02:18.7     11:40/M
    113    SUSAN DEROBERTS                                        1511    47   F      10 40-49             6:02:21.4     11:40/M
    114    DAN HUNTER                                             1331    29   M      13  0-29             6:02:55.9     11:41/M
    115    SUSAN TALON                       Winner's Circle Run  1348    54   F       3 50-59             6:03:16.6     11:42/M
    116    JO ANN PETERSON                   Trail Animals Runni  1369    51   F       4 50-59             6:05:20.9     11:46/M
    117    ERIN DARLING                                           1491    36   F      10 30-39             6:05:21.9     11:46/M
    118    STEPHANIE SHERIDAN                Winner's Circle Run  1310    45   F      11 40-49             6:07:08.0     11:49/M
    119    JOE HAYES                                              1449    63   M       3 60-99             6:12:35.5     12:00/M
    120    PAUL OLSON                        Cambridge Running C  1443    37   M      26 30-39             6:12:36.0     12:00/M
    121    LEANNE TIERNEY                                         1314    47   F      12 40-49             6:13:37.7     12:02/M
    122    KENNETH NORLING                                        1499    46   M      31 40-49             6:15:15.5     12:05/M
    123    MELISSA HOFFMAN                                        1457    31   F      11 30-39             6:15:26.1     12:05/M
    124    CATHERINE ROBINSON                                     1471    42   F      13 40-49             6:16:07.3     12:07/M
    125    CURTIS LINTVEDT                   Winner's Circle Run  1332    64   M       4 60-99             6:16:21.0     12:07/M
    126    AIMEE JEFFERSON                   G.A.C.               1494    39   F      12 30-39             6:16:58.2     12:08/M
    127    STEPHEN TOUCHETTE                 Wicked Running Club  1362    57   M      15 50-59             6:17:39.9     12:10/M
    128    DEB TOUCHETTE                     Wicked Running Club  1363    56   F       5 50-59             6:17:41.5     12:10/M
    129    JANE HOFFMAN                                           1514    49   F      14 40-49             6:18:07.2     12:10/M
    130    DAVID SUTHERLAND                  Shenipsit Striders   1309    50   M      16 50-59             6:19:10.5     12:12/M
    131    JENNIFER MELKONIAN                G.A.C.               1452    35   F      13 30-39             6:23:38.9     12:21/M
    132    ROY VAN BUREN                     G.A.C.               1437    50   M      17 50-59             6:23:38.9     12:21/M
    133    MELINDA VATURRO                                        1356    40   F      15 40-49             6:27:00.0     12:28/M
    134    PAULA FINESTONE                   G.A.C.               1382    43   F      16 40-49             6:27:19.0     12:28/M
    135    JESSICA MACOMBER                                       1497    38   F      14 30-39             6:27:50.9     12:29/M
    136    BRAD WATERSON                     Team SquirrelWipe    1322    40   M      32 40-49             6:29:00.3     12:31/M
    137    SHELLY ROBILLARD                  Team SquirrelWipe    1411    36   F      15 30-39             6:29:07.0     12:32/M
    138    KAREN HEUDORFER                                        1486    43   F      17 40-49             6:29:53.3     12:33/M
    139    JAY SHORT                         Winner's Circle Run  1358    46   M      33 40-49             6:31:03.4     12:35/M
    140    JOHN DORSEY                                            1410    65   M       5 60-99             6:31:51.9     12:37/M
    141    ROBERT BENES                      White Mountain Mile  1338    59   M      18 50-59             6:32:35.3     12:38/M
    142    JILL PULEO                                             1302    36   F      16 30-39             6:33:24.2     12:40/M
    143    JESSICA JACAVAGE                                       1470    31   F      17 30-39             6:33:38.1     12:40/M
    144    ADAM MONTY                                             1477    35   M      27 30-39             6:35:21.0     12:44/M
    145    MATTHEW SAABYE                                         1335    35   M      28 30-39             6:37:54.0     12:49/M
    146    BRENDA MURPHY                     Trail Monster Runni  1316    38   F      18 30-39             6:40:17.0     12:53/M
    147    PETER DAVID                       Team SquirrelWipe    1323    41   M      34 40-49             6:40:19.0     12:53/M
    148    LEE DICKEY                                             1521    58   M      19 50-59             6:43:00.5     12:58/M
    149    GEORGE ALEXION                    Trail Monster Runni  1447    52   M      20 50-59             6:47:22.5     13:07/M
    150    PATRICK CANONICA                  Petards              1313    63   M       6 60-99             6:47:59.2     13:08/M
    151    RICK BEAL                                              1456    56   M      21 50-59             6:49:01.4     13:10/M
    152    PATTY LOUBRIS                     acidotic RACING      1350    48   F      18 40-49             6:49:15.5     13:11/M
