Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Nov3_Housto_set2.shtml

Houston Memorial 5k Road Race

Hyannis, MA, November 3, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:28  5:19    1 20-29    1 M   249 Rory Jenkins                                                                          


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:05  6:29    1 30-39    1 F   251 Sarah Simonell                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:45  7:20    1 60-98   19 M   282 Dave Hegner                 S Dennis,MA                                                  
 2     26:37  8:35    2 60-98   44 M   433 Dniel McLaughlin                                                                      
 3     29:42  9:35    3 60-98   61 M   160 Bruce Murphy                Marstons Mills,MA                                            
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:50  6:43    1 50-59    7 M   226 Doug Sherman                                                                          
 2     21:41  7:00    2 50-59    9 M    98 Dwight Pfundstein           Mashpee,MA                                                   
 3     22:06  7:08    3 50-59   13 M   123 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                  
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:38  6:01    1 40-49    3 M   239 Geof Newton                                                                           
 2     21:48  7:02    2 40-49   10 M   124 Daniel Connor               Cotuit,MA                                                    
 3     22:11  7:09    3 40-49   14 M   227 Bob Staffier                                                                          
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:56  7:05    1 30-39   12 M   188 Jason Aubee                 W Barnstable,MA                                              
 2     22:33  7:16    2 30-39   17 M   310 Peter Eldridge                                                                        
 3     23:00  7:25    3 30-39   20 M   210 Will Reardon                                                                          
         MEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:26  5:57    2 20-29    2 M   133 Sean Morin                  Marstons Mills,MA                                            
 2     20:38  6:39    3 20-29    5 M   119 Duncan Payne                North Easton,MA                                              
 3     20:38  6:39    4 20-29    6 M   285 Michael McGuire                                                                       
         MEN AGE GROUP 13-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 13-19    4 M   312 Nate Coasta                                                                           
 2     21:52  7:03    2 13-19   11 M   429 Dylan Morris                                                                          
 3     22:20  7:12    3 13-19   16 M   144 Ryan Melley                 Centerville,MA                                               
         MEN AGE GROUP 01-12
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:45  7:20    1 01-12   18 M    10 Andrew Aubee                West Barnstable,MA                                           
 2     23:35  7:36    2 01-12   28 M   305 Nolan Arrascue                                                                        
 3     28:49  9:18    3 01-12   55 M   149 Charlie Hart                West Barnstable,MA                                           
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:49  8:00    1 60-98   10 F    95 Ann Marie Costa             Revere,MA                                                    
 2     32:34 10:30    2 60-98   62 F   432 Jeanne Eagan                                                                          
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:42  7:58    1 50-59    9 F    99 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     25:58  8:23    2 50-59   16 F   102 Jennifer Healy              Cotuit,MA                                                    
 3     26:54  8:41    3 50-59   19 F   247 Lou Barnicle                ,MA                                                          
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:28  7:34    1 40-49    4 F    22 Natalie Doherty             Plymouth,MA                                                  
 2     23:32  7:35    2 40-49    6 F    79 Alison Joyce                Martsons Mills,MA                                            
 3     27:14  8:47    3 40-49   23 F   136 Karen Moreshead             Hyannisport,MA                                               
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:58  7:25    2 30-39    2 F   153 Sarah Greene                Onset,MA                                                     
 2     23:31  7:35    3 30-39    5 F    25 Kimberly Carvalho           East Boston,MA                                               
 3     24:02  7:45    4 30-39    7 F   108 Gretchen Drifmeyer          Marstons Mills,MA                                            
       WOMEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:00  7:25    1 20-29    3 F   245 Kim Taylor                                                                            
 2     25:51  8:20    2 20-29   14 F   302 Carla Alves                                                                           
 3     25:56  8:22    3 20-29   15 F    29 Chelsea Medeiros            Barnstable,MA                                                
       WOMEN AGE GROUP 13-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:58  9:59    1 13-19   46 F   130 Pam Autery                  Marstons Mills,MA                                            
       WOMEN AGE GROUP 01-12
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:50 11:14    1 01-12   74 F   148 Libby Hart                  West Barnstable,MA                                           
 2     48:42 15:43    2 01-12  104 F   155  Monteiro                   Marstons Mills,MA                                            
 3     50:56 16:26    3 01-12  106 F    73 Reagan Shaw                                                                           
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:28  5:19    1 20-29    1 M   249 Rory Jenkins                                                                          
 2     18:26  5:57    2 20-29    2 M   133 Sean Morin                  Marstons Mills,MA                                            
