Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Sep8_NewEng_set4.shtml

New England Triathlon Tour Hyannis Sprint II

Hyannis, MA, September 8, 2012

[Individual Results | Elite/Pro Results | Age Group Results | Team Results ]

Special Divisions


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint I Triathlon'
Sept. 8, 2012        Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Oliver Newman               872  16 M   1:08:51         
    2 Alex Newman                 726  19 M   1:25:22         
    3 Graham Larson               779  18 M   1:26:13         
    4 Chase McLaughlin            749  19 M   1:27:54    2:00 
    5 Eli Germain                 968   9 M   1:37:56         
    6 Joshua Kramer               814  16 M   1:44:35         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Chris Gugino                750  23 M   1:07:37         
    2 Ben Dodge                   739  27 M   1:11:08         
    3 Matthew Fernald             858  29 M   1:15:00         
    4 Andrew Skelton              734  25 M   1:15:43         
    5 Steven Pacini               903  29 M   1:19:12         
    6 Jonathan Brown              810  20 M   1:24:08         
    7 James Martz                 788  27 M   1:25:50         
    8 Matthew Ryll                859  27 M   1:26:12         
    9 Tr Jordan                   913  27 M   1:27:04         
   10 Aaron Ting                  724  26 M   1:28:30         
   11 Dave Place                  972  23 M   1:31:25         
   12 Ryan Myers                  890  25 M   1:32:08         
   13 Diony Gil                   768  24 M   1:36:12         
   14 Matthew Balboni             856  27 M   1:39:41         
   15 Ryan Hanna                  889  29 M   1:44:31         
   16 Jonathan Mamary             811  29 M   1:45:35         
   17 Tyler McMurtrey             915  27 M   1:49:42         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Christopher Maggiore        754  37 M   1:07:44         
    2 Bryan Sparkes               745  30 M   1:08:40         
    3 Robert Pascal               887  31 M   1:09:15         
    4 Eric Gojcz                  772  31 M   1:09:37         
    5 Justin White                818  37 M   1:13:41         
    6 Ezra Gordon                 773  30 M   1:14:48         
    7 Jack Kramarczyk             783  33 M   1:14:53         
    8 Lee Fuller                  838  36 M   1:15:18         
    9 Rich Sienkowski             884  31 M   1:15:43         
   10 Timothy Kelley              907  33 M   1:16:01         
   11 James Campbell              785  30 M   1:17:21         
   12 Seth Hatch                  899  38 M   1:18:20         
   13 Peter Lee                   880  36 M   1:18:27         
   14 Brendan Cavalier            740  30 M   1:21:12         
   15 Andrew West                 735  35 M   1:21:14         
   16 Brian Stormo                742  30 M   1:22:15         
   17 Matthew Fede                857  31 M   1:22:21         
   18 Danny Lin                   759  34 M   1:23:38         
   19 Guadalupe Barrera           780  30 M   1:24:07         
   20 Matt Giffune                854  32 M   1:24:18         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 David Bagus                 760  45 M   1:10:05         
    2 Bruce Dube                  744  48 M   1:17:50         
    3 Mike Tarakanov              866  46 M   1:18:54         
    4 Scott Soutra                898  48 M   1:18:55         
    5 Mike Horrigan               865  47 M   1:20:34         
    6 Joshua Jacobs               813  43 M   1:20:37         
    7 Kevin West                  830  41 M   1:21:01         
    8 Allen Sussman               727  41 M   1:21:04         
    9 Jeff Waggett                792  43 M   1:22:27         
   10 Christopher Segura          755  43 M   1:22:53         
   11 John Pearson                807  45 M   1:23:07         
   12 John Summey                 809  49 M   1:26:11         
   13 Tom Dempsey                 911  47 M   1:26:41         
   14 David Mayer                 761  44 M   1:35:08         
   15 Marcia Boivin               850  43 M   1:41:36         
   16 Joe Mahoney                 805  42 M   1:49:34         
   17 John Stuart                 808  45 M   1:58:22         
   18 Stephen Reidy               902  44 M   2:09:32         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Ofer Tal                    871  51 M   1:29:44         
    2 Timothy Murphy              908  52 M   1:30:35         
    3 Jim Lousararian             802  53 M   1:32:54         
    4 Joe Greene                  804  53 M   1:33:20         
    5 Charles Epstein             748  53 M   1:43:09         
    6 Paul Paciello               876  59 M   1:52:21         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Matt Patrick                855  60 M   1:22:04         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Paul MacDonald              875  70 M   2:39:54         