    153    CINDY BENNETT                     Dead Horse Beach RC  1353    53   F       6 50-59             6:49:15.7     13:11/M
    154    JASON BRIDGEO                     The BB's             1476    41   M      35 40-49             6:50:02.0     13:12/M
    155    PHILIP PIERCE                                          1468    70   M       7 60-99             6:53:48.5     13:19/M
    156    VICTOR HUGO                                            1300    44   M      36 40-49             6:58:03.5     13:28/M
    157    TOM MALCOLM                                            1345    56   M      22 50-59             7:01:33.2     13:34/M
    158    SUSAN LEVERET                                          1357    52   F       7 50-59             7:07:55.4     13:47/M
    159    SIKWANI DANA                      Team Dana            1427    18   F       4  0-29             7:13:51.4     13:58/M
    160    LORI DANA                         Team Dana            1426    52   F       8 50-59             7:13:51.6     13:58/M
    161    TOM KEEVER                        Shenipsit Striders   1327    57   M      23 50-59             7:14:05.0     13:59/M
    162    DEB TAYLOR                                             1460    41   F      19 40-49             7:15:57.6     14:02/M
    163    ANDREA DI BENEDETTO                                    1459    53   F       9 50-59             7:15:59.7     14:02/M
    164    TRACY GARIEPY                     Trail Animals Runni  1419    34   F      19 30-39             7:19:03.1     14:08/M
    165    CASEY HAYES                                            1444    20   M      14  0-29             7:22:59.2     14:16/M
    166    MATTHEW WINDHOL                                        1479    29   M      15  0-29             7:23:05.3     14:16/M
    167    SHANE SELSOR                                           1485    33   M      29 30-39             7:23:05.4     14:16/M
    168    SHANNON HORTON                                         1493    35   F      20 30-39             7:23:31.1     14:17/M
    169    KAREN MCWHIRT                                          1402    51   F      10 50-59             7:23:42.7     14:17/M
    170    ROBERT SCOTT                      Western Mass Athelt  1401    58   M      24 50-59             7:23:54.6     14:18/M
    171    LAURA CLARK                                            1406    65   F       1 60-99             7:23:55.2     14:18/M
    172    JOSE VIVEIROS                     Melrose running clu  1312    51   M      25 50-59             7:34:51.0     14:39/M
    173    CHRISTINE RACINE                  Trail Monster Runni  1317    38   F      21 30-39             7:35:13.5     14:39/M
    174    TOM ADAMS                                              1481    38   M      30 30-39             7:36:56.3     14:43/M
    175    XAR ADELBERG                      Trail Monster Runni  1508    30   F      22 30-39             7:41:50.1     14:52/M
    176    LUETTE SAUL                                            1504    29   F       5  0-29             7:41:50.3     14:52/M
    177    LONI ALLEN                        Team Robert          1421    32   F      23 30-39             7:41:59.4     14:52/M
    178    RONALD PAQUETTE                   Maine Track Club     1478    71   M       8 60-99             7:44:53.6     14:58/M
    179    JAMES LOGAN                       Dead Horse Beach RC  1395    64   M       9 60-99             7:46:11.6     15:01/M
    180    BONNIE HALLINAN                   North Shore Strider  1308    62   F       2 60-99             7:48:37.1     15:05/M
    181    KERRI HASKINS                     Mystic Runners       1495    41   F      20 40-49             7:51:31.6     15:11/M
    182    BILL GOODRICH                     Crow Athletics       1325    53   M      26 50-59             7:56:39.7     15:21/M
    183    TONY SCOTT                                             1425    49   M      37 40-49             7:56:42.3     15:21/M
    184    DAVID GOODRICH                    Crow Athletics       1446    55   M      27 50-59             7:56:42.3     15:21/M
    185    MIKE BROOKS                       Maine Track Club     1376    66   M      10 60-99             8:07:36.1     15:42/M
    186    NICOLE DUBREUIL                                        1465    27   F       6  0-29             8:08:22.0     15:43/M
    187    ANN ALEXION                       Trail Monster Runni  1388    55   F      11 50-59             8:12:19.7     15:51/M
    188    KATE HANSCOM                      Trail Monster Runni  1319    36   F      24 30-39             8:32:25.9     16:30/M
    189    COUGAR SMITH                                           1462    66   M      11 60-99             8:53:01.7     17:10/M
    190    DICK FEDION                                            1433    78   M      12 60-99             8:55:55.2     17:15/M
    191    TERRI HAYES                                            1464    69   F       3 60-99             9:13:53.2     17:50/M
    192    EUGENE BRUCKERT                                        1355    77   M      13 60-99             9:26:54.1     18:15/M