 3     18:38  6:01    1 40-49    3 M   239 Geof Newton                                                                           
 4     19:57  6:26    1 13-19    4 M   312 Nate Coasta                                                                           
 5     20:38  6:39    3 20-29    5 M   119 Duncan Payne                North Easton,MA                                              
 6     20:38  6:39    4 20-29    6 M   285 Michael McGuire                                                                       
 7     20:50  6:43    1 50-59    7 M   226 Doug Sherman                                                                          
 8     21:00  6:46    5 20-29    8 M   120 Tanner Payne                South Boston,MA                                              
 9     21:41  7:00    2 50-59    9 M    98 Dwight Pfundstein           Mashpee,MA                                                   
 10    21:48  7:02    2 40-49   10 M   124 Daniel Connor               Cotuit,MA                                                     
 11    21:52  7:03    2 13-19   11 M   429 Dylan Morris                                                                           
 12    21:56  7:05    1 30-39   12 M   188 Jason Aubee                 W Barnstable,MA                                               
 13    22:06  7:08    3 50-59   13 M   123 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 14    22:11  7:09    3 40-49   14 M   227 Bob Staffier                                                                           
 15    22:18  7:12    4 40-49   15 M   111 Matthew Gore                Marstons Mills,MA                                             
 16    22:20  7:12    3 13-19   16 M   144 Ryan Melley                 Centerville,MA                                                
 17    22:33  7:16    2 30-39   17 M   310 Peter Eldridge                                                                         
 18    22:45  7:20    1 01-12   18 M    10 Andrew Aubee                West Barnstable,MA                                            
 19    22:45  7:20    1 60-98   19 M   282 Dave Hegner                 S Dennis,MA                                                   
 20    23:00  7:25    3 30-39   20 M   210 Will Reardon                                                                           
 21    23:01  7:25    4 30-39   21 M   238 Paul McCullough                                                                        
 22    23:10  7:28    5 40-49   22 M   235 Keith Cliff                                                                            
 23    23:17  7:31    5 30-39   23 M    23 Kevin Shaw                  Hyannis,MA                                                    
 24    23:21  7:32    6 30-39   24 M    76 Mark Gent                   Mashpee,MA                                                    
 25    23:23  7:33    7 30-39   25 M   189 Jason Aubee                 W Barnstable,MA                                               
 26    23:24  7:33    8 30-39   26 M   435 Jeremy Adelmann                                                                        
 27    23:30  7:35    6 20-29   27 M    44 Jon Tromp                   Falmouth,MA                                                   
 28    23:35  7:36    2 01-12   28 M   305 Nolan Arrascue                                                                         
 29    23:37  7:37    6 40-49   29 M   109 Eric Drifmeyer              Marstons Mills,MA                                             
 30    23:45  7:40    7 20-29   30 M    41 Nathan Roderick             E.falmouth,MA                                                 
 31    23:46  7:40    9 30-39   31 M   138 Kevin Bennett               Hyannis,MA                                                    
 32    24:43  7:58    4 13-19   32 M   422 Dakata Perilli                                                                         
 33    25:05  8:05   10 30-39   33 M    86 Andrew Maker                Yarmouth Port,MA                                              
 34    25:08  8:06    4 50-59   34 M    69 Paul Fitzpatrick                                                                       
 35    25:17  8:09   11 30-39   35 M   132 Colin DeLorey               Sandwich,MA                                                   
 36    25:34  8:15   12 30-39   36 M    40 Josh Russett                Wantagh,NY                                                    
 37    25:37  8:16   13 30-39   37 M   200 Mark Butler                 Martson Mills,MA                                              
 38    25:40  8:17    8 20-29   38 M   287 Minor Elizondo                                                                         
 39    25:42  8:17    5 50-59   39 M   234 Brian Guiney                                                                           
 40    26:10  8:26     Age?     40 M   197 Randy Carlson               Osterville,MA                                                 
 41    26:17  8:29    6 50-59   41 M   301 John Banner                                                                            
 42    26:25  8:31   14 30-39   42 M    82 Stephen Semprini            Centerville,MA                                                
 43    26:31  8:33    5 13-19   43 M   296 Owen Murray                                                                            
 44    26:37  8:35    2 60-98   44 M   433 Dniel McLaughlin                                                                       
 45    26:56  8:41    6 13-19   45 M   426 Tedaro France                                                                          
 46    26:57  8:42    7 13-19   46 M   294 Jason Frich                                                                            
 47    27:01  8:43   15 30-39   47 M   142 Aram Goshgarian             East Harwich,MA                                               
 48    27:02  8:43     Age?     48 M   430 Nick Peabody                                                                           
 49    27:15  8:47   16 30-39   49 M   256 Tyler Andresen                                                                         
 50    27:24  8:50    7 40-49   50 M    33 Patrick Dennis              Centerville,MA                                                
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:05  6:29    1 30-39    1 F   251 Sarah Simonell                                                                        
