Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Oct27_Boyden_set7.shtml

Boyden School 1 Mile & 5k Run

Walpole, MA, October 27, 2012

[1 Mile Overall | 1 Mile Overall Winners | 1 Mile Boys Grade Winners | 1 Mile Girls Grade Winners | 5k Walk Overall | 5k Run Overall ]

5k Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 30-39    1 M   252 Zahcary Laidley                                                                       





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:51  6:44    1 40-49    1 F   393 Una Corrigan                                                                          



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:25  8:12    1 60-98   22 M   218 Jim Logan                                                                             
 2     25:43  8:18    2 60-98   24 M   220 Dave Scanlon                                                                          

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:01  7:45    1 50-59   14 M   248 Robert Steeves                                                                        
 2     25:58  8:23    2 50-59   26 M   240 Tom Godfrey                                                                           
 3     26:01  8:24    3 50-59   27 M   273 Bob Bushway                                                                           

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 40-49    3 M   236 Mark Capparella                                                                       
 2     21:13  6:51    2 40-49    9 M   374 Patrick Lynch                                                                         
 3     21:21  6:53    3 40-49   10 M   242 Kevin Uniacke                                                                         

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:09  6:30    2 30-39    5 M   239 Joshua Howell                                                                         
 2     20:32  6:37    3 30-39    7 M   191 Mike Wilson                                                                           
 3     24:13  7:49    4 30-39   15 M   263 Joseph Procaccini                                                                     

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:01  6:27    1 20-29    4 M   199 Ryan Norton                                                                           
 2     26:19  8:29    2 20-29   30 M   269 Jonathan Belcher                                                                      
 3     26:58  8:42    3 20-29   33 M   371 Dan Magner                                                                            

         MEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:56  8:22    1 16-19   25 M   253 Steven Rissott                                                                        

         MEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 01-15    2 M   244 Rafael Brantley                                  6Th Grade                            
 2     20:20  6:34    2 01-15    6 M   345 JACK BUSHWAY                                                                          
 3     20:57  6:45    3 01-15    8 M   219 Kyle Barry                                       6Th Grade                            

