Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Sep1_DavidL_set2.shtml

David Lewis 5k Run/Walk

Mashpee, MA, September 1, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:53  5:27    1 30-39    1 M   145 MATTHEW Herman              BROKLINE,MA                                                  





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:07  6:49    1 40-49    1 F   294 Trene Fortes                                                                          



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:21  7:32    1 60-98   22 M   144 DENNIS Herman               NEWTON,MA                                                    
 2     25:41  8:17    2 60-98   33 M   187 Jim Moore                   Niskayuna,NY                                                 
 3     26:23  8:31    3 60-98   39 M   263 Pete Stringer               Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:59  6:46    1 50-59   13 M   219 James Thompson              Newton,MA                                                    
 2     21:11  6:50    2 50-59   14 M   151 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                  
 3     21:29  6:56    3 50-59   15 M    21 Dwight Pfundstein           Mashpee,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:24  5:56    1 40-49    2 M   196 Brian Bourque               Falmouth,MA                                                  
 2     20:19  6:33    2 40-49    9 M    71 Edward Greenwald            Evanston,IL                                                  
 3     21:45  7:01    3 40-49   16 M   251 Andrew Grace                Falmouth,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:38  6:01    2 30-39    3 M   121 Joeseph Vineis              Mashpee,MA                                                   
 2     19:52  6:25    3 30-39    7 M   248 Michael Baker                                                                         
 3     20:01  6:27    4 30-39    8 M    70 Russell Greenwald           Dedham,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:53  7:42    1 20-29    4 M   241 Colin Obrien                                                                          
 2     19:18  6:14    2 20-29    5 M   193 Matthew Lincoln             Pembroke,MA                                                  
 3     19:25  6:16    3 20-29    6 M    50 Keith Lassman               Falmouth,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 11-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:22  6:34    1 11-19   10 M   236 Travis Johnston             Buzzards Bay,MA                                              
 2     20:45  6:42    2 11-19   12 M   228 Alexander Harlow            Fort Worth,TX                                                
 3     23:06  7:27    3 11-19   21 M   213 Garrett Keegan              Falmouth,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 01-10

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:46  9:55    1 01-10   63 M   277 Holt Fletcher                                                                         
 2     34:21 11:05    2 01-10   73 M   281 Daniel Biron                                                                          
 3     36:06 11:39    3 01-10   76 M   285 Quinn Lancaster                                                                       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:42  8:37    1 60-98   16 F   212 Wendy Bluemling             Guilford,CT                                                  
 2     30:48  9:56    2 60-98   51 F   120 Patrice Vineis              Forestdale,MA                                                
 3     40:14 12:59    3 60-98  101 F   266 Jerrilyn Belinski           E Falmouth,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:31  7:35    1 50-59    3 F    20 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     25:15  8:09    2 50-59    8 F    19 Sarah Manning               Osterville,MA                                                
 3     27:11  8:46    3 50-59   20 F    74 Wendy Gillis                Whitman,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:17  7:50    2 40-49    5 F    88 Mary Duchesney              West Barnstable,MA                                           
 2     28:01  9:02    3 40-49   24 F   182 Trish McPherson             Pocasset,MA                                                  
 3     28:09  9:05    4 40-49   26 F    44 Jody Sherman                Marstons Mills,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:04  7:46    1 30-39    4 F   247 Heather Manuel                                                                        
 2     24:30  7:54    2 30-39    6 F   221 Priya Allaire               Keene,NH                                                     
 3     25:55  8:22    3 30-39   12 F   190 Susanne O'Keefe             Falmouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:04  7:26    1 20-29    2 F   249 Anna Malinkevich                                                                      
 2     25:08  8:06    2 20-29    7 F   142 Whitney Pyle                Franklin,MA                                                  
 3     25:21  8:11    3 20-29    9 F    82 Zeely Sylvia                Falmouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 11-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:19  9:08   12 11-19  121 F   280 Elizabeth Biron                                                                       
 2     28:38  9:14    2 11-19   30 F   178 Lily Cloonan                Needham,MA                                                   
 3     30:00  9:41    3 11-19   46 F   209 Jennifer Peacock            Centerville,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 01-10