 2     22:58  7:25    2 30-39    2 F   153 Sarah Greene                Onset,MA                                                     
 3     23:00  7:25    1 20-29    3 F   245 Kim Taylor                                                                            
 4     23:28  7:34    1 40-49    4 F    22 Natalie Doherty             Plymouth,MA                                                  
 5     23:31  7:35    3 30-39    5 F    25 Kimberly Carvalho           East Boston,MA                                               
 6     23:32  7:35    2 40-49    6 F    79 Alison Joyce                Martsons Mills,MA                                            
 7     24:02  7:45    4 30-39    7 F   108 Gretchen Drifmeyer          Marstons Mills,MA                                            
 8     24:03  7:45    5 30-39    8 F   128 Jessie Piknick              Centerville,MA                                               
 9     24:42  7:58    1 50-59    9 F    99 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 10    24:49  8:00    1 60-98   10 F    95 Ann Marie Costa             Revere,MA                                                     
 11    25:02  8:05    6 30-39   11 F   209 Rosemary Reardon                                                                       
 12    25:24  8:12    7 30-39   12 F    42 Megan Sabatinelli           Osterville,MA                                                 
 13    25:36  8:15    8 30-39   13 F   228 Kelly Flynn                                                                            
 14    25:51  8:20    2 20-29   14 F   302 Carla Alves                                                                            
 15    25:56  8:22    3 20-29   15 F    29 Chelsea Medeiros            Barnstable,MA                                                 
 16    25:58  8:23    2 50-59   16 F   102 Jennifer Healy              Cotuit,MA                                                     
 17    26:00  8:23    9 30-39   17 F   233 Victoria Kelsall            ,VA                                                           
 18    26:44  8:37   10 30-39   18 F   187 Jennifer Aubee                                                                         
 19    26:54  8:41    3 50-59   19 F   247 Lou Barnicle                ,MA                                                           
 20    26:58  8:42   11 30-39   20 F   309 Colleen Vahey                                                                          
 21    26:59  8:42    4 20-29   21 F    87 Kristin Robinson            Mashpee,MA                                                    
 22    27:00  8:43    5 20-29   22 F   143 Sarah Drenzek               South Yarmouth,MA                                             
 23    27:14  8:47    3 40-49   23 F   136 Karen Moreshead             Hyannisport,MA                                                
 24    27:20  8:49    4 40-49   24 F    54 Deborah Childs              Marstons Mills,MA                                             
 25    27:22  8:50    4 50-59   25 F     4 Beth Kennedy                Brighton,MA                                                   
 26    27:29  8:52    5 40-49   26 F   131 Shelly Milano               West Yarmouth,MA                                              
 27    27:52  8:59   12 30-39   27 F   122 Melanie Rubino              Boston,MA                                                     
 28    28:35  9:13    6 20-29   28 F   101 Anna Botsford               Centerville,MA                                                
 29    28:37  9:14   13 30-39   29 F   129 Amy Jones                   Centerville,MA                                                
 30    28:39  9:15   14 30-39   30 F    96 Sarah Swain                 Hyannis,MA                                                    
 31    28:41  9:15    7 20-29   31 F   141 Kammy Demello               East Falmouth,MA                                              
 32    29:02  9:22   15 30-39   32 F     6 Meiling Houston             ,VA                                                           
 33    29:10  9:25    6 40-49   33 F   284 Christine Mackie                                                                       
 34    29:30  9:31    8 20-29   34 F   255 Abby Fay                                                                               
 35    29:32  9:32    9 20-29   35 F   137 Noel Mahlstadt              Hyannis,MA                                                    
 36    29:33  9:32   10 20-29   36 F    51 Leah Sullivan               Centerville,MA                                                
 37    29:34  9:32   16 30-39   37 F     7 Suzanne Howes               Osterville,MA                                                 
 38    29:39  9:34    7 40-49   38 F   237 Echo Mellyn                                                                            
 39    29:54  9:39   17 30-39   39 F   112 Priya Gore                  Marstons Mills,MA                                             
 40    29:56  9:39   18 30-39   40 F    26 Janeen McDonald             Forestdale,MA                                                 
 41    29:58  9:40   19 30-39   41 F    38 Erika Leahy                 Sagamore Beach,MA                                             
 42    30:38  9:53    8 40-49   42 F    47 Nancy Holt                  W Barnstable,MA                                               
 43    30:48  9:56   20 30-39   43 F   118 Caitlin Sullivan            Centerville,MA                                                
 44    30:52  9:57   21 30-39   44 F    32 Courtney Dennis             Centerville,MA                                                
 45    30:55  9:58    5 50-59   45 F   418 Shelia Morris                                                                          
 46    30:58  9:59    1 13-19   46 F   130 Pam Autery                  Marstons Mills,MA                                             
 47    31:01 10:00    9 40-49   47 F   174 Lisa Mycock Kelly           Cotuit,MA                                                     
 48    31:02 10:01   10 40-49   48 F   105 Amy Doherty                 Osterville,MA                                                 
 49    31:03 10:01   11 20-29   49 F    37 Kaitlyn McGinnis            Mashpee,MA                                                    
 50    31:08 10:03   22 30-39   50 F   184 Deana Kayajan               Hyannis,MA