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:54  9:39    1 60-98   21 F   347 Bonnie Viola                                                                          
 2     38:06 12:17    2 60-98   42 F   333 Kathleen Ryan                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:00  9:21    1 50-59   17 F   197 June Lee                                                                              
 2     29:20  9:28    2 50-59   19 F   391 Diane Culhane                                                                         
 3     34:22 11:05    3 50-59   30 F   381 Cathy Guyette                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:47  7:21    2 40-49    3 F   402 Fiona Murphy                                                                          
 2     23:30  7:35    3 40-49    5 F   361 Lisa Raeke                                                                            
 3     24:06  7:46    4 40-49    7 F   397 Dot Bergen                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:25  7:33    1 30-39    4 F   275 Jen Frualan                                                                           
 2     25:52  8:21    2 30-39   11 F   400 Mary Abplanalp                                                                        
 3     27:35  8:54    3 30-39   14 F   204 Raquel Dachu                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:41  7:19    1 20-29    2 F   202 Meredith Hoban                                                                        
 2     33:44 10:53    2 20-29   28 F   376 Stephanie Luna                                                                        
 3     34:20 11:05    3 20-29   29 F   390 Jennie Cullinane                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:48  7:41    1 01-15    6 F   341 Meagan Sundstrom                                                                      
 2     24:28  7:54    2 01-15    8 F   401 Delaney Murphy                                                                        
 3     35:31 11:27    3 01-15   32 F   335 Haley Kellner                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 30-39    1 M   252 Zahcary Laidley                                                                       
 2     19:49  6:24    1 01-15    2 M   244 Rafael Brantley                                  6Th Grade                            
 3     19:57  6:26    1 40-49    3 M   236 Mark Capparella                                                                       
 4     20:01  6:27    1 20-29    4 M   199 Ryan Norton                                                                           
 5     20:09  6:30    2 30-39    5 M   239 Joshua Howell                                                                         
 6     20:20  6:34    2 01-15    6 M   345 JACK BUSHWAY                                                                          
 7     20:32  6:37    3 30-39    7 M   191 Mike Wilson                                                                           
 8     20:57  6:45    3 01-15    8 M   219 Kyle Barry                                       6Th Grade                            
 9     21:13  6:51    2 40-49    9 M   374 Patrick Lynch                                                                         
 10    21:21  6:53    3 40-49   10 M   242 Kevin Uniacke                                                                          
 11    22:22  7:13    4 40-49   11 M   363 Neal Patel                                                                             
 12    22:52  7:23    5 40-49   12 M   330 Kevin Nelson                                                                           
 13    23:57  7:44    6 40-49   13 M   382 Dave Gradijan                                                                          
 14    24:01  7:45    1 50-59   14 M   248 Robert Steeves                                                                         
 15    24:13  7:49    4 30-39   15 M   263 Joseph Procaccini                                                                      
 16    24:14  7:49    5 30-39   16 M   276 Joe Fruhman                                                                            
 17    24:24  7:52    6 30-39   17 M   213 Wally Grabowski                                                                        
 18    24:32  7:55    7 30-39   18 M   360 Matt Scanlon                                                                           
 19    25:12  8:08    8 30-39   19 M   250 John Reid                                                                              
 20    25:15  8:09    7 40-49   20 M   378 Rob Kelleher                                                                           
 21    25:19  8:10    8 40-49   21 M   324 Keith Bruce                                                                            
 22    25:25  8:12    1 60-98   22 M   218 Jim Logan                                                                              
 23    25:28  8:13    9 30-39   23 M   260 Brian Malone                                                                           
 24    25:43  8:18    2 60-98   24 M   220 Dave Scanlon                                                                           
 25    25:56  8:22    1 16-19   25 M   253 Steven Rissott                                                                         
 26    25:58  8:23    2 50-59   26 M   240 Tom Godfrey                                                                            
 27    26:01  8:24    3 50-59   27 M   273 Bob Bushway                                                                            
 28    26:12  8:27    9 40-49   28 M   203 Chris Timson                                                                           
 29    26:15  8:28   10 40-49   29 M   238 David Landon                                                                           
 30    26:19  8:29    2 20-29   30 M   269 Jonathan Belcher                                                                       
 31    26:22  8:30    4 50-59   31 M   375 Lincoln Lynch                                                                          
 32    26:30  8:33    5 50-59   32 M   398 Robert Belcher                                                                         
 33    26:58  8:42    3 20-29   33 M   371 Dan Magner                                                                             
 34    27:13  8:47    4 20-29   34 M   392 Brian Coveney                                                                          
 35    27:36  8:54   11 40-49   35 M   205 Shayne Dacho                                                                           
 36    27:39  8:55   12 40-49   36 M   251 Paul Millette                                                                          
 37    27:48  8:58   13 40-49   37 M   370 Art McCarthy                                                                           
 38    27:51  8:59   10 30-39   38 M   277 Matt Landsten                                                                          
 39    28:02  9:03   14 40-49   39 M   217 Patrick Barry                                                                          
 40    28:27  9:11    4 01-15   40 M   344 Niall Gallagher                                                                        