              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint I Triathlon'
Sept. 8, 2012        Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Palma Walko                 873  13 F   1:12:56         
    2 Maeve Dennigan              847  17 F   1:20:18         
    3 Maddie Ward                 846  17 F   1:20:18         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jennifer Roach              799  24 F   1:14:51         
    2 Karn Bowen                  947  26 F   1:15:48         
    3 Merideth Antin              860  28 F   1:21:51         
    4 Rebecca Norton              883  27 F   1:22:04         
    5 Christine Sotolongo         752  27 F   1:22:21         
    6 Diana Keefe                 766  24 F   1:26:33         
    7 Amanda McGeachey            729  27 F   1:28:36         
    8 Sarah White                 897  26 F   1:30:50         
    9 Jamie Wilson                789  26 F   1:32:41         
   10 Danielle Baker              758  26 F   1:32:41         
   11 Kaitlin Andryauskas         774  27 F   1:34:37         
   12 Sara Giguere                892  29 F   1:35:15         
   13 Briana Brown                743  21 F   1:36:54         
   14 Jaina Wald                  784  29 F   1:39:48         
   15 Justine Allen               819  28 F   1:40:52         
   16 Mallory Davis               848  29 F   1:43:53         
   17 Deanna Foster               764  29 F   1:44:19         
   18 Julie Morrow                817  27 F   1:52:20         
   19 Lauren Schmitz              837  26 F   1:54:30         
   20 Katie Osciak                987  27 F   1:55:48         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Molly Alesch                867  30 F   1:13:31         
    2 Marcy Ostberg               851  31 F   1:22:04         
    3 Sarah Levesque              896  30 F   1:22:54    2:00 
    4 Allison Lemovitz            728  30 F   1:25:16         
    5 Lauren Alessi               836  33 F   1:26:33         
    6 Katy Rees                   828  35 F   1:28:57         
    7 Mara Katsekas               849  34 F   1:32:47         
    8 Carla Lordan                746  34 F   1:33:35         
    9 Julie Johnson               816  39 F   1:34:02         
   10 Angela Crowley              737  32 F   1:34:03         
   11 Katie Ryan                  826  31 F   1:36:39         
   12 Jennifer Brown              794  35 F   1:36:52         
   13 Jennifer Benson             793  32 F   1:40:53         
   14 Kristen Ramsey              833  31 F   1:42:06         
   15 Kristen Tarabelsi           834  32 F   1:44:52         
   16 Nicole Eydenberg            869  39 F   1:45:22         
   17 Michelle Goldbar            983  38 F   1:51:02         
   18 Andrea Sutton               732  32 F   1:52:52         
   19 Sara Horvet                 893  32 F   1:55:30         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Sara Lewis                  894  42 F   1:17:21         
    2 Kim Morrison                831  43 F   1:19:07         
    3 Heather Sussman             782  40 F   1:19:23         
    4 Janine McGuire              790  43 F   1:20:24         
    5 Jennifer Dube               795  40 F   1:21:35         
    6 Cynthia Karagosian          756  49 F   1:26:32         
    7 Kathleen Maguire            824  49 F   1:29:06         
    8 Martha Rheinhardt           853  46 F   1:30:10         
    9 Shelley Smith               901  46 F   1:30:35         
   10 Kristi Tyldesley            835  42 F   1:32:20         
   11 Jennifer McIlvin            798  43 F   1:33:25         
   12 Joanna Dubiel               803  40 F   1:33:27         
   13 Heather Capes               781  40 F   1:36:08         
   14 Shannon Brookshire          900  41 F   1:36:19         
   15 Christine Phillips          751  43 F   1:36:31         
   16 Karen Mascott               821  43 F   1:36:33         
   17 Gina Gallagher              777  40 F   1:36:42         
   18 Sandra Green                981  46 F   1:37:46         
   19 Pamela Hawes                874  48 F   1:38:58         
   20 Deirdre Oregan              765  47 F   1:40:20         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Gail Warshaw                775  57 F   1:39:32         