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:27  8:13    1 01-10   10 F   243 Ainsley Ramsey                                                                        
 2     29:03  9:22    2 01-10   35 F   272 Reed Kjoller                                                                          
 3     29:48  9:37    3 01-10   44 F   179 Kelly Cloonan               Needham,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:53  5:27    1 30-39    1 M   145 MATTHEW Herman              BROKLINE,MA                                                  
 2     18:24  5:56    1 40-49    2 M   196 Brian Bourque               Falmouth,MA                                                  
 3     18:38  6:01    2 30-39    3 M   121 Joeseph Vineis              Mashpee,MA                                                   
 4     23:53  7:42    1 20-29    4 M   241 Colin Obrien                                                                          
 5     19:18  6:14    2 20-29    5 M   193 Matthew Lincoln             Pembroke,MA                                                  
 6     19:25  6:16    3 20-29    6 M    50 Keith Lassman               Falmouth,MA                                                  
 7     19:52  6:25    3 30-39    7 M   248 Michael Baker                                                                         
 8     20:01  6:27    4 30-39    8 M    70 Russell Greenwald           Dedham,MA                                                    
 9     20:19  6:33    2 40-49    9 M    71 Edward Greenwald            Evanston,IL                                                  
 10    20:22  6:34    1 11-19   10 M   236 Travis Johnston             Buzzards Bay,MA                                               
 11    20:32  6:37    4 20-29   11 M   114 MATTHEW MILDE               MASHPEE,MA                                                    
 12    20:45  6:42    2 11-19   12 M   228 Alexander Harlow            Fort Worth,TX                                                 
 13    20:59  6:46    1 50-59   13 M   219 James Thompson              Newton,MA                                                     
 14    21:11  6:50    2 50-59   14 M   151 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 15    21:29  6:56    3 50-59   15 M    21 Dwight Pfundstein           Mashpee,MA                                                    
 16    21:45  7:01    3 40-49   16 M   251 Andrew Grace                Falmouth,MA                                                   
 17    22:26  7:14    4 40-49   17 M    80 Tom Sprague                 East Sandwich,MA                                              
 18    22:30  7:15    5 40-49   18 M   203 David Sherman               Marstons Mills,MA                                             
 19    22:42  7:19    6 40-49   19 M   220 Cory Sheperd                Keene,NH                                                      
 20    22:52  7:23    5 30-39   20 M    96 Glenn De Kler               Brooklyn,NY                                                   
 21    23:06  7:27    3 11-19   21 M   213 Garrett Keegan              Falmouth,MA                                                   
 22    23:21  7:32    1 60-98   22 M   144 DENNIS Herman               NEWTON,MA                                                     
 23    23:24  7:33    7 40-49   23 M   235 Gary Oliver                 Narragansett,RI                                               
 24    23:32  7:35    8 40-49   24 M   244 Mike Herliky                                                                           
 25    23:34  7:36    9 40-49   25 M   135 Stephen Furrer              Cotuit,MA                                                     
 26    23:42  7:39   10 40-49   26 M    32 David Myers                 Brewster,MA                                                   
 27    23:51  7:42   11 40-49   27 M    93 Stephen Jones               Osterville,MA                                                 
 28    24:25  7:53    4 50-59   28 M   231 Robert Steeves              Westwood,MA                                                   
 29    24:41  7:58    6 30-39   29 M   227 Stephen Howard              ,MA                                                           
 30    25:12  8:08    4 11-19   30 M   127 Scott Girvan                Marstons Mills,MA                                             
 31    25:29  8:13   12 40-49   31 M   242 John Ramsey                 ,MA                                                           
 32    25:31  8:14   13 40-49   32 M   260 Kevin Kealy                 Osterville,MA                                                 
 33    25:41  8:17    2 60-98   33 M   187 Jim Moore                   Niskayuna,NY                                                  
 34    25:49  8:20   14 40-49   34 M   161 Larry Gray                  E Falmouth,MA                                                 
 35    26:10  8:26    5 20-29   35 M   181 WILLIAM GILLESPIE           PHILADELPHIA,PA                                               
 36    26:17  8:29    5 50-59   36 M   119 Bruce Vineis                Forestdale,MA                                                 
 37    26:19  8:29    6 20-29   37 M   198 Ryan Kay                    Boston,MA                                                     
 38    26:21  8:30   15 40-49   38 M   226 Paul Clark                  Hanson,MA                                                     
 39    26:23  8:31    3 60-98   39 M   263 Pete Stringer               Osterville,MA                                                 
 40    26:25  8:31    7 30-39   40 M   222 Ryan Allaire                Keene,NH                                                      
 41    26:30  8:33   16 40-49   41 M    99 Christopher Segura          Barnstable,MA                                                 
 42    26:44  8:37    7 20-29   42 M    64 Zachary Kavanaugh           Boston,MA                                                     
 43    26:47  8:38    6 50-59   43 M   164 Gary Souza                  Cotuit,MA                                                     
 44    27:00  8:43    7 50-59   44 M   273 David Schneider                                                                        
 45    27:16  8:48    4 60-98   45 M   124 George Henry                Chatham,MA                                                    
 46    27:23  8:50    8 30-39   46 M   275 Jeremy Racine                                                                          
 47    27:36  8:54   17 40-49   47 M   165 Peter Souza                 Windsor,CT                                                    
 48    28:13  9:06   18 40-49   48 M   238 Rick Martin                                                                            
 49    28:24  9:10   19 40-49   49 M   171 Alec Beckett                Providence,RI                                                 
 50    28:27  9:11    8 50-59   50 M   240 Bob Collins                                                                            

