Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/me/Aug25_Youand_set2.shtml

You and Me Duo Duel 10K

Portland, ME, August 25, 2012

[Overall Results | Results by Team Gender | Results by Class ]

Awards



                                                   You and Me Duo Duel 10k
                                                       Portland, Maine
                                                       August 25, 2012
                                                               
                                        ***** TOP COED TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 129 Turtles              Erin EDWARDS          Cameron VALL COED UNDER 40     21:54.6  7:04   17:42.5  5:42   39:37.1  6:23 

                                       ***** TOP FEMALE TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  15 Catch Me Maybe       Carly DION            Briana LAGAS FEMALE 40-59      19:34.2  6:18   18:11.0  5:52   37:45.1  6:05 

                                        ***** TOP MALE TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  16 Conrad Bros.         Elliot CONRAD         Claton CONRA MALE 40-59        16:10.0  5:13   16:12.3  5:13   32:22.3  5:13 

                                                             
                                               *****  DIVISION AWARDS *****


                                          Top Coed Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 108 Team Pre             Collen AHERN          Shane MURPHY           38   22:51.0  7:22   17:45.7  5:43   40:36.7  6:33 
    2  93 VeeBee               Sabrina VINAN         Eric BOLDUC            39   25:01.4  8:04   18:48.0  6:04   43:49.4  7:04 
                                                     
                                           Top Coed Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  94 Goodrich/Sands       Sam GOODRICH          Heather SANDS          57   22:30.5  7:15   18:30.5  5:58   41:00.9  6:37 
    2 101 Defining Awesome     Lindsay FORRETTE      Tim DENONCOUR          42   19:25.4  6:16   22:14.5  7:10   41:39.8  6:43 
                                                     
                                           Top Coed Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  76 Team Onus            Dylan SULLIVAN        Katherine VEITSCHEGGE  61   26:05.1  8:24   18:41.7  6:02   44:46.8  7:13 
    2  19 Dueling Perkins      Monica PERKINS        Matthew PERKINS        68   23:58.8  7:44   22:22.2  7:12   46:20.9  7:28 
                                                     
                                          Top Coed Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  96 McCusker/Brady       Carrie MCCUSKER       Tommy BRADY            87   20:22.8  6:34   20:07.6  6:29   40:30.3  6:32 
    2 120 First Timers         Erin CHALAT           Karl MOULTON           97   20:14.8  6:31   20:45.4  6:41   41:00.2  6:36 
                                                     
                                         Top Coed Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 127 Bobellce             Ellie TUCKER          Bob DUNFEY            118   20:50.4  6:43   21:34.8  6:57   42:25.2  6:50 
    2  66 Team 52183           Chris MAHER           Mike MAHER            101   24:05.1  7:46   23:27.7  7:34   47:32.8  7:40 
                                                     
                                            Top Coed Team 120+
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  26 Gray Ghosts          Jan KINERSON          Alan KINERSON         120   28:30.2  9:11   24:03.1  7:45   52:33.2  8:28 
                                                     

                                         Top Female Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 115 Moran/Flately        Michaaela MORAN       Erin FLATTLEY          36   23:39.3  7:37   20:51.8  6:43   44:31.1  7:10 
    2 102 Clark/Broderick      Colleen CLARK         Sadoe BRODERICK        35   23:56.7  7:43   24:03.1  7:45   47:59.8  7:44 
                                                     
                                          Top Female Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 112 DattAss              Sarah CROSTON         Annelise DONAHUE       40   22:03.0  7:06   22:58.4  7:24   45:01.3  7:15 
    2 128 Martins/Hardman      Kim MARTINS           Natalie HARDMAN        43   23:52.3  7:41   22:47.6  7:21   46:39.8  7:31 
                                                     
                                          Top Female Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 119 Blondies             Erica JESSMAN         Denise CURRY           69   17:26.3  5:37   22:18.4  7:11   39:44.6  6:24 
    2  88 We've Got The Runs   Jessica HUTCHINS      Jen ROHDE              73   24:29.1  7:53   20:42.7  6:40   45:11.8  7:17 
                                                     
                                         Top Female Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 139 We Pass Boys         Madison STEDL         Kelly RAMOS            94   23:33.2  7:35   21:06.9  6:48   44:40.1  7:12 
    2  24 Girls Gone Miles     Kristen COOK-CENTER   Laurie NICHOLAS        85   21:13.2  6:50   24:30.8  7:54   45:44.0  7:22 
                                                     
                                        Top Female Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  17 Cumberland Cougars   Kate KELLY            Meg LEPAGE            109   26:41.1  8:36   27:29.2  8:51   54:10.3  8:44 
    2   9 beauty and the beast Kaylynn BANG          Patty BANG            105   23:24.4  7:33   44:29.9 14:20 1:07:54.2 10:56 
                                                     
                                          Top Male Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 114 The Avengers         Daniel RABOIN         Nate DIMARTINO         39   18:04.3  5:49   17:48.1  5:44   35:52.4  5:47 
    2  67 Team Awesome         Taylor SAUCIER        Vinnie ZOLLA           35   18:47.8  6:03   18:01.3  5:49   36:49.1  5:56 
                                                     
                                           Top Male Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 135 TPDS                 John VALLO            Erich NEUTS            45   16:17.4  5:15   16:31.0  5:19   32:48.3  5:17 
    2  62 Spicy Chinese Chicke Darin BROWN           Nick BROWN             59   18:18.1  5:54   18:24.5  5:56   36:42.5  5:55 
                                                     
                                           Top Male Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 133 Z and W              Wesley MILLIKEN       Zach BOYCE             62   18:18.3  5:54   17:21.4  5:36   35:39.6  5:45 
    2  54 Rad Racing           Kevin DOWNING         Peter DOWNING          66   17:49.0  5:45   19:47.6  6:23   37:36.6  6:04 
                                                     
                                          Top Male Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  38 Libbytown Lopers     Sean CASE             Kevin COLLIER          96   20:11.7  6:30   24:05.7  7:46   44:17.4  7:08 
    2  79 Team Toast           Jeffery BURKE         Mark BURKE             82   27:28.0  8:51   25:29.2  8:13   52:57.2  8:32 
                                                     
                                            Top Male Team 120+
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  28 Grey Wolves          Terry CLARK           Wolfgang WENDLER      132   24:14.4  7:49   23:56.3  7:43   48:10.6  7:46 
    2  30 Harris               Steven HARRIS         Ralph HARRIS          120   23:59.4  7:44   30:18.9  9:46   54:18.3  8:45 
                                                     

                                         Top Mitchell Scholar Duo
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  18 Dash Demolition      Kimberly DAO          Alec YOUNG             40   28:13.9  9:06   20:33.3  6:37   48:47.1  7:52 
                                                     


                                                  
17:19:25  08/25/2012
                                Timing & Results by All Sports Events
                                       www.allsportsevents.com