 41    28:31  9:12   11 30-39   41 M   350 Leon Unaka                                                                             
 42    28:41  9:15    6 50-59   42 M   224 Kent Finkle                                                                            
 43    29:42  9:35   15 40-49   43 M   208 Paul Canney                                                                            
 44    30:11  9:44   16 40-49   44 M   388 James DeCelle                                                                          
 45    30:36  9:52    5 01-15   45 M   342 Logan Howard                                                                           
 46    30:44  9:55   17 40-49   46 M   359 Thomas Schneider                                                                       
 47    31:59 10:19   18 40-49   47 M   394 Paul Clerici                                                                           
 48    33:20 10:45    6 01-15   48 M    33 ETHAN BUSHWAY                                    3Rd Grade                             
 49    34:08 11:01    5 20-29   49 M   190 Dan Dennison                                                                           
 50    34:21 11:05    7 01-15   50 M   343 Nicholas Guyette                                                                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:51  6:44    1 40-49    1 F   393 Una Corrigan                                                                          
 2     22:41  7:19    1 20-29    2 F   202 Meredith Hoban                                                                        
 3     22:47  7:21    2 40-49    3 F   402 Fiona Murphy                                                                          
 4     23:25  7:33    1 30-39    4 F   275 Jen Frualan                                                                           
 5     23:30  7:35    3 40-49    5 F   361 Lisa Raeke                                                                            
 6     23:48  7:41    1 01-15    6 F   341 Meagan Sundstrom                                                                      
 7     24:06  7:46    4 40-49    7 F   397 Dot Bergen                                                                            
 8     24:28  7:54    2 01-15    8 F   401 Delaney Murphy                                                                        
 9     24:30  7:54    5 40-49    9 F   389 Debbie DAmato                                                                         
 10    24:50  8:01    6 40-49   10 F   377 Sue Ledwith                                                                            
 11    25:52  8:21    2 30-39   11 F   400 Mary Abplanalp                                                                         
 12    26:08  8:26    7 40-49   12 F   196 Ann Comer Woods                                                                        
 13    27:13  8:47    8 40-49   13 F   362 Diane Phillips                                                                         
 14    27:35  8:54    3 30-39   14 F   204 Raquel Dachu                                                                           
 15    28:40  9:15    4 30-39   15 F   396 Jennifer Bisceglia                                                                     
 16    28:48  9:17    9 40-49   16 F   332 Myrza Rodriguez-Fearn                                                                  
 17    29:00  9:21    1 50-59   17 F   197 June Lee                                                                               
 18    29:17  9:27   10 40-49   18 F   380 Jennifer Healy                                                                         
 19    29:20  9:28    2 50-59   19 F   391 Diane Culhane                                                                          
 20    29:41  9:35   11 40-49   20 F   369 Ellen McCarthy                                                                         
 21    29:54  9:39    1 60-98   21 F   347 Bonnie Viola                                                                           
 22    29:58  9:40   12 40-49   22 F   383 Suzanne Galvin                                                                         
 23    30:43  9:55   13 40-49   23 F   358 Gretchen Schneider                                                                     
 24    31:28 10:09   14 40-49   24 F   326 Stephanie Farne                                                                        
 25    32:06 10:21    5 30-39   25 F   367 Michelle Mills                                                                         
 26    32:55 10:37   15 40-49   26 F   254 Meaghan Dieter                                                                         
 27    33:31 10:49   16 40-49   27 F   354 Jill Takacs                                                                            
 28    33:44 10:53    2 20-29   28 F   376 Stephanie Luna                                                                         
 29    34:20 11:05    3 20-29   29 F   390 Jennie Cullinane                                                                       
 30    34:22 11:05    3 50-59   30 F   381 Cathy Guyette                                                                          
 31    34:50 11:14    6 30-39   31 F   372 Christine Maffei                                                                       
 32    35:31 11:27    3 01-15   32 F   335 Haley Kellner                                                                          
 33    35:32 11:28    7 30-39   33 F   329 Krissy Kellner                                                                         
 34    35:42 11:31    4 50-59   34 F   387 Sheila DeCelle                                                                         
 35    35:50 11:34    8 30-39   35 F   268 Cindy Brodeir                                                                          
 36    35:53 11:35    5 50-59   36 F   373 Lana MacDonald                                                                         
 37    35:56 11:35    4 01-15   37 F   336 Amelia Gladysz                                                                         
 38    35:58 11:36   17 40-49   38 F   357 April Singleton                                                                        
 39    36:00 11:37    9 30-39   39 F   352 Kristine Towers                                                                        
 40    36:53 11:54   10 30-39   40 F   379 Rebecca Howard                                                                         
 41    37:32 12:06    5 01-15   41 F   182 Georgia Munroe                                   6Th Grade                             
 42    38:06 12:17    2 60-98   42 F   333 Kathleen Ryan                                                                          
 43    38:18 12:21    4 20-29   43 F   325 Sarah Bruce                                                                            
 44    40:43 13:08    5 20-29   44 F   348 Stephanie Viano                                                                        
 45    40:48 13:10    6 01-15   45 F   338 Meghan West                                                                            
 46    40:59 13:13   18 40-49   46 F   346 Carolyn West                                                                           
 47    42:24 13:41    6 20-29   47 F   385 Erin Elias