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:07  6:49    1 40-49    1 F   294 Trene Fortes                                                                          
 2     23:04  7:26    1 20-29    2 F   249 Anna Malinkevich                                                                      
 3     23:31  7:35    1 50-59    3 F    20 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 4     24:04  7:46    1 30-39    4 F   247 Heather Manuel                                                                        
 5     24:17  7:50    2 40-49    5 F    88 Mary Duchesney              West Barnstable,MA                                           
 6     24:30  7:54    2 30-39    6 F   221 Priya Allaire               Keene,NH                                                     
 7     25:08  8:06    2 20-29    7 F   142 Whitney Pyle                Franklin,MA                                                  
 8     25:15  8:09    2 50-59    8 F    19 Sarah Manning               Osterville,MA                                                
 9     25:21  8:11    3 20-29    9 F    82 Zeely Sylvia                Falmouth,MA                                                  
 10    25:27  8:13    1 01-10   10 F   243 Ainsley Ramsey                                                                         
 11    25:45  8:18    4 20-29   11 F    98 Alyce Delbridge             Brooklyn,NY                                                   
 12    25:55  8:22    3 30-39   12 F   190 Susanne O'Keefe             Falmouth,MA                                                   
 13    26:02  8:24    5 20-29   13 F   252 Katherine Nicolas           Osterville,MA                                                 
 14    26:38  8:35    6 20-29   14 F   152 Lauren Weishaar             Boston,MA                                                     
 15    26:41  8:36    7 20-29   15 F    62 Kira DeLand                 Apt 2,MA                                                      
 16    26:42  8:37    1 60-98   16 F   212 Wendy Bluemling             Guilford,CT                                                   
 17    26:43  8:37    8 20-29   17 F    63 Alexandra Taylor            Boston,MA                                                     
 18    26:55  8:41    4 30-39   18 F    29 Karen Assad                 Mashpee,MA                                                    
 19    27:06  8:45    9 20-29   19 F   175 Janelle Batta               New York,NY                                                   
 20    27:11  8:46    3 50-59   20 F    74 Wendy Gillis                Whitman,MA                                                    
 21    27:18  8:48   10 20-29   21 F    94 Kaitlin Doucette            Falmouth,MA                                                   
 22    27:19  8:49    5 30-39   22 F    90 Esther Pearl                Falmouth,MA                                                   
 23    27:49  8:58    6 30-39   23 F   122 Cristan Vineis              Mashpee,MA                                                    
 24    28:01  9:02    3 40-49   24 F   182 Trish McPherson             Pocasset,MA                                                   
 25    28:06  9:04   11 20-29   25 F   112 Anastasia Rudenko           Hyannis,MA                                                    
 26    28:09  9:05    4 40-49   26 F    44 Jody Sherman                Marstons Mills,MA                                             
 27    28:19  9:08   12 11-19  121 F   280 Elizabeth Biron                                                                        
 28    28:22  9:09   12 20-29   28 F   211 Danielle Gassert            Boston,MA                                                     
 29    28:37  9:14    5 40-49   29 F   216 Cheri Karras                Yarmouthport,MA                                               
 30    28:38  9:14    2 11-19   30 F   178 Lily Cloonan                Needham,MA                                                    
 31    28:41  9:15   13 20-29   31 F   153 Casey Satterlee             Osterville,MA                                                 
 32    28:42  9:15   14 20-29   32 F   118 Sara Greenberg              Falmouth,MA                                                   
 33    28:45  9:16   15 20-29   33 F   109 Erin Sheehan                Mashpee,MA                                                    
 34    28:52  9:19    6 40-49   34 F    51 Elaine Cody                 Pocasset,MA                                                   
 35    29:03  9:22    2 01-10   35 F   272 Reed Kjoller                                                                           
 36    29:07  9:24    7 30-39   36 F   271 Michele Kjoller                                                                        
 37    29:12  9:25    7 40-49   37 F   134 Aliicia Furrer              Cotuit,MA                                                     
 38    29:21  9:28    8 30-39   38 F   116 Katherine Hollywood         Hudson,MA                                                     
 39    29:21  9:28   16 20-29   39 F   106 Alyssa Horton               North Falmouth,MA                                             
 40    29:22  9:28    8 40-49   40 F   283 Nancy Lancaster                                                                        
 41    29:22  9:28    9 40-49   41 F   155 Tammy Knight-Gibbons        East Falmouth,MA                                              
 42    29:28  9:30    4 50-59   42 F    89 Annie Gibbons               South Dennis,MA                                               
 43    29:41  9:35    9 30-39   43 F    97 Jessica De Kler             Brooklyn,NY                                                   
 44    29:48  9:37    3 01-10   44 F   179 Kelly Cloonan               Needham,MA                                                    
 45    29:50  9:37   10 40-49   45 F   177 Patti Cloonan               Needham,MA                                                    
 46    30:00  9:41    3 11-19   46 F   209 Jennifer Peacock            Centerville,MA                                                
 47    30:02  9:41    5 50-59   47 F    81 Anne Sylvia                 Marstons Mills,MA                                             
 48    30:07  9:43   11 40-49   48 F   208 Amy Peacock                 Centerville,MA                                                
 49    30:36  9:52   10 30-39   49 F    77 Erin Madden                 West Barnstable,MA                                            
 50    30:36  9:52   11 30-39   50 F   291 Holly Dubay