    2 Suzanne Robichaud           905  53 F   1:42:20         
    3 Gigi Greene                 776  52 F   1:49:48         
    4 Lorna MacDonald             845  50 F   2:00:07         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Winifred Swarr              916  62 F   1:48:37         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint I Triathlon'
Sept. 8, 2012        Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Mike Moran                  708  29 M   1:16:29         
    2 Vince Urbanski              967  26 M   1:26:57         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Christopher Dembski         683  39 M   1:11:21         
    2 Steve Wozniak               717  36 M   1:13:34         
    3 Marc Frisoli                701  39 M   1:15:12         
    4 Issam Bizri                 691  35 M   1:17:06         
    5 Bronson Lingamfelter        679  32 M   1:19:26         
    6 Dennis Nash                 686  36 M   1:20:22         
    7 Geoffrey Hardie             689  35 M   1:20:52         
    8 Timothy Driscoll            719  37 M   1:22:45         
    9 Marc Eckstrom               700  39 M   1:25:19         
   10 Johnathan Pina              976  30 M   1:31:50         
   11 Blake Crist                 676  30 M   1:33:21         
   12 Robert Kinlin               716  32 M   1:34:47         
   13 Evan Davis                  688  39 M   1:37:46         
   14 Nickolas Lymberopoulos      710  33 M   1:38:10         
   15 Joe Healy                   695  35 M   1:44:50         
   16 Andy Sharry                 674  39 M   1:47:49         
   17 James Hunt                  692  37 M   2:06:11         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Bill Austin                 675  43 M   1:13:03         
    2 Tim Adams                   718  43 M   1:15:19         
    3 Mullins Mark                709  40 M   1:15:46         
    4 Jim Gaffney                 694  43 M   1:17:57    2:00 
    5 Brad Peterson               678  44 M   1:21:30         
    6 Charles Keller              681  42 M   1:22:27         
    7 William Stasinos            722  42 M   1:24:20         
    8 Lee Johnson                 699  40 M   1:25:17         
    9 Peter Bengtson              714  45 M   1:26:19         
   10 Vasilis Toxavidis           720  42 M   1:29:16         
   11 Carter Hunt                 680  41 M   1:29:23         
   12 John Fernandes              696  49 M   1:31:41         
   13 William Sullivan            723  47 M   1:31:43         
   14 Parke Madden                711  45 M   1:34:13         


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Mick Natoli                 707  54 M   1:12:48         
    2 Larry Gray                  698  50 M   1:16:13         
    3 Michael Gill                705  56 M   1:46:26         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint I Triathlon'
Sept. 8, 2012        Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================


                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Elizabeth Sullivan          660  22 F   1:15:46         
    2 Whitney Thomas              672  28 F   1:27:20    2:00 
    3 Stephanie Thompson          669  29 F   1:47:42         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Trish Levins                671  30 F   1:22:58         
    2 Elisabeth Stuveras          658  39 F   1:26:24         
    3 Amber Taylor                653  33 F   1:45:33         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Leslie Battle               663  43 F   1:11:24         
    2 Carrie Davidson             654  42 F   1:16:30         
    3 Elizabeth Larson            659  49 F   1:25:18         
    4 Susan Cameron Eckstrom      670  41 F   1:46:48         
    5 Stacy Lingamfelter          668  40 F   1:51:33         
    6 Juliane Soprano             661  48 F   1:55:10         
    7 Cherylann Holman            655  43 F   2:13:56         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Norma Kelley                957  53 F   2:01:09         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= =======